VLK: lietuviai nesiveržia gydytis į užsienį

VLK: lietuviai nesiveržia gydytis į užsienį

Nors jau metus privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdrausti lietuviai gali vykti laisviau gydytis svetur, žmonės neskuba naudotis šia naujove ir mieliau lieka gydytis Lietuvoje arba vyksta į kaimynines šalis, kur gydymo paslaugų kainos panašios, rodo Valstybinės ligonių kasos (VLK) pateikti duomenys.

VLK Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėjos pavaduotojos Vaidos Momkuvienės teigimu, ankstesnės VLK prognozės, kad naujovės nesukels užsienyje gydytis panorusių kraštiečių antplūdžio, pasitvirtino.

"Tuo mes neišsiskiriame iš kitų Baltijos šalių, kuriose prašymų kompensuoti tarpvalstybinės sveikatos priežiūros išlaidas taip pat gaunama nedaug. Mažiausiai gydytis svetur vyksta latviai, o estai ir mūsų kraštiečiai yra panašūs pagal pateikiamų prašymų skaičių, kuriais prašoma kompensuoti patirtas gydymosi išlaidas. Tai rodo, kad Baltijos šalių gyventojai mieliau renkasi savo šalyje teikiamas gydymo paslaugas", - pranešime spaudai cituojama V. Momkuvienė.

Per metus už mūsų šalies ribų gydytis buvo išvykę 43 žmonės, kurie grįžę kreipėsi į ligonių kasas ir paprašė kompensuoti svetur patirtas gydymo išlaidas. Daugiausia sprendimų kompensuoti pacientų patirtas išlaidas yra priėmusi Vilniaus teritorinė ligonių kasa (TLK) - 18. Kitos TLK tokių sprendimų turi mažiau: Klaipėdos TLK - 12, Šiaulių ir Panevėžio TLK - po 4, Kauno TLK - 3.

Mūsų kraštiečiai daugiausiai pateikė prašymų kompensuoti Latvijoje (12), Vokietijoje (10) bei Estijoje (7) suteiktų gydymo paslaugų išlaidas.

"Pagal pacientų pateiktas sąskaitas matyti, kad visi mūsų pacientai, kurie gydėsi svetur, sumokėjo daugiau nei 361 tūkst. litų, o iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto jiems buvo kompensuota tik apie 56,6 tūkst. litų. Vadinasi, patys gyventojai gydymo paslaugoms vidutiniškai išleido 6 kartus daugiau, nei buvo jiems kompensuota", - pasakojo V. Momkuvienė.

Didžiausia paciento sumokėta suma - beveik 51 tūkst. litų už operaciją, atliktą Vokietijoje. Iš PSDF biudžeto šiam pacientui buvo kompensuota apie 7 tūkst. litų.

VLK primena, kad norint gydytis užsienyje ir gauti kompensaciją iš PSDF, žmogus turi būti apdraustas PSD. Išvykstant visuomet reikalingas gydytojo siuntimas, nes tokia sąlyga taikoma ir apdraustiesiems, gaunantiems paslaugas Lietuvoje. Bus kompensuojamos tik tokių paslaugų, kurios teikiamos ir Lietuvoje, išlaidos.

Už gydymą iš karto reikės susimokėti savo lėšomis, o vėliau pateikti prašymą TLK dėl kompensacijos. ES šalyse suteiktų paslaugų išlaidos kompensuojamos tokiais pat įkainiais, sąlygomis ir apimtimi, kaip būtų kompensuojamos Lietuvoje. Susidaręs skirtumas tarp Lietuvos ir ES šalies įkainių nekompensuojamas.

Kompensuojamos tik gydymo paslaugos, o ne estetinės chirurgijos, pavyzdžiui, raukšlių lyginimas, dantų balinimas ar kitos grožio korekcijos. Nekompensuojamos išlaidos dėl slaugos ar ilgalaikio gydymo, ligų prevencijos programų paslaugų, transplantacijai skirtų audinių, ląstelių arba organų paskirstymo bei gavimo, skiepijimo ir profilaktinių paslaugų, kurios gautos svetur, išlaidos.

Žmogus turi pats susimokėti už kelionę, nakvynę, maitinimą, vertimo paslaugas ir kt. išlaidas. Prašymus kompensuoti tarpvalstybinės sveikatos priežiūros išlaidas svarbu pateikti TLK, esančioms Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje ir Šiauliuose, ne vėliau kaip per vienus metus nuo gydymo paslaugų suteikimo svetur.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder