2021 m. kovo 4 d. 15:30 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Kelionė dėmesingos tėvystės link

(1)

2020-02-09, 14:01

Jurgita Vainauskienė, Klaipėdos pedagoginės psichologinės tarnybos psichologė

Kelionė dėmesingos tėvystės link nuotrauka, foto

© "Adobe Stock" asociatyvi nuotr.

Šiuolaikiniame Vakarų pasaulyje sparčiai populiarėja dėmesingo įsisąmoninimo (mindfulness) praktikavimas. Moksliniai tyrimai patvirtina tai, ką teigia senovės išmintis: sąmoningumas gali padėti įveikti psichologinį kentėjimą ir pasiekti savo gyvenime daugiau išminties, pasitenkinimo ir atjautos.

Kas yra tas dėmesingas įsisąmoninimas?

Tai dėmesio sutelkimas tikslingai į esamą dabarties momentą nevertinant ir neteisiant (vyksta tik neutralus stebėjimas pripažįstant tai, kas vyksta).

Nors tai gali skambėti nesudėtingai, iš tiesų mūsų dėmesys dažnai nuklysta: pavyzdžiui, darbe dažnai galvojame apie tai, ką veiksime namuose, o būdami namie neretai negalime iš galvos išvyti darbinių rūpesčių.

Jurgita Vainauskienė.

Dėmesingas įsisąmoninimas padeda stebėti, kas vyksta mūsų viduje,neįsitraukti į užburtą minčių ratą ir suteikia galimybę perimti gyvenimo kontrolę į savo rankas.

Dėmesingo įsisąmoninimo ugdymas

Dėmesingas įsisąmoninimas ugdomas atliekant įvairias praktikas: meditacijas, dėmesingus judesius, buvimo esamame momente praktikavimą kasdieniame gyvenime (pavyzdžiui, pastebėti pojūčius, patiriamus vaikštinėjant, pajausti maisto skonį valgant, matyti debesis ir medžius einant pro šalį) ir t. t. Svarbus geranoriškumo principas, meilė sau per pasirūpinimą savimi, dėmesingumą savo poreikiams: atsipalaiduoti, sveikai maitintis, išsimiegoti, patirti artumą ir juoktis. Šių poreikių tenkinimas reikalingas tam, kad būtume sveiki. Dėmesingą įsisąmoninimą dar galima palyginti su fizine savijauta, kuri gerėja nuolat treniruojantis, o sąmoningumas auga jį praktikuojant.

Nauda

Kai žmonės pradeda praktikuoti dėmesingą įsisąmoninimą, nustemba, kiek daug dalykų anksčiau jie tiesiog nepastebėdavo (pavyzdžiui, dėmesingai valgydami įprastą patiekalą atranda didesnę skonių įvairovę). Taip pat dažniausiai pradeda pastebėti įvairiose gyvenimo situacijose kylančias savo automatines mintis bei reakcijas ir labiau priimti gyvenimo įvykius nevertindami jų. Mindfulness praktika padeda pamatyti ir pripažinti reiškinius tokius, kokie jie yra.

Moksliniai tyrimai rodo, kad dėmesingas įsisąmoninimas(praktikuojamas kasdien bent po pusvalandį ne trumpiau nei aštuonias savaites) gali padėti didinti patiriamos laimės lygį, atjautą sau ir kitiems, atsparumą, mažinti nerimą ir stresą, stiprinti tarpasmeninius santykius, pagerinti miego kokybę.

Dėmesingas įsisąmoninimas tėvystėje

Vaikų auginimas - nuolat kintantis procesas, kuriame vienas svarbiausių iššūkių - nuolat puoselėti ryšį su vaiku, džiaugtis vienas kitu. Taip pat auginant vaikus aktyvuojasi mūsų pačių vaikystės patirtys. Dažnai stresinėse situacijose, ypač jei dar esame pervargę, supykę, galime imti elgtis nesąmoningai taip, kaip su mumis elgėsi mūsų tėvai.

Dėmesingas įsisąmoninimas didina tėvų gebėjimą pasirūpinti savimi, elgtis apgalvotai. Taip pat gerina santykius šeimoje: bendravimą ne tik su vaikais, bet ir su partneriu. Pirmiausia svarbu nusiraminti ir pasirūpinti savimi, net tada, kai esame suglumę. Išmokę nurimti ir atjausti save, įgysime daugiau galimybių naujai pamatyti sunkumų keliančias situacijas bei kurti artumu grįstus santykius.

