2019 m. birželio 21 d. 02:13 val., penktadienis

Skaityk dabar

Nepaaiškinamas Viktoro Uspaskicho fenomenas

(8)

2019-06-08, 10:15

Danas NAGELĖ, Respublika.lt

Nepaaiškinamas Viktoro Uspaskicho fenomenas nuotrauka, foto

Atrodo, kad rinkėjai jau atsikando "šoumenų", tačiau V.Uspaskicho - neatsikando.

© Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas nuo pat 2000-ųjų nuolat yra išrenkamas arba į Seimą, arba į Europos Parlamentą. Rinkėjų kažkodėl negąsdina nei jo teistumas, nei skandalai, susiję su Maskvos Plechanovo liaudies ūkio akademijos diplomu ar juodosios buhalterijos byla.

Pats politikas įsitikinęs kad žmonės nuo jo nenusisuka dėl darbštumo, aktyvumo bei proto, tačiau politologai V.Uspaskichą nuleidžia ant žemės ir pateikia visai kitas šio fenomeno priežastis.

- Jūs keturis kartus buvote išrinktas į Seimą, dabar trečią kadenciją dirbsite Europos Parlamente. Kaip pats aiškinate savo fenomeną - kodėl žmonės nuolat jus išrenka? - „Vakaro žinios“ teiravosi Viktoro USPASKICHO.

- Nes aš gerai dirbu. Daug kas galvoja, kad gerai dirba, tačiau galvoti ir daryti yra du skirtingi dalykai. Aš daug pasiekiau. 2000-aisiais į Seimo rinkimus ėjau vienmandatėje Kėdainių apygardoje. Tada manęs ten nelabai kas žinojo. Tačiau įtikinau žmones, kad būsiu geriausias Seimo narys, surengiau gal 350, o gal ir daugiau susitikimų su žmonėmis, pristačiau jiems savo programą - ką darysiu ir kaip darysiu.

Kitą kadenciją kandidatavau ten pat, tačiau surengiau tik vieną susitikimą. Bet vis tiek už mane balsavo beveik 70 proc. Tai ką jūs galvojate? Kad jie kvaili? Aš gerai dirbau visą kadenciją, daugeliui žmonių padėjau ir įstatymine prasme, ir asmenine. Darbai kalba patys apie save.

- Na, prieš daugiau nei dešimtmetį jūs buvote Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas, ūkio ministras, todėl buvote žinomas. Tačiau dabar žmonės apie jus nieko nebežino, nežino, ką jūs, kaip ir kiti politikai, veikia Europos Parlamente.

- O ką, apie kitus europarlamentarus daugiau žino? Aš tai bent dirbu. Neužsiiminėju populistiniais dalykais, tokiais, kaip rūpinimasis žmogaus teisėmis Kambodžoje. Kiti šimtais rašo rezoliucijas, nes siekia populiarumo bei nori pasirodyti aktyvūs. Tačiau nuo to nei Europa, nei Lietuva geriau negyvena.

Aš dalyvauju praktiškai visuose frakcijos, plenariniuose posėdžiuose, teikiu raštiškus balsavimo motyvus, diskutuoju su Europos Komisija labai svarbiais klausimais, kurie liečia Lietuvą, o ne kokį nors Mozambiką, parašiau nemažai straipsnių, kuriuos paėmė Europos Parlamento tinklas ir kitų šalių spauda, su Europos Komisija bandysiu pasiekti bendrą mechanizmą nustatant minimalią algą ir pensiją, suvienodinti sąlygas visoje ES rinkoje.

Sieksiu suvienodinti visos ES užsienio politiką: kad nebūtų tokių išsišokimų, kaip Dalios Grybauskaitės, kuri savo retorika Rusijos atžvilgiu muša per kišenę visai mūsų valstybei. Tikiuosi, kad Gitanas Nausėda bus nuosaikesnis Rusijos atžvilgiu: gal ir nebandys tvarkyti santykių, bet gal bent jau retorika bus padoresnė. Jis labiau išsilavinęs šitoje vietoje negu D.Grybauskaitė.

