2019 m. birželio 21 d. 02:08 val., penktadienis

Skaityk dabar

Merų algas reikia susieti su vietos žmonių algomis

(5)

2019-06-05, 08:20

Deimantas KNIŠKA

Merų algas reikia susieti su vietos žmonių algomis nuotrauka, foto

K.Masiulio pasiūlymo esmė - mero alga negali viršyti trijų vidutinių tos savivaldybės atlyginimų dydžio, vicemerų - pustrečio.

© EPA-Eltos asociatyvi nuotr.

Konstituciniam Teismui (KT) išaiškinus, kad dabartinė merų ir vicemerų algų apskaičiavimo tvarka yra antikonstitucinė, Seime registruota idėja jų atlyginimus „pririšti“ prie savivaldybių, kurioms jie vadovauja, vidutinių algų.

Pasak pataisos autoriaus parlamentaro Kęstučio Masiulio, tai būtų teisinga: tada visų savivaldybių vadovai siektų mažinti šešėlį, bandyti pritraukti brangias darbo vietas steigiančius verslininkus, nes dabar stengtis neapsimoka: vis tiek alga mokama ne už pastangas.

Šiuo metu merų ir vicemerų alga priklauso vos nuo dviejų faktorių: nuo ištarnauto valstybei metų skaičiaus ir gyventojų savivaldybėse skaičiaus. Alga didinama, jei mero vadovaujamoje savivaldybėje yra per 100 tūkst. gyventojų.

Tai, pasak KT, prieštarauja Konstitucijos nuostatai, kad kiekvienas turi gauti teisingą apmokėjimą už darbą. Ir iškart registruota idėja, kaip šią antikonstitucinę spragą užlopyti.

Tiesa, jos autorius K.Masiulis „Vakaro žinioms“ skuba patikslinti, kad idėja - nenauja. Pasak parlamentaro, beveik identišką projektą dabartiniam jis buvo pateikęs prieš keletą metų, tačiau Seimo Teisės departamentas prikibo, kad jis prieštarauja Konstitucijai: esą algų pririšti prie ko nors kito, nei yra dabar, negalima.

K.Masiulio pasiūlymo esmė - mero alga negali viršyti trijų vidutinių tos savivaldybės atlyginimų dydžio, vicemerų - pustrečio.

„Tada surinkau reikiamus 29 Seimo narių parašus ir kreipiausi į KT, klausdamas, ar dabartinė tvarka neprieštarauja Konstitucijai. Išaiškino, kad prieštarauja. Ir savaime suprantama. Atsiprašau, absurdas: Neringos savivaldybė su 3 tūkst. gyventojų netiktų į Vilniaus kokios nors seniūnijos „paseniūniją“.

Yra savivaldybių su 5 tūkst. gyventojų, o merų atlyginimai didesni nei sostinės mero, nes skaičiuojami ir priedai už stažą.

Kitaip tariant, mažytėje seniūnijoje seniai dirbantis meras uždirba daugiau nei naujai išrinktas Vilniaus ar Kauno meras. Bet Vilnius atsakingas už beveik milijardo dydžio biudžetą. Jei sostinė tik sunegaluos, bus blogai visai Lietuvai.

Jei sunegaluos koks Rokiškis ar Biržai, niekas to nė nepajus, juo labiau kad jie visą laiką negaluoja, pusės gyventojų ten nelikę. O merams dėl to galvos neskauda“, - dėstė K.Masiulis.

Seimo narys sako tada prisiminęs savo, kaip vadybininko, patirtį, kad, apskaičiuojant algą, reikia atsižvelgti į nedaug kriterijų, tačiau į esminius.

„Mano supratimu, merų darbo rezultatus esmingai atspindi demografinė situacija. Gerai, aš to nesiūlau, nes ne vien nuo mero priklauso tai, ar mažėja gyventojų skaičius. Tačiau vidutinis darbo užmokestis labai priklauso.

Jei ten klesti šešėlis, jei nesistengi pritraukti gerai apmokamų darbo vietų, tai tegul tavo atlyginimas ir būna mažesnis. Be to, Konstituciniame Teisme persimečiau savo mintimis su vienu teisėju, tai jis sako, kad mano siūlomas kriterijus gali būti taikomas“, - sakė parlamentaras.

Naujausiais Statistikos departamento duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį didžiausia vidutinė mėnesio alga „popieriuje“ buvo Vilniuje - 1458,4 euro, mažiausia - 897,7 euro - Zarasų rajone. Tad, pagal K.Masiulio siūlymą, sostinės meras uždirbtų 4375 eurus, Zarasų rajono - 2693 eurus „popieriuje“. Tiesa, algos pasikeistų kas ketvirtį - kai tik Statistikos departamentas paskelbtų naujus duomenis.

„Į Kelmę buvo atvykusi vokiečių delegacija, tai aš vertėjavau, nes ten niekas kalbų nemoka.