Dėmesingo įsisąmoninimo praktikavimas padeda kurti pirmiausia geranorišką santykį su savimi, tada atsiranda daugiau galimybių suteikti meilės ir rūpesčio kitam artimajam: vaikui ar partneriui. Taigi, svarbu išmokti pasirūpinti ne tik kitų, bet ir savo pačių poreikiais.

Dėmesingos tėvystės įgūdžiai

Dėmesingos tėvystės kelionėje reikšmingi tampa tam tikri įgūdžiai.

Pirmiausia svarbu ne tik tai, ką mes sakome savo vaikams, bet ir dėmesingas klausymasis, kai klausomės vaiko susitelkę, atkreipdami dėmesį ir į nežodinius jo kūno signalus. Atidžiai klausydami įgyjame galimybę labiau pastebėti ir išgirsti tai, kas vyksta būtent dabar, ir mažiau reaguoti automatiškai.

Kitas svarbu įgūdis dėmesingoje tėvystėje - savęs ir vaiko nevertinantis priėmimas, kuris gali padėti atrasti pusiausvyrą, įsiklausyti į tai, kokie tėvai esame, pastebėti įvairias vaiko savybes ir neprarasti ryšio su vaiku.

Dar vienas žingsnis - pastebėti savo paties ir vaiko emocijas. Jei konflikto metu mus užvaldo emocijos, mes jų nepastebime ir tarsi su jomis susitapatiname. Tik susivokę, kas vyksta (supykome, bijome, nerimaujame dėl vaiko...), galime apgalvotai atsakyti užuot automatiškai reagavę (sušukti, kad vaikai nutiltų, bausti ar pamokslauti...) ir pasirinkti neutralaus stebėtojo vaidmenį.

Taip pat svarbi savireguliacija tėvystės santykyje: praktikuodami dėmesingą įsisąmoninimą, įgyjame galimybę nebe taip impulsyviai tvarkytis su sudėtingomis tėvystės situacijomis.

Ir galiausiai labai svarbu puoselėti atjautą bei geranoriškumą sau ir vaikui, kuri skatina pozityvesnius santykius su vaiku ir atlaidesnį požiūrį į save, kai nepasiekiami turėti tikslai tėvystėje, t. y. mažėja kaltės jausmas.

Kasdienė praktika

Pradėti praktikuoti dėmesingą įsisąmoninimą galima jau dabar: kasdien paskirti laiko pasirinktą įprastą veiklą atlikti dėmesingu būdu, pastebėti gamtos grožio pokyčius, pasigrožėti jais, kuo daugiau jausti savo kūną, jo poreikius ir saugoti bei puoselėti savo kūną, dėmesingai valgyti (visą patiekalą arba pirmąjį kąsnį), padėkoti kiekvieną dieną kuo daugiau (už gyvenimą, kvėpavimą, valgį, miegą, įvairią patirtį...). Tik nuolat kaldami tampame kalviu. Lygiai tas pats ir su dėmesingumo lavinimu: tik reguliari praktika didina kompetenciją.

Nauda vaikams

Tėvų dėmesingo įsisąmoninimo praktikavimas tampa įkvepiančiu pavyzdžiu vaikams, suteikiančiu galimybę lavinti ir jų pastabumą, gilesnį įsiklausymą į savo ir kitų patirtį, dėmesio koncentraciją, pažinti ir valdyti emocijas, stiprinti saugumo, stabilumo jausmą.

Žinoma, tai nėra panacėja ir nepadės atsikratyti to, kas yra būdingas pagal vaiko raidą elgesys (pavyzdžiui, emocijų protrūkiai, verkšlenimas, ginčijimasis ir pan.). Jei vaikas nenori medituoti, svarbu jo ir neversti to daryti.

Dėmesingumo praktikas vaikams vadiname žaidimais, kurie pateikiami vaikams kaip įdomi ar, dar geriau, maloni patirtis atsižvelgiant į vaiko amžių. Galime skatinti vaikus būti dėmesingus ir pastebėti tiek išorinius vaizdus, garsus, kvapus, tiek ir vidines patirtis (mintis, jausmus, pojūčius).

Taip pat galima tradicija šeimoje - valgymas kartu dėmesingu, įsisąmonintu būdu. Sveikintinas praktikavimas atlikti vieną veiklą vienu metu (valgyti, kalbėti, klausytis muzikos, skaityti). Svarbus ir laisvalaikis, kuomet ilsimasi įsisąmoninat, koks poilsis būtų tinkamiausias šiuo metu, kas maitina ir stiprina mūsų kūną: gal dėmesingas vaikščiojimas ar gamtos stebėjimas.

