2020 m. birželio 5 d. 21:00 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Ekspertės patarimai: kaip suteikti vaikui saugumo jausmą pandemijos metu

Reklama

Daugelis tėvų vis dar susiduria su dilema, kaip neišgąsdinus savo atžalų ir juo labiau jiems suprantama kalba ir forma paaiškinti, kas yra pasaulį krečiantis COVID-19 virusas.

Vienintelės tokio tipo mokyklos – Vilniaus tarptautinio prancūzų licėjaus – specialistai bei čia besimokinančių vaikų tėvai dalijasi praktikoje išbandytais patarimais atsakymo vis dar ieškantiems tėvams. Anot licėjaus vadovų, esminiai patarimai: ne tik kova su baimėmis, tėvų ar šeimos ramybė, suaugusių nuotaikos, bet ir geras humoro jausmas.

Svarbiausia – išlikti ramiems

Vilniaus tarptautinio prancūzų licėjaus mokytojos Claire Bačkis teigimu, šiuo metu tinkamas tėvų emocinis pasiruošimas pokalbiui su savo vaiku yra kaip niekad svarbus. Psichologiniai tyrimai parodė, jog didžiausią dalį informacijos bendravimo metu žmonės perduoda neverbaliniu būdu – per intonaciją, veido išraišką, gestus bei kūno kalbą. Kuomet ši kalba nesutampa su verbaline, žmogus yra labiau linkęs pasikliauti rodomomis emocijomis, o tai galioja ir mūsų mažiesiems.

„Vaiko saugumo jausmas yra tiesiogiai susijęs su tavimi, o ne su pasauliu. Jeigu mama ar tėtis pokalbio su savo vaiku metu jaučiasi pernelyg įsitempę, geriau padaryti pertrauką, nusiraminti ir pokalbį pratęsti kiek vėliau, kai emocijos bus bent kiek atslūgusios. Tokiu metu yra itin svarbu neparodyti perdėtų jausmų, o išlikti kiek galima labiau neutraliu“, – teigia mokytoja Claire, paaiškindama, jog tai kaip jaučiasi vaikas yra atspindys to, kaip į esamą situaciją reaguoja jo tėvai.

Vilniaus tarptautiniame prancūzų licėjuje besimokinančio Manto mama Eglė pritaria, jog tėvams yra būtina tinkamai prisiruošti pokalbiui su savo vaiku, jog tai neatneštų dar didesnių problemų: „Jei nebūsite pasirengę suformuoti savo vaikų supratimo apie šią pandemiją ar apie bet kokią kitą baimę, su kuriomis jie susiduria savo gyvenime, jie bus priversti susikurti savo, dažniausiai daug baisesnę istoriją, o vengimas kalbėtis su vaiku tik prailgina jo nerimo jausmą.“

Nesumenkinkite vaiko baimių

Jei jūsų vaikas išgirdo, jog nuo šio viruso galima mirti, natūralu, jog visa tai gali išaugti į baimę, galinčią sukelti net ir sveikatos problemų. Tėvams į tai rekomenduojama nenumoti ranka, o į situaciją žiūrėti ypač rimtai bei atsakingai.

„Nors nerimas yra natūralus ir neišvengiamas jausmas, tačiau pernelyg aukštas jo lygis ar net neadekvatumas situacijai gali sukelti nemažai problemų, tokiais atvejais tėvų vaidmuo čia yra svarbiausias, – pabrėžia Claire Bačkis ir priduria, – Nuraminti, kad viskas bus gerai, neužtenka, kadangi vaikas gali jaustis neišgirstas. Būtina ramiu balsu pasakyti, jog taip, tai skamba gana baisiai ir baimę matau tavo veide, tačiau jei laikysimės visų reikiamų saugumo priemonių, nieko nei tau, nei mūsų artimiesiems nenutiks.“

