2021 m. sausio 23 d. 03:46 val., šeštadienis

Skaityk dabar

Mirusio milijonieriaus R. Karpavičiaus testamento detektyve – skandalingos ekspertų išvados

2020-08-06, 07:04

Rasa Karmazaitė, lrytas.lt

Mirusio milijonieriaus R. Karpavičiaus testamento detektyve – skandalingos ekspertų išvados nuotrauka, foto

R.Karpavičius ir jo pirmoji žmona Audronė kartu gyveno keturiasdešimt metų.

© Nuotr. iš asmeninio albumo

Reklama

Verslininko Raimondo Karpavičiaus būklė sudarant testamentą ir santuoką, tikėtina, buvo sunki ir jis negalėjo suvokti savo veiksmų. „Lietuvos ryto“ žiniomis, tokią išvadą šimtamilijoninio palikimo byloje pateikė ekspertai. Įtarimų kelia ir ligoninėje daryti įrašai.

„Audronei Karpavičienei (buvusi žmona) informacijos neteikti“, – buvo įrašyta Klaipėdos jūrininkų ligoninės paciento lape, kurio kopiją pavyko gauti „Lietuvos rytui“.

Dokumentas pildytas 2018 metų lapkričio 14-ąją.

Tą dieną vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų, mecenatas R.Karpavičius iš namų Palangoje nuvyko į ligoninę išsitirti sušlubavusios sveikatos.

61 metų R.Karpavičiaus turtas vertinamas 120 milijonų eurų, jis valdė bendrovę „Karpis“ ir antrines įmones „Marijampolės pieno konservai“ bei jos filialą „Marilitu“ Tenerifėje, Lukšių pieninę, „Ferogamą“, Ukrainoje veikiančią „Vitaut“.

Atsidūręs Klaipėdos ligoninėje milijonierius medikams skundėsi kalbos ir mąstymo sutrikimais: sunkiai sekėsi rinkti žodžius ir formuluoti mintis, blogėjo regėjimas.

Reklama

Ekspertai nustatė, kad verslininko R.Karpavičiaus būklė sudarant testamentą ir antrąją santuoką, tikėtina, buvo sunki ir jis negalėjo suvokti savo veiksmų.

Tuomečiai milijonieriaus bendradarbiai „Lietuvos rytui“ teigė pastebėję, kad sutriko jo atmintis, jis neprisimindavo, apie ką buvo kalbėta vakarykštės dienos susirinkime.

Nuvykęs į uostamiesčio ligoninę R.Karpavičius turėjo atlikti visiems įprastą procedūrą – užpildyti paciento informavimo lapą ir įrašyti artimą žmogų, kuriam medikai gali teikti žinias apie sveikatą.

Paciento lape nereikia išreikšti valios, kam neteikti tokios informacijos.

Nepaisant to, toje vietoje, kur turėtų būti įrašytas paciento vardas ir pavardė, įrašytas nurodymas neteikti informacijos R.Karpavičiaus pirmajai žmonai Audronei, su kuria kartu gyveno 40 metų ir buvo susieti bažnytinės santuokos saitais.

Kaip ir kokiu tikslu galėjo atsirasti toks neįprastas įrašas, kurį, tikėtina, paliko ne R.Karpavičius, nes rašysena – kito žmogaus? Mat tokį dokumentą privalo užpildyti patys pacientai, išskyrus tuos, kurie yra neveiksnūs ar negali valdyti rankų.

Reklama

Uostamiesčio ligoninės dokumente nurodyta, kad informaciją reikėtų teikti Aistei Grybauskienei, įrašytas jos telefono numeris. Prie 46-erių kaunietės pavardės parašyta „sužadėt.“ – sužadėtinė.

A.Grybauskienė tiktai 2018 metų rudenį buvo įdarbinta „Marijampolės pieno konservų“ rinkodaros vadove, o apie sužadėtuves su ja tada nebuvo girdėję net artimi turtuolio draugai.

Vėliau jie gerokai nustebo sužinoję, kad kaunietė tapo antrąja milijonieriaus žmona likus vos keliems mėnesiams iki jo mirties.

Norėjau Aistės Karpavičienės paklausti, kaip atsirado įtartini įrašai ligoninės dokumentuose, bet ji mobiliuoju telefonu neatsiliepė, o „Marijampolės pieno konservų“ biuro atstovė teigė, kad ten ji nebūna.

