2021 m. sausio 17 d. 15:16 val., sekmadienis

Skaityk dabar

Šalia "Meridiano" - netikėti archeologiniai radiniai

(4)

Šalia "Meridiano" - netikėti archeologiniai radiniai nuotrauka, foto

RADINYS. Kasant tranšėją šalia burlaivio "Meridianas" buvo atrasti šimtamečio pastato pamatų fragmentai.

© Laisvūno KAVALIAUSKO nuotr.

Reklama

Klaipėdoje tiesiant požemines komunikacijas ir vykdant kasybos darbus šalia skverelio prie vieno iš miesto simbolių - burlaivio "Meridianas" - archeologai aptiko kai ką netikėto: galimai XVII-XVIII a. stovėjusių fachverkinių pastatų pamatus ir akmenimis grįstą grindinį.

Įdomu tai, jog dešiniajame Dangės krante esantis skveras - gerai ištirtas, jame rasti buvusio Mėmelio pastatų likučiai, o kairysis upės krantas ties minima vieta detaliai nebuvo tirtas archeologų.

"Darbininkai iškasė tranšėją komunikacijoms nutiesti. Ir pamatėme, kad joje - pastato fragmentai. Pirmasis veikiausiai buvo suręstas apie XVII a., o vėliau ant jo pastatė kitą, kuris preliminariai datuotinas XVIII a. Išliko medinės konstrukcijos. Aptikome ir keramikos bei žalvarinį žiedą", - "Vakarų ekspresui" komentavo archeologas Virgilijus Bračiulis.

Prie "Meridiano" skverelio rastas galimai signetinis žiedas.

Rado pamatus

Šiuo metu Kurpių gatvėje, priešais "Meridianą", darbuojasi statybininkai. Iškasta tranšėja būtinoms komunikacijoms nutiesti. Kiek žinoma, šalia burlaivio planuojama pastatyti lauko tualetą-informacinį "stulpą": toks jau stovi Liepų ir Herkaus Manto gatvės sankirtoje.

Reklama

"Kadangi teritorija yra neeilinė - senamiestis, buvo vykdomi detalūs archeologiniai tyrimai, vykdant žemės judinimo darbus. Na, ir radome kai ką. Medines konstrukcijas, kurios kai kuriose vietose užpildytos akmenimis. Šalia - ir plytų mūro likučiai. Manome, kad tai - dviejų pastatų fragmentai, pamatai. Vienas ant kito buvo pastatyti", - pasakojo V. Bračiulis.

RELIKTAS. Akmenimis grįstas grindinys. Svarstoma, kad tai - Mėmelio laikų gatvelės likučiai.

Laisvūno KAVALIAUSKO nuotr.

Anot jo, šis kvartalas Dangės skverelio kairiajame upės krante pradėjo formuotis tik apie XVII a., nes, remiantis XVI a. duomenimis, ta vieta buvo menkai apstatyta.

Reklama

"Turgaus gatvės sankryžoje viskas kūrėsi. Labai intriguoja tai, ką radome. Grindinukas, kuris grįstas akmenimis, tikrai ne iš XVI a., nes tada mieste dėjo medinius. Nuvylė gal tai, kad kultūrinis sluoksnis - palyginti menkas. Radome tik šukių ir vieną žalvarinį žiedą. Galimai - signetinį, nes turi žmogaus profilio motyvą", - pasakojo V. Bračiulis.

Archeologas prasitarė, jog apie tą vietą yra mažai žinoma, todėl užfiksuotos šimtametės struktūros - naudinga informacija ateičiai.

Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriaus vyriausiasis specialistas Laisvūnas Kavaliauskas "Vakarų ekspresui" teigė, kad komunikacijoms nutiesti iškasta tranšėja išties atskleidė netikėtas aplinkybes.

"Vos 1 metro pločio kasinys, o jau tiek įdomybių pažėrė. Būta statinių. Pirmasis - apie XVII a., antrasis ir ant jo pastatytas - apie XVIII a. Dar ten yra išilgai besidriekianti betoninė konstrukcija. Matyt, jau prieškario laikų, kažkokia terasa. Labai įdomi informacija. Kiek žinau, bus daromas tranšėjoje skersinis pjūvis ir žiūrima, kas ten dar daugiau. Be to, atrastas XIX a. pab.-XX a. pirmosios pusės vokiškas vamzdis", - komentavo jis.

Ilgamečio paveldosaugininko vertinimu, netikėti radiniai leidžia suvokti, jog prieš šimtmečius dabartinis skveras buvo gyvenamoji zona, apstatyta namais.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Audrius

2020-11-28   04:01

IP: 92.244.99.229

Jeigu mes turėtume save gerbiančią Lietuvos Respublikos vadovybę, tai ten tarp mūsų senų istorinių sąjungininkų lenkų ir vengrų turėtume sėdėti ir mes. Esame istorinės valstybės, gynusios Vakarų Europą nuo įvairių vandalų antplūdžių, kartu stabdydamos turkus ties dabartine Austrijos sostine Viena...

Tad senosios geopolitinės schemos yra patikrintos laiko, todėl aktualios ir šiandien. Skirtingai nei vokiečiai ar prancūzai, kurie išpirkinėja savo istorines nuodėmes, įsileisdami įvairaus plauko nelegalius migrantus ir negindami savo žmonių interesų, mes sau to leisti negalime.

ainiai

2020-11-28   03:52

IP: 92.244.99.229

čia kuršių žemė, kam nepatinka tegul neša muilą į gudiją

Danija

2020-11-28   03:48

IP: 92.244.99.229

Kas toliau? Pralaimėjimas Farerų saloms?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

"Laisvės pojūtis priklauso tik nuo mūsų pačių" nuotrauka, foto

Tragiški 1991 metų Sausio 13-osios įvykiai Lietuvoje kasmet minimi kaip Laisvės gynėjų...

Gruodį vykęs prekybos tinklo „Lidl“ konkursas baigėsi, tačiau aistros tebeverda iki šiol...

„Lidl“ konkursas kursto aistras: BMW visureigį įtaria laimėjus teismo, kuriame bylų turi „Lidl Lietuva“, darbuotoją nuotrauka, foto

Klaipėdos regiono savivaldybėse nuo koronaviruso pandemijos ir įvestų apribojimų nukentėjo nuo 42...

Karantininė patirtis: regiono verslams nelengva nuotrauka, foto

Prie Kuršių marių stintautojai gaudo stintas, o stintautojus ėmė gaudyti policininkai....

Ribojimai kirto per meškeriotojų pinigines: Klaipėdoje įkliuvo stintautojai iš Kėdainių nuotrauka, foto

Į pasakišką praeitį nukeliančios Lietuvos dvarų legendos nuotrauka, foto

SE, Tamsūs žiemos vakarai, kupini jaukumo ir šventiškos nuotaikos, - puikus metas sekti...

Kaip išlikti pozityviam ir sveikam? nuotrauka, foto

SE, Daugelis iš mūsų nori gyventi sveikai, ilgai ir kokybiškai, tačiau dažnai nežino,...

Pirmieji draudimai rūkyti didmiesčių daugiabučių balkonuose įsigalios vasarį nuotrauka, foto

Lietuva, Pirmieji draudimai rūkyti Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos daugiabučių balkonuose įsigalios vasarį,...

Orientavimosi treneris Ričardas Tėvelis: "Miške jaučiuosi lyg žvėriukas" nuotrauka, foto

SE, "Neapsakomas jausmas dienas leisti miške, susilieti su gamta, tuomet jaučiuosi lyg žvėriukas....

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...