Kai dėmės ryškios, mundurą valyk nevalęs

Kai dėmės ryškios, mundurą valyk nevalęs

Ar pašlijusį prezidentės Dalios Grybauskaitės autoritetą gali pagerinti atakos prieš kitus politikus, kurie buvo ilgai sekami? O gal jai padės pozavimas su „Žalgirio“ krepšininkais? Politikos ekspertai tuo abejoja.

Naujausia „Lietuvos ryte“ paskelbta visuomenės nuomonės apklausa, kurią atliko bendrovė „Vilmorus“, parodė, kad D.Grybauskaitė jau nebėra reitingų čempionė. Ją iš pirmos pozicijos išstūmė Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

Per mėnesį šalies vadovę palankiai vertinančiųjų sumažėjo nuo 66,5 iki 55,7 proc., o nepalankiai – padaugėjo nuo 18,5 iki 27,5 procento.

Rekordiškai smuko ir pasitikėjimas prezidento institucija – nuo 58,1 iki 49 proc. Atitinkami padidėjo ir nepasitikėjimas – nuo 15,8 iki 23,5 proc.

Ar tai tik laikinas D.Grybauskaitės nuosmukis ir jai pavyks susigrąžinti anksčiau turėtas pozicijas?

Gal iš nesėkmių tarpsnio prezidentei padės išsikapstyti dabar viešinamos slaptos Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymos apie kitų politikų ir verslininkų ryšius?

Subyrėjo kurtas įvaizdis

„Greitai to populiarumo prezidentei susigrąžinti tikrai nebapavyks.

Kadangi iki jos kadencijos pabaigos yra likę vos metai, turėtų įvykti kas nors neįtikėtino – kilti dar didesnis skandalas, susijęs su kitais politikais, dabar esančiais valdžioje“, – kalbėjo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dėstytojas Giedrius Česnakas.

Politologo nuomone, „Lietuvos ryto“ paskelbti prezidentės laiškai, rašyti kyšininkavimu kaltinamam buvusiam liberalų lyderiui Eligijui Masiuliui, į šipulius sudaužė ilgai ir kruopščiai kurtą jos, kaip kovotojos su oligarchija, įvaizdį.

„Lietuvos žmonių susikurtas vaizdinys apie moralinį autoritetą sudužo ir vargu ar tas šukes pavyks suklijuoti“, – sakė VDU dėstytojas G.Česnakas.

„Akivaizdu, kad visuomenė buvo susidariusi kiek kitokį prezidentės vaizdinį, todėl jos aura po šio skandalo sumenko.

Lietuvos žmonių susikurtas vaizdinys apie moralinį autoritetą sudužo ir vargu ar tas šukes pavyks suklijuoti“, – sakė VDU dėstytojas.

G.Česnakas prognozavo, kad D.Grybauskaitė padėtį gali mėginti atitaisyti per savo metinį pranešimą: „Jei jai pavyks pateikti kokią nors aiškią viziją, kaip kovoti su dabartiniais iššūkiais, gal ji ir susigrąžins dalį jos veikla suabejojusių žmonių.

Bet manau, kad tai bus labiau lenktynės dėl dėmesio.

Apžvalgininkai: VSD pažymos paviešinimas – atsakas į išplatintus prezidentės laiškus

Ko gero, prezidentė mėgins aštriai kritikuoti valdančiuosius, taip tikėdamasi pakelti savo reitingą. Bet netikiu, kad jis gali atsigauti.

Nė vienam kitam šalies politikui rinkėjai nebuvo suteikę tokio pasitikėjimo kredito kaip D.Grybauskaitei, bet turėtą aurą ji prarado.“

Labiau kenkia nei padeda

G.Česnakas taip pat nemano, kad prezidentės reitingus galėtų pakelti dabar skubiai viešinamos buvusios slaptos VSD pažymos apie koncerno „MG Baltic“ vadovų sąsajas su politikais arba būsimos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto tyrimo išvados.

Anot politologo, akivaizdūs prezidentės bandymai pereiti į puolimą kelia ir jai pačiai neparankių klausimų.

„Kodėl reikėjo laukti dešimt metų, kol buvo pateiktos tos pažymos? Jeigu buvo matomos grėsmės valstybei, kodėl iš karto nebuvo imtasi kokių nors veiksmų?