„Iki šiol nežinojau apie tokį įrašą, man tai buvo staigmena“, – stebėjosi Palangoje gyvenanti 63 metų Audronė Karpavičienė, išgirdusi, kad buvo nurodyta neteikti informacijos būtent jai.

Ankstesnis įrašas ištrintas

Reklama

Paciento R.Karpavičiaus lapą iš Klaipėdos ligoninės palyginau su kitu dokumentu – prašymu įregistruoti jo ir A.Grybauskienės santuoką.

Tokį prašymą 2019 metų vasario 28-ąją gavo Kauno civilinės metrikacijos skyrius.

Jame nurodyta būsimų vestuvių data – 2019 m. kovo 28-oji, o apačioje suraityta: „Nesutinkame, kad apie mūsų santuoką būtų paskelbta žiniasklaidoje.“

Šios pastabos ir įrašo ligoninės dokumente braižas – panašus. Tikėtina, kad juos abu paliko ta pati ranka.

Įtarimų kelia ne tik rašysenos skirtumai ligoninės paciento lape, o ir jame išlikusios ankstesnio įrašo, kam reikėtų teikti informaciją, žymės. Jis buvo ištrintas arba užtušuotas.

„Kitų asmenų įrašai paciento sutikimo formose tokiais atvejais laikomi neteisėtais, kaip ir įrašų ištrynimas.

Reklama

Kyla klausimas, ar minėti veiksmai buvo atlikti dalyvaujant pacientui, ar atitiko jo valią ir interesus“, – pabrėžė vienas iš ekspertų, kurie iš R.Karpavičiaus ligos istorijos ir duomenų, saugomų e.sveikatos sistemoje, vertino jo būklę ir jam teiktas sveikatos priežiūros paslaugas.

Sužinojusi apie užtušuotą įrašą Audronė Karpavičienė svarstė, kad ten R.Karpavičius greičiausiai buvo įrašęs jos pavardę, bet tai galėjo nepatikti tiems, kurie pasinaudodami jo liga siekė užvaldyti didelį turtą.

Veikėjas buvo skolingas?

Klaipėdos ligoninėje paciento lape prie A.Grybauskienės pavardės įrašyta dar viena – Valdemaro Anužio, kuris tada vadovavo Valstybinio socialinio draudimo fondo „Sodra“ Klaipėdos skyriui. Nurodytas ir jo mobiliojo telefono numeris.

V.Anužis – Klaipėdos visuomenės ir politikos veikėjas, jis prisistato gydytoju, sveikos gyvensenos ekspertu, yra skaitęs paskaitų ir teikęs konsultacijų apie sveikatą pajūryje rengiamų stovyklų dalyviams.

Tačiau Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai „Lietuvos rytui“ tvirtino, kad tokiam asmeniui nėra ir nebuvo išduota licencija verstis medicinos praktika.

Reklama

Tada kodėl V.Anužio pavardė paciento lape buvo įrašyta kaip asmens, kuriam galima teikti informaciją apie milijonieriaus sveikatos būklę?

„Aš į jūsų klausimus neatsakysiu!“ – rėžė man V.Anužis ir išjungė telefoną.

Tačiau įrašų iš medicininio dokumento neištrinsi, o pirmoji verslininko žmona puikiai pamena V.Anužio apsilankymus jų name Palangoje.

„V.Anužis daug metų lindo prie mūsų šeimos, bet tada nė neįtarėme, kokią gyvatę užantyje laikėme.

Jis dažnai pas mus į namus užsukdavo, o išvykdavo su lauknešėliais – Raimondas pridėdavo sūrelių, sūrių, sviesto.

Prieš kelerius metus Raimondas su juo vyko į Rusiją, Novosibirską, jie atsivežė daug rusiškų probiotikų, kurių dėžės buvo laikomos mūsų garaže. Gal V.Anužis jais prekiavo?

Reklama

Raimondas man pasakė, kad paskolino V.Anužiui pinigų namo statybai, gal apie 180 tūkstančių eurų, jis esą žadėjo atiduoti skolą, kai parduos butą. Kai Raimondas susirgo ir jo atmintis sutriko, tų pinigų V.Anužis galėjo ir negrąžinti“, – svarstė pirmoji mirusio milijonieriaus žmona.

Ekspertai pripažino, kad šis dokumentas užpildytas netinkamai, dalis įrašų atlikti akivaizdžiai kita nei paciento rašysena, o kitų asmenų įrašai – neteisėti.

