2019 m. liepos 21 d. 02:07 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Julius Neverauskas: „Žmogaus vertės nereikia nei įrodinėti, nei kuo nors pagrįsti“

(2)

2018-05-07, 08:00

IGNAS SIČIŪNAS, lsveikata.lt

Julius Neverauskas: „Žmogaus vertės nereikia nei įrodinėti, nei kuo nors pagrįsti“ nuotrauka, foto

„Dabartinėje kultūroje yra tokia nuostata, kad „tu esi vertingas, jeigu...“. Dažniausiai pratęsiant „jeigu esi gražus, protingas, turtingas, stiprus, sėkmingas“ ir panašiai“, - sako medicinos mokslų daktaras, neurologas ir psichiatras Julius Neverauskas.

© lsveikata.lt

Reklama

Julius Neverauskas – medicinos mokslų daktaras, neurologas ir psichiatras – psichoterapeutas. Pirmasis Lietuvoje pradėjo taikyti kognityvinę ir elgesio terapiją (KET). Jis yra ir dėmesingumu grįsto įsisąmoninimo (mindfulness) metodikos pradininkas Lietuvoje. J.Neverauskas taip pat yra podiplominių studijų vadovas LSMU.

„Dabartinėje kultūroje yra tokia nuostata, kad „tu esi vertingas, jeigu...“. Dažniausiai pratęsiant „jeigu esi gražus, protingas, turtingas, stiprus, sėkmingas“ ir panašiai“, - sako medicinos mokslų daktaras, neurologas ir psichiatras Julius Neverauskas.

Paaiškinkite plačiau apie jūsų taikomą kognityvinę ir elgesio terapiją.

Tai moksliškai pagrįsta ir įrodyta šiuolaikinės psichoterapijos rūšis. Ji koncentruojama į darbą su žmogaus mintimis, emocijomis bei elgesiu. Išmokius asmenį tikslingai keisti mintis, funkcionaliai išreikšti emocijas ir valdyti elgesį, pasiekiamas simptomų sumažėjimas ar išnykimas. Tai sąlygoja esminį gyvenimo kokybės pagerėjimą.    

Ši terapija išpopuliarėjo JAV septintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Jos pradininkai – du žymūs JAV psichoterapeutai Aaron Beck ir Albert Ellis.
 
Kurdami metodikas, jie panaudojo moksliškai įrodytą faktą, kad žmogaus savijautą nulemia jo mąstymas, o ne realios aplinkybės, tai yra tai, kaip jaučiamės, priklauso ne nuo to, kas mums nutinka, bet nuo to, kaip mes tai suprantame. Mes įpratę klaidingai manyti, kad įvykiai arba kiti žmonės priverčia mus nerimauti, pykti, liūdėti ar džiaugtis. Tačiau akivaizdu tai, kad skirtingi žmonės, patekę į tokią pačią situaciją, gali ją suvokti nevienodai ir todėl išgyventi skirtingus jausmus. Be to, toje pačioje situacijoje visi elgiasi įvairiai. Todėl patiria skirtingas elgesio pasekmes. Natūralu, kad norėdami pokyčių gyvenime, turime keisti mąstymą ir elgesį. Būtent to visų pirma ir moko KET – kognityvinė ir elgesio terapija.

- Kuo kognityvinė ir elgesio terapija skiriasi iš kitų psichoterapijų?

- Pirmiausia, ji buvo sukurta, remiantis moksliniais tyrimais, o ne tiesiog ilgų svarstymų ir apmąstymų išvadomis. Be to, KET yra labai struktūruota. Šiuo metu yra sukurtos tikslios metodikos, kaip valanda po valandos reikia dirbti su asmeniu, patiriančiu vienokį ar kitokį sutrikimą.

Reklama

KET nėra tik pasikalbėjimas. Ši psichoterapija yra orientuota į pokyčius, o terapeutas naudoja intervencijas, kurios gali būti lengvai atkartojamos ir palyginamos.
 
Terapija į procesą įtraukia patį pacientą. Jis skatinamas daryti namų darbus, pagreitinančius sveikimo procesą: pagal tam tikrus kriterijus stebėti savo mintis, emocijas, būklę, daryti elgesio eksperimentus, ieškoti alternatyvų ir jas aptarinėti su terapeutu.

KET yra palyginti trumpa psichoterapija. Depresiją ar nerimo sutrikimus patiriantiems žmonėms dažnai padėti galima jau per dešimt dvidešimt terapinių sesijų. Kai kurioms ligoms gydyti, pavyzdžiui, specifinėms fobijoms, gali užtekti tik vienos sesijos.
 
Nors yra sutrikimų (pavyzdžiui, asmenybės sutrikimai), kurių gydymo trukmė yra ilgesnė ir gali trukti mėnesiais, KET dažniausiai yra trumpesnė negu kitos terapijos rūšys.

