2019 m. liepos 15 d. 23:30 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Vasara  >  Vasara

Vasara

Orų prognozė pozityvi: vasara tik įsibėgėja

(3)

2019-07-07, 09:30

Doc. Gintautas Stankūnavičius | Alfa.lt

Orų prognozė pozityvi: vasara tik įsibėgėja nuotrauka, foto

Papludimyje.

© © Žygimantas Gedvila

Stambaus masto atmosferos cirkuliacija virš Europos pagaliau pasikeitė iš esmės, į Šiaurės Europą grįžo Atlanto ciklonai, o Viduržemio jūros regione įsitvirtino karšti orai. Šie dideli pokyčiai beveik sutapo su vasaros musono įsigalėjimu Pietų Azijoje, o svarbiausia – Indostano pusiasalyje. 

Ilgai birželio mėnesį išsilaikęs blokuojantis anticiklonas virš Skandinavijos nepraėjo be pasekmių. Kadangi tokio anticiklono užsibuvimas aukštose platumose yra anomalus reiškinys, tai kituose, gretimuose, vidutinių platumų regionuose tai galėjo lemti priešingo ženklo anomalijas. 

Pavyzdžiui, Vakarų Sibire beveik stacionarus šaltas cikloninis sūkurys birželio mėnesį lėmė vėlyvą vasaros pradžią ir didelį kritulių kiekį. O šito šalto sūkurio sąlytyje su šiltomis oro masėmis nuo Vidurinės Azijos birželio pabaigoje formavosi aktyvūs ciklonai, kurie judėdami į rytus nuo Altajaus kalnų (Rusija) stacionarizavosi ties Rytų Sajanais ir per kelias dienas išliejo nuo vieno iki kelių mėnesių kritulių normos. 

Labiausiai išsiliejo Angaros upės kairieji intakai Biriusa, Uda, Ija ir Oka, todėl nuo potvynių stipriausiai nukentėjo gyvenvietės esančios prie šių upių – Biriusinskas, Nižneudinskas, Tulunas ir Barlukas. Potvynių niokojančią galią dar sustiprino technogeninės avarijos – užtvankų griūtis bei dėl nuolaužų ir statybinių konstrukcijų susidariusios laikinos patvankos.

Liepos mėnuo – atostogų metas ne tik Lietuvoje, bet ir didesnėje Europos dalyje bei Kanadoje (JAV pats populiariausias atostogų mėnuo – rugpjūtis). Paprastai tai susiję su sušilusiu maudynių (jūroje, ežeruose, upėse ir kt.) vandeniu. 

Deja, šįmet bent Lietuvoje aukščiausia vandens temperatūra upėse ir ežeruose užfiksuota birželio viduryje – +25 +28 °C, vietomis ir birželio gale, o jūroje siekė iki +22 °C. Šį savaitgalį daug kur vandens temperatūra dėl vėsimo ir intensyvaus turbulencinio maišymosi sieks tik +16 +19 °C, o jūroje – tik +16 +17 °C. 

Tiesa, Rygos įlankoje, kuri yra sekli ir mažiau sūri, paprastai vandens temperatūra būna aukštesnė nei jūroje, tačiau dėl stipraus bangavimo, maišymosi ir vėsimo čia vanduo bent 2–3 °C vėsesnis. Žinoma, išskyrus kai kuriuos pakrančių ruožus, kur dėl vėjo sampūtos ar arti esančių upių žiočių (Piarnu, Jūrmala, Skultė) vandens temperatūra laikysis virš +16 °C.

Priešingai, dabar labai šiltas jūros vanduo yra Viduržemio jūroje. Aukščiausia vandens temperatūra – rytinėje jūros dalyje (Kipras, Izraelis, pietinė Turkijos pakrantė), Adrijos jūros šiaurinėje dalyje (Triestas, Venecija Rijeka), Ligūrijos ir Tirėnų jūrose, Marselio įlankoje ir šiaurinėje Sicilijos pakrantėje – daugiau kaip 27 °C; vėsiausia – pačioje vakarinėje Viduržemio jūros dalyje bei Egėjo jūroje – iki 24 °C. Vėsu Portugalijos Atlanto pakrantėse: nuo +17 °C ties Porto miestu, +18 +19 °C Lisabonoje iki +22 +24 °C ties Faro miestu, o Madeiros salos pakrantėse – +21 +23 °C.

Penktadienio ciklonas (centras ties Botnijos įlanka) – tikras proveržis sausros padarinių mažinimui, tačiau nepaisant grėsmingos jo debesų sistemos bendras numatomas kritulių kiekis per parą siekė tik 8–17 mm. Sekantis ciklonas nuo Šiaurės Atlanto per Pietų Skandinaviją mus pasieks sekmadienio naktį. Iš jo tikimasi dar tiek pat kritulių kaip penktadienį, tiesa gausesnių kritulių tikimybė bus šiaurinėje ir šiaurės rytinėje šalies dalyse. 