Nors buvęs Klaipėdos politinis veikėjas V.Anužis nutraukė mūsų ankstesnį pokalbį, paskambinau dar kartą. Tikėjausi iš pirmų lūpų išgirsti, ar jis skolinosi didelę sumą iš R.Karpavičiaus.

„Galite tą klausimą užduoti ponui Raimondui! Pasikviečiat mediumą prie apskrito stalo ir per spiritizmo seansą užduodate jam klausimą. Viso gero!“ – nervingai išrėžė V.Anužis ir antrąkart nutraukė mūsų pokalbį.

Šį klaipėdietį puikiai pažįsta ir buvę R.Karpavičiaus bendradarbiai. Jie V.Anužį nuolat matydavo sukantį į „Karpio“ biurą, o „Marijampolės pieno konservų“ darbuotojams net teko klausytis jo paskaitų apie sveikatą.

„Raimondas man buvo pasiūlęs biologiškai aktyvių papildų, kurių prieš kokius trejus metus atsivežė iš Rusijos.

Tada nesusimąsčiau apie jų stiprų poveikį, gal jie gali pridaryti ir žalos?

Po Raimondui atliktos operacijos buvau paprašytas paimti tų papildų iš jo namų garažo ir perduoti V.Anužiui.

Susitikome su V.Anužiu Klaipėdoje – padaviau jam apie 5–10 dėžučių. Gal jis vežė juos Raimondui?“ – kalbėjo buvęs ilgametis R.Karpavičiaus verslo bendražygis Arnas Grinevičius.

Jis prisiminė, kad R.Karpavičius iš Novosibirsko buvo atsivežęs ne tik papildų, bet ir aparatų, kurie įdūrus į pirštą adatą neva nustatydavo, ar organizme yra kirminų, grybų, pelėsio.

Šių Rusijoje gamintų aparatų ir dabar galima rasti internete už 800–1000 eurų.

„Mano buvusiu vyru daug kas naudojosi, įvairiais būdais viliojo iš jo pinigus. O V.Anužis prisidėjo prie Raimondo negydymo“, – teigė Audronė Karpavičienė.

2019 metų gegužės pradžioje būdamas 66 metų V.Anužis savo noru paliko „Sodros“ Klaipėdos skyriaus direktoriaus pareigas viešai pareiškęs, kad nori pagaliau pabūti laisvas ir nepriklausomas.

Nenoriai išvyko į ligoninę

Būtent V.Anužis 2018 metų lapkričio 14-ąją ir nuvežė R.Karpavičių į Klaipėdos ligoninę.

„Tą vakarą V.Anužis man paskambino po 9 valandos vakaro ir pasakė, kad atvažiuos pas mus į namus, nes Raimondui su sveikata blogai.

Aš tuo metu žiūrėjau televizijos laidą, kurioje kalbėjo būsimasis prezidentas Gitanas Nausėda.

Raimondas praeidamas žvilgtelėjo į ekraną, pasiklausė, o po to pasakė: „Audra, aš jau einu miegoti.“ Tą dieną jis jautėsi pavargęs, nevyko į darbą, nėjo į baseiną, valgė tik mano išvirtos burokėlių sriubos.

V.Anužis atvykęs nuėjo į mūsų miegamąjį ir ėmė įkalbinėti Raimondą vykti į Klaipėdos ligoninę. Aš visą tą laiką buvau šalia, glosčiau Raimondo ranką.

Jis nenorėjo vykti į ligoninę, bet aš patariau išsitirti, gal paaiškėtų priežastis, kodėl jis blogai miega, naktimis prakaituoja.

Raimondas pasvarstė: gal ir verta išsitirti?

V.Anužis jį išvežė savo mašina. Į atmintį įstrigo akimirka, kai Raimondas prieš išvykdamas man pamojavo“, – prisiminė Audronė Karpavičienė, tada nė nenujautusi, kad nuo tada jų gyvenimas kardinaliai pasikeis.

Tą vakarą, maždaug 23 valandą, R.Karpavičius paskambino Audronei iš ligoninės ir pasakė, kad palatoje jau yra vienas ir kad kitą rytą pats su ja susisieks, praneš tyrimų rezultatus.

Nesulaukusi skambučio Audronė pati paskambino vyrui. Jis pasakė, kad V.Anužis pas jį palatoje jau nuo 7 valandos ryto. R.Karpavičius pridūrė, kad į namus Palangoje jį dar tą pačią dieną parveš vairuotojas, tad Audronei nebūtina vykti į ligoninę.

