2019 m. birželio 26 d. 19:00 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Klaipėdiečiai

Klaipėdiečiai

Petras Bielskis: "Man pilietiškumas - tai susiklausymas"

(29)

Petras Bielskis: "Man pilietiškumas - tai susiklausymas" nuotrauka, foto

Akcijos "Aš - pilietis" rinkimams pristačiusieji Klaipėdos universiteto dėstytoją, režisierių bei teatrologą Petrą Bielskį teigė jį esant Dievo dovana universitetui ir studentams. Dovana visai Lietuvai, kuriai jis už ačiū kuria teatro fenomeną.

P. Bielskis prisipažįsta, jog pilietiškumas yra neatsiejama jo gyvenimo dalis, tačiau išvydęs save tarp nominantų nustebo: "Maniau, kad mane jau visi pamiršo. Neretai žmonės į akis pasako, kad mano vertybės - tai pelėsiais apaugusi atgyvena, tačiau aš jomis tikiu."

Kaip jums atrodo, kodėl studentai jus vadina Dievo dovana?

Turiu lietuvių filologiją ir režisūrą studijuojančių mergaičių kursą. Atnešiau joms senų plokštelių, kad pasiklausytų partizaniškų dainų. Pasišiaušė, joms tai neįdomu. Aš sakau: "Paklausykite. Ar girdite trečią balsą?" Kokį? Negirdi. Klausosi per ausines "bumčikų", klausa atbukusi. Klausomės iš naujo, vėl ir vėl, kol išgirsta. O tada pasiūlau joms pabandyti padainuoti tą dainą trimis balsais. Neišeina... Bando dar ir dar kartą, ir džiaugiasi, kai pavyksta. Dabar pačios gieda.

Man atrodo, kad esminis dalykas yra žmogaus kilmė, jo šaknys. Jeigu jų nėra - nėra nieko, žmogus nežino kaip gyventi.

Esate antiglobalistas?

Ar žinote, kaip valstietis, auginantis paršiukus, užkirsdavo kelią didesniam paršui, kad šis nenuskriaustų mažesnių? Į lovį, iš kurio ėda paršiukai, jis įdėdavo skersinukus. Jeigu skersinukų nėra - didysis paršas atsistoja skersai lovio ir mažiukų neprileidžia. O kai yra tarpinukai, jis negali pasinaudoti savo įžūlumu ir suėsti viso ėdalo, mažiukai apibėga iš kitos pusės.

Kas yra globalizacija, bendra Europa? Tai yra tų skersinukų pašalinimas. Dabar prie lovio atsistojo didelė bjauri finansinė kiaulė ir prasidėjo krizė.

Ir su kultūra tas pats. Pasiėmiau Vilniaus - Europos kultūros sostinės programėlę. Skaitau ir nieko nesuprantu. Ar tai vyksta Liuksemburge, ar Anglijoje? Nė vienos lietuviškos pavardės, nė vieno lietuviško menininko...

Buvau konferencijoje Vilniuje, kurioje atsakingas žmogus pradėjo aiškinti, kad Salomėja Nėris, Žemaitė yra "nupezusios", kad jų kūrybos nereikia įtraukti į literatūros mokymo programas mokykloje. Kas siūloma vietoje literatūros klasikos - nepasakė.

Manau, kad toks žmogus serga, jis viduriuoja. Negana to, jis viduriuoja ne tualete, o mums ant galvos, nori, kad ir mes susmirdę būtume. Tai netvarka. Taip negali būti.

Vis dėlto kokia prasmė šiais laikais kaip senovėje vaidinti klojimo teatruose?

Ar žinote, kaip ir kodėl kilo klojimo teatrų sąjūdis sovietmečiu? Tai buvo mūsų pilietinė priemonė, kurią pasitelkėme siekdami išsaugoti gražius istorinius klojimų pastatus, kurie melioracijos laikais buvo lyginami su žemėmis.

Įkuriame klojime teatrą, užimame pastatą ir jo negriauna. Komunistų partijos atstovai Klaipėdoje viename susirinkime mums iškėlė kaltinimą, kad saugome feodalinės Lietuvos palikimą ir mane atleido už tai iš darbo.

Dabar mums iš tiesų nėra būtinybės vaidinti klojimuose - galime tai daryti bet kur, ir darome. Pernai susirinkome sodyboje prie Tauragno ežero. Privažiavo daugybė žmonių. Tai rodo, jog klojimo teatras nėra pelėsiais apaugusi seniena.

Šiemet paskambino man iš Šilalės ir pasiūlė padaryti šventę Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui ant Medvėgalio kalno. Dabar galvoju, ką ir kaip toje erdvėje galima padaryti.

Klojimo teatro kultūra - nėra vaidinimas klojime, tai mūsų pasaulio matymas, apie kurį norime papasakoti ir kitiems. Manęs kartais pašaipiai paklausia, kiek aš tų klojimų turiu. Aš nekolekcionuoju klojimų, aš džiaugiuosi ir didžiuojuosi žmonių požiūriu, bendruomene.

Pilietiškumą tapatinate su bendruomeniškumu?

Man atrodo, kad pilietiškumas yra susiklausymas. Aš viską imu iš gamtos. Pažiūrėkite, koks susiklausymas yra avilyje. Vienos bitės skrenda toliausiai į laukus, renka medų. Ar joms kas nors moka už tai? Nemoka. O kodėl jos tai daro? Toks jų pašaukimas. Kai kyla reikalas joms mirti už avilį - jos miršta. Pasirinkimo nėra.

Atsimenu savo vaikystę. Buvau gal ketverių metukų, kai į kaimą visiems ūkininkams atėjo Smetonos nurodymas, jog kiekvienas, priklausomai nuo to, kiek turi žemės, turi išpilti atitinkamo ilgio kelio atkarpą. Tai reiškia, jog reikia iškasti griovius, suvežti žvyro. Subėgo viso kaimo vyrai pas mus, nes mano tėvas mokėjo skaityti ir suprato žemėlapius, kuriuose buvo nurodyta, kokioje vietoje tą kelią reikės tiesti. Vyrai pyko, sakė: "Jeigu mes mesime darbus - rugiai išbirs, derlių prarasime." Atsimenu tėvo žodžius: "Vyrai, jeigu prezidentas pasakė, vadinasi - reikia." Visi kaimo vyrai su arkliais išvažiavo tiesti kelio.

Žmonės suprato, kad kelias yra labai svarbus dalykas. Svarbesnis nei derlius. Tai, mano supratimu, yra pilietiškumas, susiklausymas. Niekas nepasakė, kad Smetona beprotis, kad javapjūtės viduryje sugalvojo kelią tiesti.

Ar prisimenate Baltijos kelią? Mes važiavome prie Pasvalio. Nuo Šiaulių, Radviliškio link Pasvalio yra tik du keliai, o mašinos važiavo aštuoniomis eilėmis, laukais. Visi į tą pusę. Susidūrė du automobiliai toje spūstyje, vienam nulėkė sparnas. Vairuotojas tik ranka numojo ir toliau važiavo. Tada tai nebuvo svarbu.

Kas jums svarbu šiuo metu?

Man pačiam nieko nereikia, gyvenu savo gyvenimą ir tiek. Juk visi žinome, kad esame tik dulkės kosmose, kurios kažkur lekia. Ir mirties aš nebijau. Po manęs liks mano vaikai, jų vaikai. Dirbu universitete ir gaunu algą, tačiau kitą 50 procentų savo darbo darau be atlygio, dirbu bendruomenei. Nebijau jokios krizės. Reikėtų 2 mėnesius atsisakyti algos - ir atsisakyčiau. Turiu truputį susitaupęs ir kaip nors kruopomis pasimaitindamas pragyvenčiau.

Man atrodo prasminga susitikti su bendraminčiais, apsikabinti, pabendrauti, ką nors gražaus padaryti. Jaučiu pareigą padėti savo gentainiams.

Padėti gentainiams?

