Vienam asmeniui - kad ir dešimt sveikatos pažymų

Vienam asmeniui - kad ir dešimt sveikatos pažymų

Pateikti medicininę sveikatos pažymą būtina daug kur - besirengiant mokytis ar dirbti, norint įsigyti ginklą ar vykti į užsienį, dar viena būtina ir būsimam vairuotojui. Tačiau vieša paslaptis, kad tokie sveikatos patikrinimai tėra formali ir atsainiai atliekama procedūra, už kurią tenka sumokėti ne tokius jau ir mažus pinigus. Kurie, beje, nebūtinai pasiekia įstaigą.

Apie tai liudija ir "Vakarų ekspreso" žurnalistinis eksperimentas. Jį atliko šio straipsnio autorė, kai nusprendus mokytis iš jos buvo pareikalauta į mokymo įstaigą kuo greičiau pateikti ir sveikatos pažymą.

Pinigai - į kišenę

Žurnalistė turi galiojančią darbui reikalingą medicininę knygelę, dar pavasarį, prieš gaudama vairuotojo pažymėjimą, tikrinosi sveikatą, nes to reikalavo VĮ "Regitra". Aišku, už šias pažymas reikėjo kaskart mokėti. Visgi jos mokymosi įstaigai netinka, tad tenka iš gydytojų prašyti dar vienos.

Rugsėjo pradžioje nupėdinusi į Sveikatos priežiūros centrą, žurnalistė buvo nusiųsta į septintą aukštą, kur ir vykdoma sveikatos patikra bei išrašomos sveikatos pažymos. Priėmusi merginą gydytoja iškart pasiteiravo, ar pastaroji iš tiesų norėtų pasitikrinti sveikatą, ar pažymos ji norėtų greitai.

Žurnalistė paaiškino, kad norėtų "greitai", nes sveikatą tikrinosi visai neseniai, prieš kokį pusmetį, kai laikė vairavimo egzaminą. Gydytoja dar pasiteiravo, ar ji nenorėtų atlikti kokių nors tyrimų, pavyzdžiui, plaučių. Sutikus gydytoja sakė rezultatus pranešianti vėliau, nes laukė nemažai žmonių. Sparčiai užpildžiusi mokyklai reikalingą sveikatos pažymą, ji paprašė 10 eurų. Pasakiusi, kad piniginėje neturi grynųjų, žurnalistė pasiteiravo, ar negalėtų mokėti banko kortele. Sužinojusi, kad galima atsiskaityti tik grynaisiais, teko bėgti ieškoti bankomato. Sugrįžus pasiimti pažymos, gydytoja banknotą įsidėjo į kišenę ir įdavė pažymą.

50 įkainių

Sveikatos priežiūros centro tinklalapyje šalia gydymo įstaigos teikiamų paslaugų nurodoma, jog čia vykdomi profilaktiniai vairuotojų sveikatos tikrinimai, taip pat - reikalingi norinti įsigyti ginklą, vykstant į užsienį (suaugusiesiems ir vaikams), dirbant profesinės rizikos sąlygomis, dirbant maisto gaminimo ir prekybos įmonėse, sveikatos, vaikų ugdymo įstaigose bei stojančių į aukštąsias ir kitas mokymo įstaigas.

Centro vyriausioji gydytoja Loreta Venckienė aiškino, jog įstaiga vadovaujasi Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymu, kuriuo reglamentuojama sveikatos tikrinimų tvarka.

"Ten yra nurodomi visi galimi sveikatos tikrinimai: ir sportuojančių, ir nėščiųjų, ir vaikų, ir kitų, kurie įsidarbina ar dirba kenksmingomis sąlygomis, vairuotojų, laivyno, geležinkelio darbuotojų. Egzistuoja skirtingos kategorijos, kai sveikatos tikrinimas yra mokamas, o kainos yra nurodytos Sveikatos apsaugos ministro įsakyme", - kalbėjo L. Venckienė.

Paklausta, kiek kainuoja sveikatos patikrinimas, pašnekovė sakė, jog įkainiai gali būti skirtingi. Užėjus į skyrių, anot jos, reikia pateikti siuntimą ir tuomet nurodoma, kuris iš 50 galimų įkainių taikomas. Įkainiai siekia nuo 6 iki 43 eurų (vairuojantiems laivą). Tačiau privačios įstaigos gali pačios nusistatyti įkainius.

Paprašyta pakomentuoti žurnalistės atvejį, kai 10 eurų buvo įduota tiesiog gydytojai į kišenę be jokių sveikatos patikrų, pašnekovė nesuprato, kaip tai galėjo įvykti.

Esą gydytoja pacientui privalo įteikti siuntimą į kasą, kuriame nurodomas paslaugos kodas. Ten susimokėjus įteikiamas kvitas.

Paklausta, kam vienam žmogui reikia tiek daug sveikatos pažymų, pašnekovė sakė, kad šis klausimas turėtų būti skirtas ministerijai.

