2019 m. birželio 24 d. 18:44 val., pirmadienis

Skaityk dabar

Į valdžią prastumiami žmonės, kurie beveik niekur netinka

(9)

2019-05-25, 10:27

Vidmantas MISEVIČIUS, respublika.lt

Į valdžią prastumiami žmonės, kurie beveik niekur netinka nuotrauka, foto

Gruodį Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė dekretus, kuriais priėmė švietimo ir mokslo ministrės J.Petrauskienės (deš.), kultūros ministrės L.Ruokytės Jonsson atsistatydinimą ir atleido K.Navicką iš aplinkos ministro pareigų.

© Eltos nuotr.

Valdžia nuolat primena, kad visi privalome mokėti mokesčius, nepažeidinėti įstatymų, laikytis bendrai nustatytos tvarkos. Su tuo niekas nesiginčija. Tačiau stebint, kaip elgiasi valdžios atstovai ar valstybinių institucijų darbuotojai, ne vienam kyla natūralus klausimas - kodėl jiems taip galima, o man - ne?

Štai paprastas eilinis žmogelis užfiksuoja pažeidimą. Praneša apie jį atitinkamai institucijai ir... nieko.

Paskambina į laikraščio redakciją, prašo pagelbėti. Paskambinus žurnalistui jau paaiškėja, jog skaitytojo informacija buvo gauta, pradėta aiškintis, bet... atsakingas žmogus išėjo iš darbo, arba išėjo atostogų, ar dar kažkas „labai svarbaus“ nutiko, dėl ko informacija buvo padėta į stalčių.

Tokių atvejų - daugybė. Todėl nenuostabu, kad ne visi, išgirdę raginimus būti pilietiškais, tik numoja ranka. Sako: „o kas iš to, vis tiek niekas nesureaguos?“ Ar įmanoma pilietiškumą išugdyti valdininkų ir valdžios sąžinėje?

Filosofas Krescencijus Stoškus sako, kad kol vieni subręsta, jaučia atsakomybę už savo valstybę, kiti žmonės visą laiką lieka tik šiaudiniais piliečiais.

„Jeigu kalba eitų apie autoritarinę valstybę, tokie tarnautojai kartais galėtų sulaukti pagyrimų už tai, kad jie sabotuoja valstybės funkcijų vykdymą. Bet jeigu galvoje turima mūsų demokratinė valstybė, kiekvienam piliečiui turėtų rūpėti jos stiprinimas. Tiesa, jų irgi yra visokių. Nemažai brandžių, atsakingų, įsipareigojusių tarnauti savo valstybei visiškai nepriklausomai nei nuo socialinės padėties, nei nuo profesijos, nei nuo atliekamo darbo.

Netrūksta ir šiaudinių piliečių. Tarp jų bus ir parazitų, net sąmoningų kenkėjų. O juk ne taip retai jie ir į valdžią patenka. Ko gero, net daugiau negu į kitas pareigas. Ypač dabar, kai Lietuvoje įsitvirtino klaninė sistema, veikianti pagal nepotizmo ir saviškių pritraukimo principą - ranka ranką mazgoja.

Šis principas padeda į valdžią prastumti net tokius žmones, kurie beveik niekur netinka. Tokiomis sąlygomis bet kas gali atsidurti valdžioje. Kadaise buvo sakoma: nei skaityti, nei rašyti nemoka, bet karaliumi renka.

Taigi tarp jų ne tik savanaudžiai, gudručiai ir tie, kurie nusiteikę prieš savo valstybę. Bet ir visai abejingi, apsnūdę ar mažaraščiai ir elementarių gabumų stokojantys žmonės.

Visi matėme, kokie žmonės buvo ministrais padaryti. Laimei, premjerui užteko nuovokos. Galų gale ir jis susigaudė. Net tris ministrus atleido.

Kaip tokie žmonės galėjo tinkamai atlikti savo pareigas? Ką tik jie darė, tą gadino ir komplikavo. Keista, kad visi tą istoriją greitai užmiršo. O daug kas net užjautė atleistus ministrus ir priekaištavo premjerui. Galų gale ir premjeras užmiršo.

Rinkiminės kampanijos metu net gyrė švietimo „reformą“. Taigi neįmanoma pasitikėti tokia valstybe, kurios tarnautojai tinkamai neatlieka savo pareigų.

Patriotizmo krizė taip pat turi didelės įtakos piliečių elgesiui. Jeigu būtų daugiau patriotizmo, atsakingiau būtų vykdomos visos valstybės funkcijos.

Mažiau būtų savanaudiškumo, kyšininkavimo, abejingumo valstybės būklei. Daugiau pastangų įdedama į pareigų atlikimą, į tarnavimą savo krašto žmonėms. O pirmiausia - į sąžiningiausių ir kvalifikuočiausių žmonių atrinkimą valstybės tarnybai.

Negalėtų taip įsišaknyti klaninė sistema, seniai būtų priimtas valstybės tarnautojų etikos kodeksas, kurio iki šiol nevirškina nei Seimas, nei jį aptarnaujantys juristai.

Visi žino, kad žuvis pūva nuo galvos. Nors daug pastangų dedama į tų galvų atrinkimą, nepasakyčiau, kad mums labai sekasi jas atrinkti. Matyt, ne taip daug tokių galvų turime, nelabai jas ir ugdome.“

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

To AK

2019-06-01   15:34

IP: 185.11.26.161

Nejaugi reikšti savo nuomonę yra "pigu"? Demokratija yra brangiau, nei pataikavimas valstybės tarnautojams kurie padarė aibė skaudžių dalykų Lietuvos gyventojams. Kokioje privačioje firmoje, kur nėra nepotizmo, seniai būtų tokie veikėjai pašalinti iš dirbančių tarpo.

AK

2019-05-29   21:23

IP: 195.14.178.129

Manau, kad straipsnis populistinis. Nėra daug pareigūnų, visai nedariusių klaidų - kiek kur tokių pasitaiko. Galima turėti įvairių nuomonių dėl sprendimų (o jų pasitaiko neprastų), tuo tarpu vien menkinti, priekaištauti - pigu.

Stasys.

2019-05-28   10:36

IP: 78.57.217.55

O kokie ministeriai buvo prie Kubiliaus ?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

Už kiek parduodame lietuvį? nuotrauka, foto

Gali būti, kad jau nuo 2020 m. visai Lietuvai teks susiveržti ...

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Klaipėdos apygardos valdyba kartu su Klaipėdos apygardos prokuratūra...

FNTT pričiupo Palangos viešbutį ir poilsio vilą nuotrauka, foto

Rūtos Meilutytės pirmojo trenerio akivaizdoje Smiltė Plytnikaitė pagerino Rūtos rekordą....

Kas ji, Rūtos rekordą pagerinusi princesė? nuotrauka, foto

Lietuvos savivaldybės 2015–2018 m. savo veiklos viešinimui išleido daugiau nei 7 mln....

Savivaldybių viešieji ryšiai: absoliutus čempionas - Kaunas nuotrauka, foto

Karys bylinėjasi su kariuomene dėl erkės nuotrauka, foto

Lietuva, Dėl pratybų metu įkandusios erkės susirgęs karys savanoris bylinėjasi su kariuomene.

Sužinokite, kas laukia: savaitės astrologinė prognozė nuotrauka, foto

Įvairybės, Astrologinė prognozė savaitei, birželio 24-30 dienoms.

Takelis į moterų pliažą - tik jogams nuotrauka, foto

Klaipėda, Gal jau koks dešimtmetis, kai moterys, keliaujančios į Melnragės moterų pliažą, pasmerktos...

Atokesni Palangos paplūdimiai: įspūdžiai skirtingi nuotrauka, foto

Vasara, Gali būti, kad tropinė kaitra birželį pakeis atostogautojų įpročius – jie atvažiuos...

Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...