2020 m. gruodžio 5 d. 10:27 val., šeštadienis

Skaityk dabar

Klaipėdoje vietoje namų auga medžiai

(11)

2020-10-21, 18:22

Edgaras VALECKAS

Klaipėdoje vietoje namų auga medžiai nuotrauka, foto

KRŪMAI. Dešimtyse hektarų namams statyti tinkamos Klaipėdos žemės šiandien želia krūmai, nes valdininkai neskuba jų parduoti investuotojams.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Reklama

Tuo metu, kai aplink Klaipėdą kaip grybai dygsta gyvenamųjų namų kvartalai, pačioje Klaipėdoje didžiuliai plotai, kur galėtų kurtis naujakuriai, dirvonuoja ir baigia užželti krūmais ir medžiais.

Klaipėdietis architektas Edmundas Andrijauskas pastebi, kad per paskutinius plius minus 15 metų aplink Klaipėdą atsirado urbanizuotos teritorijos, kurios savo plotu prilygsta pačiam miestui. Klaipėdos rajonas tapo geresnės gyvenimo kokybės ieškančių klaipėdiečių traukos centru. Tuo metu, kai daugumoje Lietuvos savivaldybių gyventojų skaičius nuolat mažėjo, Klaipėdos rajone gyventojų kasmet daugėjo.

Šiandien jau kyla nemažai diskusijų, jog rajono savivaldybei mokesčius mokantys Klaipėdos priemiesčių gyventojai dirba mieste, naudojasi miesto infrastruktūra, vaikus veda į miesto darželius ir mokyklas. Klaipėdos miesto valdžia situaciją norėjo spręsti paprasčiausiu būdu - prisijungiant priemiesčius. Buvo pradėtos net parengiamosios procedūros plėsti miesto ribas prisijungiant kaimynystėje esančius Slengius. Tačiau tam pasipriešino tiek Klaipėdos rajonas, tiek patys gyventojai, todėl vargu ar šis planas bus įgyvendintas.

2019 m. parduota namų

  • Klaipėdos m. 227
  • Klaipėdos r. 773

Reklama

2019 m. parduota butų

  • Klaipėdos m. 3 200
  • Klaipėdos r. 343

Žemės neparduoda

Visgi Klaipėda yra deklaravusi "Mėlynąjį proveržį", kuris skelbia miesto ambicijas per artimiausią dešimtmetį gyventojų skaičių padidint trimis dešimtimis tūkstančių. Nors yra nemažai abejojančių tokia deklaracija, jei visgi tai būtų įgyvendinta, kyla kausimas, o kur gi šie žmonės gyvens?

"Važiuoji Palangos plentu ir rajono pusėje matai miestą, o miesto pusėje matai kaimą", - stebisi E. Andrijauskas.

Anot jo, susiklostė paradoksali situacija, kai mieste esant didžiuliams laisviems plotams statybos juose nevyksta, o gyventojai yra priversti ieškoti būdų kurtis nuo miesto nutolusiose teritorijose. Nors atrodytų, kad laisvos rinkos sąlygomis šiuos procesus turėtų reguliuoti pati rinka, tačiau E. Andrijauskas įsitikinęs, kad Klaipėda turi unikalią galimybę pati reguliuoti situaciją.

Reklama

"Klaipėdoje, kitaip nei Vilniuje ir Kaune, Savivaldybė valdo didelius žemės plotus, kurie galėtų būti parduoti ir skirti gyvenamųjų namų statybai", - sako E. Andrijauskas.

Kaip pavyzdžius jis pateikia buvusio Klaipėdos medelyno teritoriją Labrenciškių rajone, taip pat laisvus žemės plotus Šiaurės prospekte šalia Luizės prekybos centro. Tačiau šių teritorijų vystymas nejuda metų metus. Detalieji planai jau daromi po antrą kartą, nes ankstesni jau nebeatitinka laikmečio reikalavimų, tam leidžiami pinigai, naudojami žmogiški resursai, tačiau realios statybos nejuda iš vietos.