"Mes tik teikiame paslaugą. Jeigu nėra pasenę dokumentai, mes galime įvertinti specialistų išrašus - peržiūrėti ambulatorinę kortelę, jei žmogus gydosi mūsų įstaigoje. Jeigu asmuo neseniai tikrinosi sveikatą vairuotojo pažymėjimui gauti ir jei yra matomi komisijos duomenys, o ne vien išvada, tuomet tam tikrais atvejais galime jais pasinaudoti", - atskleidė pašnekovė.

Kita vertus, sveikatos patikrinimas žmogui, įstojusiam mokytis, tarkime, siuvėjo specialybės, esą labai skiriasi nuo būsimo vairuotojo patikros.

L. Venckienė samprotavo, kad toks atsainus sveikatos patikrinimo atvejis - vienkartinis. Esą dažniau pacientai patys vengia tikrintis savo sveikatą.

"Neseniai pedagogai triukšmavo, kodėl jie turintys eiti pas loristą. Mes jiems aiškiname, kad ministro įsakyme rašoma, jog loristas turi patikrinti pedagogo balso stygas. Būna ir taip, kad žmogus atbėga tekinas ir sako, kad jo į darbą nepriims, jei per 15 minučių darbdaviams neatneš sveikatos pažymos. Specialistai, matyt, į tokias situacijas pažvelgia žmogiškai", - samprotavo L. Venckienė.

Paklausta, ar tokie patikrinimai nėra, liaudiškai tariant, tik laiko gaišimas ir pinigų mėtymas, vyr. gydytoja tvirtino priešingai - esą tokių patikrinimų metu atrandama labai daug ligų ir pacientai, kurie kitu atveju nė nebūtų apie jas įtarę, nukreipiami gydytis.

Kas mokama ir nemokama?

Sveikatos apsaugos ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Giedrė Maksimaitytė pirmiausia atkreipė dėmesį, kad gydymo įstaigose, su kuriomis ligonių kasos yra sudariusios sutartis dėl sveikatos paslaugų teikimo ir jų išlaidų apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis (tarp jų ir Klaipėdos sveikatos priežiūros centras), visiems pacientams turi būti skelbiama, kurios paslaugos įstaigoje yra mokamos, o kurios - ne.

"Visais atvejais už paslaugas, kurios yra apmokamos PSDF lėšomis, gydymo įstaigos negali reikalauti mokėti antrą kartą. Pavyzdžiui, negalima imti mokesčio už asmens profilaktinio patikrinimo atlikimą, vaiko sveikatos patikrinimą pažymai į mokyklą ar darželį gauti, nes tai apmokama PSDF lėšomis", - teigė G. Maksimaitytė.

Anot jos, profilaktinio sveikatos tikrinimo kaina gali skirtis ir priklauso nuo profilaktinio tikrinimo rūšies.

"Kadangi sveikatos pažymų yra įvairių rūšių, sveikatos patikrinimai pažymoms gauti skiriasi pagal tai, kokius tyrimus bei patikrinimus reikia atlikti", - dėstė G. Maksimaitytė.

Į klausimą, ar sveikatos pažymos nėra tik mažai naudos teikiantis formalumas, ministerijos atstovė neatsakė.

Pažymos - dar greitesniu būdu

Beje, Lietuvoje veikia ir privačios klinikos, greitai išrašančios sveikatos pažymas.

Pavyzdžiui, viename internetiniame tinklalapyje įvardijama 13 privačių įstaigų, kurios greitai "iškepa" reikiamas sveikatos pažymas. Šiame tinklalapyje galima internetu užsakyti sveikatos pažymas vairuotojams ir darbuotojams. Taip pat greičiau galima gauti ir pirmosios pagalbos kursų baigimo pažymą. Paspaudus vieną pasirinktą variantą, reikia užpildyti asmens duomenis, o vėliau pačiam atsakyti į klausimus apie kamuojančias ligas. Tuomet pažymėti, kurioje klinikoje vėliau atsiimti savo sveikatos pažymą - ji klinikoje pacientui bus išduodama vos per pusvalandį.

Būsimam vairuotojui ši paslauga atsietų nuo 9 iki 17 eurų, darbuotojui 10-14 eurų, tiek pat kainuoja ir pirmosios pagalbos kursų baigimo pažymėjimas.

Tačiau, anot G. Maksimaitytės, Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba, išnagrinėjusi šiame tinklalapyje besiskelbiančių asmens sveikatos priežiūros įstaigų informaciją apie teikiamas paslaugas, nieko blogo čia neįžvelgė ir konstatavo, jog "aprašoma įvairių pažymų išdavimo tvarka bei numatyti įstaigų veiksmai atitinka teisės aktais nustatytus vairuotojų bei darbuotojų sveikatos patikrinimo reikalavimus".

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder