2020 m. spalio 1 d. 16:21 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  In Memoriam

In Memoriam

Mirė lietuviškos spaudos bendradarbė Stefa Gedgaudienė

Mirė lietuviškos spaudos bendradarbė Stefa Gedgaudienė nuotrauka, foto

© Asmeninio archyvo nuotr.

Reklama

JAV Floridos valstijoje eidama 94-uosius metus liepos 28 dieną mirė Stefa Gedgaudienė. Apie skautų veikėjos, lietuviškos spaudos bendradarbės, žurnalisto ir redaktoriaus Vytauto Gedgaudo žmonos mirtį V. Gedgaudo kūrybinio palikimo tyrinėtojai Vilniaus universiteto doc. dr. Jolantai Mažylei pranešė Velionės brolis Liudas, paskutiniuosius kelerius metus su savo šeima globojęs ir rūpinęsis Stefa Gedgaudiene Floridoje.

Stefa Gedgaudienė (Juodvalkytė) gimė 1927 metų sausio 5 d. Skaudvilėje, Tauragės apskrityje. Mokėsi Zarasų gimnazijoje. 1947 metais Miunchene baigė lietuvių gimnazijos pirmąją laidą. Studijavo UNRRA (angl. sutr. United Nations Reliefand Rehabilitation Administration) universitete. 1949 metais kartu su Čiurlionio ansambliu persikėlė į Klivlendą, JAV. Įmonėje dirbo braižytoja, o vakarais mokėsi Klivlendo, OH, Western Reserve universitete ir Dailės institute. Stefa Gedgaudienė buvo lietuvių sporto klubo „Žaibas“ narė, aktyviai dalyvavo Čiurlionio ansamblio meninėje kultūrinėje veikloje.

1961 metais ištekėjusi už žurnalisto ir redaktoriaus V. Gedgaudo Stefa Juodvalkytė- Gedgaudienė dar aktyviau įsitraukė į lietuvių visuomeninį ir kultūrinį gyvenimą. 1964-67 metais Klivlende su vyru Vytautu Gedgaudu turėjo meno galeriją „Gallery International“, kurioje buvo rengiamos dailininkų A. Dargio, V. Igno, V.K. Jonyno, V. Kasiulio, A. Mončio, V. Petravičiaus, V. Rato, V. Raulinaičio, J. Rimšos ir kitų parodos. Nuo 1975 iki 1991 metų Stefa Gedgaudienė dirbo „Dirvos“ redakcijoje, talkino „Vilties“ leidyklai.

Tiek išeivijoje, tiek Lietuvoje su Stefos Gedgaudienės vardu pirmiausia siejamas skautų judėjimas. Į LSS ji įstojo 1939 metais besimokydama Zarasų gimnazijoje. Vyresniosios skautės įžodį davė 1945 m. Miunchene, nuo 1949 m. buvo skautų vadovė. Per visą skautavimo laikotarpį nuolat turėjo daug pareigų – vadovės, lektorės, instruktorės, nuo skiltininkės iki tuntininkės, nuo puošimų vadovės iki stovyklos viršininkės. 1985-90 metais buvo LSS vyriausioji skautininkė, 1991-93 -LSS tarybos narė.

1988-aisais Stefa Gedgaudienė užmezgė ryšius su Lietuvoje besidominčiais skautybe. 1989 metais ji buvo viena iš Lietuvos Skautų sąjungos atkūrimo iniciatorių. Tais pačiais metais Stefos Gedgaudienės rūpesčiu į Lietuvą iš JAV buvo atsiųstos pirmosios uniformos skautams.

Stefa Gedgaudienė 1997 metais žurnalisto ir redaktoriaus V. Gedgaudo 85-erių metų jubiliejaus proga įsteigė V. Gedgaudo žurnalistikos premiją, skirdama savo asmenines lėšas premijų fondui. Puoselėdama V. Gedgaudo vertybes Stefa siekė, kad ši prestižinė Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos ir Lietuvos žurnalistų sąjungos prestižinė premija būtų paskata Lietuvos žurnalistams palaikyti profesinės pareigos ir etikos principus.

2000 metais Stefa Gedgaudienė savo ir šeimos bičiulių pastangomis įsteigė Vytauto Gedgaudo vardo stipendiją Vilniaus universiteto žurnalistikos specialybės studentams. Beveik per du dešimtmečius iškilaus žurnalisto ir redaktoriaus vardo stipendija buvo skirta arti pusšimčio būsimųjų žurnalistų. Šiandien dauguma Vytauto Gedgaudo stipendiatų – jau yra žinomi žurnalistai, literatai, jaunieji mokslininkai.

Lietuvos žurnalistų sąjunga, vertindama didžiulį asmeninį indėlį skatinant kokybišką ir profesionalią žurnalistiką, taip pat pastangas ugdyti būsimuosius žurnalistikos profesionalus, 2006 metais Stefą Gedgaudienę apdovanojo pirmuoju LŽS medaliu „Už nuopelnus žurnalistikai“.

Stefa Gedgaudienė amžinojo poilsio sugrįš į Lietuvą. Ji bus palaidota šalia savo vyro V. Gedgaudo Vilniaus Antakalnio kapinių Menininkų kalnelyje. Apie laidotuves visuomenei bus pranešta atskirai.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

In Memoriam

Eidama 60-uosius metus rugsėjo 10 dieną po sunkios ligos mirė buvusi Vilniaus...

Mirė Mažosios Lietuvos istorijos puoselėtoja Asta Kosaitė-Strumilienė nuotrauka, foto

Eidamas 82-uosikus metus rugsėjo 9-ąją mirė aktorius, režisierius Petras Dimša. Šią žinią...

Mirė aktorius, režisierius Petras Dimša nuotrauka, foto

Su liūdesiu pranešame, kad š. m. rugpjūčio 22 d. mirė dailininkė, ilgametė...

Netekome Jolantos Teišerskytės-Stoškienės nuotrauka, foto

Šeštadienį Anapilin iškeliavo žinomas Lietuvos gitaristas Linas Pečiūra. Apie tai apie 22...

Užgeso žinomo gitaristo L. Pečiūros gyvybė nuotrauka, foto

Senjorai, kurie nekalba apie ligas ir politiką nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Netikite, kad tokių senjorų yra? Mes sutikome, ir ne vieną. Šeiko šokio...

Už pareigūnų garbės ir orumo įžeidimą nubaustas dar vienas pilietis nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos rajono rūmai administracinio nusižengimo byloje priėmė nutarimą, kuriuo...

Kaip gyvena Kruizinių laivų terminalas be laivų? nuotrauka, foto

Jūra, UAB Kruizinių laivų terminalui šie metai ypač skausmingi, kadangi kruizinė laivyba buvo...

Klaipėdoje sukilo taksistai: kontrolieriai sau leidžia daugiau nei policija nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdietis Arūnas taksi automobilį vairuoja jau 15 metų. Per tą laiką sako...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...