Alma Dūdienė: romanas su brangakmeniu

Alma Dūdienė: romanas su brangakmeniu

Nuo neatmenamų laikų įvairiose šalyse geriausia vyro dovana būsimajai žmonai yra laikomas žiedas su briliantu. Šis paprotys kilo iš Indijos. Briliantas visais laikais buvo sėkmės ir šeimyninės laimės simbolis. Jais buvo ir yra puošiamos karūnos, skeptrai, regalijos, ordinai. "Briliantas simbolizuoja turtą ir valdžią", - apibendrina ponia Alma.

Pasak jos, dauguma žmonių brangakmenius vertina primityviai. Mažai kas žino, kad brangakmenis gimsta, auga, bręsta, serga ir miršta - panašiai kaip žmogus. "Tik žmogaus gyvenimas, palyginti su bet kokio mineralo gyvenimu, laiko atžvilgiu tėra kruopelytė."

35 karatų citrinas

Neįkainojami

Žymiausieji, nepaprastai brangūs arba net neįkainojami, brangakmeniai turi ne tik savo vardus, bet ir šimtmečius ar net tūkstantmečius trunkančias gyvenimo istorijas. Štai Vitelbacho mėlynasis 32 karatų briliantas ispanų karališkosiose šeimose buvo perduodamas iš kartos į kartą. Nuostabaus grožio vėrinys su šiuo akmeniu buvo dovanojamas Ispanijos princesėms sutuoktuvių proga - todėl ir vadinamas Jaunosios briliantu. Vėliau šis retas brangakmenis "nutekėjo" į Italiją, dar po kurio laiko buvo laikomas dingusiu. Manoma, jog jis klajojo po Europos aukcionus. Tačiau 1962 m., tekant vienai iš Austrijos princesių, jos brolis išpirko brangakmenį iš garsaus juvelyro ir padovanojo jį seseriai. Šiuo metu jis vėl laikomas dingusiu.

"Ilgus šimtmečius manyta, jog jis atneša jaunajai laimę santuokoje, todėl reikia laukti garsių karališkosios šeimos vedybų, tam, kad Vitelbacho briliantas vėl atsirastų", - sako ekspertė.

Vienas žymiausių yra žydrasis briliantas "Žydroji viltis". Jis šiuo metu saugomas Amerikoje, Vašingtono nacionaliniame muziejuje. Jo istorija aprašoma nuo 1642 m. Atvežtas iš Indijos, brangakmenis yra pagarsėjęs kaip žudikas. "Kas jį turėjo - visi mirė. Dažnas tragiška mirtimi. Jo savininkė buvo ir Prancūzijos karalienė Marija Antuanetė", - pasakoja gemologė.

Keletą kartų peršlifuotas ir iki 44,4 karato "suliesėjęs" žydrasis brangakmenis vis tiek yra nepaprastai didelis ir gražus.

Parametrai

Daugiausiai brangakmenių randama Indijoje, Rusijoje, Egipte, Pietų Afrikoje, Australijoje, Šri Lankoje. Pasak pokalbininkės, rašytiniuose šaltiniuose minima, jog tik 14 amžiuje keliautojai iš Europos Indijoje pamatė, kiek daug čia randama rubinų, safyrų, deimantų. Europiečiai keliautojai buvo apstulbę, jog Indijoje brangakmeniai dedami ne tik į žiedus ar vėrinius. Jais buvo nusagstyti ir galvos apdangalai bei drabužiai.

Gemologai klasifikuoja brangakmenius pagal kietumą, spalvą, cheminę sudėtį, paplitimą gamtoje ir kt.

Kiekvienas brangakmenis yra unikalus. Jo vertė ir kaina priklauso nuo keturių pagrindinių parametrų - spalvos, švarumo, apdirbimo, svorio. Brangakmenių kietumas yra matuojamas 10 balų lentele pagal Moosą. Jos viršūnėje - 10 balų turintis deimantas. 9 turi korundų grupės brangakmeniai rubinas ir safyras, 8 - berilas, smaragdas, 7 - ametistas, kalnų krištolas, 7-7,5 - granatas, 5,6 - tiurkis, 2,5-4,5 - perlas, 3,5-4 - koralas, 2,5 - gintaras.

Gražią išvaizdą brangakmeniai įgauna tik po apdorojimo - šlifavimo ar poliravimo. Beje, tik nušlifuotas deimantas tampa briliantu.

Pasak A. Dūdienės, tradicinis paprastas briliantas turi mažiausiai 57 briaunas. Tačiau naujausios deimantų apdirbimo technologijos sparčiai žengia į priekį. Šiuo metu lazeriu apdirbti briliantai gali turėti net 221 briauną. Aišku, tokio brilianto kaina yra gerokai didesnė.

Briliantų kaina svyruoja nuo 100 iki 100 000 (ir daugiau) dolerių už karatą. Beje, brangakmenio kaina priklauso ne tik nuo brangakmenio vertės, bet ir nuo to, kam jis anksčiau priklausė.

Rubinai ir safyrai

Pasak ponios Almos, Indijoje puoštis rubinais galėjo tik išrinktieji: aukščiausiajai kastai priklausantys turtingi šachai ir valdovai. Prasčiokams nešioti papuošalus su rubinais buvo griežtai draudžiama.

Rubinai gali būti skaidrūs ir ne. Dominuojančios jų spalvos - raudona ir purpurinė. Vieni gražiausių rubinų yra "balandžio kraujas" - taip jie vadinami dėl unikalios purpurinės spalvos.

Rubinai simbolizuoja valdžią ir energiją, o štai safyrais pasipuošęs žmogus įgyja švelnesnių savybių - pakantumo, ištikimybės, meilės. Įprasta manyti, kad safyras yra žydros arba mėlynos spalvos, tačiau iš tiesų jie būna ir žali, ir gelsvi, ir oranžiniai.

Safyrai vadinami karališkaisiais, imperatoriškaisiais brangakmeniais. Ir ne tik dėl jų grožio. Jie - labai brangūs. Safyro kaina aukcione svyruoja nuo 50 iki 100 000 dolerių už karatą.

Smaragdai, perlai

Smaragdas yra išminties, mokslo simbolis. Žaliąjį smaragdą, kaip ir rubiną, turėtų rinktis jau šio to savo gyvenime pasiekę, tam tikrą statusą visuomenėje turintys žmonės. "Žiedas su smaragdu ant mažojo pirštelio - sėkmės talismanas", - sako gemologė.

- Na, o perlais gali puoštis tiek karalienės, tiek paprastos moterys. Jie tinka ir dieną, ir vakare. Jie ypač paryškina odos spalvą. Nepelnytai yra manoma, kad perlai simbolizuoja ašaras. Jei taip būtų, visos perlus taip mėgstančios karalienės ir ponios jau seniai visus savo dvarus ašarose būtų paskandinusios..."

Jūratė RAKAUSKAITĖ

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder