2020 m. spalio 24 d. 18:40 val., šeštadienis

Skaityk dabar

Kaip mes nešame Baltarusijai demokratijos saulę

(4)

2020-09-29, 18:59

Vladimiras LAUČIUS

Kaip mes nešame Baltarusijai demokratijos saulę nuotrauka, foto

Daug kur užsienio politikos sėkmė matuojama apčiuopiamais rezultatais.

© EPA-Eltos nuotr.

Lietuvos politinis elitas taip drąsiai kovoja už laisvę ir demokratiją Baltarusijoje, fotografuodamasis socialiniams tinklams su Sviatlana Cichanouskaja ir darydamas grėsmingus pareiškimus, kad net keista matyti Aliaksandrą Lukašenką vis dar prie valdžios vairo ir nesprukusį kuo toliau nuo Vilniaus rūstybės.

Reklama

Tuo metu Europos Sąjunga niekaip neįstengė susitarti su savimi dėl sankcijų, o situacija Baltarusijoje klostosi Kremliaus naudai, didindama Lietuvos nuogąstavimus dėl Rusijos kariuomenės atsiradimo prie mūsų rytinių sienų.

Daug kur užsienio politikos sėkmė matuojama apčiuopiamais rezultatais – bet tik ne Lietuvoje. Mes ją matuojame įvaizdžio, drąsių pareiškimų, simbolinių akcijų ir postų feisbuke matais.

Todėl, nors Lukašenka išlaikė valdžią, o Rusijos įtaka Baltarusijoje tik auga, mes jaučiamės beveik nugalėję tame simboliniame kare, kurį kariaujame savo pačių simboliniame pasaulyje.

Daug kur užsienio politikos sėkmė matuojama apčiuopiamais rezultatais – bet tik ne Lietuvoje. Mes ją matuojame įvaizdžio, drąsių pareiškimų, simbolinių akcijų ir postų feisbuke matais. Todėl, nors Lukašenka išlaikė valdžią, o Rusijos įtaka Baltarusijoje tik auga, mes jaučiamės beveik nugalėję tame simboliniame kare, kurį kariaujame savo pačių simboliniame pasaulyje.

Raimondas Kuodis daug metų kartojo, kad reikia remtis naudos ir kaštų analize. Kas būtų, jei šią analizę pritaikytume savo užsienio politikos Baltarusijos atžvilgiu pastangoms?

Ko siekta ir tikėtasi Baltarusijoje? Kad pavyks sustabdyti Astravo AE statybas. Kad Rusijos įtaka Baltarusijoje neaugs ir laviruojantis Lukašenka ims labiau bendradarbiauti su Vakarais. Galiausiai – kad demokratinės jėgos privers diktatorių trauktis. Ir ką iš viso to šiandien turime?

Reklama

Mums sakoma, kad reikia vadovautis vertybėmis, kad užsienio politikoje svarbiausia – vertybinė orientacija. Tebūnie. Tačiau ką daryti su tokiu neromantiškai skambančiu dalyku, kaip praktiniai interesai, kai jie ima prieštarauti vertybinei orientacijai? Aukoti interesus? Jei taip, tai kodėl mūsų partnerės – didžiosios ES narės savo interesų, kai šie prieštarauja vertybėms, aukoti neskuba?

Vadinamoji vertybinė, arba idealistinė, užsienio politika padeda Lietuvos veikėjams ne tiek pasiekti apčiuopiamų rezultatų, kiek gerai atrodyti ir skambėti vidaus politikos rinkoje.

Matome, kaip ji tampa įrankiu vidaus konkurencinėse kovose. Tas, kuris „vertybiškai“ kalba ir garsiau šaukia, atrodo didesnis laisvės kovotojas, demokratas, idealistas. Tai gan paprasta ir mažai kainuoja politinės komunikacijos požiūriu: nereikia nei sunkiai dirbti, nei ką nors asmeniškai aukoti.

Pavadinate Rusiją „teroristine valstybe“ – ir jūsų fanai labai laimingi, jaučiasi laimėję vertybių mūšį.

Tas, kuris „vertybiškai“ kalba ir garsiau šaukia, atrodo didesnis laisvės kovotojas, demokratas, idealistas. Tai gan paprasta ir mažai kainuoja politinės komunikacijos požiūriu: nereikia nei sunkiai dirbti, nei ką nors asmeniškai aukoti.

Idealistinė užsienio politika gali turėti svarių argumentų jos naudai galios žaidimuose, kuriuose dalyvauja didieji pasaulio žaidėjai, tokie, kaip JAV. Tačiau net ir ten jos vertinimas politinės praktikos ir analizės požiūriu visad buvo ir bus prieštaringas. Realistinė užsienio politikos samprata, kuria remiasi idealistinės sampratos oponentai, turi ką pasakyti ir kuo paprieštarauti vertybinės orientacijos šalininkams.

Reklama

Lietuvoje ši prieštara nustumta į paraštes. Realistinė užsienio politikos praktika ir analizė ne tik neskatinama, bet ir dažnu atveju iš anksto pasmerkiama arba (diskurso ir analizės lygiu) cenzūruojama.

Kai vyksta kokie nors forumai su Rusijos ar Baltarusijos atstovais, tai panašu į ritualines bendraminčių apeigas, per kurias susirinkę vienodai mąstantys ir kalbantys apeigų dalyviai dvidešimt penktą kartą kartoja vienas kitam tą patį, stengdamiesi užburti tikrovę savo mantromis, idealų blizgesiu ir vertybių magija.

Bekariaudami vadinamuosius informacinius karus, mes ne tiek intelektualiai sutvirtėjome ir tapome atsparesni, kiek atbukome ir ištižome. Tapome tokie jautrūs priešiškai propagandai ir dezinformacijai, kad plačiai atvėrėme savo smegenis nuosavai propagandai ir ryjame ją kasdien kaip raminamuosius vaistus ar antidepresantus.

Atsiranda pavojingas pripratimas, priklausomybė. Mūsų vadinamoji vertybinė orientacija ir idealistinė poza socialiniuose tinkluose, žiniasklaidoje, politikoje dažnai tėra šio atsiradusio pripratimo ir priklausomybės nuo nuosavos propagandos – politinių antidepresantų – padarinys.

Bekariaudami vadinamuosius informacinius karus, mes ne tiek intelektualiai sutvirtėjome ir tapome atsparesni, kiek atbukome ir ištižome. Tapome tokie jautrūs priešiškai propagandai ir dezinformacijai, kad plačiai atvėrėme savo smegenis nuosavai propagandai ir ryjame ją kasdien kaip raminamuosius vaistus ar antidepresantus.Vladimiras Laučius

Jei Rusija turėjo tikslą per savo propagandą paveikti mūsų visuomenės ar elito smegenis, ta ji šio tikslo iš dalies pasiekė. Pasiekė ne todėl, kad jos propaganda ir dezinformacija Lietuvoje pradėta labiau tikėti, o todėl, kad kritinio mąstymo, objektyvios analizės, žodžio ir minties laisvės poreikis daugelyje sričių, priskirtų informacinio karo laukui, grėsmingai mąžta, į jį aršiai veržiantis nuosavos propagandos ir uniformuoto, „vertybiškai“ aprobuoto, sukarinto mąstymo – jei tai dar galima vadinti mąstymu – paskatoms.

Reklama

Užsienio politika, kitaip nei vidaus politika, yra ne tiek apie politines santvarkas ir jas grindžiančias vertybes, kiek apie valstybių interesus. Siekti keisti politines santvarkas ir skleisti demokratiją užsienyje gali sau leisti didžiosios šalys, tokios, kaip JAV, nors ir ten demokratijos eksporto koncepcija neretai ir pagrįstai kritikuojama kaip jau ne kartą nuvedusi brangiai kainavusiais ir pabloginusiais situaciją klystkeliais.

JAV gali sau leisti suklysti, ištarti „oops“ ir pasukti kitu keliu. Jų klaidų didžiausi padariniai liks kur nors Libijoje, Sirijoje, Irake arba Irane. O Lietuvos klaidos labiausiai jausis Lietuvoje.

Kad ir kaip svarbu mums paremti Baltarusijos pilietinę visuomenę prieš smurtaujantį ūsuotą diktatorių, mes nesame su jais nei viena valstybė, nei sąjunga. Jų pilietinei visuomenei, kaip siūlė Maksimas Milta, mes galime kurti sąlygas atvykti dirbti, gyventi, kurti šeimas ir norėti likti Lietuvoje.

Ne šimtams, o tūkstančiams ar net dešimtims tūkstančių baltarusių. Galime daugiau investuoti į savo rusakalbę žiniasklaidą, iš kurios pastarosiomis savaitėmis daugelis baltarusių sėmėsi informacijos.

Daryti visa tai, o ne įtikinėti pačius save, kad kovojame už demokratiją Baltarusijoje, nors iš tiesų tik žaidžiame žvanginimo vertybėmis žaidimus savų žiūrovų užpildytoje nacionalinio politikos čempionato rungtynių aikštelėje.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Vytautas

2020-09-27   23:01

IP: 172.69.190.68

Autorius siūlo nepadeti kankinamai tautai. Jis yra už moralės ribų. Amoralus

Balutė

2020-09-27   21:29

IP: 172.69.190.32

Man irgi juokinga, ne, greičiau graudu, nes viskas primena mažamečių trypimą balutėje po lietaus - kuriam pavyks sukelti didesnius purslus ir aptaškyti draugelius.

Jonas Lietuvis

2020-09-26   01:08

IP: 172.69.190.32

Dabar .kas tiktai neprakalba ,tas mano esąs teisus. Visose pusėse ir visur sklinda įvairiapusiškiausi lozungai. Bet ponas Laučius nepastebėjo , kad į Baltarusiją atvyko šarvuotis , komplekte su revoliucijos šaukliais. Ir Batka pramiegojo. Tas šarvuotis -Jutubas , o 22 metų Stepanas - NEXTA telegramkanalo savinikas. Ir priminsiu seną istoriją . Grafas Tiškevičius iškeikia Strazdą , nes ano blaivybės veikla į bankrotą varo.Bravoras stoja. Bet vis vien duoda 5000 rublių,sakydamas,- ką darysi blaivink tautą. Nuo savęs pridėsiu - nauda labai asocijuojasi su 30 sidabrinių....

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

Klaipėdoje vietoje namų auga medžiai nuotrauka, foto

Tuo metu, kai aplink Klaipėdą kaip grybai dygsta gyvenamųjų namų kvartalai, pačioje...

Su kiekvienais Seimo rinkimais Lietuvos politikoje atsiranda vis daugiau giminystės ryšiais susietų...

Ar Lietuvoje jau formuojasi politikų dinastijos? nuotrauka, foto

Pietinėje miesto dalyje prie Smeltalės upės nuo 1969 metų įsikūrę valtininkai gana...

Ar permainų vėjai pasieks ir Klaipėdos Šanchajų? nuotrauka, foto

Spalio pradžioje FNTT, STT, Teisėjų tarybai ir pačiam prezidentui Gitanui Nausėdai iš...

Pateko į itin rimtą užnugarį turinčių veikėjų pinkles nuotrauka, foto

Mažyčiai miestai ant vandens nuotrauka, foto

Vakarai, Klaipėdiečiams ir miesto svečiams, matantiems uoste prišvartuotus kruizinius laivus, smalsu, ką jų...

Japoniškame sode - gražiausios gamtos spalvos nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Japoniškas sodas Kretingos rajone kuriamas pagal “Sou” stilių, kuriame vyrauja laisvas...

Paroda pasakoja Klaipėdos miesto senųjų kapinių istoriją nuotrauka, foto

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos, Klaipėdos skulptūrų parko centrinėje aikštelėje šią savaitę pradėta eksponuoti lauko stendų paroda...

Internetinių sukčių išmonė tobulėja nuotrauka, foto

Kriminalai, Išeities iš nusibodusio ir vienišo gyvenimo kiekvienas ieško savaip. Kai vieni...

Vakarai, Paskelbta prieš 18 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos, Paskelbta prieš 3 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...