2020 m. lapkričio 27 d. 20:12 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Kaip kovoti su potraukiu impulsyviems pirkiniams

2020-09-24, 07:14

Gražina Vasiliauskienė | Alfa.lt

Kaip kovoti su potraukiu impulsyviems pirkiniams nuotrauka, foto

Apsipirkinėjimas © Pixabay.com

Reklama

Impulsyvus pirkinys – tai neplanuotas spontaniškas sprendimas įsigyti prekę ar paslaugą, priimtas prieš pat pirkimo veiksmą. Pagal statistiką, daugiau kaip 65 proc. pirkinių žmonės įsigyja visiškai impulsyviai. Tokių pirkinių negalima paaiškinti logiškai.

Kas sukelia tokį spontanišką troškimą pirkti?

Norą tučtuojau turėti (naudoti) šį produktą sukelia asociacijos su juo. Pavyzdžiui: „Nusipirksiu šį vyno butelį ir atsipalaiduosiu“ (žmogus perka būseną, kurią sukelia produktas).

Arba žmogus pamatė produktą ar paslaugą (prisiminė reklaminę vaizdajuostę, kur visi dalyviai laimingi dėl naudojimo), užsimanė laimės sau ir nusipirko.

Kaip netapti priklausomam nuo impulsyvių pirkinių?

Visos tos reakcijos mūsų smegenyse vyksta žaibiškai. Bet koks pirkinys mums turi psichologinę reikšmę. Šiuo atveju verčiau reikėtų kelti klausimą, kaip kovoti su vartojimo kultūra. Aš perku, vadinasi, aš gyvenu. Juk įvyko sąvokų pakeitimas. Visus pirkimus mes atliekame veikiami mūsų giluminių poreikių, emocijų, jausmų ir vertybių.

Reklama

Mes perkame ne produktą, o būseną, kurią sukelia mums šio produkto turėjimas. Jeigu manote, kad puiku yra būti kietam, tai ieškosite atributų, kurie asocijuotųsi su kietumu. Visis reklamos orientuotos į tai, kad žmonės pirktų.

Komplimentai, rūpestis, dėmesys, malonumas , meilė saugumas, komfortas, džiaugsmas, pasitenkinimas ir laimė – už visa tai žmonės pasirengę mokėti. Nors sakoma, kad laimės nenusipirksi, tačiau ją mums perša su tam tikra preke,

 

Apsipirkinėjimas © Pixabay.com

Mes mokame už laimės minutes, kurias patirsime įsigiję tą prekę. Galima sakyti, kad mes mokame už laimės iliuziją. Kartais tenka už tas džiaugsmo akimirkas atsiskaitinėti po kelerius metus. Taip, visa tai mes gauname pirkdami. Nuolaidos, išpardavimai tik skatina mūsų impulsus.

Jeigu ši šimtas penktoji palaidinė net ir nebus apsivilkta nė karto, bet laimės sekundės jums vis tiek bus suteiktos.

Reklama

Todėl apsipirkinėjimas neretai siūlomas kaip depresijos profilaktika. Pagal statistikos duomenis, impulsyviems pirkimams dažniau pasiduoda vieniši žmonės. Tikriausiai suprantate, ką pirkiniais kompensuoja žmonės, kurie jaučiasi vieniši. O toliau rinkodaros specialistai padarys savo darbą.

Viskas gerai, kas daroma saikingai. Ir spontaniškuose pirkiniuose yra savų pliusų. Jeigu jūsų skolos auga kasdien, o jūs vis negalite sustoti, tai jums pravers patarimai, kaip nepasiduoti emocijoms ir netapti priklausomiems nuo įpročio leisti pinigus.

Pirmas žingsnis – tai suvokti, pripažinti sau, kad problema egzistuoja. Reikia sąžiningai prisipažinti sau, kad esate priklausomi nuo pirkinių. Užsibrėžkite tikslą atsikratyti šio įpročio. Patys arba su psichologo pagalba pasistenkite išsiaiškinti, ką patiriate įsigiję pirkinį ir kaip gauti tą patį kitu būdu, rašo portalas „Econet“.

Pakeiskite emocijų iliuziją tikromis emocijomis. Susitikimai su draugais, pasivaikščiojimai gamtoje, išvykos į gražias vietas, masažas, baseinas ir kiti malonumai pakeis pirkinius. Emocijų galite patirti ir neišleisdami nė cento, o mėgaudamiesi momentais, kurie suteikia jums džiaugsmo. Nevaikščiokite į parduotuves be pirkinių sąrašo ir be konkretaus tikslo.

 

Reklama

Parduotuvėse viskas įrengta taip, kad prarastumėte savikontrolę ir pasiduotumėte pagundoms. Tam kompanijos išleidžia milijonus. Kiekvienam žmogui numatytas jo kabliukas.

Jei patiko kokia nors prekė, atidėkite pirkimą iki rytojaus ar bent kelioms valandoms. Abejojate, vadinasi, jūsų atsakymas „Ne“.

Nesinešiokite mokėjimų kortelės, nes grynus pinigus leisti sunkiau. Neimkite „papildomų“ pinigų. Ir, žinoma, atsikratykite įpročio gyventi skolon. Gyvenkite pagal tai, kiek uždirbate. Vienintelis kreditas, kuris gali būti racionalus, tai investicijos į jūsų išsilavinimą ir vystymąsi.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

COVID-19 pandemija pakeitė daugelio planus: buvo atšauktos ne tik kasmetinės atostogos ar...

Psichologė pataria: kaip valdyti finansinių bėdų keliamą stresą nuotrauka, foto

Nepriežiūra – viena iš keturių smurto prieš vaikus formų. Statistika rodo, kad...

Emocinę nepriežiūrą neretai patiria pasiturinčių tėvų vaikai nuotrauka, foto

Mintis „šitą padarysiu vėliau“ yra pažįstama visiems. Ypač kai galvojame apie ne...

Stresas dėl atidėliojimo: kai vengiam problemų ir jų sprendimų nuotrauka, foto

Nors savižudybių skaičius Lietuvoje jau keletą metų palaipsniui mažėja, tačiau išlieka vienas...

Kiekvienas žmogus gali prisidėti prie savižudybių skaičiaus mažinimo Lietuvoje nuotrauka, foto

Vyrų krepšinio rinktinė su klaipėdiečiais kyla į mūšį nuotrauka, foto

Sportas, Jau šiandien 19.30 val. Lietuvos krepšinio rinktinė, kurios gretose trys klaipėdiečiai -...

Persirgę koronavirusu galės tris mėnesius nesiizoliuoti nuotrauka, foto

COVID-19, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atnaujino izoliacijos taisykles ir numatė išimtį žmonėms, kurie...

Menininkai persėdo ant plieninių žirgų nuotrauka, foto

SE, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro darbuotojai kūrybingi ne tik scenoje: kelionei į darbą...

Istoriniams laivams atgimti - prieglobstis piliavietėje nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Lietuva skambiai vadinama jūrine valstybe. Klaipėda - jūrinių tradicijų puoselėjimo lopšiu. Tačiau...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...