ATSILIEKA. Klaipėdos miestas pagal nekilnojamojo turto objektų skaičių jau atsilieka nuo Klaipėdos rajono.

Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.

Pasak E. Andrijausko, pagrindinė problema yra ta, kad nėra sprendimų dėl infrastruktūros vystymo. Būtų galima eiti Vakarų valstybėse įprastu keliu, kai už miesto pinigus yra klojamos komunikacijos, nutiesiami keliai, o vėliau jau parduodami statyboms tinkami sklypai, galbūt už papildomus mokesčius prisijungiant prie infrastruktūros. Architektas sutinka, kad toks kelias nėra lengvas, nes ir teisinė bazė nėra sureguliuota tinkamai, kad tokiu atveju būtų galima objektyviai nustatyti tokio su visa infrastruktūra parduodamo valstybinės žemės sklypo kainą. Tikėtina, kad Savivaldybė pati vystydama infrastruktūrą prarastų dalį investuotų pinigų.

Praranda milijonus

Reklama

"Tačiau miestas ir dabar praranda pinigus, negauna mokesčių, yra priverstas milijonus leisti įvažiavimo keliams į Klaipėdą, kuriais naudojasi rajono gyventojai, rekonstruoti", - skaičiuoja E. Andrijauskas. Anot jo, galimas ir kitas variantas - parduoti sklypus be infrastruktūros, pradėti vystyti statybas ir tada spręsti kylančius infrastruktūros klausimus. Būtent tokiu metodu ir vyksta Klaipėdos priemiesčių plėtra.

MILIJONAI. Architektas Edmundas Andrijauskas įsitikinęs, kad miestas dėl savo neveiklumo ir teritorijų vystymo vilkinimo praranda milijonus.

Eimanto CHACHLOVO nuotr.

"Koks variantas būtų pasirinktas, problemų vis tiek kiltų ir jas reikėtų spręsti, tačiau geriau ką nors daryti, nei nieko nedaryti", - įsitikinęs architektas. Jis mato, kad dabar miesto valdininkai pasirenka lengviausią variantą - geriau nedaryti, kad nereikėtų spręsti problemų.

"Kyla pavojus, kad jau minėta net 40 hektarų ploto medelyno teritorija taip apžels krūmais ir medžiais, kad bus pradėtas jos statuso pakeitimas į miško teritoriją, o tada jau kalbos apie jokias statybas būti nebegalės", - ironizuoja E. Andrijauskas.

Reklama

Anot jo, optimizmo suteikė prieš keletą metų parduota vadinamosios "lankininkų bazės" teritorija Giruliuose. Tačiau, matyt, dėl infrastruktūros vystymo kylant nesutarimams tarp teritorijos plėtotojų ir Savivaldybės, kiti galimi miesto projektai nejuda iš mirties taško.

"Po Savivaldybėje įvykusios administracinės reformos turi būti aiškiai apibrėžta vyriausiojo miesto architekto personalija. Kol kas viešai nurodoma tik Urbanistikos ir architektūros skyriaus vedėjos pareigybė", - pastebi E. Andrijauskas. Jis įsitikinęs, kad miesto politikai - Taryba, meras - turėtų imtis iniciatyvos intensyvinti gyvenamosios statybos plėtrą Klaipėdoje.

Nematomas darbas

Įvairius nekilnojamojo turto projektus, tarp kurių ir "Memelio miestas", Klaipėdoje vystančios UAB "Stemma group" vadovas Nerijus Tilindis sako, kad miesto administracija atlieka nemažai darbo, tačiau jis nėra toks matomas.

"Darbai vyksta, gal ne taip sparčiai, kaip norėtųsi. Baigiamas miesto Bendrojo plano derinimas, kuris atvers daugiau galimybių tiek verslui, tiek Savivaldybei", - pastebi N. Tilindis. Jis taip pat sutinka, kad vienas pagrindinių projektų vystymo klausimų yra infrastruktūra. Tačiau situacija turėtų keistis jau kitų metų pradžioje, kai įsigalios naujasis Infrastruktūros įstatymas. Šį laukimą palengvina nebent tik tai, kad daugelio projektų vystymas ir sprendimų priėmimas natūraliai yra sulėtėjęs dėl COVID-19 viruso įtakos ekonomikai ir situacijos neapibrėžtumo.

"Dabar projektų plėtotojai paliekami patys spręsti infrastruktūros klausimus, o jau artimiausiu metu Savivaldybėje turėtų atsirasti vyriausiojo inžinieriaus pareigybė, kurio pagrindinė funkcija ir būtų infrastruktūros klausimai", - sako N. Tilindis. Anot jo, tinkamiausias variantas ir būtų eiti Vokietijos ir kitų Vakarų šalių keliu, kai infrastruktūra rūpinasi pats miestas.

Klaipėda jau atsilieka

Kol Klaipėdoje laukiama "Mėlynojo proveržio", Bendrojo plano patvirtinimo ir aktyvesnių Savivaldybės veiksmų įveiklinant tuščius miesto plotus, priemiesčių plėtra nesustoja. Nors pakankamai chaotiškai, bet buvę ariamos žemės laukai virsta gyvenamaisiais kvartalais. Statomos parduotuvės ir net bažnyčios, kuriasi aptarnavimo infrastruktūra, gerėja susisiekimas ir keliai. O pačioje Klaipėdoje prestižinės miesto vietos baigia užželti krūmais ir medžiais, nes nerandama politinės valios šiuos sklypus parduoti privatiems gyvenamosios statybos vystytojams. Dėl to prarandama galimybė ne tik sumažinti migraciją iš miesto į rajoną, bet ir pritraukti naujų gyventojų.

Reklama

Pasak E. Andrijausko, miesto neįmanoma atgaivinti be žmonių.

Galima sutvarkyti gatves, aikštes, tačiau gyvybę įneša mieste gyvenantys žmonės.

Štai jau antrą dešimtmetį kalbama apie Klaipėdos senamiesčio atgaivinimą. Tačiau jis neatsigaus be žmonių. Skaičiuojama, kad visame senamiestyje gyvena apie 2 000 gyventojų, o štai vien neseniai Bangų gatvėje, prie "Kultūros fabriko", pastatytame name gali gyventi iki 400 žmonių ir ten visi butai jau išpirkti.

"Poreikis gyventi mieste yra, tačiau daugiabučių statybos projektai mieste vystomi, o individualiai statybai plotų labai trūksta, pasiūlos trūkumas lemia ir santykinai aukštas kainas", - sako E. Andrijauskas

Spartesnius nekilnojamojo turto vystymo Klaipėdos rajone tempus rodo ir statistika. Registrų centro duomenimis, jau praėjusiais metais Klaipėdos rajonas pagal registruotų nekilnojamojo turto vienetų skaičių aplenkė miestą ir sėkmingai tolsta. Dar 2019 metų gegužės 1 d. tiek rajone, tiek mieste buvo registruota po maždaug 116 700 nekilnojamojo turto vienetų, o šių metų liepos 1 d. Klaipėdos rajone šis skaičius jau siekė 119 600 arba maždaug 1 100 daugiau nei mieste.

Bus daugiau

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Nezabitauskas

2020-10-28   20:05

IP: 78.61.173.9

Su Labrenciškės medelynu, man regis, Andrijauskas pavėlavo. Priminsiu istoriją (pataisykit, jei kur suklysiu). 1997 metais steigiamai bendrovei “Miško verslas” miestas perleido tris sklypus: ant pat jūros kranto gražiausią iš buvusių pionierių stovyklų - “Žuvėdrą”, teritoriją Dangės slėnyje prie Klaipėdos universiteto botanikos sodo ir medelyną, besiribojantį su Labrenciške. Taip Klaipėdos miesto savivaldybė darė biznį – įgijo trečdalį “Miško verslo” akcijų, atsiskaitydama už jas išvardintais sklypais, visus juos – 55 ha prestižinėse miesto vietose - įvertinusi vos 2,3 mln. litų.
2005 metais Judita Simonavičiūtė, tuo metu dirbusi Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktore, pasirašė tų akcijų pardavimo sutartį. Pardavė “pelningai” – jau už 5,1 mln. litų. Kai kas teigė, kad tas turtas žinovų įvertintas daug kartų didesne suma (“Lietuvos rytas”, 2006.09.11). Buvo iškelta byla dėl valstybei padarytų nuostolių, tiesa, tuos nuostolius įvertinant gerokai kuklesne suma – vos 12 mln. litų, nes esminiai dalykai (valstybės turto iššvaistymas stambiu mastu) buvo gudriai pakeisti kitais (viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimais). Juditą Simonavičiūtę patampė po teismus ir išteisino. Taigi, Labrenciškės medelynas jau seniai parduotas.

2020-10-28   03:40

IP: 91.188.6.133

Dešimtmečius Klaipėdoje kūrėsi Grublyausko mafijos klanas.
Jiems nereikia Klaipėdos plėtros, viskas daroma kaip yra naudinga Vilniui, bet ne klaipėdiečiams.
Nereikia žiūrėti į Putiną ar Lukašenką, tas pats vyksta ir Klaipėdoje
Miestą valdo seni vilkai, kurie nenori atsisakyti valdžios.

pritariu

2020-10-26   14:57

IP: 78.57.193.166

Visiškai pritariu gerb. E. Andrijauskui. Tik kad mūsų miesto valdžia daugelį metų stagnuoja šiuo klausimu. Kaip prisiviliosi jaunas šeimas leisti vakarus mieste, kai jie išvažiavę į priemesčius namo, turėdami ten viską ko reikia, pamišta miestą. tačiau kiekvieną rytą, po vieną mašinoje, veža vaikus į darželius, vyksta į darbą. Dirvonuoja medelyno kvartalas, apleista kino studija, plyti laukai prie naujosios Regitros, o miestas kuriasi už miesto. Rajono valdžia trina rankas, o Klaipėdos valdžia lieka su nosimi. nėra jokio ,,mėlynojo proveržio'', jis liko senų diedų galvose.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

Namuose dirbantiems gyventojams – pareigūnų „dovanėlė“: vienai moteriai suraitė net 12 baudų nuotrauka, foto

Klaipėdoje, Ievos Simonaitytės gatvėje, prie daugiabučių verda tikra drama – gyventojai artėjant...

Tarptautinio krovinių vežimo transporto priemonės vairuotojais Lietuvoje daugiausia dirba piliečiai iš trečiųjų...

Tarptautinius krovinius gabenančių vairuotojų vergovė (2) nuotrauka, foto

„Kažkur skaičiau, kad laikas, praleistas žvejojant, neįsiskaito į gyvenimo trukmę“, – prasitaria...

Nemuno pakrantes nugulė žvejai: naktinei vėgėlių žvejybai įsirengia net krosnimi kūrenamas palapines, kuriose – lovos nuotrauka, foto

Seimo nutarimu nuo 1998 m. lapkričio 30-oji yra paskelbta Mažosios Lietuvos prisijungimo...

Lapkričio 30-oji ir Mažoji Lietuva nuotrauka, foto

Ar šiemet adventas bus kitoks? nuotrauka, foto

SE, Nuo lapkričio 29-osios prasideda adventas. Tęsis jis iki gruodžio 24-osios. Galimas daiktas,...

COVID-19: Ligoninėse gydomas 1981 žmogus, 147 iš jų – reanimacijoje nuotrauka, foto

COVID-19, Ligoninėse gydomas 1981 COVID-19 pacientas, 147 iš jų – reanimacijoje, šeštadienį pranešė...

Ir vėl liūdnas rekordas: užsikrėtė 2848 žmonės nuotrauka, foto

COVID-19, Praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 2848 nauji koronaviruso atvejai, nuo COVID-19 mirė...

Pervedė 400 eurų, o susisiekti nebepavyksta nuotrauka, foto

Kriminalai, 2020-12-04 į Klaipėdos m. PK kreipėsi 1993 m. gimusi moteris, kuri pranešė,...

SE, Paskelbta prieš 26 min.

COVID-19, Paskelbta prieš 57 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 58 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...