Informacija

Šią žiemą pedagoginėje psichologinėje tarnyboje vykusios dėmesingu įsisąmoninimu grįstos tėvystės programos dalyviai dalinosi, kad po grupės užsiėmimų tapo labiau atlaidesni sau, rečiau kaltina save nei anksčiau, labiau išmoko į daugelį dalykų pasižiūrėti prieš tai tarsi atlikę išminties pauzę, konfliktinių santykių metu santykyje su vaikais dažniau pasirinkdavo elgtis nebe taip impulsyviai. Taip pat įgijo galimybę susipažinti su sąmoningumo siekiančiomis mamomis ir susitikimų metu užgimė bendrystė bei didesnis džiaugsmas būti mama.

Šį pavasarį pedagoginėje psichologinėje tarnyboje numatyta vesti dėmesingu įsisąmoninimu grįsto streso valdymo programą pedagogams, o vėliau ir dėmesingo valdymo grupę paaugliams bei dėmesingos tėvystės grupę.

Jei turite klausimų dėl įvairių sunkumų, kylančių auklėjant ir ugdant vaikus namuose ar ugdymo įstaigoje, Klaipėdos pedagoginės psichologinės tarnybos specialistai (psichologai, logopedai, specialieji ir socialiniai pedagogai) mielai atsakys jums per 5 darbo dienas el.paštu: [email protected] Garantuojame konfidencialumą ir atsakymą į kiekvieną laišką.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2020-03-01   02:57

IP: 129.56.84.192

Aš vėl jaučiuosi tokia palaiminta savo santuokoje, kai daktaras Osagiede'as sugrąžino mano vyrą, kuris su manimi atsiskyrė gerus 3 mėnesius. Am Giovanni Roel pagal vardą. Nors ir turiu burną visame kūne, nepakaks padėkoti gydytojui Osagiede už jo pagalbą mano gyvenime. Mano vyras 3 mėnesius išsiskyrė su manimi ir be jo kentėjo skausmai ir kančios. Taigi, aš visur ieškojau pagalbos, bet niekas nepasisekė, kol turėjau omenyje daktarą Osagiede, su kuriuo susisiekiau internetu. Aš jam paaiškinau savo situaciją ir jis pažadėjo, kad mano vyras grįš pas mane per 24–48 valandas, kol mano širdis vis dar plaka už jį. Aš tikėjau juo ir jis paruošė man burtą, o mano vyras paskambino man tiksliai, kai pasakė daktaras Osagiede. Jis maldavo ir sakė, kad man reikia manęs, ir mes vėl gyvename laimingai pastaruosius 9 mėnesius. Visi ten skaitantys mano straipsnį, kuriai reikia pagalbos, turėtų su juo susisiekti ... El. Paštas: [email protected] arba „WhatsApp“ ir „Viber“ telefonu +2349014523836

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Ar esate kada susimąstę, kaip pasikeistų jūsų gyvenimas, jei laimėtumėte milijoną?...

Psichologas G. Navaitis atskleidė, kaip pasikeitė didžiules pinigų sumas laimėjusių lietuvių gyvenimas: tai paveikia net kaimynus nuotrauka, foto

Juvalis Noahas Hararis knygoje „Homo deus. Glausta rytojaus istorija“ puikiai atkreipia dėmesį,...

Kainos nuolaidos psichologija, arba kodėl mes tokie neracionalūs nuotrauka, foto

Lietuvos paaugliai kelintus metus iš eilės išgyvena ne pačius geriausius laikus.Prieš juos...

Atsisukime į paauglius ir kartu padėkime spręsti jų problemas nuotrauka, foto

Neregėtas vyresnės kartos antplūdis internetinėse atsiskaitymo platformose, dešimtys tūkstančių konsultacijų kiekvieną mėnesį...

Laiku neapmokėti mokesčių lietuviams baisiau nei likti be pinigų nuotrauka, foto

Už saviizoliacijos pažeidimus – baudžiamosios bylos nuotrauka, foto

Kriminalai, Tauragės apylinkės prokuratūros prokuroras Robertas Kasnauskas kreipėsi į teismą su pareiškimu dėl...

Vienas šlakis gali kainuoti 1520 eurų nuotrauka, foto

Kriminalai, Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai pagavo asmenį, žvejojusį...

Taršos Salantuose atomazga: nustebino radinys po žeme nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Ketvirtadienį pagaliau pavyko surasti, iš kur į tvenkinį Salantuose atitekėjo teršalai. Senoje...

A. Tapinas atnešė Seimo pirmininkei daugiau nei 400 tūkst. pavardžių sąrašą dėl T. V. Raskevičiaus nuotrauka, foto

Lietuva, Visuomenės veikėjas Andrius Tapinas ketvirtadienį Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen įteikė daugiau nei...

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 16 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 46 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...