Pažiūrėkite, kokie gražūs, tikri yra kaimo žmonės. Mūsų valstybėje jie palikti likimo valiai, apleisti. Taip pat ir jauni žmonės. Klojimo teatro kultūrą puoselėti jau perdaviau jauniems žmonėms, o pats dabar esu labiau susirūpinęs mokykliniu teatru. Man labai skaudu, kad mokykloje pagrindine jėga tapo šiurkštumas. Vaikai negerbia, neklauso mokytojų, šie juos tramdo, muša. Negerai.

Vaikams mokykloje turėtų būti įdomu. Kaip to pasiekti? Man pavyksta susikalbėti su vaikais, su kuriais niekas nesusikalba. Kaip? Žaidimais. Mokyklinis teatras suteikia tokią galimybę.

Tauragėje drauge su vietinės valdžios atstovu Sigitu Kancevyčiumi suradome lėšų mokytojams, kad šie imtųsi tokios veiklos, Šilalėje sulaukiau didelio palaikymo ir dabar Vakarų Lietuvoje jau yra 40 mokyklinio teatro taškų. Suorganizavome Laukuvoje seminarą. Pedagogai klausia, kaip dirbti. Vaikai išmoksta tekstą, bet vaidinti nemoka.

Aš pasikviečiau vaikus, paskaitėme tekstą, kalba apie baimę. Kaip suvaidinti baimę? Ko jūs bijote, klausiu vaikų ir jie pradėjo vaidinti ko jie bijo, kaip jie baimę supranta. Mokytojai stebisi, ką aš padariau. Nieko, paprasčiausiai paleidau vaikus, leidau jiems žaisti. Tikiu, kad žaisdami jie suras esmines vertybes, išsivaduos nuo savo baimių.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

****

2010-05-02   07:37

Pertas Bielskis - nuostabus žmogus. Sekmės jam visame kame!!

vladas

2010-05-02   07:37

Bielskis ,ponai ,yra eilinis litovcas,pretenduojantis i lietuvius .Su litovcu pagalba. Atrodo , pavyks.Veidas dvelkiantis O ko musu broliui bereikia!
Kad grazu sotu ir kad proto atrofija perspektyva turetu

taigi

2010-05-02   07:37

sutinku.Tiek metų dirba universitete,parašęs tiek darbų ir nieko.Čia pirmą kartą kažkas pasiūlė,dabar tik pamatė,kad yra didelid žmogus.Jau seniai su jo biografija turėjo būti apdovanotas prezidento lygiu.Pasižiūrėkit ką pristato-visi buvę,chebrytė.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdiečiai

Vos perkopęs per trečią metų dešimtį, jis tvirtai paneigė mažiausiai du stereotipus:...

Arūnas Eimulis: "Noriu kurti, o ne šlietis" nuotrauka, foto

Klaipėdietis Linas Varanauskas tvirtina, jog atostogas sugalvojo tinginiai. "Kaip alpinistui - kalnai,...

Veterinaras su kaubojaus skrybėle nuotrauka, foto

Jaunystėje skaitydami žymių žmonių biografijas, stebėjomės Poliu Gogenu, kuris, sulaukęs brandos, metė...

Pasiklydus profesijoje kompasu tampa širdis nuotrauka, foto

Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto (BRIAI) mokslininkai, tiriantys Mažosios...

Tarp praėjusio gyvenimo ir dabarties nuotrauka, foto

Palangos paplūdimyje - kovos už gyvybę nuotrauka, foto

Kriminalai, Palangoje - kraupi poilsiautojo mirtis. Sekmadienį vandenyje vyrą pastebėjo ir ištraukė paplūdimyje...

Ties Biržos tiltu planuojamas baltas viešbutis nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdoje, ties Biržos tiltu, ant Dangės upės kranto, planuojama statyti viešbutį.

Darbdavys panoro skaudžiai pamokyti įsidarbinusį jaunuolį, bet sulaukė netikėto atsako nuotrauka, foto

Klaipėda, "Likau šokiruotas to, ką patyriau, kai pamėginau ieškotis darbo vasarai", - apmaudą...

„Neptūne“ lieka ir kapitonas Simas Galdikas nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūno“ kapitonas Simas Galdikas ir toliau vilkės uostamiesčio ekipos marškinėlius. Klubas...

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...