2020 m. lapkričio 29 d. 21:15 val., sekmadienis

Skaityk dabar

Griūvantį namą tik stebės

(7)

Griūvantį namą tik stebės nuotrauka, foto

Teigiama, kad Tiltų gatvės pirmąjį namą sudaro dvi ant nestabilaus grunto skirtingu laiku pastatytos dalys. Todėl net plika akimi matyti, kad viena pastato dalis pasvirusi.

© Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.

Reklama

Klaipėdos miesto savivaldybė šiais metais skyrė finansavimą šešiems paveldo objektams Klaipėdos senamiestyje ir istorinėje miesto dalyje atnaujinti, tarp jų ir Tiltų gatvės pirmajam namui, kurį po remonto turėtų papuošti dekoracija su berniuku, sėdinčiu ant Klaipėdos miesto herbo. Vasarai baigiantis paaiškėjo, kad planuoti darbai šiame pastate pradėti nebus, o jiems skirtos lėšos atiteks Turgaus aikštės 9 ir 11 namo pastatams remontuoti.

Pasak Saugomų kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų dalinio finansavimo programą įgyvendinančios Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Paveldosaugos skyriaus vedėjo Vitalijaus Juškos, problemos dėl gyvenamojo namo, adresu Tiltų g. 1, tvarkybos darbų kilo dėl to, kad projektuotojai suabejojo savo sprendimais.

Pradės nuo stogo

Šiam pastatui tvarkyti Savivaldybė ketina skirti daugiau kaip 174 tūkst. eurų. Už šias lėšas turėtų būti sutvirtinti namo pamatai, restauruotas fasadas, suremontuotas stogas, langai ir kt. Šiais metais, pirmojo tvarkybos etapo metu, planuota atlikti darbų už 54 tūkst. eurų. Didžioji dalis šios sumos turėjo būti panaudota pamatams sutvirtinti, tačiau iki šiol darbai dar net nepradėti.

Vakar Klaipėdos savivaldybėje vyko pasitarimas, kuriame paaiškinti, kodėl delsiama tvarkyti paveldosauginį objektą, buvo pakviesti jį administruojančios UAB "Paslaugos būstui" atstovai ir pamatų tvirtinimo projekto rengėjas.

"Paaiškėjo, kad Tiltų g. 1 namo pamatų tvarkybos projekto, kuris atsiėjo 11 tūkst. Eur, konstruktorius pats suabejojo savo sprendimais.

Nuspręsta, kad pamatų tvirtinimo darbai šiais metais nebus atliekami ir projekto etapai bus sukeisti. Kitais metais, užuot tvirtinus pamatus, bus atliekamas stogo remontas, 2022-aisiais tvirtinami pamatai, o galiausiai 2023-iaisiais atnaujinamas fasadas.

Reklama

Tik tada ant pastato sienos sugrįš ir šiais metais jau restauruotas lipdinys su miesto herbu", - sakė V. Juška.

Vedėjas pasipiktino, kad Tiltų g. 1 pastato pamatų apsaugos projekto rengėjas nenori prisiimti atsakomybės už savo darbą. "Projektas kainavo 11 tūkst. Eur. Jo rengėjas turėjo įvertinti visas aplinkybes. Negalime toliau naudoti Savivaldybės pinigų sprendimams, kurie nežinia, ar bus realizuoti. Todėl šiais metais pastato Tiltų g. 1 tvarkybos darbams skirta parama iš Savivaldybės biudžeto bus perkelta tiems konkurso dalyviams, kurie jos negavo ir gali įgyvendinti savo projektus dar šiais metais - finansavimas iš miesto biudžeto bus skirtas Turgaus aikštės 9 ir 11 namo fasadui atnaujinti, stogui remontuoti", - sakė V. Juška.

Pažymėtina, kad pasitarimas dėl Tiltų g. 1 pastato įvyko po to, kai "Vakarų ekspresas" šią savaitę pradėjo domėtis, kodėl darbai nevykdomi.

GRAUDU. Apgailėtinos išvaizdos Tiltų gatvės 1-asis namas dar graudžiau atrodo po to, kai buvo nuimta jo puošmena - Klaipėdos miesto herbas su berniuku - ir palikta žiojėjanti skylė.

Atliko pusę darbo

Dar prieš porą dienų Tiltų g. 1 administruojančios UAB "Paslaugos būstui" direktorė Rasa Rimaitė tvirtino, kad įgyvendino pusę šiais metais suplanuotų darbų ir įstrigo neva dėl neįvykusio rangos darbų konkurso.

Reklama

"Buvo atlikti objekto architektūriniai matavimai, techninis darbo projektas ir pamatų tvirtinimo projektas, atnaujinta pastato puošmena - miesto herbas su berniuku. Liko atlikti tik pamatų apsaugos tvarkybos darbus",- teigė pašnekovė, tačiau atsakyti, kada bus pradėti tvarkyti pastato pamatai, negalėjo.

"Negaliu pasakyti. Skelbėme du rangos darbų konkursus, bet pasiūlymų negavome. Dabar šnekame su projekto rengėjais, ką daryti. Jie sakė, kad matytų ir kitokių, gal pigesnių sprendimų. Laukiu jų pasiūlymų. Kai sulauksiu, tada bus matyti", - aiškino R. Rimaitė.

Siūlo dar palaukti

Tiltų g. 1 tvarkybos darbų generalinis projekto rengėjas yra "Klaipėdos projektas", o pamatų tvirtinimo dalies projektą rengė UAB "Geotechnikos grupė II".

Šios bendrovės specialistas, pamatų tvirtinimo projekto dalies autorius Liudvikas Furmonavičius pažymėjo, kad šiais metais nereikėtų skubėti tvirtinti Tiltų gatvės pirmojo namo pamatų ir rekomendavo dar stebėti viso statinio nuosėdį.

"Šį namą sudaro dvi dalys. Pagrindinė pastato dalis, sakoma, yra pastatyta ant polių ir su rūsiu. Ši dalis pastatyta seniau, priestatas, esantis arčiau upės, pastatytas vėliau.

Abi pastato dalys nėra stabilios. Abiejų dalių deformaciją parodė ir mūsų atlikti tyrimai. Ją padidinti šiais metais dar gali stipri vibracija, kurią šiuo metu sukelia Dangės krantinės rekonstrukcijos darbai.

Reklama

Plika akimi matyti, kad vėliau pastatyto pastato dalis pasvirusi, pirmojo pastato atžvilgiu jis yra pasislinkęs apie 13 cm, bet tai įvyko jau seniai. Pagal parengtą projektą numatyta ją tvirtinti, tačiau stebėjimai rodo, kad dėl stiprių vibracijų labiau kenčia senoji pastato dalis, galbūt jos pamatus reikia tvirtinti.

Balandžio mėnesį name įrengėme plyšių matavimo sistemą ir stebime situaciją. Iki liepos mėn. plyšiai nedidėjo, nors matuojama tūkstantosiomis dalimis. Dabartinės situacijos dar nežinau. Mano nuomone, stebėti ir matuoti pastato deformacijas reikėtų maždaug metus laiko. Tada būtų aišku, ar tikrai reikia tvirtinti tik vieną pastato dalį, kaip numatyta projekte, ar abi dalis, o gal senąją dalį", - aiškino L. Furmonavičius.

Pašnekovas patvirtino, kad specialiąją parengto projekto dalį atliks ta pati UAB "Geotechnikos grupė II". "Mūsų uždavinys atlikti polių atrėmimą, suveržimą, kitų rangovų - statybinę dalį", - sakė specialistas.

STABILU? Balandžio mėnesį Tiltų g. 1 name buvo įrengta plyšių matavimo sistema ir situacija stebima. Teigiama, kad iki liepos mėn. plyšiai nedidėjo.

Kiti projektai įgyvendinami sklandžiai

Su kitais paveldo objektais, kurių tvarkybai šiais metais skirtos Savivaldybės lėšos, anot Paveldosaugos skyriaus vedėjo V. Juškos, problemų nėra. Du objektai, anot vedėjo, paramą jau panaudojo.

Reklama

Pirmasis restauracijos darbų etapas, kuriam skirta 70 tūkst. Eur, jau įgyvendintas Žvejų gatvės 18 numeriu pažymėtame sandėlyje. Už Savivaldybės skirtas lėšas šiame statinyje numatyta restauruoti pamatus, sienų fasadus, medines pastato konstrukcijas, stogą ir kt. Darbai bus tęsiami dar ir kitais metais. Jiems bus skirta dar 70 tūkst. Eur. iš miesto biudžeto.

