Korupcija suėda ir visai niekuo dėtus

Korupcija suėda ir visai niekuo dėtus

Klaipėdos bendrovės "Statega" akcininkas Vladimiras Stefanovas savo kailiu patyrė, kaip korumpuoti veikėjai ir jiems tarnaujanti žiniasklaida gali sugriauti reputaciją, kurią, net po daugybės tyrimų, patikrinimų, pasibaigusių jo naudai, ne taip lengva susigrąžinti.

"Toks jausmas, kad prieš mus kovoja visa korupcinė sistema. O jos, kaip žinoma, nugalėti neįmanoma. Net priešingai. Vietoje nukirstos galvos išauga dvi naujos", - sako rekordinio Lietuvoje kyšio byloje figūravęs verslininkas, laukiantis, kada šią istoriją ims narplioti apeliacinis teismas

Garsiai nuskambėjusi istorija apie sulaikytą aukštas pareigas FNTT ėjusį advokatą ir jam "tvarkyti reikalus" rezonansinėse finansinėse bylose padėjusius teisėsaugininkus bei prokurorus, Klaipėdos verslininkui Vladimirui Stefanovui priminė iki šiol neužgyjančią jo paties žaizdą.

Ją paliko susidūrimas su rekordinio kyšio reikalavusiu buvusiu VSD pareigūnu ir sostinės advokatu.

Klaipėdietis atsisakė susimokėti už ramybę ir sulaukė prieš jį bei jo verslą pradėto karo, kuriame naudojami patys niekšiškiausi metodai.

Šiais laikais informacija yra brangiausias turtas. Ir niekam ne paslaptis, kad daugiausiai jos turi sukaupę mūsų visų gyvenimus atvirai ir slapčia sekantys įvairiausių specialiųjų tarnybų pareigūnai.

Gerai, jei ji naudojama siekiant atskleisti ar užkardyti nusikaltimus. Tačiau vienas po kito mūsų šalies teisėsaugą drebinantys skandalai rodo, kad labai dažnai jį yra panaudojama priešingam tikslui - daryti nusikaltimus, vardan asmeninės ir materialinės naudos.

Pavyzdžiai rodo, jog pasipelnyti disponuojamos informacijos, užimamų pareigų, jomis suteiktos įtakas bei pažinčių dėka siekia tiek esami, tiek buvę teisėsaugininkai.

Pastarieji net dažniau, nes nebėra saistomi valstybei duotos priesaikos.

Klaipėdos bendrovės "Statega" akcininkas Vladimiras Stefanovas neabejoja, kad pateko būtent į tokį gerai organizuotos korupcijos voratinklį, kuriame nėra nei taisyklių, nei ribų, sąžinės ar padorumo.

Siekia teisingumo

Netrukus Lietuvos apeliacinis teismas atvers didžiulį rezonansą sukėlusią baudžiamąją bylą, plačiau žinomą, kaip rekordinio kyšio byla.

Bus pradėti svarstyti Kauno apygardos prokuratūros ir bendrovės "Statega" apeliaciniai skundai.

Jais siekiama pakeisti praėjusiųjų metų liepą paskelbtą Klaipėdos apygardos teismo nuosprendį. Juo visiškai išteisinti trys vyrai.

Pasak prokuroro Laimono Petreikio, trijulę pradžiuginęs išteisinamasis nuosprendis yra nepagrįstas ir neteisėtas.

Teisėsaugininkai neabejoja, kad visi trys šie asmenys padarė jiems inkriminuojamus nusikaltimus ir yra verti realių laisvės atėmimo bausmių.

Buvęs Valstybės saugumo departamento (VSD) karininkas (kapitono laipsnis), bankroto administravimo paslaugas teikiančios bendrovės "Valeksa" uostamiesčio filialo direktorius Darius Daubaras kaltintas kyšininkavimu, dokumentų klastojimu, turto iššvaistymu ir piktnaudžiavimu, Vilniaus advokatų kontoros "Karsten, Kraujalis ir partneriai" advokatas Tomas Puzinas ir sostinės bendrovės "RR Management" direktorius Andrejus Rybakovas - padėjimu reikalauti kyšio.