Kalbėjo apie investicijas, norėjo atidaryti maždaug 20-ies darbo vietų įmonę ir klausinėjo, koks atlyginimas vietiniams tiktų. Už kelmiškius atsakiau, kad 1,5-2 tūkst. eurų į rankas labai tiktų, tačiau savivaldybei to nereikėjo. Tada tegul kenčia tavo atlyginimas. Aš šokiruotas tokio abejingumo“, - piktinosi K.Masiulis.

Tiesa, pasak parlamentaro, KT išaiškino, kad, jei bus nustatyta nauja tvarka, pagal kurią kai kurių naujai išrinktų merų alga sumažėtų, ji negalėtų įsigalioti anksčiau nei kitą kadenciją: kad nebūtų pažeisti naujai išrinktų politikų lūkesčiai. K.Masiulis sutinka su tokiu KT teiginiu.

Be to, anot jo, negalima naujai išrinktų merų bausti už pirmtakų aplaidumą: jei tave išrinko vadovauti ekonomiškai atsilikusiai savivaldybei, tu esi nekaltas dėl jos bėdų.

„Tačiau turėsi beveik 4 metus, per kuriuos galėsi iš garažiukų tempti šešėlį, kalbėtis su vokiečiais, tegul tik steigia darbo vietas, jei mokės po 1,5 ar 2 tūkst. eurų. Kai alga priklausys nuo savivaldybės žmonių gerovės, tada ir merams rūpės ne tik kokią nors krantinę suremontuoti ar kokią nors juostelę atidarant naują viaduką perkirpti, nes kelią išasfaltuoja valstybė, o ne savivaldybė“, - pastebėjo K.Masiulis.

Kodėl merams reikia mokėti 3 vidutinių tos savivaldybės mėnesio algų užmokestį, o ne, tarkim, dviejų ar keturių? Pasirodo, K.Masiulis iš pradžių merams siūlė nustatyti 2,5, o vicemerams - 2 dydžių algą, tačiau padiskutavo su patarėjais ir pasirinko variantą, kurį ir registravo.

„Jei būtų merams 2,5, tada 55 merams algos sumažėtų ir įsigyčiau 55 priešus“, - pusiau juokais sakė parlamentaras. O surimtėjęs pridūrė, kad tokiu atveju pasipriešinimas būtų didžiulis ir projektas tikrai net iki priėmimo stadijos neprieitų.

Paklaustas, ar kitų savivaldybių merai nesijaustų nuskriausti sostinės mero atžvilgiu, nes jokio sostinės mero nuopelno nėra tame, kad Vilniuje įsikūrusios ministerijos, Seimas ar prezidentūra, kurios darbuotojai gauna dideles algas ir taip pakelia vidurkį, K.Masiulis ir tam turi kontrargumentą.

Anot jo, merai turi įrankių spausti seimūnus, kad būtų priimtas sprendimas agentūras ar VšĮ prie ministerijų iš Vilniaus iškelti į regionus.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2019-06-05   15:11

IP: 185.11.26.161

O seimo narių nereikėtų pririšti prie Lietuvos minimumo.Ar seimas kita respublika ,neliečiamieji

Kukaracia

2019-06-05   10:23

IP: 90.143.109.166

Mus stagnatoriui isvis nereiketu moketi. Taip nuadministruoti miesta. Detalu miesto plana 5 metai derina.

HaHa

2019-06-05   09:34

IP: 195.14.177.1

Merai algų nei kelia, nei mąžina. Ponui žurnalistui tai turbūt naujiena.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

Seimas liaupsins Liublino uniją nuotrauka, foto

Seimas nutarė perrašyti istoriją. Liublino unijos 450-mečio proga du parlamentarai bando prastumti...

Lietuva jau antrus metus turi nedeficitinį valstybės biudžetą, siekiantį daugiau nei 11...

Ar piliečiai žino, kur išsibarsto mūsų mokesčiai? nuotrauka, foto

Policijos ir prokuratūros pareigūnai, tiriantys beveik prieš 5 metus įvykdytą buvusio „Vilniaus...

Igorio Tiomkino nužudymo tyrėjams – skaudus smūgis nuotrauka, foto

Ar žinote, kad prieš šimtą metų automobilis Lietuvoje oficialiai buvo vadinamas mechanine jėga varomu...

Prieš šimtą metų: taisyklės „šoferiams“ ir kova su kuinu nuotrauka, foto

Laurynas Grigelis - Italijos turnyro dvejetų pusfinalyje nuotrauka, foto

Sportas, Tenisininkas Laurynas Grigelis Italijoje žengė į dvejetų varžybų pusfinalį. 

Algimantas Kirkutis Jūrininkų ligoninei nevadovaus nuotrauka, foto

Sveikata, Seimo nariui „valstiečiui“ Algimantui Kirkučiui ketvirtadienį nepavyko patekti į kitą Klaipėdos jūrininkų...

Įteikti diplomai Klaipėdos universiteto absolventams nuotrauka, foto

Klaipėda, 28-oji Klaipėdos universiteto (KU) absolventų laida ypatinga. Pirmą kartą visų fakultetų...

Klaipėdiečiai debiutuos Lietuvos ledo ritulio čempionate nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos ledo ritulio čempionato 2019-2020 metų sezone rungtyniauti pretenduoja penkios komandos –...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...