2021 m. sausio 19 d. 00:57 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Psichologija

Psichologija

7 nepastebimi psichologinės prievartos efektai

7 nepastebimi psichologinės prievartos efektai nuotrauka, foto

© Pixabay

Reklama

Bendravimas su psichologiniu smurtautoju palieka žalingus pėdsakus aukos mąstyme ir nervų sistemoje. Šis santykių modelis gali būti vadinamas įvairiai: manipuliacijomis, psichologiniu spaudimu, smurtu, prievarta. Štai 7 tipiškos tokių nesveikų santykių pasekmės.

Psichologinė prievarta – apgaulingas reiškinys, nes ji provokuoja depresiją ir auka jaučia kaltę, kuri trukdo užbaigti kankinančius santykius.

Psichologinė prievarta ir jos pasekmės

Psichologinė prievarta – neigiamas bendravimo variantas. Auka gali nesuvokti situacijos dramatizmo, nes fizinės agresijos tarsi nėra.

Tvarus nenaudingumo jausmas

Žema aukos savivertė užtikrina psichologinės prievartos sėkmę. Prievartos sąlygomis gyvenanti auka ima jaustis menkavertė ir nieko nesugebanti.

Reklama

Vienatvė

Psichologinis prievartautojas stengiasi izoliuoti savo auką, nutraukti visus jos ryšius su aplinkiniais. Tada jam būna lengviau manipuliuoti, spausti auką ir siekti savo tikslų.

Kaltės jausmas

Agresorius kultivuoja aukos sąmonėje kaltės jausmą. Jis nupiešia situacijas taip, kad silpnoji pusė visą neigiamų išgyvenimų krūvį užsiverstų ant savęs.

Depresinė būsena

Psichologinis klimatas, kuriame priversta gyventi emocinės prievartos auka, skatina depresijos išsivystymą. Jos simptomai: prislėgta nuotaika, apatija, mintys apie suicidą, nuolatinis „kapstymasis“ savo neigiamuose prisiminimuose.

Reklama

Emocinis nebylumas

Psichologinės prievartos auka būna tiek prislėgta atmosferos, kurioje gyvena, kad sunkiai sugeba išreikšti savo emocijas. Bendravimas su prievartautoju verčia ją kentėti nuoskaudas, skriaudas ir pažeminimus, slėpti savo tikruosius jausmus, teisintis. Todėl auka emocionaliai „suakmenėja“, jos sieloje įsiviešpatauja šaltis ir tuštuma.

Miego problemos

Nemiga – tipiškas depresinės būsenos simptomas. Jeigu žmogus nuolat gyvena psichologinėje įtampoje, „verda“ neigiamose emocijose, jo nervų sistema pakrinka. O miego sutrikimas tokiu atveju būna neišvengiamas. Dažnai psichologinės prievartos aukos bando gelbėtis nuo to vartodamos medikamentus. O tai yra gana pavojinga jų organizmui: dauguma šios kategorijos medikamentų sukelia pripratimą, žmogus nebesijaučia žvalus ir pailsėjęs.

Sunku užmegzti kontaktus su kitais žmonėmis

Psichologinę prievartą išgyvenęs asmuo nustoja pasitikėti žmonėmis. Jis visada visur mato neigiamą pusę. Buvusiai tokių santykių aukai sunku sukurti sveikus santykius su aplinkiniai žmonėmis, tai atsispindi ne tik asmeniniame gyvenime, bet ir darbe.

Reklama

Dvasinės traumos neišnyksta be pėdsakų, rašo portalas „Econet“. Net jeigu išoriškai psichologinės prievartos auka atrodo visai patenkinta ir rami, ji dar ilgą laiką kentės žalingas nesveikų santykių pasekmes ir po to, kai tie santykiai bus seniai pasibaigę. . Kai kuriems net tenka kreiptis pagalbos į specialistus, nes jie nebepajėgia atsitiesti patys.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Psichologija

Lietuvos paaugliai kelintus metus iš eilės išgyvena ne pačius geriausius laikus.Prieš juos...

Atsisukime į paauglius ir kartu padėkime spręsti jų problemas nuotrauka, foto

Neregėtas vyresnės kartos antplūdis internetinėse atsiskaitymo platformose, dešimtys tūkstančių konsultacijų kiekvieną mėnesį...

Laiku neapmokėti mokesčių lietuviams baisiau nei likti be pinigų nuotrauka, foto

COVID-19 pandemija pakeitė daugelio planus: buvo atšauktos ne tik kasmetinės atostogos ar...

Psichologė pataria: kaip valdyti finansinių bėdų keliamą stresą nuotrauka, foto

Nepriežiūra – viena iš keturių smurto prieš vaikus formų. Statistika rodo, kad...

Emocinę nepriežiūrą neretai patiria pasiturinčių tėvų vaikai nuotrauka, foto

Laukia leidimo statyboms nuotrauka, foto

Ūkis, Trečiadienį buvo pakartotinai pristatyti Turgaus aikštės techninio projekto sprendiniai. Pasak Klaipėdos savivaldybės...

Klaipėdietis apie pasirodymą Dakaro ralyje: "Fantastika" nuotrauka, foto

Sportas, "Super! Fantastika!" - tokie buvo pirmieji keturratininko žodžiai vos nusiėmus šalmą po...

Klaipėdos ligoninėje mirė legendinis girininkas: COVID-19 smogė žaibiškai – ėmė mėlynuoti ir dusti nuotrauka, foto

In Memoriam, Penktadienį Klaipėdos ligoninėje mirė buvęs ilgametis Smiltynės girininkas 65-erių metų Algimantas...

Pirmųjų šalčio aukų Klaipėdoje išvengta nuotrauka, foto

Sveikata, Praėjusį savaitgalį stipriai paspaudus šaltukui ir žemę užklojus storam sniego sluoksniui,...

Ūkis, Paskelbta prieš 56 min.

Sveikata, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...