Be to, tai nuolatos atsinaujinanti ir besivystanti psichoterapija. Ji metodikų arsenalą nuolat papildo naujomis efektyviomis galimybėmis. Dabar sparčiai populiarėjančios trečiosios KET bangos kryptys naudoja sudėtingas metodikas, apimančias platų priemonių spektrą – nuo meditacinių technikų, iki pačių naujausių lingvistinių tyrimų.
 
- Kokiems pacientams ši psichoterapijos kryptis labiausiai tinka?

- Depresijos, nerimo ir panikos, obsesiniai kompulsinai (įkyrumų) sutrikimai. Didžiulis KET efektyvumas šioms ligoms gydyti yra įrodytas moksliškai.

Tobulėjant metodikai, buvo sėkmingai pradėti gydyti asmenybės sutrikimai, santykių problemos, priklausomybės alkoholiui, narkotikams, lošimams, taip pat seksualiniai sutrikimai. Įdomu, kad KET metodikos pasiteisino gydant netgi psichozes – būkles, kai žmogaus mąstymas yra visiškai sutrikęs ir neadekvatus. Tuo atveju mes sutelkiame visą dėmesį į sveikosios psichikos dalies stiprinimą ir kuo didesnį jos naudojimą kasdieniniame funkcionavime.
 
- Spėju, kad yra atvejų, kai minėtos terapijos taikymas nėra veiksmingas?

- Bene didžiausias iššūkis yra tai, kad KET reikalauja aktyvaus paciento dalyvavimo ir jo pastangų terapiniame procese. Tokia psichoterapija neveiks, jeigu žmogus pats to nenori. Be to, ji netinka esant atminties, sumišimo būklei ir kai kuriems asmenybės sutrikimams.

- Daugiausia dirbate savivertės bei psichologinio atsparumo klausimais. Kokia su jais susijusių problemų sprendimo svarba yra šiandien?

Reklama

Dabar labai daug perfekcionizmo. Šiuolaikinis gyvenimas reikalauja daugiau savarankiškumo, rizikavimo, adaptyvumo. Internetas pakeitė žinių gavimo būdą. Laukia dar didesni pokyčiai: pavyzdžiui, dirbtinis intelektas – dėl jo išnyks ištisos profesijos. Visi turi nuolat keistis ir tai žmogaus smegenims yra didelis krūvis. Kai nežinome kokia ateitis bus, iš prigimties esame pratę numatyti, kad ji bus grėsminga, tad ir pradedame jausti nerimą.

Savivertė yra dar kitas klausimas. Dabartinėje kultūroje yra tokia nuostata, kad „tu esi vertingas, jeigu...“. Dažniausiai pratęsiant „jeigu esi gražus, protingas, turtingas, stiprus, sėkmingas“ ir panašiai. O iš tiesų žmonės visi yra vienodai vertingi. Tos vertės nereikia nei įrodinėti, nei kuo nors pagrįsti.

Dosjė

Med. dr. Julius Neverauskas – gydytojas neurologas ir psichoterapeutas, sukaupęs trijų dešimtmečių klinikinio ir pedagoginio darbo patirtį.

J.Neverauskas dirba su klientais tiek individualiai, tiek veda psichoterapines bei mindfulness įgūdžių lavinimo grupes. Taip pat yra psichoterapeutų rengimo kurso vadovas ir supervizorius Lietuvos sveikatos mokslų universitete. Dr. Julius Neverauskas nuolat tobulinasi ir pats skaito paskaitas bei veda užsiėmimus užsienio šalyse.

Dr. Julius Neverauskas taip pat domisi nenatūralaus senėjimo prevencija, kuri atveria naujas galimybes intelektualiems, kūrybingiems ir norintiems ilgai išlikti sveikais ir darbingais žmonėmis. Yra senėjimo prevencijos ir funkcinės medicinos draugijos prezidentas.

Reklama

 

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

2018-05-08   22:36

IP: 185.230.125.53

Mano amiotrofinis šoninis sklerozė (ALS) išgydyti liudijimas, man buvo diagnozuota ALS prieš 3 metus, aš išgyvenau skausmą, sužinodamas, kad niekada nebesuosiu gerai. Aš susisiekiau tiek daug žolių gydytojų šiuo klausimu ir praleido didelę pinigų sumą, bet mano būklė niekada nebuvo geresnė. pasiryžusi atgauti savo gyvenimą atgal, todėl vieną dieną aš mačiau tiek daug komentarų apie ŽEMĖS DOKTORIUS, KURIO PATEIKIMAS dr. MOHAMMEDui, sutaupė daugelio gyvybių nuo ligos su savo vaistažolių medicina, su kuriu susisiekiau su dr. MOHAMMEDu jo el. pašto adresu herbalcure12@gmail.com, mes kalbėjome apie Išdaviau, aš pasakiau jam viską, ką aš persikėliau, ir jis man pasakė, kad nereikės nerimauti, kad viskas bus viskas gerai, todėl jis paruošė vaistažolių preparatą ir išsiųs jį man per DHL pasiuntinį, teikiančią paslaugą, ir pasakojo, kaip jį naudoti, po kelių dienų aš pradeda pastebėti labai didelius pokyčius mano kūne, visi simptomai buvo visiškai pašalinti, nėra raumenų silpnumo ar standumo, aš visiškai gerai, nešluosiu ir galūnių ir liemens raumenų paralyžiumi, jokių sunkumų mano kalba ar sunkumų mano br etilas, nerekomenduojama nuryti, aš esu visiškai sveikas ir gerai, tada aš suprantu, kad šis vaistažolių preparatas iš tiesų veikia, o ne po to, kai praėjus 17 dienų, nuėjau pasitraukti į gydytoją bandymui, tada rezultatas buvo neigiamas, esu laimingiausias žmogus žemė dabar. šis liudijimas yra tikras. iki Dr MOHAMMED, Dievas tave laimina. Jūs taip pat galite susisiekti su juo savo "whatsApp" / skambučio numeriu +2349036036397 arba +22964690913 arba el. paštu herbalcure12@gmail.com, jis turi gydyti, herpes, vėžys, Lupus virusas, dar daug

Skaitykime

2018-05-07   11:50

IP: 46.249.187.55

Įdomus faktas: "moksliškai įrodytą faktą, kad žmogaus savijautą nulemia jo mąstymas, o ne realios aplinkybės" ir "KET reikalauja aktyvaus paciento dalyvavimo ir jo pastangų terapiniame procese. Tokia psichoterapija neveiks, jeigu žmogus pats to nenori" - štai ir visi atsakymai savižudžiams ir depresuojantiems. Visi turime dirbti su savo vidiniu "AŠ", su klaidingu savęs susitapatinimu su fiziniu kūnu. Tikrasis "AŠ" yra mūsų siela. Viskas stojasi į vietas, perskaičius Bhagavad Gitą, bei kitus vadovėlius, dievo Krišnos išguldytus Vedose prieš 5000 metų. Nereikėtų nei mokslinių darbų gintis, imk ir cituok Vedas ir bus atrastas seniai pamirštas "naujas" mokslas. Žmonės tiesiog nėra žingeidūs, neieško savo dvasinių problemų sprendimo išeičių. Net gydytojo psichoterapeuto patarimais ne kiekvienas pasinaudos: kam vargti, įjungti mąstymą, kai lengviau praryti piliulę ir laukti "stebūklingo" jos poveikio. Dievas niekada nepaliko savo vaikų be gyvenimo vadovėlio. Tereikia juos įsigyti ir pats skaitymas atstatys minčių eigą į teisingą vagą, o ligą pakeis į sveikatą. Tingumas ir netikėjimas atneša savo negatyvius vaisius.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Nemažai tėvų stengiasi vaikų atostogas sustyguoti taip, kad atžala nei valandėlės nenuobodžiautų,...

Psichologė: "Ir namuose vaikai gali puikiai vasaroti" nuotrauka, foto

Auklėjimas, kai vaikui pernelyg daug leidžiama, gadina ne tiktai jo gyvenimą, bet...

Nebausti vaiko nėra gerumas, tai – kvailumas nuotrauka, foto

Visi tėvai į vaiko elgesį yra sureagavę impulsyviai: pakėlę balsą, nepagrįstai apkaltinę...

Sužaloti visam gyvenimui galima ir nepakėlus rankos“ nuotrauka, foto

Istorija Jurbarke, kai nepilnametis, norėjęs išprievartauti septyniolikmetę žiauriai ją sumušė, toli gražu...

Kaip neužauginti vaiko tironu? nuotrauka, foto

1006 km lenktynes laimėjo klaidų nedariusi komanda nuotrauka, foto

Sportas, Jubiliejinėse „Aurum 1006 km lenktynėse“ triumfavusi „Circle K milesPLUS Racing Team“ komanda...

Merginų rankinio rinktinė kausis dėl trečios vietos nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos merginų iki 19 metų rankinio rinktinei nepavyko žengti į Europos čempionato...

Vienas paspaudimas gali nužudyti žmogų nuotrauka, foto

Žmonės, "Galiu bet ką subjauroti vienu piršto krustelėjimu!" - kalbėdamas su draugu giriasi...

Į Klaipėdą atplaukė dujovežis su „Total“ dujomis nuotrauka, foto

SGD, Ankstų šeštadienio rytą į Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą atplaukė didelis dujovežis...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...