2020 m. spalio 26 d. 14:47 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Jaunimas nebeskuba tuoktis ir gimdyti vaikų.

(1)

2003-01-11, 12:00

Edita UŽKURAITĖ

Praėjusieji metai Klaipėdoje nebuvo dosnūs nei vedybų, nei naujagimių. Ir toliau išlieka tendencija, jog mirtingumas gerokai lenkia gimstamumą. Tuo tarpu skyrybų šiek tiek sumažėjo.

Santuokų mažiau

Santuokų skaičius praėjusiais metais Klaipėdos apskrityje buvo šiek tiek mažesnis nei užpraėjusiais metais.
2002 metais Klaipėdos miesto savivaldybės Metrikacijos skyriuje iš viso užregistruotos 1096 santuokos. Tuo tarpu 2001 m. buvo užregistruotos 1162, 2000-aisiais - 1108 santuokos.
Pasak šios įstaigos vedėjos Gražinos Misevičienės, į bendrą skaičių įeina ir apskaitytos santuokos, t. y. tik bažnyčioje, arba užsienyje vykusios santuokos.
G. Misevičienė priminė, kad norint tuoktis tik bažnyčioje, reikia per 10 dienų po vedybų ateiti į Metrikacijos skyrių ir įtraukti santuoką į apskaitą. Tik tuomet ji bus laikoma galiojančia.
Susituokus užsienyje ir norint, kad ši santuoka galiotų ir Lietuvoje, reikia per neribotą laiką į Metrikacijos skyrių atnešti legalius dokumentus apie įvykusią santuoką.
Metrikacijos skyriaus vedėja pastebėjo, kad vyrauja tendencija, jog kasmet besituokiančiųjų amžius šiek tiek didėja. Praėjusiais metais norinčiųjų sukurti šeimą amžiaus vidurkis buvo 22 - 25 metai. Tiesa, su teismo leidimu buvo įregistruotos kelios nepilnamečių santuokos.
Skyrybų, palyginti su 2001-aisiais metais, šiek tiek sumažėjo, bet bendra tendencija, anot G. Misevičienės, išlieka. Iš viso pernai užregistruoti 758 skyrybų atvejai. Tuo tarpu 2001-aisiais metais išsiskyrė 845, 2000-aisiais - 706 sutuoktinių poros.

Mažėja ir gimstamumas

Gimstamumas Klaipėdoje, kaip ir visoje Lietuvoje, mažėja. Praėjusiais metais užregistruoti 1694 gimimo atvejai, o užpraeitais metais 1846.
Tačiau G. Misevičienė akcentavo ir tai, kad jau kelinti metai iš eilės į bendrą skaičių įtraukiami ir apskaityti gimimai užsienyje.
"Dažnai būna, kad Klaipėdos metrikacijos skyriuje užregistruojamas prieš kelerius metus užsienyje gimusio vaiko gimimas. Taigi faktiškai praėjusiais metais Klaipėdoje pasaulį išvydo dar mažiau nei 1694 vaikai" - sakė G. Misevičienė.
Tuo tarpu mirties atvejų užregistruota daugiau -1846, 2001-aisiais jų buvo 1830.
Vedėja apgailestavo, kad gimimų skaičius kasmet vis mažėja. Ji priminė, kad 1996-aisiais metais vien faktinių gimimo atvejų buvo užregistruota 1983.

Mergaitės aplenkė berniukus

Praėjusiais metais gimė šiek tiek daugiau mergaičių - 854, o berniukų sulaukta 840. Pasak Metrikacijos skyriaus vyresniosios inspektorės Irenos Zabulienės, mergaitės praėjusiais metais labai "pasistengė", mat 2001-aisiais berniukų gimė net 127-iais daugiau.
Pernai tik 10 šeimų gimė dvynukai, o trynukų atvejo iš viso neužfiksuota. Užpernai vienoje šeimoje gimė trynukai, o 19 mamų pagimdė dvynukus.
Daugiausia vaikų, net 193, gimė praėjusių metų spalio mėnesį. Užpernai "derlingiausias" buvo rugpjūčio mėnuo.
Nors gimstamumas ir mažėja, visgi daugelyje šeimų gimė antrasis vaikas.
"Nemažai šeimų, santuokoje gyvenančių 10 ir daugiau metų, praėjusiais metais susilaukė antrojo ar net trečiojo vaikelio. Buvo atvejų, kai vieniša mama pagimdė penktą vaiką" - sakė I. Zabulienė.

Pirmauja Lukas ir Gabrielė

Renkant vaikams vardus, dauguma tėvelių dideliu originalumu nepasižymėjo. Tarp populiariausių berniukų vardų jau treti metai iš eilės pirmauja Lukas. Tarp mergaičių jau antri metai mėgstamiausias vardas - Gabrielė.
Lukų praėjusiais metais užregistruota 28, Mantų - 23, Vilių - 22, Deivydų - 21, Dovydų - 18, Justų - 17, Dominykų ir Matų - po 15, Martynų ir Ernestų - po 13, o Paulių - 12.
Mergaičių dešimtuke užregistruotos net 38 Gabrielės, Emilijos vardu pavadintos 24 dailiosios lyties atstovės, Gabijos - 22, Kamilės - 20, Ievos ir Ugnės - po 19, Gretos - 16, Viktorijos ir Deimantės - po 14, Karolinos ir Agnės - po 13, Lauros - 12, o Austėjos ir Alinos vardais pavadinta po 11 mergaičių.
Palyginti su 2001-aisiais metais, iš populiariausių Klaipėdos krašto vardų dešimtuko iškrito Tomas, Artūras, Arnas ir Edvinas bei Anastasija, Marija, Erika ir Evelina.

Ieško kuo retesnių vardų

I. Zabulienė minėjo, kad daugelis tėvų atėję užregistruoti vaiko vardą pasižiūri į populiariausių vardų dešimtuką ir stengiasi išrinkti kuo retesnį vardą savo atžalai.
"Dažnai tėvai ateina tvirtai nusprendę pavadinti savo vaiką vienu ar kitu vardu ir baisiai nuliūsta pamatę, kad tokiu vardu jų kūdikio bendraamžių jau labai daug. Dažnai pasitaiko, kad tokie tėvai peržiūri retesnių vardų sąrašą ir iš ten renka vaikui kitą vardą. Bet yra ir tokių, kuriems visiškai nesvarbu, kad tokiu pat vardu, kaip ir jų atžala, jau pavadinta keliasdešimt vaikų, ir jie savo nuomonės nekeičia" - pasakojo I. Zabulienė.
Iš retesnių praėjusiais metais užregistruotų berniukų vardų Metrikacijos skyriaus darbuotoja paminėjo Aironą, Adelarą, Derilą, Kalnių, Milaną, Maksimilianą, Nergirdą, Raigardą, Timą, Tonį ir Vasarį.
Mergaičių tarpe reti šie vardai - Amina, Atlanta, Betina, Diliara, Erta, Fortūnata, Milena, Melanija, Rafaelė, Skalmantė, Uldė, Vanesa, Žiedė.

Į vaiko priežiūros atostogas - tėvelis

Jau nebe naujiena, kad šeimoje gimus kūdikiui, vaiko priežiūros atostogų gali išeiti ne mamytė, o tėvelis. "Sodros" Pašalpų skyriaus vyresnioji specialistė Adelė Putrienė negalėjo tiksliai pasakyti, kiek tokių vyrų buvo praėjusiais metais, tačiau minėjo, jog nemažai.
Pasak jos, dirbti eina tas šeimos narys, kuris turi geresnį darbą. Be to, A. Putrienė minėjo, kad beveik visos mamytės išbūna vaiko priežiūros atostogose vienerius metus ir tik nedaugelis išeina dirbti anksčiau.
Aukles tėvai susiranda individualiai arba vadovaudamiesi pažįstamų rekomendacijomis. Informacijos, jog Klaipėdoje būtų auklių agentūra, nėra.
Klaipėdos miesto ir rajono darbo biržos darbuotojai sakė, kad jie gana dažnai sulaukia moterų skambučių, norinčių dirbti auklėmis.
"Mes negalime legaliai tokių moterų įdarbinti. Nebent suteikiame informaciją, tiems, kurie ieško auklių per darbo biržą", - sakė registratūros darbuotoja Alma Balsienė.
Į lopšelius-darželius vaikučiai priimami nuo 1-1,5 metukų, priklausomai nuo vaiko gebėjimų.
Lopšelio-darželio "Svirpliukas" vedėja Audronė Šiliauskienė sakė, jog tokių mažiukų jų darželyje vienas kitas. Daugiausia tėvai į darželį vaikus veda jam sulaukus 1,8 - 2 metukų. Tą patį patvirtino ir darželio "Pingvinukas" vedėja Tatjana Sokolova. Šiame darželyje šiuo net yra keli vienerių metukų vaikučiai.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

chm

2012-01-12   13:50

IP: 86.100.120.156

kas ta putriene adele !?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Mintis „šitą padarysiu vėliau“ yra pažįstama visiems. Ypač kai galvojame apie ne...

Stresas dėl atidėliojimo: kai vengiam problemų ir jų sprendimų nuotrauka, foto

Nors savižudybių skaičius Lietuvoje jau keletą metų palaipsniui mažėja, tačiau išlieka vienas...

Kiekvienas žmogus gali prisidėti prie savižudybių skaičiaus mažinimo Lietuvoje nuotrauka, foto

Neįmanoma sukurti sveikų santykių su partneriu, kuris būdamas 30–40 metų mąsto...

7 psichologiškai nebrandaus asmens požymiai nuotrauka, foto

Nesveiki santykiai gadina ne tik psichinę, bet ir fizinę žmogaus sveikatą....

5 signalai, kuriais kūnas parodo, kad santykiai – nesveiki nuotrauka, foto

Autobusų maršrutai vėlinių savaitgalį nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos miesto savivaldybė visų šventųjų (lapkričio 1 d.) ir vėlinių (2...

Kretingoje pradėjo veikti mobilus koronaviruso patikros punktas nuotrauka, foto

COVID-19, Darbui paruoštas ir jau šiandien, nuo 13 val., Kretingoje pradėjo veikti mobilusis...

Klaipėdos atstovai Seime tikisi nenuvilti nuotrauka, foto

Klaipėda, Seimo rinkimų antrojo turo rezultatai Klaipėdoje, kaip ir po pirmo turo, atspindi...

766 nauji koronaviruso atvejai nuotrauka, foto

COVID-19, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) spalio 26 d. 12 val. duomenimis:

Klaipėda, Paskelbta prieš 11 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 39 min.

COVID-19, Paskelbta prieš 41 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...