Nauja informacija neturi tokio stipraus poveikio, kuris atsvertų prezidentės laiškų skandalą. Juolab kad vis juodžiau piešiant koncerną, didėja ir pačios šalies vadovės atsakomybės klausimas: kodėl ji nieko nedarė, jeigu viską žinojo?

Juk net keliuose metiniuose pranešimuose D.Grybauskaitė įžvelgdavo grėsmę dėl politikų korupcijos, dėl jų susiliejimo su verslu. Todėl kyla klausimų, kodėl tos problemos nebuvo sprendžiamos. Deja, atsakymai neskamba įtikinamai ir tai, aišku, smukdo žmonių pasitikėjimą“, – „Lietuvos rytui“ kalbėjo G.Česnakas.

Turėtų itin nustebinti

Nieko gera D.Grybauskaitės reitingams nežada ir „Lietuvos ryto“ pakalbintas Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Mindaugas Jurkynas.

Politologo nuomone, šalies vadovės populiarumą smukdo ne tik garsiai nuskambėjęs laiškų skandalas, bet ir artėjanti kadencijos pabaiga: „Kaip kalba amerikiečiai, kadenciją baigiantis vadovas tampa šlubuojantis.“

M.Jurkynas abejojo, kad per artimiausią metinį pranešimą D.Grybauskaitė pripažintų ir kokias nors savo klaidas: „Tai ne jos stilius. Bent iki šiol to nebuvo.“

Vis dėlto profesorius nesiryžo prognozuoti, ar prezidentės reitingai smuks, ar gali pakilti: „D.Grybauskaitė turėtų padaryti ką nors pozityvaus, kas būtų palankiai įvertinta ir galėtų mobilizuoti jos rėmėjus.“

M.Jurkynas priminė, kai Vokietijos kancleriui užauginti aukštus reitingus padėjo greita ir tinkama reakcija į šalį siaubusius potvynius.

Įžvelgė dvejopus standartus

„Negali žinoti, kas šiuo atveju galėtų suveikti prezidentės naudai, bet akivaizdu, kad dabartinis jos atsakas – viešinamos Valstybės saugumo departamento pažymos – nepadeda, greičiau turi priešingą efektą“, – svarstė politologas.

Profesorius taip pat mano, kad paskleidžiama vis nauja informacija apie liberalų ir kitų politikų buvusias sąsajas su verslu kol kas tik dar labiau kenkia D.Grybauskaitės įvaizdžiui: „Visi dabar atskleidžiami dalykai juk vyko jos prezidentavimo laikotarpiu.

Prezidentė skelbė kovą su oligarchais, bet paaiškėjo, kad jie sau toliau sėkmingai veikė, darė poveikį.

Negana to, D.Grybauskaitė kalbėjo vienaip, bet laiškai rodo, kad darė kitaip.

Atrodo, buvo taikomi dvejopi standartai, ir tai sunkiai dera su prezidentės kalbomis, ypač jos metiniais pranešimais.“

Pažymos nedaro garbės VSD

Tuo metu viešinamos VSD pažymos, anot M.Jurkyno, yra niekinės ir nedaro garbės departamentui.

„Be teismo sprendimo pažymose esanti informacija nieko nereiškia, o tokios jos viešinimas gal net pažeidžia ten minimų žmonių teises.

Be to, kyla daugybė klausimų, kodėl vardijamos vienos partijos ar politikai, o nėra kitų. Kur kitos pažymos?

Departamento vadovo Dariaus Jauniškio pasakymai, kad dabar tinkamiausias laikas jas skelbti, kvepia pasipūtimu, nebaudžiamumu ir atmestiniu požiūriu.

Tikiuosi, kad taškus šiuo atveju sudėlios prokuratūra ir teismai. Juk negalima be įrodymų kalbėti apie valstybės užvaldymą“, – „Lietuvos rytui“ kalbėjo VDU profesorius.

Visuotinio sekimo apraiškos

M.Jurkynas taip pat skeptiškai vertino itin sureikšmintą žurnalisto Tomo Dapkaus vaidmenį esą užvaldant valstybę: „Taip, atrodo, jis su politikais bendravo ne tik kaip žurnalistas, bet ir kaip neregistruotas lobistas.

Tik ar yra duomenų, kad jis kam nors davė kyšį, ar laikė pistoletą kam nors prie smilkinio prikišęs?

Matyti, kad informacija yra dalinė, ji pateikiama selektyviai ir nesukelia teisinių pasekmių – tai išpūstas burbulas.“

Pasak politologo, visos interesų grupės turi kokių nors tikslų, vienos jų siekia oficialiai, kitos neteisėtais ar net nusikalstamais būdais, bet tokiais atvejais turi būti teisinis įvertinimas, o ne apsiribota prielaidų lygiu.

„Blogai yra tai, kad daugelį metų žmonės yra sekami, nors surinkta medžiaga nevirsta ikiteisminiu tyrimu. Tai – persekiojimas.

Tai, kas vyksta, labai panašu į visuotinį sekimą, todėl politikai, pasitelkę parlamentinę kontrolę, turi tai pažaboti.

Teisinėje valstybėje tokie dalykai neįsivaizduojami. Visiškai netoleruotina, kai teisėjai kone automatiškai išduoda leidimus sekti, nors vėliau iš to sekimo nėra jokių rezultatų“, – tvirtino M.Jurkynas.

Anot profesoriaus, atsakomybė už tai tenka ir prezidentei, kuri skiria teisėsaugos ir specialiųjų tarnybų vadovus.

Bet M.Jurkynas abejojo, kad per artimiausią metinį pranešimą D.Grybauskaitė pripažintų ir kokias nors savo klaidas: „Tai ne jos stilius. Bent iki šiol to nebuvo.“

Krepšininkų šlovė nesušildys

Praėjusį savaitgalį D.Grybauskaitė vėl buvo matoma – Belgrade stebėjo Eurolygos finalinį turnyrą, kuriame Kauno „Žalgiris“ kovoje dėl trečiosios vietos įveikė Maskvos CSKA krepšininkus.

Praėjusį savaitgalį D.Grybauskaitė vėl buvo matoma – Belgrade stebėjo Eurolygos finalinį turnyrą, kuriame Kauno „Žalgiris“ kovoje dėl trečiosios vietos įveikė Maskvos CSKA krepšininkus.

Gal nuotraukos šalia Arvydo Sabonio ir triumfuojančių krepšininkų gali padėti jai išsikapstyti iš reitingų duobės?

Viešųjų ryšių specialistas Arijus Katauskas mano, kad šis prezidentės triukas – neperspektyvus: „D.Grybauskaitė – ko gero, vienintelė politikė Lietuvoje, kuri nerizikuoja būti nušvilpta užlipusi ant scenos.

„Vien pamatę D.Grybauskaitę šalia A.Sabonio žmonės tikrai nepuls jos dėti į savo pirkinių krepšelį“, - sakė A.Katauskas.

Bet labai abejoju, ar žmonėms gali padaryti didelį įspūdį prezidentės nuotraukos sirgalių tribūnose.

Juk tai tarsi savaime suprantamas dalykas.

Štai jeigu D.Grybauskaitė ten nebūtų pasirodžiusi, tada būtų galima tikėtis ažiotažo. Greičiausiai ji būtų likusi nesuprasta.“

Anot viešųjų ryšių eksperto, prezidentę užklupusios problemos ryškesnės net už A.Sabonio šlovę: „Gali atkreipti pirkėjų dėmesį į prekę, bet žmonės žiūri, už ką moka pinigus.

Praėjusį savaitgalį D.Grybauskaitė vėl buvo matoma – Belgrade stebėjo Eurolygos finalinį turnyrą, kuriame Kauno „Žalgiris“ kovoje dėl trečiosios vietos įveikė Maskvos CSKA krepšininkus.

Reklamuojama prekė turi būti gera.

Tas pat galioja ne tiktai prekybos centre, bet ir rinkimuose ar per apklausas – svarbu ne tai, šalia ko politikas pozuoja, bet jo veiksmai.

Vien pamatę D.Grybauskaitę šalia A.Sabonio žmonės tikrai nepuls jos dėti į savo pirkinių krepšelį.

Taigi būtų klaidinga tikėtis, kad daug neatsakytų klausimų palikusį „tulpių pašto“ skandalą galima užglaistyti vienkartiniu bendravimu su „Žalgiriu“.“

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder