2019 m. liepos 18 d. 16:44 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Klaipėdiečiai

Klaipėdiečiai

Rimantas Balsys: apie tai, kaip pasidaryti dievą...

2003-10-24, 12:00

Ivona ŽIEMYTĖ

Rimantas Balsys: apie tai, kaip pasidaryti dievą... nuotrauka, foto

Vartant Mitologijos enciklopedijos II tomą, abstulbino čia atrastas negirdėtas lietuvių dievas, vardu Pizius. Anot J. Lasickio, Piziui aukoja jaunuoliai, ruošdamiesi santuokai, ir šis dievas pagerina seksualinius santykius. Deja, Klaipėdos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto prodekanas, doc. dr. Rimantas Balsys sako, jog tas dievas - grynas pokštas, ir tiek...

- Tai ko iš Piziaus meldžia jaunavedžiai ir ką jam aukoja?

- Ar tai patikima informacija, ar ne, jau dabar galėtų tik pats dievas atsakyti, bet galiu patvirtinti, kad niekur kitur toks dievas nėra minimas - tarp žemaičių, sarmatų ir kitų netikrų krikščionių dievų. Neaišku, kuo jis atlygina, bet įsivaizduodami aukos tradiciją, galime manyti, kad tai gyvulinė arba augalinė, grūdinė, auka.

- Kažin koks sąmojingas žmogus sukūrė tokį pikantišką dievą?

- Yra pavojus, jeigu jūs apie Pizių prirašysite, tai paskui žmonės pradės galvoti, kad iš tikrųjų taip ir yra, kad jis čia labai tikras ir taurus. Reikia žinoti, kad vokietis Edmundas Vetskenstedas yra tobulas mitologijos falsifikavimo pavyzdys. Jis Liepojos gimnazijoje dėstė senąsias kalbas, o kadangi tai visai šalia Žemaitijos, gimnazijoje mokėsi ir daug žemaičių. Tai Vetskenstedas 1883-iaisiais, spaudos draudimo laikotarpiu, matyt, rodydamas pagarbą ir toleranaciją lietuviškai spaudai, kultūrai ir t.t., davė mokiniams užduotį per vasaros atostogas surinkti įvairiausių tautosakos pavyzdžių, mitologinių smulkmenų apie dievus bei deives. Na, ir žinoma, kadangi pats jis lietuvių kalbos nemokėjo, gimnazistai čia smarkiai pajuokavo: vieni informaciją nurašė iš jau esanačių veikalų, tai dar pusė bėdos, o kiti tiesiog sukūrė negirdėtus pramanus. Tikėtis, jog XIX amžiaus pabaigoje funkcionavo kokios dievybės iš to seno mūsų tikėjimo, niekaip negalima. Ir štai Vetskenstedui užteko drąsos visa tai sudėti, ir Heidelberge 1883 metais išleisti netgi du tomus - "Žemaičių mitai, pasakojimai ir legendos". Ir net ne lietuvių, o vokiečių kalba. Toliau vėlgi įdomus dalykas, kad Jonas Šliūpas šitą veikalą 1883 metais, irgi greičiausiai verčiamas patriotinių jausmų, ir atsiradus galimybei, išvertė į lietuvių kalbą ir išleido Amerikoje, ir šitaip skaitytojus pasiekė tobulas mūsų tautosakos ir mitologijos falsifikatas. Taip nustebęs gali matyti, kaip kai kas šituo veikalu naudojasi ir ima už gryną pinigą. Tai dievuliau, kai iš šito taško pažiūri į visus mūsų mitologijos šaltinius, rašytus kitataučių, koks turi būti atsargus ir įtarus!

- Bet žemaičių padermė pasauliui turbūt atrodo egzotiška, gaivališka ir laukinė?

- Aš manau, ir visi kiti lietuviai panašiai atrodė... Bet, žinoma, tas Žemaitijos kraštas buvo labiausiai vis tik izoliuotas nuo kito pasaulio. Jau vien tai, kad žemaičiai buvo apkrikštyti tik 1412 metais, visu šimtmečiu vėliau, negu kiti lietuviai, tai byloja apie sunkiai pasiekiamą, įžengiamą, atšiaurų kraštą - su daugybe miškų, pelkių su kūlgrindomis. O jeigu kalbėsim apie sunkiai sukalbamą žemaičių būdą, žinoma, ir karingumas čia ne paskutinėj vietoj. Žemaičiai turi ir to kuršiško kraujo, o šie nuo seno garsėjo savo karingumu: Švedijoje, Malmės bažnyčioje yra užrašas: "Saugok mus nuo karo, maro ir nuo kuršių..." Jie ir jūromis paplaukiodavo, ir skandinavams baimės įvarydavo.

Reklama

Žymos: rimantas balsys

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdiečiai

Vos perkopęs per trečią metų dešimtį, jis tvirtai paneigė mažiausiai du stereotipus:...

Arūnas Eimulis: "Noriu kurti, o ne šlietis" nuotrauka, foto

Klaipėdietis Linas Varanauskas tvirtina, jog atostogas sugalvojo tinginiai. "Kaip alpinistui - kalnai,...

Veterinaras su kaubojaus skrybėle nuotrauka, foto

Jaunystėje skaitydami žymių žmonių biografijas, stebėjomės Poliu Gogenu, kuris, sulaukęs brandos, metė...

Pasiklydus profesijoje kompasu tampa širdis nuotrauka, foto

Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto (BRIAI) mokslininkai, tiriantys Mažosios...

Tarp praėjusio gyvenimo ir dabarties nuotrauka, foto

E. Gentvilas: "Karbauskis nori kankinti Lietuvą“ nuotrauka, foto

Lietuva, Nesibaigianti drama dėl Seimo pirmininko pareigų privertė reaguoti ir opoziciją. Registruotas siūlymas...

„Regitra“ - būsimo vairuotojo košmaras? nuotrauka, foto

Automobiliai, Vairuotojo pažymėjimą ir teisę vairuoti automobilį iš pirmo karto gauna tik kas...

Į Lietuvą atskrido pažangiausi JAV naikintuvai F-35 nuotrauka, foto

Lietuva, Į Lietuvą ketvirtadienį pirmąkart atskrido pažangiausi amerikiečių naikintuvai F-35.

Aplink Baltijos jūrą - per 2 paras nuotrauka, foto

Automobiliai, Ketvirtadienį Palangoje – oficialus „Aurum 1006 km lenktynių“ startas. 38 komandų sportiniai...

Lietuva, Paskelbta prieš 34 min.

Automobiliai, Paskelbta prieš 43 min.

Automobiliai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...