2019 m. liepos 20 d. 13:02 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Keisti ar keistis?

2012-11-30, 17:44

"Vakarų ekspreso" inf.

Keisti ar keistis? nuotrauka, foto

Ar galime reikalauti iš drovaus žmogaus būti atsipalaidavusiam arba kaltinti ekstravertą, kad jis per daug kalba, tik todėl, kad mes patys norime iš gyvenimo kažko kito?

Reklama

Vieni psichologai tvirtina: "Niekas negali pakeisti kito žmogaus pagal savo norą." - "Tačiau tarp partnerio kontroliavimo ir noro padėti jam pasikeisti yra skirtumas", - priduria kiti.

Kodėl apskritai mums kyla toks noras - keisti kitą žmogų? "Dažniau tai būna susiję su mumis pačiais nei su kitu žmogumi ir jo realiais bei įsivaizduojamais trūkumais", - sako psichoterapeutas Robinas Norwoodas.

Pažįstame geriausiai

Kodėl, praėjus įsimylėjimo aistrai, dažna moteris staiga "supranta", kad jos vyras - egoistas (kaip jos tėvas), o dažnas vyras staiga "pamato", jog žmona per daug jį globoja (kaip jo motina)? Ar galima tikėti, kad jie nepastebėjo šito anksčiau? O gal kaip tik šie bruožai ir lėmė jų pasirinkimą?

"Kiekviename iš mūsų gyvena svajonė apie idealų partnerį, bet kiekvienas turi motiną ir tėvą, kurių paveikslai visam laikui įsispaudę į mūsų pasąmonę, - aiškina R. Norwoodas žurnale "Psychologies". - Mes jaučiamės kaip namuose, patogiai, išskirtinai "teisingai" draugijoje žmogaus, su kuriuo galime daryti visus mums įprastus veiksmus ir jausti pažįstamus jausmus. Net jeigu veiksmai neduoda naudos, o jausmai nemalonūs - mes vis dėlto tai pažįstame geriausiai."

Todėl moteris, svajojusi apie princą ir pasiekusi savo - "perdariusi" partnerį, gali labai greitai prarasti susidomėjimą juo. Jis liausis buvęs jai artimas. Todėl vienintelė išeitis - dirbti su savimi, kad suvoktum šį mechanizmą ir pabandytum pasikeisti pats.

Toks, koks esi...

Įsijausti į "skulptoriaus" vaidmenį ir "perdarinėti" kitą žmogų - tai tas pats, kas sakyti: "Toks, koks esi, tu man nepatinki." Toks santykis skaudžiai žeistų kiekvieną iš mūsų. Tai labai stiprus egzistencinis išgyvenimas: "O ar apskritai kam nors aš TOKS reikalingas?"

Reklama

Sunku gyventi kartu nejaučiant, kad partneris tave priima ir myli. Todėl netgi konstruktyvi kritika arba pagrįstos pretenzijos turėtų būti nukreiptos ne į kito žmogaus asmenybę, o tik į jo elgesį.

Ar galime reikalauti iš drovaus žmogaus būti atsipalaidavusiam arba kaltinti ekstravertą, kad jis per daug kalba, tik todėl, kad mes patys norime iš gyvenimo kažko kito?

Indulgencija?

Jeigu partneris nepasiduoda įtakai, mes skundžiamės, bet širdies gilumoje tai mus ramina: juk tai indulgencija, kuri išlaisvina mus iš būtinybės keistis patiems. Pavyzdžiui, žmona skundžiasi, kad vyras nieko namuose nedaro, bet pati nukerta bet kokią jo iniciatyvą šioje srityje: "Leisk, aš padarysiu greičiau (geriau)." Jeigu vyras pasikeis, ji praras valdžią namuose ir negalės jo kaltinti pasyvumu.

Santykių srityje mes patys renkamės vaidmenį, kuris mums patogus, nes tas, kuris trokšta dominuoti poroje, visada ras pretekstą skųstis partneriu.

Jeigu mūsų tikslas - pasilengvinti sau gyvenimą, mes niekada neturėsime įtakos kitam žmogui. Šis noras turi būti padiktuotas rūpinimusi kitu.

Vyras jaučia, kad santykiai šeimoje pakriko? Vadinasi, jo interesas yra keisti savo elgesį, o mes galime nuolat stumtelti jį į šitą kelią neperžengdami jo asmeninių ribų.

Keistis kartu

Reklama

Partneris pasikeis, jeigu matys pokyčių prasmę: geri santykiai, taika šeimoje. Svarbiausia - kad jis matytų ir mūsų pasiryžimą keistis taip pat.

Svarbiausia permainų kelyje - geranoriškumas. Sunku pasikeisti tam, kuris visą laiką girdi, jog yra beviltiškas. Jeigu būsime kantrūs ir pasitikėsime savo meile, laikui bėgant šio jausmo energija ims keisti tą, kurį mylime. Ir mus tikriausiai - taip pat.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Nemažai tėvų stengiasi vaikų atostogas sustyguoti taip, kad atžala nei valandėlės nenuobodžiautų,...

Psichologė: "Ir namuose vaikai gali puikiai vasaroti" nuotrauka, foto

Auklėjimas, kai vaikui pernelyg daug leidžiama, gadina ne tiktai jo gyvenimą, bet...

Nebausti vaiko nėra gerumas, tai – kvailumas nuotrauka, foto

Visi tėvai į vaiko elgesį yra sureagavę impulsyviai: pakėlę balsą, nepagrįstai apkaltinę...

Sužaloti visam gyvenimui galima ir nepakėlus rankos“ nuotrauka, foto

Istorija Jurbarke, kai nepilnametis, norėjęs išprievartauti septyniolikmetę žiauriai ją sumušė, toli gražu...

Kaip neužauginti vaiko tironu? nuotrauka, foto

"Rožių planetos" vaikai pramogavo dinozaurų parke nuotrauka, foto

Sociumas, Trečiadienį autizmo spektro sutrikimų turintys vaikai laiką praleido Klaipėdos rajone esančiame dinozaurų...

Savaitgalio renginiai Klaipėdoje ir Vakarų Lietuvoje nuotrauka, foto

Patarimai, Šeštadienį - šventė paplūdimio futbolo mėgėjams

Pareigūnus stebina neatsakingi vairuotojai nuotrauka, foto

Kriminalai, Į pajūrį susirinkę poilsiautojai policijos pareigūnus stebina neatsakingumu.

Palangiškės Robertos patarimai sezoniniams darbuotojams nuotrauka, foto

Vasara, Vasarą Palangoje ne tik smagu poilsiauti ir degintis prie jūros, tačiau tai...

Sociumas, Paskelbta prieš 1 val.

Patarimai, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...