2021 m. sausio 16 d. 07:35 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

Davimas ir priėmimas santykiuose

2020-11-03, 09:29

Šeima ir Namai

Davimas ir priėmimas santykiuose nuotrauka, foto

Gėlės moteriai © Organizatoriai

Reklama

Santykiai – viena svarbiausių mūsų gyvenimo sferų. Gaila, bet niekas nemoko mokyklose, kaip juos kurti. Ir dažnai pridaroma klaidų, kai vienas partneris stengiasi, deda daug pastangų, aukoja dvasinių bei fizinių jėgų, o kitas priima tai kaip savaime suprantamą dalyką. Kodėl taip vyksta ir ką daryti?

Priežasčių gali būti keletas.

Baimė, kad jeigu ne tu – tada kas?

Pojūtis, kad jeigu nesiimsite aktyvių veiksmų, jei “neduosite” didelėmis apimtimis, santykiai suirs. O šito nesinori. Dėl to duodate vis daugiau ir daugiau, kad tik partneris liktų šalia. Tokia situacija primena sportininką, kuris vienas “aria” už visą komandą.

Kas jus skatina tai daryti:

• Baimė likti vienai: esate pasiruošusi kentėti, kad tik išliktų bent jau šiokie tokie santykiai;

Reklama

• Žema savivertė: laikote save neverta rūpinimosi ir dėmesio, dėl to dedate maksimalias pastangas, kad to “nusipelnytumėte”;

• Troškimas save nubausti: jums įteigė, kad esate bloga žmona ir savo pasiaukojimui ir savęs nepaisymu dabar bandote užglaistyti “kaltę”.

Negatyvios pasekmės: porų santykiai dėl to taip ir vadinami, kad jas kuria pora, du žmonės. Jeigu stengiasi tik vienas, nesulaukdamas atsako iš kito, viskas baigiasi išdegimu, moraliniu išsekimu, susikaupusiomis nuoskaudomis, nusivylimu ir įvairiais psichosomatiniais susirgimais.

Norisi nusipelnyti kito žmogaus meilės

Tikriausiai, vaikystėje jūsų negyrė ir nelepino tiesiog šiaip, be priežasties ir kiekvienam vaikui malonius žodžius išgirsdavote tik tada, kai kažką padarydavote. Šitokiu būdu susiformavo šablonas: kad gaučiau artimo žmogaus meilės ir dėmesio, reikia atlikti konkrečius veiksmus.

Kas jus skatina tai daryti:

Reklama

• Siekis nusipelnyti meilės: elgiatės, kaip įpratote vaikystėje ir laukiate pelnyto apdovanojimo;

• Troškimas įrodyti sau ir partneriui, kad esate verta šių santykių;

• Poreikis būti “gera mergaite” aplinkinių akyse: stengiatės kentėti ir nemurmėti, nes tokia jau “moters dalia”.

Negatyvios pasekmės: prarastas pasitikėjimas savimi ir savo moterišku patrauklumu, apatija, depresija.

Emocinės skylės

Jums nepakeliamas tuštumos jausmas, dėl to viskas jūsų gyvenime nukreipiama į tai, kad toji tuščia erdvė būtų užpildyta. Netgi menkiausias laisvo laiko atkarpėles stengiatės užpildyti darbais, įtemptas pauzes pokalbiuose – žodžiais, o atsitolinimą – sava iniciatyva.

Reklama

Kas jus skatina tai daryti:

• Nepasitikėjimas savimi: jūs įsitikinusi, kad esate neverta gyventi savo pačios ir savo interesų labui, dėl to ieškote prasmės, maksimaliai pasinerdama į artimųjų gyvenimus ir rūpesčius;

• Įprotis gyventi pagal svetimus scenarijus: nuo pat vaikystės realizavote ne savo pačios troškimus, bet tėvų ambicijas, užsiimdama ne tuo, kas išties patiko būtent jums;

• Problemos su emocingumu: jūsų šeimoje nebuvo priimta reikšti emocijų, dėl to esate nepajėgi suprasti, ką jaučia partneris. O viskas kas nesuprantama, atrodo kaip grėsmė, iš čia ir siekis užpildyti pauzes, kadangi toks elgesys sumažina jūsų baimę ir nerimą;

• Iliuzija, kad partneris užpildys tuštumą: jūs viliatės, kad jeigu daug duosite, tai antroji pusė ims elgtis lygiai taip pat, užpildydama emocinį vakuumą, kuris tvyro jūsų viduje.

Negatyvios pasekmės: emocinis išdegimas, neurozės, įkyrios idėjos, įvairios priklausomybės (alkoholis, narkotikai, maistas, apsipirkinėjimai ir t.t.), o iš čia – dėsningos problemos su nereikalingu svoriu, medžiagų apykaita, sveikata apskritai.

Reklama

Kaip nustoti vien tik duoti ir išmokti priimti

Įsivaizduokite, kad plaukiate su partneriu viena valtimi, tačiau irkluojate tik jūs viena – būtent taip pasireiškia jūsų siekis investuoti į santykius maksimalias pastangas. Kas padės suformuoti naują elgesio modelį ir “įteikti” antrąjį irklą jūsų išrinktajam?

Išsiaiškinkite, kokiose sferose jūsų iniciatyva vien tik trukdo. Susidarykite sąrašą situacijų, kuriose neverta rodyti iniciatyvos. Kai tik kyla noras vėl viską užsikrauti sau – perskaitykite tą sąrašą. Jis padės suvokti, kokie įpročiai iš jūsų elgesio modelio kartojasi vis iš naujo ir iš naujo. Bus lengviau suprasti, kad jeigu nepakeisite savo elgesio, tai ir toliau irkluosite viena. Jums to norisi?

Suteikite partneriui šansą pasireikšti. Leiskite partneriui parodyti iniciatyvą ir pasižiūrėkite, ar pasinaudos jis galimybe įnešti savo indėlį į santykius, ar paprasčiausiai ignoruos jam suteiktą šansą. Svarbu iš karto atsižvelgti į tai, kad santykiai gali pablogėti. Tačiau tai naudinga rizika: gausite laiko apmąstyti, kas vyksta šeimoje. Galbūt paaiškės, kad judu paprasčiausiai neturite vienas kitam ko pasiūlyti.

Išsiaiškinkite, ar turite savų interesų. Pasistenkite skirti sau tiek pat dėmesio, kiek ir partneriui. Kai žmogus turi savų tikslų, planų ir svajonių, santykiuose nebus tokio perdėto aktyvumo. Dėl to dažniau paklauskite savęs:

• Kas mane džiugina?

Reklama

• Ko man norisi ir ką iš to galiu padaryti – tiesiog dabar arba artimiausiu laiku?

• Kokias emocijas man norėtųsi jausti dažniau ir kaip aš pati galiu jas sau padovanoti?

Užmegzkite dialogą. Svarbiausias dalykas poros narių tarpusavio supratimui pasiekti ir sveikų santykių pagrindas – atviras dialogas. Turite nebijoti kalbėti vienas kitam apie savo pergyvenimus, problemas, baimes. Nesvarbu, kas tai būtų – seksas, šalies, į kurią keliausite atostogauti, pasirinkimas ar jūsų emociniai poreikiai.

Jeigu santykiuose įpratote tiktai duoti, pirmiausiai reikia išsiaiškinti tokio elgesio modelio kilmės priežastis ir su jomis padirbėti. Galima kreiptis pagalbos į gerą specialistą arba pasinaudoti rekomendacijomis iš šio straipsnio. 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Lietuvos paaugliai kelintus metus iš eilės išgyvena ne pačius geriausius laikus.Prieš juos...

Atsisukime į paauglius ir kartu padėkime spręsti jų problemas nuotrauka, foto

Neregėtas vyresnės kartos antplūdis internetinėse atsiskaitymo platformose, dešimtys tūkstančių konsultacijų kiekvieną mėnesį...

Laiku neapmokėti mokesčių lietuviams baisiau nei likti be pinigų nuotrauka, foto

COVID-19 pandemija pakeitė daugelio planus: buvo atšauktos ne tik kasmetinės atostogos ar...

Psichologė pataria: kaip valdyti finansinių bėdų keliamą stresą nuotrauka, foto

Nepriežiūra – viena iš keturių smurto prieš vaikus formų. Statistika rodo, kad...

Emocinę nepriežiūrą neretai patiria pasiturinčių tėvų vaikai nuotrauka, foto

Bronius Markauskas: "2020-ieji. Geresni ar blogesni, bet įsimintini" nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, 2020-ieji visų atmintyje pirmiausia išliks kaip COVID-19 metai. Mes susidūrėme su problema,...

Šeštadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, Dangaus kūnai:

Paskelbti „Klaipėdos miesto sporto apdovanojimai 2020“ nugalėtojai nuotrauka, foto

Sportas, Penktadienio vakarą Klaipėdos sporto bendruomenė sužinojo, kas tapo „Klaipėdos miesto sporto apdovanojimai...

Virš Baltijos jūros formuojasi ypatingas reiškinys nuotrauka, foto

Lietuva, Jei šiuo metu įsijungtumėte palydovinius vaizdus, pamatytumėte, kad virš mūsų Baltijos...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 34 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 12 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...