2019 m. birželio 19 d. 10:20 val., trečiadienis

Skaityk dabar

Nidos centre – naujas paplūdimys

(2)

Nidos centre – naujas paplūdimys nuotrauka, foto

© Sandros Vaišvilaitės nuotr.

Jau šią vasarą į Nidą atvykę poilsiautojai turės galimybę išsimaudyti ne tik jūroje, bet ir Kuršių mariose: Parnidžio įlankoje bus įrengtas oficialus pliažas.

Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) direkcija „Lietuvos žinias“ informavo, kad į pietus nuo sporto mokyklos, tarp dviejų molų esančioje pakrantėje jau valomas lagūnos dugnas. „Klaipėdos universitetas (KU) kartu su KNNP direkcija pradėjo vykdyti projektą, kurio tikslas – sukurti švarią maudyklą pačioje Nidoje. Planuojame naudoti novatoriškas technologijas. Specialiu tinklu tarp dviejų moliukų bus atitvertas vandens plotas ir įkurdinti vandenį valantys – azotą ir fosforą iš jo pasisavinantys augalai. To dar nėra buvę ne tik Lietuvoje, bet ir mūsų regione“, – „Lietuvos žinioms“ patikino KNNP direktorė Aušra Feser. Neringos vicemeras Narūnas Lendraitis džiaugėsi tokia iniciatyva ir tikino, kad naujasis pliažas neabejotinai bus itin populiarus, mat marių vanduo greičiau įšyla, tad norint atsigaivinti nereikia eiti apie 2 km prie Baltijos.

Valė dugną

Neringos turizmo specialistai yra ne kartą pabrėžę, kad civilizuoto pliažo įkūrimas ant Kuršių marių kranto gerokai pailgintų sezoną. Poilsiautojai itin mėgsta maudytis, bet jūros vanduo įšyla labai lėtai. Maudynes Kuršių mariose galima pradėti jau gegužės pabaigoje. Į pietus nuo sporto mokyklos, Parnidžio įlankoje, apie 200 metrų ilgio paplūdimys numatytas ir Neringos savivaldybės teritorijų planavimo dokumentuose.

Pusiasalio gyventojai iki šiol prisimena, kad tame pamario ruože prieš keletą dešimtmečių būta paplūdimio. „Ten būdavo „varlinukas“, kuriame turkšdavosi vaikai arba maudynių išsiilgę suaugusieji. Tiesa, anuomet dar nebuvo pastatyti molai, reikalingi sporto mokyklai, jachtklubui. Įrengus prižiūrimą, švarų paplūdimį, manau, jis vėl būtų populiarus. Juk jūroje maudynių sezonas prasideda palyginti vėlai, o seklių marių vanduo būna šiltas ir vėlyvą pavasarį. Be to, ne visi nueina tuos du kilometrus iki jūros. Šeimoms su mažais vaikais, senjorams pačiame Nidos centre esantis pliažas būtų tikra poilsio oazė“, – įsitikinusi A. Feser. Anot jos, šiemet idėja atgaivinti pamario pliažą Nidoje turėtų tapti kūnu.

„Šią savaitę valome marių dugną iki 1,5 metro gylio plote tarp dviejų molų Parnidžio įlankoje. Ko tiki neradome... Ir senų inkarų, ir padangų, ir butelių, ir kitokių šiukšlių. Būtina sukurti saugia aplinką žmonėms. O kitą savaitę jau statysime specialias hidrotechnines konstrukcijas“, – teigė KNNP vadovė.

Anot Neringos vicemero N. Lendraičio, Kuršių nerija yra vertinga ne tik dėl gamtinių, kultūros paveldo vertybių, bet ir rekreaciniu aspektu. „Daug kas pas mus atvažiuoja tiesiog pailsėti. Labai seniai ant marių kranto, Parnidžio įlankoje, veikė paplūdimys, buvo pastatytos persirengimo kabinos, ir žmonės itin noriai naudojosi galimybe išsimaudyti Kuršių mariose. Svarbu ir tai, kad KU mokslininkai bei KNNP atliko sveikatinimo, kurortinių resursų galimybių studiją. Joje buvo akcentuota, kad būtina atkurti paplūdimį prie marių. Juk ir vandens kokybė ten gera, ji atitinka normas“, – „Lietuvos žinioms“ sakė jis.

Tiesa, šiuo metu pamaryje, Neringoje, – apstu išneršusių ir žuvusių žuvų, tačiau šis reiškinys – ne ilgalaikis ir kasmetinis. Išvalius pakrantę, pašalinus gaišenas, ji vėl būna palyginti švari.

Valys vandenį

Pagrindinė priežastis, kodėl Parnidžio įlankoje iki šiol niekas nesimaudo, juolab nėra oficialaus pliažo, – atgrasus Kuršių marių vanduo. Jis dažnai žydi, vandenyje gausu organinių dalelių, dumblių. Todėl mokslininkai nutarė pasinaudoti pasauline praktika, taikoma įvairiose su vandenų eutrofizacija susiduriančiose šalyse, ir į pagalbą pasitelkti biotechnologijas.

Anot KU profesoriaus dr. Artūro Razinkovo-Baziuko, Nidoje ketinama specialiu tinklu atitverti marių plotą tarp dviejų moliukų. „Didžiausią įtaką marių užterštumui daro vandenyje esantys azoto ir fosforo junginiai. Būtent šios cheminės medžiagos, jų perteklius lemia labai gausią dumblių, kitų mikroorganizmų populiaciją, todėl vanduo tampa netinkamas maudytis“, – „Lietuvos žinioms“ pasakojo mokslininkas.

Kitą savaitę tarp dviejų molų po vandeniu bus nutiestas specialus tinklas, kurio viršutinėje dalyje pritvirtinti eutrofikacijos procesus stabdantys augalai.

A. Feser teigimu, kitą savaitę tarp dviejų molų po vandeniu bus nutiestas specialus tinklas, kurio viršutinėje dalyje pritvirtinti eutrofikacijos procesus stabdantys augalai. „Karklai ir nendrės, kurie šaknimis iš vandens absorbuoja azotą, yra tarsi gyvieji vandens valymo įrenginiai. Bus suformuota savotiška lagūna: ir žmonės galės maudytis, ir ekologinis eksperimentas bus atliekamas. Rudenį konstrukcija su augalais bus išimta, analizuojami duomenys. Metodika, kurią taikysime, naudojama daugelyje pasaulio šalių“, – pasakojo KNNP vadovė.

Aplinkosaugos eksperimentas bus vykdomas ne tik Nidoje, bet ir Juodkrantės šiaurinėje dalyje. Ten, pasitelkiant panašią biotechnologinę metodiką, bus bandoma stabdyti krantų eroziją. Trejų metų projektui Nidoje ir Juodkrantėje iš Pietų Baltijos programos Lietuvai skirta apie 100 tūkst. eurų.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Nidiskis

2018-05-23   19:10

IP: 88.119.41.57

Tada geriau įkurtų už tas lėšas baseiną gera ir galetu žmonės džiaugtis o dbr mariose :DD

pasipiktines nidiskis

2018-05-19   13:55

IP: 77.111.246.5

o kur varnoms lesti nudvesusius karsius! kur bus varnu naujoji valgykla?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

Ar piliečiai žino, kur išsibarsto mūsų mokesčiai? nuotrauka, foto

Lietuva jau antrus metus turi nedeficitinį valstybės biudžetą, siekiantį daugiau nei 11...

Policijos ir prokuratūros pareigūnai, tiriantys beveik prieš 5 metus įvykdytą buvusio „Vilniaus...

Igorio Tiomkino nužudymo tyrėjams – skaudus smūgis nuotrauka, foto

Ar žinote, kad prieš šimtą metų automobilis Lietuvoje oficialiai buvo vadinamas mechanine jėga varomu...

Prieš šimtą metų: taisyklės „šoferiams“ ir kova su kuinu nuotrauka, foto

Vis dažniau girdint, kad dėl valdančiosios daugumos koalicijos derybų Ministrų kabineto kėdę...

Rokas Masiulis: baisiausia, jei  ateitų „bebrai“ nuotrauka, foto

Plungėje savininkas pasigedo neužrakinto VW Golf nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-06-18 savininkas, atvykęs į Plungės m., Palankės gatvėje, esančią stovėjimo aikštelę pastebėjo,...

Sportininkų namuose - nauji eksponatai ir parodos nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos sportininkų namai pildosi naujais eksponatais - įvairiomis senovinėmis programėlėmis, nuotraukomis, šalikais,...

Po muštynių - prakirsta kakta ir sąmonės netekimas nuotrauka, foto

Kriminalai, Merginos smūgio užteko prakirsti kaktai

Po apsilankymo sporto klube neteko 11 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-06-18 Klaipėdos m. PK užregistruotas moters, gim. 1966 m. pareiškimas, kad namuose...

Kriminalai, Paskelbta prieš 15 min.

Sportas, Paskelbta prieš 25 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 30 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 50 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...