Prie palatos – apsaugininkas

Iš Klaipėdos ligoninės į namus Palangoje grįžęs R.Karpavičius ėmė ruoštis į Kauno klinikas, nes galvos smegenų kompiuterinė tomograma parodė du darinius.

Reikėjo atlikti daugiau išsamių tyrimų.

Audronė Karpavičienė paruošė pietus, padėjo susidėti daiktus.

Lapkričio 15-ąją jie iš Palangos išvyko kartu, pakeliui sustojo prie įmonės „Karpis“ biuro Klaipėdoje, kur moteris trumpam užsuko į tualetą.

Išėjusi kieme ji neberado nei vyro, nei mašinos.

Vėliau nuvykusi į Kauno klinikas pirmoji R.Karpavičiaus šeima negalėjo patekti į palatą, nes prie jos A.Grybauskienės nurodymu jau buvo pastatytas apsaugininkas.

Siekdama užkirsti kelią didelio turto užvaldymui pirmoji milijonieriaus šeima buvo parašiusi pareiškimą policijai.

Bet artimiesiems taip ir nepavyko išvysti R.Karpavičiaus gyvo.

Po Kaune 2018-ųjų lapkričio 22-ąją atliktos operacijos jis neišvyko tęsti gydymo į Amsterdamo klinikas, nors kauniečiai medikai tvirtino, kad tai prailgintų jo gyvenimą, o pacientas jiems buvo pažadėjęs kovoti už gyvenimą.

Greitai progresavusio smegenų vėžio nualintą R.Karpavičių mirtis ištiko 2019 metų rugpjūčio 9-ąją.

Po jos paaiškėjo, kad 2019 metų kovo 5-ąją Kaune buvo patvirtintas testamentas, kuriame namas Nidoje ir 4 milijonų eurų vertės vila Tenerifėje užrašyta kaunietei A.Grybauskienei.

Visas kitas turtas – akcijos, piniginės lėšos, vertybiniai popieriai lygiomis dalimis užrašyti A.Grybauskienei ir milijonieriaus broliui Henrikui Karpavičiui.

Ekspertams – svarbūs klausimai

Pirmoji R.Karpavičiaus šeima testamentą užginčijo teisme – visam turtui yra uždėtos laikinosios apsaugos priemonės.

Užvirus kovai dėl šimtamilijoninio palikimo išsamią sveikatos ir gydymo analizę atliko ekspertai, dirbantys ir Lietuvoje, ir užsienyje.

Didelę patirtį turintys medikai yra pelnę ir tarptautinį pripažinimą.

„Lietuvos ryto“ žiniomis, ekspertai aiškinosi, ar R.Karpavičius galėjo suvokti savo veiksmus ir juos valdyti tada, kai buvo sudarytas jo paskutinis testamentas, kuris yra užginčytas teisme, ir kai surengta skubota santuokos ceremonija.

Ekspertai tyrė ir paciento būklę likus dviem dienoms iki Kauno klinikose jam atliktos smegenų naviko šalinimo operacijos.

R.Karpavičius jau būdamas Kauno klinikose 2018 metų lapkričio 20-ąją galėjo būti įtikintas sudaryti generalinį įgaliojimą ir dar vieną testamentą.

Tuo tikslu 10 valandą ir 17 valandą 30 minučių Kauno notarų biure buvo jungtasi prie Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registro.

„Raimondas galėjo būti nuteiktas prieš pagrindinį paveldėtoją sūnų, o prieš smegenų naviko šalinimo operaciją įkalbėtas surašyti dar vieną testamentą brolio naudai.

Jam galėjo būti pažadėta, kad kai pasveiks, testamentas bus suplėšytas“, – teigė šaltinis (pavardė redakcijai žinoma. – Aut.) iš Marijampolės.

Pakalbėti apie dar vieną testamentą su H.Karpavičiumi nepavyko – jis neatsiliepė telefonu, o „Marijampolės pieno konservų“ atstovė tvirtino, kad jo ten nėra.

Liga stipriai paveikė

R.Karpavičiui buvo patvirtinta glioblastomos diagnozė.

Mirusio verslininko ligos istoriją ištyrę ekspertai pabrėžė, kad tai pats agresyviausias piktybinis galvos smegenų navikas. Taip pat jį veikė vėžinė intoksikacija – organizmą nuodijo biologiškai aktyvios medžiagos, kurios susidaro vėžinio proceso metu.

Šios medžiagos sukelia silpnumą, nervingumą, apetito stoką, nejudrumą, mieguistumą, nuovargį, karščiavimą, odos uždegimus, galvos skausmus ir mažakraujystę, dėl kurios smegenys blogiau aprūpinamos deguonimi.

Išplitęs auglys apėmė abi kaktines galvos smegenų skiltis.

Operacijos metu kairėje pusėje buvęs didesnis darinys buvo pašalintas. Po operacijos auglys greitai augo, apėmė ir kitas smegenų sritis, atsakingas už aukštą nervinę veiklą.

Tarptautinį pripažinimą pelnęs ekspertas neurochirurgas iš Šveicarijos pabrėžė, kad kaktinės srities auglių simptomai pasireiškia nesugebėjimu naudotis anksčiau buvusiomis galimybėmis atlikti tam tikrus veiksmus ar naudoti anksčiau įgytas žinias.

Tokie ligoniai nepajėgūs savarankiškai veikti, pasikeičia jų asmenybės bruožai, jie praranda valią, nesuvokia klaidų.

Ekspertų nuomone, labai tikėtina, kad R.Karpavičius nuo 2018 metų lapkričio iki 2019-ųjų rugpjūčio mėnesio dėl abipusio didelės apimties galvos smegenų kaktinių sričių pažeidimo ir greitai plintančio agresyvaus auglio negalėjo suvokti savo veiksmų reikšmės ir teisinių pasekmių.

Taip pat tikėtina, kad jis negalėjo valdyti savo veiksmų priimdamas sprendimus.

Ekspertams nekilo jokių abejonių, kad piktybinis galvos smegenų navikas darė įtaką paciento psichikos sveikatos būklei, o ta įtaka greitai ir nuolat stiprėjo.

R.Karpavičių veikė ir kiti veiksniai. Nustačius vėžio diagnozę jis patyrė didelį stresą – tai įrodo ir medikamentai, kurie buvo skirti jo nervų sistemai slopinti, streso poveikiui mažinti.

Pacientą veikė ir šalutinis vaistų poveikis. Atlikę skirtų vaistų ir jų dozių analizę specialistai išskyrė jų dažną šalutinį poveikį – mieguistumą, nuovargį, dvejinimąsi akyse, sutrikusią orientaciją ir atmintį, svaigulį, sulėtėjusią reakciją, haliucinacijas ir laikiną silpnaprotystę.

Ekspertai įsitikinę, kad nors šalutiniai poveikiai pasireiškia ne visais atvejais, atsižvelgiant į jų gausą tikėtina, jog pacientas juos jautė. Tai taip pat darė įtaką ir jo gebėjimui suvokti savo veiksmus ir juos valdyti.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

Klaipėdoje daugėja viską stebinčių kamerų nuotrauka, foto

"Vakarų ekspreso" skaitytojai pastebi, kad Klaipėdos gatvėse daugėja įrenginių, panašių į vaizdo...

Prasidėjus naujiems metams, Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas pranešė apie atkurtą istorinę teisybę....

Pavogta savivalda, arba Kaip važiuoti per Klaipėdos sankryžas, sprendžia aukščiausiosios Lietuvos valdžios biurokratai nuotrauka, foto

Klai­pė­dos mies­to tary­bos nario Arvy­do Vait­kaus nuo­mo­ne, Sena­sis tur­gus - svar­bi mies­to...

Sena­sis tur­gus - kaip laga­mi­nas be ran­ke­nos? (2) nuotrauka, foto

Didžiajai daliai prekybos persikeliant į internetą, gyventojai vis dažniau susiduria su internetiniais...

Internetinių sukčių era: nukentėjusiems negali padėti net teisėsaugos institucijos nuotrauka, foto

"Neptūnas" sieks revanšo prieš "CBet" nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Neptūno" krepšininkams po sunkios dvikovos Vilniuje su "Rytu" nėra kada atsikvėpti...

Atnaujas paveiktų šalių sąrašas nuotrauka, foto

Lietuva, Dėl naujų COVID-19 mutacijų ir jų išplitimo rizikos Europos Sąjungos (ES)...

B. Johnsonas: gauta duomenų apie britiškosios COVID-19 atmainos didesnį mirtingumą nuotrauka, foto

Pasaulis, Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) penktadienį pranešė, jog...

Prasidėjo pėsčiųjų žygis “Klaipėdos sukilėlių keliais” nuotrauka, foto

Klaipėda, Patraukdami į tradicinį pėsčiųjų žygį “Klaipėdos sukilėlių keliais” klaipėdiečiai paminėjo Klaipėdos krašto...

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...