2021 m. kovo 8 d. 08:47 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Kaip liautis daryti tai, ko iš tikrųjų nenorime, kad įtiktume kitiems?

2020-12-06, 11:44

Gražina Vasiliauskienė | Alfa.lt

Kaip liautis daryti tai, ko iš tikrųjų nenorime, kad įtiktume kitiems? nuotrauka, foto

Santykiai © 123rf.com

Reklama

Daugumos mūsų aplinkoje yra žmonių, kurie atkakliai siekia savo ir, pasinaudodami mūsų silpnumu, verčia mus daryti tai, ko nenorime... Mes jaučiamės užguiti, užspeisti į kampą ir negalime pasipriešinti. Nors situacija atrodo be išeities, bet taip nėra. Kaip apsiginti, atskleidė JAV psichoterapeutė iš Niujorko Susan Saint-Welch.

Regis, su tokiais žmonėmis neįmanoma susitarti. Kai jie ko nors prašo ar liepia, jie jau turi paruošę įtikinamą atsakymą į visus prieštaravimus ir nesustos, kol nepasieks savo. Jūs jaučiatės žaisliuku jų rankose ir nieko negalite padaryti. Jie panaudoja kaip ginklą baimę, kaltės jausmą, pareigos jausmą ir net meilę.

Tai nereiškia, kad jie yra blogi žmonės. Paprasčiausiai jie nežino kitų būdų, kaip gauti trokštamą dalyką, išskyrus vienintelį – įvaryti kitą į kampą. Tokią prievartą naudojantis žmogus gali būti partneris, motina ar tėvas, viršininkas, kolega ar tiesiog pažįstamas. Mums nepatogu atsisakyti, nes bijome pasirodyti agresyvūs ar beširdžiai. Iš tikrųjų ryžtingumas nepadarys jūsų blogu ir nereikš, kad jūs esate neteisūs.

Jūs jaučiatės nepatogiai tik todėl, kad jums nėra būdingas nemandagumas.

Jums reikia parodyti valią, tai yra, veikti užtikrintai, bet be agresijos. Galima ir reikia pasipriešinti tam, kas daro spaudimą. Kad pasiektumėte pergalę, turite žengti šiuos 4 žingsnius.

1 .Aiškiai pasakykite, kas jo reikalavime jums nepatinka.

Reklama

2. Paaiškinkite, koks sprendimas tinka jums ir galbūt jam.

3. Pasiūlykite sprendimo variantą. Neleiskite pasirinkti jums nepalankaus varianto. Tik A arba B.

4. Jeigu jis nepasirengęs tartis, jums teks elgtis griežčiau. 

Veikiausiai jausitės nejaukiai dėl to, kad nesate įpratę vaidinti tokio vaidmens, bet tai nereiškia, kad jūs esate neteisūs arba negeri. Jūs jaučiatės nejaukiai tik todėl, kad esate mandagūs ir gerai išauklėti. Tačiau jūs neturite kito kelio, kad išvengtumėte išnaudojimo.

 

Namų šeimininkė © 123rf.com

Reklama

Ką daryti, jeigu tai nepadeda ir nieko nekeičia?

Apskritai. Jūs turite stovėti kaip mūro siena ir nepasiduoti spaudimui. Kartokite kaip sena plokštelė, kokie sprendimų variantai jums tinka. Kalbėkite iš esmės, be pykčio. Prireikus mandagiai užbaikite pokalbį.

Meilės santykiuose. Čia atsispirti spaudimui nėra lengva dėl jausmų partneriui. Bet santykiai turi būti sveiki. Kalbėkite su partneriu nekaltindami jo. Pasakykite, ką jaučiate, kai jus įstumia į kampą, ir kad partneris veikiausiai nesuvokia, kas su jumis tuo momentu vyksta. Paaiškinkite, ko jūs norėtumėte. Jeigu tai nepadės, peržvelkite kitus variantus, pavyzdžiui, bendrą kreipimąsi į psichoterapeutą.

 

Darbo santykiai © 123rf.com

Su viršininku. Galima kreiptis patarimo į dar aukštesnes pareigas užimantį vadovą. Bet prieš tai įsitikinkite, kad visi jūsų bandymai susitarti su šefu yra užfiksuoti dokumentais.

Reklama

Spaudimą darantys žmonės būna labai atkaklūs ir agresyvūs, kai stengiasi pasiekti savo. Žinoma, tai nėra normalus elgesys.

Su šeimos nariu. Pabandykite parašyti jam laišką. Pradėkite nuo pozityvių dalykų, papasakokite, ką jis jums reiškia, tik būkite kuo nuoširdesni. Toliau pasakykite, kaip norėtumėte pagerinti jūsų santykius ir paaiškinkite kaip. Pasistenkite priminti kokį nors jo prašymą jums. Kodėl tai geriau padaryti raštiška forma? Dažnai spaudžiantys žmonės sugeba išgirsti kitą tik tada, kai jo nemato priešais save ir todėl nebūna nusiteikę priešintis.

Galima pasiūlyti kartu nueiti į psichologo konsultaciją. Tai reiškia, kad jūs branginate santykius ir nenorite leistis į konfrontaciją. Veikiausiai jums bus nejauku ir nedrąsu imtis tokių veiksmų. Bet reikia, kitaip jūs vėl ir vėl būsite verčiami daryti tai, kas jums nepriimtina.

Žinoma, tai nėra norma. Sveiki santykiai būna tada, kai abu partneriai elgiasi korektiškai ir geranoriškai. Bet jūs negalite taip elgtis su tais, kurie demonstruoja spaudimą ir agresyvumą. Mokykitės kovoti už save, tačiau nedaryti spaudimo kitiems.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Ar esate kada susimąstę, kaip pasikeistų jūsų gyvenimas, jei laimėtumėte milijoną?...

Psichologas G. Navaitis atskleidė, kaip pasikeitė didžiules pinigų sumas laimėjusių lietuvių gyvenimas: tai paveikia net kaimynus nuotrauka, foto

Juvalis Noahas Hararis knygoje „Homo deus. Glausta rytojaus istorija“ puikiai atkreipia dėmesį,...

Kainos nuolaidos psichologija, arba kodėl mes tokie neracionalūs nuotrauka, foto

Lietuvos paaugliai kelintus metus iš eilės išgyvena ne pačius geriausius laikus.Prieš juos...

Atsisukime į paauglius ir kartu padėkime spręsti jų problemas nuotrauka, foto

Neregėtas vyresnės kartos antplūdis internetinėse atsiskaitymo platformose, dešimtys tūkstančių konsultacijų kiekvieną mėnesį...

Laiku neapmokėti mokesčių lietuviams baisiau nei likti be pinigų nuotrauka, foto

Gyvenimas pro langą: Kaip susipažinau su mimozomis nuotrauka, foto

Gyvenimas pro langą, 182 - oji istorija, kovo 8, pirmadienisPro langą - balta balta,...

Kryptinga vakcinacijos kampanija prasidės kovo viduryje nuotrauka, foto

Sveikata, Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad kovo viduryje Lietuvoje prasidės kryptinga informacinė...

Dėkojame už meilę, paguodą, atsidavimą nuotrauka, foto

Klaipėda, Mielos Klaipėdos miesto globos namų moterys, su Kovo 8-ąja!

Būkite sveikos, mylimos ir laimingos kasdien! nuotrauka, foto

Klaipėda, Brangios moterys,

Gyvenimas pro langą, Paskelbta prieš 3 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 18 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 47 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...