2021 m. sausio 16 d. 02:50 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Kam reikalingas tėvo švelnumas

2015-06-07, 12:01

Vaiva VAIDILAITĖ

Kam reikalingas tėvo švelnumas nuotrauka, foto

VYRAI. Jeigu berniukas gauna iš tėvo pakankamai švelnumo, užaugęs jis pasitikės savimi kaip vyru

© Fotolia nuotr.

Reklama

Dažnai manoma, jog vaikui, ypač berniukui, pakanka mamos švelnumo ir prisilietimų, o tėčiui dera būti emociškai santūriam. Tuo tarpu psichoterapeutai sako, jog baimė priartėti prie sūnaus, išreikšti savo meilę gali sukelti visai priešingų pasekmių nei tikimasi.

Pasak tarptautinių projektų lektorės ir daugelio publikacijų autorės, vaikų psichoterapeutės Albinos Laktionovos, manyti, jog tinkamas sūnaus auklėjimas yra santūrių ir lakoniškų santykių kūrimas, yra klaida. "Kaip vaikui pajausti, kad tėtis jį myli, jeigu jis atsiribojęs? - retoriškai klausia autorė. - Juk vaikai mato tai, kas akivaizdu, kas yra išreiškiama. Jeigu jūs slepiate meilę, jie mano, kad esate abejingi."

Nors dažnai (ir klaidingai) manoma, kad per didelis tėvo jausmingumas gali sukelti nepageidaujamą šalutinį poveikį, psichoterapeutė, remdamasi savo konsultacine praktika, teigia, jog yra atvirkščiai.

"Tėvo švelnumas ir rūpestis - tai įvairių psichologinių nukrypimų profilaktika. Jis skiriasi nuo motinos švelnumo tuo, kad mama suteikia jaukumo ir komforto pojūtį, o tėtis - visiško saugumo, pripažinimo, vertingumo jausmą", - aiškina specialistė.

Berniukui, nepatyrusiam, kaip tėtis kontroliuoja savo jėgą, bus sunku tinkamai išreikšti savo paties vyriškumą - kaip pozityvų bruožą. Jis gali tapti žiauriu stipruoliu arba, liaudiškai tariant, mazgote.

Jeigu vaikystėje, būdamas bejėgis, sūnus mato ir patiria tėvo švelnumą, augdamas jis formuosis kaip žmogus, gebantis būti stiprus, tačiau ne bejausmis.

Reklama

Kitas labai svarbus dalykas, kurio berniuką išmoko tėviškas artumas, yra gebėjimas atskirti prisilietimų pobūdį. Kuo mažesnis vaikas, tuo daugiau informacijos jis gauna per savo kūną. Kuo mažiau tėviškų prisilietimų - tuo didesnė painiava paauglystėje. Paauglys gali nesuprasti, ką reiškia svetimų žmonių prisilietimai, jų bandymas priartėti, užmegzti artimesnį kontaktą. Bet koks vyresnio vyro prisilietimas, pavyzdžiui, sporto trenerio, gali būti malonus, tačiau gąsdinantis, nes įtartinas: berniukas neatskiria, ar jis turi seksualinę potekstę, ar ne. Panašiais atvejais jis netgi gali pagalvoti, jog pats yra homoseksualus, ir bandyti "prisimatuoti" šią identifikaciją.

Taigi per didelis tėvo atsiribojimas, baimė priartėti prie sūnaus, išreikšti savo švelnumą gali sukelti visai priešingų pasekmių nei tikimasi.

Vyras, vaikystėje patyręs ignoravimą iš tėvo, ir suaugęs tebejaučia tėviškos meilės stygių. Šį ilgesį jis slepia visą savo gyvenimą kaip kažką gėdinga, nesuvokdamas, jog tai normalus ir teisėtas jausmas. Dažnas ieško draugystės su vyresniais už save vyrais nesuprasdamas kodėl. Tai berniuko, nepatyrusio tėvo meilės, ilgesys. Jis vis dar gyvena viduje. Vyras nesąmoningai bando jį malšinti ieškodamas santykių, kurių neturėjo su tikru tėvu. Dažnas netgi įsipainioja į intymius santykius su kitu vyru tik dėl šio "tėvo" poreikio, nors seksualinis kontekstas jam visiškai nereikalingas.

Jeigu berniukas gauna iš tėvo pakankamai švelnumo - vyriško švelnumo, užaugęs jis pasitikės savimi kaip vyru: savo pojūčiais, polinkiais ir jausmais. Jis puikiai atskirs, ar svetimo žmogaus prisilietimas yra draugiškas, ar turi erotinį atspalvį, todėl, kad jo kūne bus įrašyta informacija apie tikrą, vienareikšmišką, tėvišką meilę.

Žymos: tėvas, tėvystė

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Lietuvos paaugliai kelintus metus iš eilės išgyvena ne pačius geriausius laikus.Prieš juos...

Atsisukime į paauglius ir kartu padėkime spręsti jų problemas nuotrauka, foto

Neregėtas vyresnės kartos antplūdis internetinėse atsiskaitymo platformose, dešimtys tūkstančių konsultacijų kiekvieną mėnesį...

Laiku neapmokėti mokesčių lietuviams baisiau nei likti be pinigų nuotrauka, foto

COVID-19 pandemija pakeitė daugelio planus: buvo atšauktos ne tik kasmetinės atostogos ar...

Psichologė pataria: kaip valdyti finansinių bėdų keliamą stresą nuotrauka, foto

Nepriežiūra – viena iš keturių smurto prieš vaikus formų. Statistika rodo, kad...

Emocinę nepriežiūrą neretai patiria pasiturinčių tėvų vaikai nuotrauka, foto

Paskelbti „Klaipėdos miesto sporto apdovanojimai 2020“ nugalėtojai nuotrauka, foto

Sportas, Penktadienio vakarą Klaipėdos sporto bendruomenė sužinojo, kas tapo „Klaipėdos miesto sporto apdovanojimai...

Virš Baltijos jūros formuojasi ypatingas reiškinys nuotrauka, foto

Lietuva, Jei šiuo metu įsijungtumėte palydovinius vaizdus, pamatytumėte, kad virš mūsų Baltijos...

Ne vien druska kalta, kad žvėrys bėga į kelią nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuvoje padažnėjus atvejų, kai tamsiuoju paros metu laukiniai gyvūnai iššoka...

Sausio 15-ąją – Kretingoje iškilmingai pradedami Jurgio Pabrėžos metai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, 2021 m. sausio 15 d. Kretingoje įvyks mokslininko, botaniko, pedagogo, lietuvių...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...