Verslininkas dar kaltintas ir dokumentų klastojimu bei padėjimu švaistyti turtą.

Jau buvusį uostamiesčio verslo centro "Neapolis" bankroto administratorių, valstybės tarnautojui prilyginamą D.Daubarą ir jam talkinusį T.Puziną STT Klaipėdos valdybos agentai sučiupo 2013 metų kovo pabaigoje.

Įtarta, kad jie iš bendrovės "Statega" (ji ir inicijavo "Neapolio" bankrotą) vadovo už verslo centrą valdžiusios bankrutuojančios bendrovės beveik 9 mln. eurų kreditorinio reikalavimo teisme pripažinimą pareikalavo ir susitarė priimti per 1,6 mln. eurų neteisėtą atlygį.

Numarinti nepavyko

Neteisėtus veiksmus vykdė aukštos kvalifikacijos teisininkai, todėl jie neabejojo savo pranašumu.

Tuo labiau, jog valdė visą informaciją. Tad, nors Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorai STT pradėtą ikiteisminį tyrimą kontroliavo ir organizavo labai energingai, pasikeitus prokuratūros vadovui, byla kažkodėl pradėjo strigti, o galiausiai tyliai ir netikėtai nutraukta.

Tačiau "palaidoti" skandalingos baudžiamosios bylos jiems vis dėlto nepavyko.

Generalinė prokuratūra ne tik atnaujino ikiteisminį tyrimą dėl kyšio reikalavimo, bet ir perdavė bylą nagrinėti Kauno prokurorams ir taip ji pasiekė teismą.

Dar 2014 metų rugsėjį prokurorai teigė, jog byloje yra glaudžiai persipynę tiek civiliniais, tiek baudžiamieji santykiai, tiriamos nusikalstamos veikos turėjo tęstinį pobūdį ir tikrai nebuvo vienkartinis primityvus veiksmas.

Bet vos po kelių mėnesių (tų pačių 2014-ųjų gruodį) staiga priėmė nutarimą tyrimą nutraukti. Motyvuojant, kad neva V.Stefanovo parodymai kelia abejonių dėl jų patikimumo.

"Mes buvome tokie ramūs, nes žinojome, kad esame teisūs ir turime įrodymus. Ir staiga - tyrimas nutrauktas", - prisiminė V.Stefanovas.

Vien tas faktas, kad byla iš Klaipėdos perduota į Kauną, suteikia pagrindą įtarimams apie galimai neskaidrią pajūrio prokuratūros veiklą.

Kaip tikina teisininkai, tai galėtų tapti vadovėliniu pavyzdžiu, kaip uždaryti "nepatogią" bylą, priverčiant suabejoti priesaiką davusio liudytojo parodymais, neabejotinai paverčiant įtariamųjų bandymus išvengti kaltės.

Pirmojoje instancijoje procesas truko kelis metus. Iškalbingas faktas. Teisme kaltinamuosius gina žinomi advokatai, tarp kurių buvęs VSD vadovas Arvydas Pocius, taip pat ir buvęs Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Mindaugas Dūda.

Pažadėjo ir ištesėjo

"Stategos" akcininko V.Stefanovo teigimu, atsisakius duoti įspūdingą kyšį ir apie tai pranešus STT, jam aiškiai pasakyta: nori karo? Bus karas. Po nepasisekusio bandymo numarinti bylą, prieš verslininką pradėtą šmeižto ir spaudimo kompanija.

Pirmiausiai žiniasklaidoje pasirodė atvirai šmeižikiški straipsniai.

Jose klaipėdietis įvardytas užsienio valstybės karinės žvalgybos pareigūnu, ginklų prekeiviu, Afrikos valstybių diktatorių draugu ir apkritai nesąžiningu verslininku.

Įdomiausia tai, jog kompanijų pavadinimai nutylėti, į priekį stumiant tik V.Stefanovo pavardę.

Naujausia V.Stefanovui ir "Stategai" skirta purvo doze tapo prie tolimosios Afrikos krantų piratų užpulti krovininiai laivai, pagrobti keli jūrininkai.

Keli virvelių patraukimai ir šis įvykis Lietuvoje viešai pradėtas sieti ne su tikraisiais laivų savininkais, o su uostamiesčio verslininku.

Puikiai žinodamas, kas už viso to stovi ir kas teikia savaip interpretuotą informaciją, V.Stefanovas ilgai tylėjo. Tačiau suprato, kad jei nesigins ir toliau bus maišomas su purvais. Už savo garbę kovojo teisinėmis priemonėmis.

Verslininkas kreipėsi į teismą ir šis įpareigojo melavusį dienraštį atsiprašyti. Dar vieną žurnalistą dėl etikos pažeidimų atleido patys darbdaviai.

Tačiau pamažu viešoje erdvėje apie klaipėdietį skleidžiama melaginga informacija tvirtino nuomonę, kaip apie linkusį draudžiamą veiką daryti asmenį.

Kenčia verslas ir artimieji

Plačiai paskleistas melas iš viešosios erdvės neišnyko. Jis pasiekė bankus. Rezultatų ilgai laukti nereikėjo.

Prasidėję patikrinimai baigėsi tuo, kad uždarytos ne tik V.Stefanovo įmonės, bet ir jos bei šeimos narių asmeninės sąskaitos. Ką tai šiais laikas reiškia verslui, aiškinti nereikia.

"Dėl viso to šmeižto mūsų įmonė patyrė didžiulę, milijoninę, žalą, nukentėjo jos reputacija. Bet juk mes dirbame teisėtai, laikantis įstatymų, Lietuvos valstybei mokame visus mokesčius. "Stategoje" dirba apie 100 žmonių, daug buvusių Baltijos laivų statyklos darbuotojų ir didžioji dalis jų yra lietuviai.

Mes statome ir remontuojame laivus, užsiimame tuo, ką gerai mokame. Žmonės mane žino.

Dėl užšaldytų pinigų bendrovė dabar turi finansinių problemų, ne visada gali laiku vykdyti savo įsipareigojimus", - sakė V.Stefanovas.

Pateikus įrodymus, kad tai gerai organizuoto šmeižto ir bandymo kuo labiau pakenkti kompanija, bankininkai sako viską puikiai suprantantys. Tačiau tikina niekuo padėti negalintys. Neva yra padidintos rizikos klientas. Kodėl? Nes taip rašo straipsnių autoriai.

Lygiai tokia pačia logika vadovaujasi ir Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Nors daugybę patikrinimų atlikusios specialiosios tarnybos "Stategai" neturi jokių oficialių priekaištų, ministerija sustabdė licenciją, kuri būtina norint remontuoti laivus.

Vėlgi, tai padaryta vadovaujantis neviešinama specialiųjų tarnybų pažyma.

Sistemos nugalėti neįmanoma?

Dar prieš penkerius V.Stefonas tikėjo, kad viskas galų gale atsistos į savo vietas. Tačiau tikėjimo, kad teisingumas triumfuos, lieka vis mažiau.

Lietuvoje teisybė dar yra, bet jei ir toliau tokiais tempais viskas bus daroma, jau po kelių metų jos gali ir nelikti.

Prieš dešimtmetį buvo lengviau dirbti su problemas sprendžiančiais ir sprendimus priimančiais žmonėmis. Dabar sąžiningų žmonių gerokai mažiau.

Jie ne tik nepadeda verslui, bet jį spaudžia, jam net trukdo. Mus jau tiek kartų visos tarnybos pertikrino ir nieko nerado. Nors mūsų visa veikla oficialiai deklaruota, ieškoma bet kokių kabliukų.

Jau kelis metus nekaip nesuprantu, kuo prasikaltau. Nesvarbus kas, kur ir ką padarė, pirmiausiai ieškoma mano pavardė. Tačiau pasiduoti tikrai nežadu. Tėvas jau taip išauklėjo. Jei esi neteisus, ateik ir atsiprašyk. O jei nekaltas - kovok", - patikino verslininkas.

 

 

Netrukus Temidė vėl imsis rekordinio kyšio bylos, kurio reikalavimu kaltinami bendrovės "Valeksa" Klaipėdos filialo direktorius Darius Daubaras, Vilniaus advokatų kontoros "Karsten, Kraujalis ir partneriai" advokatas Tomas Puzinas ir bendrovės "RR Management" direktorius Andrejus Rybakovas

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder