2019 m. liepos 19 d. 02:51 val., penktadienis

Skaityk dabar

Nešvarus Landsbergių verslas

(50)

2018-11-22, 14:29

Danas NAGELĖ, „Vakaro žinios“

Nešvarus Landsbergių verslas nuotrauka, foto

© Eltos nuotr.

Reklama

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras patikrino 101 sostinės darželio būklę ir tik viename nenustatė jokių pažeidimų. Kituose nustatyta net ir grubių. Keisčiausia, kad teisės aktų nesilaiko net ir privatūs darželiai, lupantys iš tėvų didžiulius pinigus bei dar gaunantys ir valstybės finansavimą. Šis patikrinimas bus didžiulis smūgis konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio žmonos Austėjos verslui: juodajame sąraše iš 40-ies tikrintų darželių net 11-os steigėja yra A.Landsbergienė.

„Švarus“ - tik 1 iš 101

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė vakar pristatė sostinės vaikų ugdymo įstaigų ir švietimo paslaugų tiekėjų saugos sveikatai vertinimo rezultatus. Kampanijos metu patikrinta 101 darželis (iš 370 veikiančių Vilniuje) ir 113 mokyklų (iš 165), kuriose yra pirmosios klasės. Pirmokų tėvai gali lengviau atsipūsti, nes, pasak R.Lingienės, pažeidimų ten mažai, išskyrus tai, kad beveik pusėje tikrintų klasių suolai nesureguliuoti taip, kad atitiktų moksleivių ūgį. O štai darželiuose situacija - katastrofiška: iš 101 tikrinto tik viename neužfiksuota jokių pažeidimų.Tiesa, departamento direktorė sako, kad gerų rezultatų ir nesitikėjo, mat darželiai ir buvo atrinkti pagal rizikos lygį: tie, kurie neturi higienos pasų, dėl kurių gauta skundų telefonu ar kurių atžvilgiu neigiamai pasisakoma įvairiuose tėvų forumuose. Pasak R.Lingienės, savivaldybių darželiams būdingiausi pažeidimai - perpildytos grupės bei nesaugios žaidimų aikštelės. Privatūs darželiai įsigudrino patys neskalbti vaikų patalynės, „patikėdami“ šį darbą tėvams, nors šią paslaugą privalo užtikrinti. O blogiausia, kad privačiuose darželiuose dirba daugybė nespecialistų: žmonių, neturinčių žinių ir kompetencijos lavinti didelį kiekį vaikų. R.Lingienė sako, kad privačiose įstaigose auklėtojais bei auklėtojomis dirba buvę muzikos mokytojai, teisininkai, grožio, net logistikos specialistai ir t.t.

Higienistai susekė ir dar vieną įdomią tendenciją: darželiams higienos pasas suteikiamas konkrečioms patalpoms, tačiau vaikai neretai „išmėtomi“ ir po paso neturinčias patalpas. Dar juos nustebino, kad mažyliams laisvai prieinami buitinės chemijos gaminiai, net ir itin pavojingi.

Atvirų tualetų dienos


„Vakaro žinių“ žurnalistams, susipažinusiems su patikrinimo medžiaga, pirmiausia užkliuvo tai, kad juodajame sąraše yra ir Karalienės Mortos mokykla, priklausanti to paties pavadinimo bendrovei. Jos steigėja - Austėja Landsbergienė, ne kartą viešai gyrusi savo ugdymo įstaigų kokybę. Pasirodo, sostinės Gervėčių gatvėje esančiame pastate ugdomi ir darželinukai. Pažeidimų čia - daugiau nei apstu. Visų pirma, priešmokyklinio ugdymo veikla vykdoma be higienos paso (vadinasi, ne itin švariai), ne visi darbuotojai atitinka kvalifikaciją (dirba ne pedagogai), ne visi pasitikrinę sveikatą, vaikams įsteigta bendra nusirengimo patalpa, elektros lizdai - neapsaugoti, tualetų ir prausyklų kabinos - netgi be durų. Ir taip toliau.

„Privatumo stoka, vaikai negali jaustis nei saugiai, nei oriai“, - taip apie tokius pažeidimus atsiliepia R.Lingienė.

Biurokratizmas - net ugdymo įstaigose

Tai, ką apie tokius pažeidimus mano ne tik pati Karalienės Mortos mokyklos steigėja, bet ir kas nors iš žemesnio lygio vadovų, sužinoti - neįmanoma misija. Su jais susisiekti galbūt net sunkiau, nei su prezidente: filialuose nurodyta po vieną telefoną, kur vietoj žmonių atsiliepia autoatsakikliai. Pavykus šiaip ne taip susisiekti su už vaikų priėmimą atsakinga Lina Jazgevičiene (beje, skandalingai pagarsėjusios „auksinių šaukštų“ pardavėjos „Nota Bene“ vadovo Andriaus Jazgevičiaus sutuoktine), ši atsakė, kad visais klausimais reikia kreiptis į UAB „Karalienės Mortos mokykla“ atstovę spaudai Ritą Meilūnaitę.

„Šitas tikrinimas buvo masinis, nes labai daug ugdymo įstaigų patikrinta. Tačiau patikrinimų tikslas nėra skirti baudas, jų tikslas - pateikti rekomendacijas, ką savo veikloje turėtume patobulinti. Taip ir šiuo atveju - bus pateiktos rekomendacijos. Dalis pažeidimų jau ištaisyta, daliai ištaisyti skirtas laikas“, - paklausta, kokios bausmės už teisės aktų nesilaikymą sulaukė įstaiga, atsakė R.Meilūnaitė.

Tai bent „skaidrus“ verslas

A.Landsbergienė yra ne tik UAB „Karalienės Mortos mokykla“, bet ir UAB „Vaikystės sodas“ steigėja bei direktorė, o R.Meilūnaitė yra abiejų šių bendrovių rinkodaros vadovė bei atstovė spaudai. „Vaikystės sodas“ savo tinklalapyje skelbia, kad Vilniuje turi 12 darželių, kurių visų pavadinimuose yra žodis „sodelis“: Laisvės sodelis, M.K.Čiurlionio sodelis ir pan. Neaišku, ar per patikrinimą papurtyti jie visi, ar du liko nepatikrinti. Tačiau net 10 iš 12 „Vaikystės sodo“ darželių pateko į juodąjį sąrašą - absoliutus ir triuškinantis rekordas tarp privačių įstaigų, nes kitos tokių turi po 1-2.

Šiuose darželiuose - panašūs pažeidimai kaip ir Karalienės Mortos mokykloje, bet esama ir kitokių. Pavyzdžiui, vaikams tenka naudotis darbuotojų tualetu, perpildytos kai kurios grupės, vaikų lovos neturi kieto pagrindo, ant jų nėra čiužinių, patalynę ir antklodes turi atnešti tėvai (kai kuriuose darželiuose patys turi ir skalbti), neskiriami rankšluosčiai kojoms, smėlio dėžės lauke neuždengtos (neapsaugotos nuo galimo užteršimo), netvarkinga elektros instaliacija, valymo priemonės laikomos vaikams prieinamose vietose ir t.t.

Apetito nesugadino

Tokios baisios sąlygos A.Landsbergienės įsteigtuose darželiuose yra nepaisant to, kad tėvai už vaikų ugdymą moka sunkiai suvokiamas sumas. Pavyzdžiui, Karalienės Mortos mokyklose ugdymo kaina: pradinėje mokykloje - 530 eurų, pagrindinėje mokykloje - 598 eurai. Ir ne metams, o per mėnesį.

Koks mokestis už darželį - surasti nepavyko, tačiau, anot R.Meilūnaitės, „šiek tiek mažesnis“. Be to, iš pradinukų imamas 350 eurų stojamasis mokestis, iš vyresnių - 430 eurų, iš darželinukų - „šiek tiek mažesnis“. Mokestis - vienkartinis, bet negrąžinamas nepaisant nieko, net jei šeima dėl nenumatytų aplinkybių turėtų išsikelti į kitą miestą. Jei koks nors tėvas negalėtų pirmokėlio pasiimti iki 15.15 val., o pats mažylis vienas bijotų grįžti namo ar jam būtų per toli, 2 valandų ir 45 minučių trukmės prailgintos dienos grupės popietė atsieitų 15 eurų.

Prieš dvejus metus kilo skandalas, kai paaiškėjo, kad „Vaikystės sodo“ darbuotojų vidutinė alga iki mokesčių tesiekė 519 eurų. Dabar algos mokamos padoresnės - vidutiniškai po 768 eurus. Tiesa, dirbantiems „Karalienės Mortos mokykloje“ pasisekė dar labiau - dabartinė vidutinė alga ten siekia 1100 eurų.

„Pas mus atlyginimai yra didesni, bet mes ir dirbame pagal kitą, savitą filosofiją, pagal kitą ugdymo programą“, - sakė atstovė spaudai.

Gal tualetai ir prausyklos be jokių uždangų - irgi „savitos filosofijos, kito ugdymo“ dalis? Pasirodo, ne. Pasak R.Meilūnaitės, dauguma privačių darželių įsikūrė patalpose nepritaikytose ugdymo veiklai, o „neatitikimams ištaisyti reikia laiko“. Tačiau pinigus iš tėvelių galima lupti čia ir dabar.

Laukia baudos


Jei to laiko neužteks, tiek privačių, tiek savivaldybės darželių vadovų laukia nemalonumai. Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorės R.Lingienės, patikrinimo tikslas buvo ne ką nors nubausti, o konsultuoti, kaip ištaisyti pažeidimus. Tam skirtas maždaug mėnuo.

„Po to bus atlikta grįžtamoji kontrolė“, - įspėjo R.Lingienė, pridurdama, kad, jei įstaigos pažeidimų nepašalins, bus taikoma administracinė atsakomybė. Taip pat ji įspėjo, kad panašūs patikrinimai bus vykdomi ir kituose Lietuvos miestuose: miestai bus įvardinti iš anksto, tačiau konkrečios ugdymo įstaigos nežinos, ar jas užklups specialistai. Todėl vertėtų visoms pasitvarkyti iš anksto.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

2018-11-24   23:08

IP: 66.70.243.185

Sveiki atvykę į geriausią svetainės sekso pažinčių ==> Sexydrom.com

klp

2018-11-24   10:46

IP: 46.249.187.55

Krikščionims - demokratams gėda net vadintis Kristaus vardu. Tikri vilkai avių kailiuose, apsimetėliai gobšai. Imti tokius mokesčius iš tokius mažus atlyginimus gaunančių tėvų - tikras terorizavimas. O jau šypsenos - ne šypsenos, tikras arkliškas žvengimas iš nekaltų, išeities neturinčių tėvų ir vaikų. Nejau ir tai praeis tinkamai neįvertintintu ? Kiek tie Landsbergiai dar tyčiosis iš žmonių ? Pasibaisėtina.

Dzūkui , aš

2018-11-23   13:43

IP: 83.189.52.146

jau seniai iš tokių primityvių juokiuosi :) Neapykanta ...... kam ? Prajuokinote :)))

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

Sovietinės Lietuvos vadovas - užmiršta praeities šmėkla nuotrauka, foto

Antakalnio kapinėse nesunkiai rasime ilgamečio Lietuvos tarybų socialistinės Respublikos pirmojo sekretoriaus Antano...

1. Sakykite, ar yra galimybė iš anksto atsisakyti testamento, jei dar nėra...

Į skaitytojų klausimus atsako teisininkė Ramunė Juškaitė nuotrauka, foto

„Jei jau reikia važiuoti į Rietavą, vengiu sekmadienių. Nes mašinų srautas yra...

Rietavo turguje pirkėjai randa visko nuotrauka, foto

Šiandien pasaulis pasidarė mažas, sako psichoterapeutė Jūratė BAJARŪNIENĖ, nes kas dieną vis...

Greitasis laikas vagia mūsų dienas nuotrauka, foto

„Klaipėda Piano Masters 2019“ atidaryme grojo 24 pianistai nuotrauka, foto

Klaipėda, Trečiajį kartą organizuojama vasaros fortepijono akademija „Klaipėda Piano Masters“ koncertu pristatė šių...

Į Baku - aštuoni klaipėdiečiai nuotrauka, foto

Sportas, Ketvirtadienį Lietuvos rinktinės nariai, tarp kurių aštuoni klaipėdiečiai, išvyko į liepos 21-27...

Sendinimo programėlė „FaceApp“ kelia rizikų nuotrauka, foto

IT, Sparčiai išpopuliarėjusi programėlė „FaceApp“, leidžianti vartotojams pasendinti savo atvaizdą, kelia rizikų...

E. Gentvilas: "Karbauskis nori kankinti Lietuvą“ nuotrauka, foto

Lietuva, Nesibaigianti drama dėl Seimo pirmininko pareigų privertė reaguoti ir opoziciją. Registruotas siūlymas...

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...