2020 m. liepos 13 d. 03:42 val., pirmadienis

Skaityk dabar

Priešakinėse pozicijose dirbantys medikai priversti neigti gandus

Priešakinėse pozicijose dirbantys medikai priversti neigti gandus nuotrauka, foto

"KORONINIAI". Kol kas vežti į ligoninę įtariamiems užsikrėtus koronavirusu užtenka ir dviejų automobilių, jei reikės, bus pasitelkti ir kiti.

© Dalios BIKAUSKAITĖS nuotr.

Reklama

Pastarosiomis savaitėmis įtemptai dirbantys VšĮ Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stoties (GMP) specialistai turi kovoti ir su gandais. Skleidžiamos kalbos, esą GMP darbuotojai neturi reikiamų apsaugos priemonių, kurios neva laikomos sandėliuose, todėl darbas yra pavojingas. GMP stoties vyriausiasis gydytojas Rimvydas Juodviršis teigia, kad tai melas, bet neneigia, kad šiuo metu visos būtiniausios priemonės, reikalingos kovoti su koronavirusu, yra pabrangusios kelis kartus.

"Mes jaučiamės taip pat, kaip ir visi žmonės šiuo metu. Situaciją valdome, neturime galimybės neiti į darbą. Tokia medikų duona. Nebijome, saugomės, ir tiek. Stengiamės nekontaktuoti išėję iš darbo, darbe irgi vienas kito saugomės. Pas mus niekas per daug nepanikuoja. Šiandien visur galima surasti virusą. Įtariamus ligonius vežame su reikiamomis apsaugos priemonėmis", - sakė GMP skubios pagalbos specialistė ir dispečerinės darbuotoja Edita.

GMP darbuotojų, užsikrėtusių virusu, dar nėra.

KITAIP. Vykdami į iškvietimus, kai įtariamas naujasis virusas, GMP darbuotojai naudoja visą komplektą apsaugos priemonių.

Valdimaro AUKSORIAUS nuotr.

Visuomenės pagalba GMP

Vyr. gydytojo pavaduotoja Nijolė Dambrauskienė pasakojo apie gražius visuomenės poelgius ir juokavo, kad dar kol kas greitoji, teikianti pagalbą, pati neatsisako priimti pagalbos.

Pavyzdžiui, geradariai GMP darbuotojams, kurių iš viso yra apie 150, atvežė šilto maisto, 600 litrų sulčių. Viena maitinimo įstaiga padovanojo 100 vienkartinių kaukių. Ponia Žana padovanojo maišus vienkartinių kombinezonų ir veido skydelių.

"Žmonės labai stengiasi, skambina, dalijasi informacija, kur ko galima nusipirkti", - sakė gydytoja.

"Apsauginius skydelius pradės gaminti Sauliaus Jokužio vadovaujami darbuotojai. Mes jau užsisakėme ir visur, kur tik įmanoma, ieškome priemonių. Labiausiai mums reikėtų kombinezonų, nes jie vienkartiniai. Antroje vietoje - respiratoriai", - teigia vyr. gydytojas R. Juodviršis.

Kyla būtiniausių priemonių kainos

Gydytojas R. Juodviršis sako, kad kiekvieną dieną yra skaičiuojamos turimos atsargos ir nusprendžiama, ko reikia susirasti. Ieško visi, būtini kontaktai turimi.

"Galėčiau tik pabrėžti kylančias visų būtiniausių priemonių kainas - jos išaugo kelis kartus, kai kur net iki 10 kartų. Bet pasirinkimo mes neturime - privalome jų turėti, tad perkame. Jų bent jau artimiausiu metu tikrai turėsime, toliau žada paramą valstybė. Prieš porą savaičių mes jau gavome ją", - sakė R. Juodviršis ir pridūrė, kad Klaipėdos savivaldybė skyrė 200 tūkst. eurų reikalingoms priemonėms įsigyti.

Reklama

Pirmadienį GMP turėjo respiratorių 12-ai dienų, veido kaukių - 22 dienoms, apie 200 apsauginių akinių (jie yra dezinfekuojami, jų pakaks kelioms savaitėms), kombinezonų su gobtuvais (pagrindinė GMP darbuotojų aprangos dalis, jų sunkiausia gauti) -turėjo keturiems šimtams atvejų, t. y. vidutiniškai 27 dienoms (kombinezonus vieno atvejo metu velkasi iš karto du žmonės - ir medikas, ir vairuotojas), pirštinių - 2 250 porų, antbačių - 800, paviršiui dezinfekuoti - 400 litrų skysčio.

"Dienos eina, atvejų daugėja, bet šiandien mes manome, kad mūsų medikai yra apsaugoti. Žinoma, pandemijos gniūžtei didėjant mums tų priemonių užteks tik laikinai", - sakė vyr. gydytojas.

DEZINFEKCIJA. GMP vairuotojas Valdimaras Auksorius ir vyr. gydytojas Rimvydas Juodviršis rodo savo unikalųjį dezinfekavimo aparatą, kuriuo dezinfekuojami automobiliai.

Visų automobilių "neteršia"

R. Juodviršio teigimu, visuomenė yra klaidinama, kad GMP turi tik du automobilius, kuriais gali vežti ligonius.

Anot gydytojo, kai dar buvo pirmas viruso plitimo lygmuo, per parą reikėdavo vežti 2-5, daugiausia 10 asmenų. Tai buvo tokie pacientai, pas kuriuos skubiai nereikia važiuoti, t. y. ne pirmos kategorijos pacientai, beveik sveiki žmonės, kurie turėjo nepageidautinų kontaktų ir kuriems šiek tiek pakilo temperatūra. Todėl buvo nuspręsta, kad nereikia virusu "teršti" visų GMP automobilių.

Reklama

Šiuo metu Klaipėdos GMP nuolatos dirbančių turi 14 automobilių. Juose yra gana daug sudėtingos įrangos.

Pasak R. Juodviršio, kol kas užtenka dviejų GMP automobilių, skirtų tik galimai užsikrėtusiems koronavirusu pacientams gabenti. Vakar apsidraudžiant tam buvo skirtas ir trečias automobilis, anksčiau irgi naudotas kaip GMP automobilis.

"Šie automobiliai neturi ypatingos įrangos, ji išimta, jie skirti vadinamajai taksi paslaugai teikti. Jei reikės, į trasą išvažiuos visi 17 mūsų automobilių, o ne du, kaip bandoma klaidinti visuomenė. Iki šiol mums užteko dviejų. Prireikus galimai užsikrėtusiems koronavirusu vežti bus skiriama ir daugiau, net tik tie trys, kurie numatyti dabar", - tikina vyr. gydytojas.

Pasak GMP vairuotojo Valdimaro Auksoriaus, atsakingo už automobilių techninę būklę, klaipėdiečių GMP automobiliai yra geriausi Lietuvoje, nes patys darbuotojai juos prižiūri ir vairuoja. Seniausias parko automobilis yra pagamintas 2014 metais. Du iš jų yra visiškai nauji, gauti neseniai.

Visi GMP automobiliai yra dezinfekuojami. Ko gero, vienintelė Lietuvoje Klaipėdos GMP stotis turi nusipirkusi specialų dezinfekavimo aparatą. Per 15-20 sekundžių jis išdezinfekuoja 5 kub. metrų patalpą. Juo purškiamas ne vanduo, o paleidžiamas "rūkas", pasklindantis į visas puses. Automobiliai, vežę įtariamą pacientą, dezinfekuojami po kiekvieno vežimo, o likusieji - vieną kartą per parą.

Visi kiti 14 GMP automobilių važiuoja ir pas nėščias moteris, pas sergančiuosius, patyrusius insultą, infarktą ir t. t. Gydytojų teigimu, kaip greitoji važiavo pas ligonius prieš koronaviruso pandemiją, taip važiuoja ir dabar.

Reklama

APSAUGA. Vyr. gydytojas Rimvydas Juodviršis rodo pilną apsaugos komplektą, kurį gauna tiek GMP automobilio vairuotojas, tiek slaugytojas, vežantys galimai užsikrėtusįjį.,

Kaip organizuojamas darbas?

Pirmiausia žmogus, norintis išsikviesti greitąją medicinos pagalbą, skambina į dispečerinę. Pasak vyr. gydytojo, pagal Sveikatos apsaugos ministerijos algoritmą, yra dvi linijos galimai užsikrėtusiems. Viena: žmogus neturi temperatūros, turėjo kontaktą, grįžo iš užsienio, nežino, ką jam daryti. Jam paaiškinama, kad būtina 14 dienų saviizoliacija, ir papasakojama visa tvarka. Jis informuojamas, kad privalo paskambinti Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui arba telefonu 1808.

Kita: žmogus pasako, kad grįžo iš užsienio, kontaktavo ir pradėjo karščiuoti. Tokiu atveju dispečeriai aktyvuoja brigadą (slaugytojas ir vairuotojas). Prie dispečerinės yra padėtos būtinos saugos priemonės, jie apsirengia kombinezonus su gobtuvais, užsideda akinius, respiratorius, apsimauna pirštines, antbačius ir tada išvažiuoja pas ligonį.

Prieš tai dispečeris susisiekia su Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) Infekcinių ligų korpusu, vadinamąja infekcine ligonine, nupasakoja situaciją ir iš jo gauna nurodymą - vežti ar ne. Be to, dispečeriai tuo pačiu metu susisiekia su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru ir gauna konsultaciją. Vežama tik gavus tų dviejų tarnybų palaiminimą.

"Dabar galioja tokia tvarka, kol užsikrėtusiųjų pacientų srautas dar nėra didžiulis, kol infekcinė ligoninė dar nėra pripildyta", - sakė R. Juodviršis.

Reklama

 PRIEMONĖS. Šioje spintoje sudėtos priemonių atsargos.

Pirmiausia - sąsajos su užsieniu

Paprastai eilinę darbo dieną ne pandemijos metu skambučių į GMP būna apie 100. Iš jų į ligonines vežamų pacientų būna 60-70 proc.

Užvakar Klaipėdos GMP automobiliai gabeno 33 pacientus, įtariamus užsikrėtus COVID-19, o iš visos Klaipėdos apskrities - 42. Be to, į ligoninę žmonės važiuoja ir savo transportu.

Gydytoja N. Dambrauskienė sako, kad šiuo metu netgi nekarščiuojantys žmonės skambina į GMP. Vyr. gydytojas tikina, kad skambučių srautai valdomi, pacientai konsultuojami ir kol kas tai daryti spėjama.

Gydytojai aiškina, kad pirmiausia, kylant įtarimų dėl viruso, reikia žiūrėti, ar yra koks nors ryšys su užsieniu. Be to, turi būti arba karščiavimas (kokia temperatūra, nesvarbu), arba sausas kosulys, arba pasunkėjęs kvėpavimas.

Reklama

R. Juodviršis sako, kad medikai jau nediferencijuoja gripo ir koronaviruso atvejų, kadangi pandemija jau perėjo į antrą lygmenį, kai atsirado užsikrėtimo atvejų ir Lietuvoje. Pirmas lygmuo buvo, kai buvo tik įvežtiniai atvejai.

Gydytojai neigia mitus

R. Juodviršio teigimu, jeigu žmogus jaučiasi gerai, jam siūloma važiuoti į ligoninę savo transporto priemone. Tokiu atveju sutaupoma ir apsaugos priemonių, bet to, GMP ekipažas tuo metu gali važiuoti pas sunkesnį ligonį. Pasak jo, užvakar žmonės buvo labai aktyvūs, o vakar vykstančiųjų savo transportu buvo mažiau.

Pasak gydytojos N. Dambrauskienės, mitas, kad atvažiavus GMP automobiliu ligoninėje pagalba bus suteikiama greičiau. Jos teigimu, visi pacientai priimami vienodai, tuo pačiu metodu - tiek atvykę savo transportu, tiek atvežti greitosios pagalbos. Nėra jokio skirtumo, jeigu pacientai nėra sunkios būklės.

"Būtina prieš važiuojant pasiskambinti į greitąją, kad mes informuotume Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinį korpusą. Mes pranešame, kad atvyks, pavyzdžiui, Petraitis, netgi nurodome mašinos numerį. Ligoninė turi įsidiegusi vaizdo sistemą, jie mato privažiavusius automobilius ir tiesiog klausia pavardžių. Be mūsų žinios vykti į ligoninę negalima, nes galite būti nepriimti, sukelsite nereikalingų rūpesčių", - sakė gydytoja.

 DISPEČERINĖJE dirbanti moteris antradienį įtampos nejuto. 

Skleidžia gandus nepatikrinę

GMP darbuotojams dabar tikrai nelengvas metas, tad gandų skleidimas yra tikrai nesuprantamas.

"Apgailestauju, kad viešojoje erdvėje pasirodo tikrovės neatitinkančių teiginių, kurių ponai politikai nesiteikia patikrinti. Taip elgiasi ne visi. Klaipėdos meras skambina ir teiraujasi, ko mes turime. Su mumis ryšį palaiko Tarybos narys Kazys Bagdonas. Jis skambino ir dėl to gando. Pasakiau jam, kad mes šiandien tikrai esame viskuo apsirūpinę", - sakė R. Juodviršis.

Jis apgailestauja, kad vis atsiranda žmonių, skleidžiančių melagingas kalbas apie GMP darbą. Esą keli darbuotojai vandenį pradėjo drumsti dar lapkritį, kai šiurkščiai pažeidė darbo drausmę ir buvo įspėti. R. Juodviršio manymu, galimas daiktas, kad dėl to jie keršija, rašo įvairius skundus, dezorganizuoja darbą.

Dėl šios istorijos viešą kreipimąsi buvo išplatinusi Klaipėdos miesto tarybos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija, raginusi nutraukti galimai neteisėtus veiksmus prieš darbuotojus, kurie ėmėsi aiškintis nepilnametės mirtimi pasibaigusį incidentą ir kuriems buvo suteiktas pranešėjų statusas.

Buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl tarnybos pareigų neatlikimo suteikiant medicininę pagalbą pacientei. Tačiau kovo 31 d. turėjęs vykti teismo posėdis tikriausiai bus atidėtas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

Vidmantas Dambrauskas: "Tokia rinkėjų valia ir ją reikia gerbti" (Visas tekstas) nuotrauka, foto

Didžiausiame Vakarų Lietuvos dienraštyje "Vakarų ekspresas" tęsiame pažintis su Klaipėdos miesto tarybos...

Klaipėdiečių širdis turėtų glostyti tai, kad šiandien vykstančiame Klaipėdos valstybinio jūrų uosto...

Klaipėda - žaliasis uostas: rinkimų lozungai ar reali siekiamybė? nuotrauka, foto

Kokia iš tiesų buvo Raimondo Karpavičiaus paskutinė valia, kurią jis norėjo...

Turtuolio R. Karpavičiaus palikimo drama: kokią paslaptį žinojo jo pusbrolis, miręs nuo koronaviruso? nuotrauka, foto

Penktadienį homoseksualistų bendruomenė (LGBT) surengė prie prezidentūros piketą, kaip...

Reikalauja LGBT ženkliuko, paskui prezidentui uždės sijoną? nuotrauka, foto

Kaip iš Lietuvos teritorijos "dingo" 830 tūkst. gyventojų (2) nuotrauka, foto

SE, Daugiau nei šimtas metų nuo Pirmojo pasaulinio karo pabaigos. Ką pakeitė šis...

J. Gižo sodyboje – unikali ekspozicija nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Liepos–spalio mėn. muziejuje J. Gižo etnografinėje sodyboje (Žvejų g. 13, Dreverna,...

Atsisveikinimas su sveiku protu. Liumpeninteligentų valanda nuotrauka, foto

Nuomonės, Didžioji dauguma dabartinių inteligentų yra patys tikriausi prisitaikėliai ir chrestomatiniai kolaborantai. Tačiau...

60 metų santuokoje nugyvenę žemaičiai ištvėrė siaubingą tragediją nuotrauka, foto

Žmonės, Vatušiškis Alfonsas Stonys geltonkasę gražuolę Ireną Magdaleną Sungailaitę pirmąsyk pamatė 1959...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 7 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...