- Gal ant D.Grybauskaitės esate įsižeidęs dėl to, kad ji nenorėjo Darbo partijos atstovų prileisti prie ministrų postų?

- Čia ne vaikų darželis. Aš jau seniai nekreipiu dėmesio į tai, ką D.Grybauskaitė ar kiti kalba.

- Dalis žmonių nori būti išrinkti į Europos Parlamentą, nes ten mokamos didžiulės algos, galima užsitikrinti solidžią pensiją ir t.t. Jūs ir taip esate milijonierius, kam jums tas mandatas?

- Negi galvojate, kad dėl algos einu? Aš kaip tik du trečdalius algos išdalinu labdarai. Man svarbu, kad Lietuvos žmonės, Lietuvos verslas būtų lygiaverčiai ES. Tačiau kai mūsų valdžia Lietuvoje nieko nedaro, tai kaip verslui konkuruoti su ES valstybėmis?

Kodėl premjeras savęs neklausia, kas lemia, kad Lenkijoje mažesnės kainos? Jei smegenų neužtenka, gali kreiptis į mane - patarsiu, ką reikia daryti.

- Nėra keista, kad rinkėjų neatbaido net jūsų teistumas?

- Rinkėjai seniai suprato, kad aš nenuteistas, tik bauda man skirta. Ir už ką? Už partijos buhalteriją, nors buhalteriu aš nebuvau. Ir iš viso aš toje byloje nebūčiau figūravęs, jei tada, kai buvo sukurta Darbo partija ir ėmė kilti jos reitingai, specialiai man nebūtų buvęs sukurtas įstatymas. Pažiūrėkite, kaip jis skamba: politinės organizacijos vadovas yra vienasmeniškai atsakingas už partijos buhalteriją. Beliko tik Uspaskichą į įstatymą įrašyti.

Juk žinote, kad teismas man teskyrė vieno mėnesio algos dydžio baudą už buhalterijos neprižiūrėjimą. O byla tęsėsi 11 metų, išleista per 15 mln. litų visokiems klerkams, tyrėjams, lyg būtų tiriama byla su kažkokiais baisiais nusikaltėliais. O iš tikrųjų tebuvo įsivėlusi klaida apskaičiuojant rėmėjų pinigus. Tai kokie čia nuostoliai valstybei? Jokie.

- Jums net nepakenkė skandalas, kilęs dėl galimai suklastoto ar nupirkto Plechanovo akademijos diplomo.

- Konservatoriai buvo kreipęsi į prokuratūrą šiuo klausimu, dvejus metus vyko tyrimai, kurių metu visi mano diplomai buvo pripažinti ir byla nutraukta.

- Praėjusiuose savivaldos rinkimuose Darbo partija ne itin sėkmingai pasirodė, nors sąrašo lyderis buvote jūs.

- Ną, žiūrint su kuo lyginsime. Mes pasirodėme supergerai, nes grįžęs aš teradau 30 skyrių iš 60. Buvo išdraskyta visa partija, reikėjo atstatyti struktūrą, sukurti komandą. Ką, mes Vilniuje blogai pasirodėme? Buvo 17 kandidatų į merus, aš likau trečias. Iškovojome 5 mandatus, o „tvarkiečiai“, socialdemokratai visai nepapuolė. Tai kaip galima sakyti, kad blogai pasirodėme?

Situaciją komentuoja politologas Prof. Lauras BIELINIS:

„V.Uspaskichas nuolat yra išrenkamas dėl įvairių priežasčių. Tiesą sakant, koks rinkėjas, tokie ir kandidatai. Reiškia, rinkėjas yra linkęs patikėti pasakomis, linkęs palaikyti politiką, kuris daugiau pateikia mums politinį teatrą, o ne argumentus, bando vienaip ar kitaip palinksminti mus arba pripasakoti pasakų. Ir mes, kaip rinkėjai, pasiduodame tokiems jo gundymams.

