Už sugadintą sveikatą - 1,5 tūkst. eurų

Už sugadintą sveikatą - 1,5 tūkst. eurų

1,5 tūkst. eurų neturtinės žalos priteista 17 Ukmergės rajono apylinkės teismo darbuotojų, kurie nukentėjo nuo teismo pastate išpilto gyvsidabrio. Tokį sprendimą vakar paskelbė 32 nukentėjusiųjų grupinį ieškinį išnagrinėjęs Švenčionių rajono apylinkės teismas.


Penkių ieškovų ieškinius teismas atmetė. Likusiems priteista neturtinė ir turtinė žala nuo 750 iki 1500 eurų. Tuo tarpu nukentėjusieji reikalavo, kad iš valstybės jiems būtų priteista nuo 50 tūkst. iki 200 tūkst. eurų turtinės ir neturinės žalos.

Į teismą, jausdami gyvsidabrio poveikio pasekmes sveikatai, kreipėsi teismo pastate dirbę vienas teisėjas, teismo tarnautojai, prokurorai, advokatai.

Vienintelis teisme teisybės ieškojęs teisėjas, laikinai einantis Ukmergės apylinkės teismo pirmininko pareigas, Rinaldas Adamonis, kalbėdamas su „Vakaro žiniomis“, negalėjo atsakyti, kodėl kiti jo kolegos nepateikė ieškinių. Tai esą buvęs kiekvieno asmeninis sprendimas. Beje, į teismą nesikreipė ir dabartinis generalinis prokuroras Evaldas Pašilis, anksčiau dirbęs teisėju Ukmergėje.

Paprašytas įvertinti Širvintų teismo sprendimą R.Adamonis jį pavadino pasityčiojimu. Jis sakė negalintis kalbėti už kitus, bet pasiryžęs šį teismo sprendimą skųsti. Pasak teisėjo, gyvsidabrio apnuodijimo pasekmes jaučia ne tik jis, bet ir žmona, nors ji teismo pastate nedirbo, o tik retkarčiais jame lankydavosi.

„Aš ir galvoju, nuo ko ji apsikrėtė. Greičiausiai aš parnešdavau tą gyvsidabrį namo su drabužiais. Nes kai paskutinį kartą darėme tyrimus, jos organizme rado didesnį kiekį gyvsidabrio nei mano. Tyrimas darytas šiais metais privačiai Vilniuje, Grybo gatvėje. Mano žmona kartais ateidavo pas mane ir to, matyt, užteko. Medikai sako, kad priklauso nuo imuninės sistemos, kaip organizmas reaguoja“, - teisėjas prisipažino, kad dėl to šeimoje buvo priimtas sunkus sprendimas žmonai nutraukti nėštumą.

Teisėjas neslėpė, kad jaučia pablogėjusią savo sveikatą, ypač nusilpusį regėjimą. „Mano visas skrandis yra sušaudytas erozijos, pastoviai vartoju vaistus“, - sakė R.Adamonis.

Advokatas Gintaras Černiauskas paaiškino teismo motyvus, kodėl žala nepriteista visiems ieškovams. Esą teismas nusprendė, kad gyvsidabris teismo pastate buvęs ne dešimtmetį, o kur kas trumpiau. Todėl laikoma, kad tie žmonės, kurie 2012 metų gruodį, kada buvo aptikta ir surinkta apie 3 kilogramus nuodingojo metalo, nebedirbo, vadinasi, ir nenukentėjo.

„Aš manau, kad valstybė demonstruoja savo požiūrį į žmogų kaip į nieką, tas požiūris baisesnis negu sovietiniais laikais“,- pasak ieškovų atstovo, po Černobylio katastrofos žmonės iš pavojingos zonos buvo evakuoti per 36 valandas, o čia turėjo dirbti dešimtmetį, nes pirmąkart gyvsidabrio rasta 2003 metais.

„Mūsų pateikti įrodymai teismui, visi duomenys, pačių ieškovų nusiskundimai dėl sveikatos, jų jaučiami simptomai bei labai panašūs ir pasikartojantys tam tikrų grupių žmonių susirgimai leidžia manyti, kad gyvsidabris buvo nuo 2003 metų ar dar anksčiau. Todėl, jo manymu, nukentėjusių yra kur kas daugiau nei ryžosi bylinėtis.

Sprendimą paskelbusi Širvintų rajono apylinkės teismo pirmininkė Irina Serafin, sakė, kad neturtinės žalos dydį sunku tiksliai įvertinti. Pasak teisėjos, neturtinės žalos dydį lėmė tai, kad visi medikai, kurie atliko tyrimus ir dalyvavo teismo posėdyje, apsinuodijimo gyvsidabriu nenustatė. „Aš atsižvelgiau į tai, kad žmonės dirbo patalpoje, kurioje buvo rasta labai pavojinga toksiška medžiaga“, - sakė ji.

Teismo pirmininkė paaiškino, kad nebuvo tenkinti ieškiniai tų asmenų, kurie teisme dirbo gerokai anksčiau, o po 2003 metų įvykių tyrimas parodė, kad patalpose gyvsidabrio garų nebebuvo. Todėl byla buvo nagrinėjama tik 2012 metų kontekste.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder