2020 m. rugpjūčio 15 d. 16:08 val., šeštadienis

Skaityk dabar

Kasmet permokame dešimtis milijonų eurų

(19)

2020-06-06, 18:12

Danas NAGELĖ, Respublika.lt

Kasmet permokame dešimtis milijonų eurų nuotrauka, foto

SGD terminalo laivą keturis kartus per metus pasiekia norvegiškos suskystintos gamtinės dujos, už kurias kasmet sumokame 30 mln. eurų daugiau nei yra rinkos kaina.

© Egidijaus Jankausko nuotr.

Reklama

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas prieš kelis mėnesius viešai pažadėjo, kad Lietuva nutrauks šaliai itin žalingą sutartį su Norvegijos kompanija „Equinor“ (buvusi „Statoil“), nes dėl jos už terminalui tiekiamas suskystintas gamtines dujas kasmet permokame po keliasdešimt milijonų eurų.

Šį pažadą priminė parlamentaras Artūras Skardžius, tačiau aiškaus atsakymo negavo.

„Šią savaitę buvo paskelbta informacija viešai, kad SGD terminalą pasiekė naujas „Statoil“, dabar „Equinor“, suskystintų gamtinių dujų krovinys.

Gerbiamas ministre, jūs viešai žadėjote nutraukti šią sutartį, tą bambagyslę, kuri per metus iš Lietuvos iščiulpia 30 mln. eurų. Perkame brangiai, parduodame už rinkos kainą.

Tas kiekis jau seniai Lietuvai nebereikalingas. Roko Masiulio (buvusio energetikos ministro - aut. past.) laikų sudaryta sutartis galioja iki šiandien. Per penketą metų dar 2015 metais pradėjusi veikti sutartis Lietuvai kainavo maždaug SGD terminalo kainą, tas skirtumas - daugiau negu 150 mln. eurų.

Kada, gerbiamas ministre, kirpsime tą bambagyslę ir nebečiulpsime pinigų iš Lietuvos?“ - ketvirtadienį per Seime vykusią Vyriausybės valandą Ž.Vaičiūno teiravosi A.Skardžius.

Deja, aiškaus atsakymo iš ministro jis nesulaukė.

„Aš buvau pavedęs Lietuvos įmonei, „Igničio“ įmonei, persiderėti šio susitarimo sąlygas, nes sutarties nutraukimas… Tuo metu, kai buvo sudaryta sutartis, buvo numatytos ganėtinai didelės finansinės sankcijos. Kol kas iš „Igničio“ neturiu konkrečių derybų rezultatų“, - kalbėjo Ž.Vaičiūnas.

A.Skardžius „Vakaro žinioms“ priminė, kad sutartį su „Statoil“ R.Masiulis pasirašė kartu su Dominyku Tučkumi, kuris tuo metu vadovavo įmonei „Litgas“.

„Tiekimas prasidėjo 2014 m. gruodžio 3 d., kai ėmė veikti SGD terminalas. Sutarta, kad kasmet bus tiekiama 540 mln. kubinių metrų arba 5,4 mln. megavatvalandžių dujų. Pirmaisiais metais iš „Statoil“ pirkome trečdaliu brangiau nei visa Europa. 2015 m. už megavatvalandę visa Europa mokėjo po 20 eurų, o mes - po 30 eurų.

Tokia buvo sudaryta sutartis, kurią padėjo parengti tie patys konsultantai, kurie konsultavo ir dėl terminalo laivo nuomos sutarties. Ta 5 metų trukmės, galiojanti iki 2020 m., sutartis apstulbino visus, todėl mes, kai dar dirbau Seimo Ekonomikos komitete ir Energetikos komisijoje, pareikalavome iš tuometinio premjero Algirdo Butkevičiaus, kad sutartis būtų pakeista ir sumažintas dujų kiekis.

A.Butkevičius persiderėjo dėl 340 mln. kubinių metrų, bet sutarties terminas pratęstas iki 2025 m. Bet tas kiekis iš viso nereikalingas. Jis būtų buvęs reikalingas tik tuo atveju, jei terminalo laivas stovėtų ir niekas per jį nekrautų dujų iš kitų laivų. O dabar „Achema“ ir kitos įmonės perka kitas dujas“, - dėstė A.Skardžius.

Pasak jo, dėl to visos papildomos išlaidos (30 mln. eurų per metus) dėl brangių norvegiškų dujų išdalinamos šilumos, elektros, dujų vartotojams.