Claire Bačkis taip pat pabrėžia, kad bene svarbiausia taisyklė tėvams – būti pozityviais ir stengtis nuraminti vaiką, jog šis nesijaustų likęs vienas su savo baimėmis: „Tokius momentus galite užglaistyti linksmai papasakojant, kokias baimes vaikystėje turėjote patys. Smagiai pasijuokdami sušvelninsite situaciją ar net sustabdysite šios baimės augimą.“

Sudėtingą procesą paverskite linksmu

Sumaniai pažadinus vaizduotę, įkūnijus įvairiausius personažus bei sukūrus linksmus pasakojimus, tėvai gali supažindinti savo vaiką su prevencinėmis priemonėmis ir taip lengviau paaiškinti, kodėl mažiesiems taip pat reikia plauti rankas, kodėl jie negali žaisti su draugais kaip įprastai ir kodėl yra svarbu laikytis visų šių nurodymų.

Reklama

„Paaiškinkite savo vaikui, jog rankų plovimas yra savaime suprantamas veiksmas, kurį darome ne dėl to, jog aplink mus plinta virusas ar kita liga. Šis veiksmas turi būti atliekamas natūraliai, kas kartą grįžus iš lauko, sėdant prie stalo ir pan.“, – aiškina C. Bačkis.

Ugdymo specialistė pabrėžia, jog tokiu metu yra svarbu sukurti nuotaikingą atmosferą ir dažniau vaikus pagirti, jog šie jaustųsi tarsi prisidėję prie kilnaus darbo.

C. Bačkis rekomenduoja į pagalbą pasitelkti smagius žaidimus ar net sukurti trumpą dainelę apie tai, kaip plauname rankas ir neliečiame veido: „Tokiomis akimirkomis mums gali padėti linksmybės: dainuokite, šokite, tapkite mikrobų naikintojais arba viruso sprogdintojais. Virskite superherojų šeima, kuri kas kartą nusiplovusi rankas žengia žingsnį link to, jog pasaulis būtų saugesnis, o žmonės – sveikesni“, – priduria specialistė.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Tikriausiai visi tikriname telefoną, facebook‘ą, el. paštą, skaitome naujienų portalus, žiūrime žinias,...

Karantino n-ta savaitė. Kai užsidėję kaukes liekame be jų nuotrauka, foto

Nuo antradienio pradeda veikti interneto svetainė www.pagalbasau.lt, kurioje vienoje vietoje galima rasti...

Pradeda veikti interneto svetainė, kurioje prieinama psichologinė pagalba nuotrauka, foto

Atliekant gyvūnų elgsenos tyrimus dar prieš pusšimtį metų gyvūnų psichologijos ekspertas Konrad...

Mobingas – „rafinuota“ psichologinio smurto forma darbe nuotrauka, foto

„Žmogaus studijų centro“ Lietuvos emocinio klimato tyrimas, atliktas  kovo 25 – 30...

Už uždarų karantino durų verda emocijų katilas nuotrauka, foto

Menininkas iš Palangos stebina savo kūryba nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Palangos menininkas Vytautas Kusas ir vėl stebina Lietuvą. Nagingomis rankomis išgarsėjęs vyras...

Eisenos, smerkiančios rasizmą, dalyviai: svarbu kalbėti net gyvenant už Atlanto nuotrauka, foto

Lietuva, Jungtinėse Amerikos Valstijose nesibaigiant protestų dėl juodaodžių teisių bangai, Vilniuje penktadienį suorganizuota...

Saulius Skvernelis kandidatuos į Seimą nuotrauka, foto

Lietuva, Premjeras Saulius Skvernelis dalyvaus spalį vyksiančiuose Seimo rinkimuose Lietuvos valstiečių ir...

Įžūlus vyras šlapinosi viešoje vietoje nuotrauka, foto

Klaipėda, Penktadienio rytą Klaipėdoje, ties Mažvydo alėja, įžūlus vyras šlapinosi ant pastato sienos...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 17 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...