Kai kur lietingas išliks ir pirmadienis. Dar vienas nemalonus reiškinys susijęs su šiais ciklonais – tai audra; ypač ji aktuali mūsų pajūryje, nes vyraus vakarinių krypčių vėjai. Tiesa, pati stipriausia audra penktadienį laukiama šiaurinės Latvijos pajūryje ir Estijos salose: čia vėjo gūsiai gali siekti iki 25 – 28 m/s.

Kitą savaitę didelė nepaslanki žemo slėgio sritis susidarys virš šiaurinės Rusijos dalies. Lietuva atsidurs šios srities vakarinėje periferijoje, todėl nuo antradienio vakarų vėjai nurims, vėjas pasisuks iš šiaurės ir šiaurės rytų, dienomis vyraus trumpalaikiai krituliai, vietomis su perkūnija. 

Virš Rytų Europos vis dar laikysis vėsi poliarinė oro masė, todėl oro temperatūra daug nepakils: nuo +8 +12 °C naktimis iki +16 +21 °C dienomis. Matomai, tokių karštų orų, kokius turėjome birželį bent per artimiausias kelias savaites nesulauksime.

Iš kitos pusės šie vėsūs ir lietingi orai (ne iškart) padės sumažinti sausros keliamą žalą žemės ir miškų ūkiui, paviršinio ir gruntinio vandens telkiniams. Ypač turėtų atsigauti ganyklos bei spygliuočių miškai.

Galbūt sulauksime ir gausesnio grybų derliaus, o mūsų upėse vandens debitas taps bent truputį didesnis už aplinkosauginį.

Liaudies meteorologijoje yra žinoma liepos 10 diena, kuri vadinama septyniais miegančiais broliais. Tikima, kad pagal šios dienos orus galima spėti likusios vasaros ar bent jos dalies orus.

Sakoma, kad jei šią dieną lyja, tai lietingos bus kitos septynios dienos, arba net ir septynios savaitės. Na, o jeigu sausa – tai atitinkamai bus be lietaus likusią vasaros dalį. Tiesa, niekur nėra informacijos, ko tikėtis, jeigu lietus trumpalaikis ar lietaus zona padengia ne visą Lietuvos teritoriją. Čia daug erdvės mūsų pačių interpretacijoms ir spėjimams.

Remiantis Europinio vidutinės trukmės prognozių centro (ECMWF) ilgalaikėmis prognozėmis reiktų tikėti, kad paskutinis liepos ir pirmas rugpjūčio dešimtadieniai bus šiltesni už klimatinę normą, o kritulių kiekis – artimas normai. Taigi, nenusiminkime, vasara tik įsibėgėja.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Vaikinas

2019-07-10   14:41

IP: 78.61.17.208

Labai gražios merginos.

Rora

2019-07-10   10:01

IP: 78.57.245.154

Greičiau, kas nors duokit toms merginoms pavalgyti, nes jos gali ir nesulaukti to pozityvaus oro...

klp

2019-07-08   07:25

IP: 213.161.245.218

parink tu man tokias...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vasara

20 arba 40 eurų – tiek teks pakloti dviračiu arba elektriniu ...

Palangoje pareigūnai per reidą vos spėjo rašyti baudas nuotrauka, foto

Klaipėdos džiazo orkestras pristato unikalų ir naują projektą – bendrą koncertinę programą...

Vasariškai viliojantis žvaigždės iš Vokietijos koncertas nuotrauka, foto

Rekordinė Europos karščio banga ketvirtadienį, kaip prognozuojama, intensyvės, todėl pareigūnai rengiasi situacijai,...

Europa rengiasi svilinančio karščio bangai nuotrauka, foto

AB "Smiltynės perkėla" darbuotojai sako, kad per Joninių ilgąjį savaitgalį jiems sekėsi...

Keltininkams Joninių savaitgalis nebuvo baisiausias nuotrauka, foto

„Atlantas“ nusileido ir „Gornik“ ekipai nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Atlanto“ futbolininkai Lenkijoje sužaidė dar vienerias kontrolinės rungtynes. Zabžės miesto stadione...

Mieste pamatytas paukštis pradžiugino ne visus nuotrauka, foto

Klaipėda, Pačiame uostamiesčio centre - miestiečius stebinantis paukštis. Paklydėlį įamžinusios klaipėdietės nuotraukomis...

Šeimos pramoga Klaipėdoje apkarto: išėjo pašiurpę nuotrauka, foto

Gyvūnai, Šeimos apsilankymas Klaipėdos zoologijos sode, kuris turėjo būti pramoga, apkarto iškart po...

„Valstiečiai“ pasitiki Ramūnu Karbauskiu nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) taryba pareiškė pasitikėjimą partijos pirmininku Ramūnu...

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Gyvūnai, Paskelbta prieš 4 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...