Ž.Vaičiūnas aiškina, esą vartotojams tenkanti našta sumažinta praėjusių metų pabaigoje Seimui priėmus atitinkamus sprendimus. Tačiau A.Skardžius iš tokių sprendimų šaiposi. Mat Seimas pritarė 134 mln. eurų paskolai, kad jau nuo šio sausio būtų perskirstyti suskystintųjų gamtinių dujų terminalo kaštai iki 2044 metų.

„Kad nebūtų didžiulio smūgio dabar, naštą perkėlėme ateities kartoms. Nes kitaip būtų bankrutavusi „Achema“ ir kitos įmonės, kaip bankrutavo „Geoterma“, dėl vadinamosios saugumo dedamosios.

Ministras dabar sako, kad dėl sutarties su „Statoil“ pavesta persiderėti „Igničiui“. Jokių derybų nereikia. Reikia vienašališkai nutraukti sutartį, kaip Ž.Vaičiūnas ir buvo žadėjęs. Na, gal bus kokios nors netesybos, tačiau žala vis tiek tikrai bus mažesnė, negu dabar permokame - per 10 metų permokėsime 300 mln. eurų.

Be to, manau, norvegai net nesibylinėtų, nes nenorėtų pyktis, kadangi Lietuvoje turi didžiulį degalinių tinklą. Prokuratūra dėl valstybei sąmoningai ar nesąmoningai padarytos žalos turi pareikšti ieškinius D.Tučkui ir R.Masiuliui ir bent dalį pinigų išieškoti. Bet sutartį reikia nutraukti kuo greičiau, nes kiekvieni metai atneša po 30 mln. eurų nuostolio“, - akcentavo A.Skardžius.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Aris

2020-06-11   08:00

IP: 172.68.182.8

Reik traukti baudžiamojon atsakomybėn visus su krikštamote priešakyje kas tik prisidėjo prie tos geldos nuomos sutarties.

Tautietis

2020-06-10   22:42

IP: 78.62.19.71

Nesigilinu kas čia kaltas kas ne, bet kaip suprantu Masiulis tikrai kai kam yra skaudžiai ant geros vietos užmynęs. Ilgai dar straipsniai neina. Taigi iš intuicijos galiu pasakyti, kad turbūt jis gerus darbus darė, nepatiko daug kam. Neleido taškyti valstybės milijonų.

Klaipėdietis

2020-06-10   15:57

IP: 82.135.146.105

Tai tik vienas masiulio vaisius. O kiek jų dar yra!? Bet ne liesti jo negalima (kažin kodėl). Lietuva patiria milijoninius nuostolius, o jis didvyris. Saugios laivybos administraciją išdraskė, o jis didvyris. Savo buvusius kolegas pasodino į visas galimas vietas ir tai skaito, kad normalu. Atsibuskite žmonės ir atsikratykite masiuliaus euforijos. Suprantu, jis buvusios prezidentės favoritas, bet labai gaila (taip tikiuosi), kad ir ji buvo apgauta. Masiuliui visur vaidesnosi korupcija. Suprantu, kai pats ja apaugęs, tai ir vaidensai visur.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

"Memelio mieste" kuriasi nauja bendruomenė nuotrauka, foto

"Memelio mieste" kadaise buvo laivų dirbtuvės, angarai ir kiti jūriniai objektai. Tačiau...

Sakoma, dovanotam arkliui į dantis nežiūrima, tačiau Dragūnų kvartale kai kurie gyventojai...

Vaikų žaidimo aikštelių danga kelia daug klausimų nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė šiais metais skyrė finansavimą šešiems paveldo objektams Klaipėdos senamiestyje...

Griūvantį namą tik stebės nuotrauka, foto

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija ir uosto krovos kompanijos ramina, kad negalima...

Po tragedijos: negalima lyginti padėties Beirute ir Klaipėdoje nuotrauka, foto

Kovoti prieš smarvę klaipėdiečiai susirinko prie įmonės „Grigeo Klaipėda" nuotrauka, foto

Klaipėda, Šiandien gausus būrys klaipėdiečių susirinko į mitingą prie AB „Grigeo Klaipėda". Pagrindinis...

Menų zonoje įvyko Užupio filmų festivalio atidarymas nuotrauka, foto

Klaipėda, Rugpjūčio 14 dieną menų zonos kiemelyje po atviru dangum buvo atidarytas 3...

Kuršių mariose dingęs asmuo toliau ieškomas sraigtasparniu nuotrauka, foto

Kriminalai, Penktadienio pavakarę Kuršių mariose dingusio žmogaus paieškai šeštadienį vėl pasitelktas kariuomenės...

Skuodo rajone atvira liepsna dega kombainas nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien 13.44 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...