Ką padarysi. V.Uspaskicho fenomenas glūdi rinkėjuje, o ne pačiame V.Uspaskiche. Nebūtų jo, būtų kas nors kitas“, - įsitikinęs profesorius.

Pasak politologo, prieš dešimtmetį buvo kilęs „šoumenų“ bumas, kai žmonės masiškai į Seimą rinko juokdarius. Atrodo, kad jų rinkėjai jau atsikando, tačiau V.Uspaskicho - neatsikando.

„Kol visuomenė bus naivi, tol mes rinksime visokiausius keistuolius. Geriausiu atveju - keistuolius, o dar blogiau - savanaudžius ir apgavikus.

Tad pirmiausia pačiai visuomenei reikia išblaivėti ir aiškiai suprasti politikos reikšmę, o ne gyventi savo lūkesčiais ir svajonėmis“, - konstatavo L.Bielinis.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Jonas

2019-06-15   11:41

IP: 78.62.150.86

Viktoras labai geras.Kai buvo pabėgęs į Maskvą nuo Lietuvos teisingumo , suprato , kad keletas apsilankymų Abramovičiaus restorane padarys jį elgeta . O jeigu nebučiuosi carui ar jo opričnikams rankos , tapsi amžinas Tagankos aristanas .Tad buvimas Europoje jam yra amžinos nirvanos būsena , ir jis labai geras visiems Europos durniams.

Benas

2019-06-12   20:20

IP: 78.57.253.149

Viktoras unikalus politikas, puikus verslininkas,Lietuvai būtų tiesiog atradimas ministro pirminiko poste, Jam pirmininkaujant, manau Lietuva tikrai pakiltu iš to baisaus purvo ir suklestėtų tarp kaimyniniųvalstybių.

Klaipėda

2019-06-11   08:11

IP: 213.197.190.138

Bieliniau nestumdyk šudo, Viktoras geriau, nei konservai valdytu Lietuvą. Ko tu nekomentuoji apie konservus, atsakysiu, nes galimai sėdį jų lovyje.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

Seimas liaupsins Liublino uniją nuotrauka, foto

Seimas nutarė perrašyti istoriją. Liublino unijos 450-mečio proga du parlamentarai bando prastumti...

Lietuva jau antrus metus turi nedeficitinį valstybės biudžetą, siekiantį daugiau nei 11...

Ar piliečiai žino, kur išsibarsto mūsų mokesčiai? nuotrauka, foto

Policijos ir prokuratūros pareigūnai, tiriantys beveik prieš 5 metus įvykdytą buvusio „Vilniaus...

Igorio Tiomkino nužudymo tyrėjams – skaudus smūgis nuotrauka, foto

Ar žinote, kad prieš šimtą metų automobilis Lietuvoje oficialiai buvo vadinamas mechanine jėga varomu...

Prieš šimtą metų: taisyklės „šoferiams“ ir kova su kuinu nuotrauka, foto

Laurynas Grigelis - Italijos turnyro dvejetų pusfinalyje nuotrauka, foto

Sportas, Tenisininkas Laurynas Grigelis Italijoje žengė į dvejetų varžybų pusfinalį. 

Algimantas Kirkutis Jūrininkų ligoninei nevadovaus nuotrauka, foto

Sveikata, Seimo nariui „valstiečiui“ Algimantui Kirkučiui ketvirtadienį nepavyko patekti į kitą Klaipėdos jūrininkų...

Įteikti diplomai Klaipėdos universiteto absolventams nuotrauka, foto

Klaipėda, 28-oji Klaipėdos universiteto (KU) absolventų laida ypatinga. Pirmą kartą visų fakultetų...

Klaipėdiečiai debiutuos Lietuvos ledo ritulio čempionate nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos ledo ritulio čempionato 2019-2020 metų sezone rungtyniauti pretenduoja penkios komandos –...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...