Taip pat jau panaudota beveik 18 tūkst. eurų Savivaldybės parama buvusio Dujų fabriko komplekso, esančio Liepų g. 47, stogui tvarkyti. Šiam tęstiniam projektui per trejus metus Savivaldybė, anot V. Juškos, skyrė beveik 200 tūkst. eurų.

Pasak vedėjo, jau pradėti iš dalies Savivaldybės finansuojami tvarkybos darbai liuteronų bendruomenei priklausančiame pastate, adresu Pylimo g. 2. Jie bus vykdomi trimis etapais, šiemet tam skirta 15 tūkst. Eur parama. Taip pat jau pradėtas 13 namo Turgaus aikštėje stogo ir fasado remontas, kuriam Savivaldybė skyrė 17,7 tūkst. Eur.

Dar 25,4 tūkst. Eur iš miesto biudžeto skirta Kurpių g. 2-ojo namo fasadui restauruoti ir remontuoti. Šie darbai dar nepradėti, tačiau V. Juška teigė, jog yra gavęs patikinimą raštu, kad remontas bus pradėtas šį mėnesį.

Iš viso Savivaldybės paramos paveldo objektams tvarkyti šiemet buvo prašoma 11 pastatų. Iš pateiktų paraiškų kriterijus atitiko 9-ios, tačiau numatytų lėšų skirti užteko tik 6-ioms paraiškoms. Programai įgyvendinti šiais metais iš viso skirta 200 tūkst. eurų.

Parama skiriama valstybės ar savivaldybės saugomų kultūros paveldo objektų valdytojams, kurie šiuos siekia išsaugoti. Pirmumas buvo taikomas asmenims, norintiems tvarkyti Klaipėdos senamiesčio bei naujamiesčio fasadus iš gatvių pusės. Taip pat, jei objektas yra avarinės būklės.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Klausimėlis

2020-08-13   10:51

IP: 85.232.157.94

Tas namas stebimas jau apie 10 metų. Įdomu, kiek dar savivaldybė linkusi jį stebėti, vietoje to kad imtųsi konkrečių veiksmų.

2020-08-09   12:59

IP: 172.69.190.68

Tai gal pagaliau laikas mišias užsakyti tam ir kitiems Klaipėdos mieste istorinia paveldą turintiems pastatams?

To rk

2020-08-08   21:07

IP: 185.11.26.161

Netneabejoju kad zinote kas yra pastato savininkai, ar tik nebus tarp ju ir miesto savivalda.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

Tarptautinius krovinius gabenančių vairuotojų vergovė nuotrauka, foto

Tarptautiniais reisais krovinius gabenančius vairuotojus vienijančios profsąjungos viešai prabilo apie šiame sektoriuje...

Mūsų prigimtinio baltiškojo paveldo pažinimas sulaukia vis didesnio dėmesio: tvarkomi, lankomi piliakalniai,...

Apeiginiai kuršių akmenys - viešojo pažinimo paraštėse nuotrauka, foto

Vyras per savo gyvenimą turi pasodinti medį, pastatyti namą ir susilaukti sūnaus....

Valdas Trinkūnas: "Tikrosios etikos politikoje nėra, versle - kas kita" nuotrauka, foto

Argi ne kiaulystė? Per Kalėdas ir Naujuosius šiemet bus du ilgieji savaitgaliai,...

Sutikti Naujuosius namuose, viešbutyje, o gal surengti indišką vakarėlį? nuotrauka, foto

Ačiū, Bernardai nuotrauka, foto

In Memoriam, "Su advento žvakele uždegiau ir žvakelę Bernardui",- sekmadienio pavakare raudodama pranešė Bernardo...

Kraupi avarija F-1: automobilis perlūžo per pusę ir užsidegė nuotrauka, foto

Sportas, Formulės-1 pasaulio čempionato lenktynės Bahreine prasidėjo itin retu ir šiurpiu incidentu.

Seimo kontrolierius nepritaria siūlymui įstatyme atskirai išskirti smurtą prieš moteris nuotrauka, foto

Lietuva, Seimo kontrolierius nepritaria Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) idėjai įstatyme atskirai...

Kaip stiprinti imunitetą pandemijos metu? nuotrauka, foto

SE, "Ką nors gero padarykite žmonėms, savo šeimai, draugams, nepažįstamajam - tai pamalonins...

In Memoriam, Paskelbta prieš 2 val.

SE, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...