2019 m. gegužės 26 d. 04:52 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Tatuiruoti "saulyčių" tėvai: nesigėdijame savo vaikų

(4)

Tatuiruoti "saulyčių" tėvai: nesigėdijame savo vaikų nuotrauka, foto

VILTIS. Akcijos organizatoriai tikisi, kad pasklisianti žinia apie išskirtines tatuiruotes padidins žmonių supratingumą ir skleis žinutę, jog nebesilaikoma pasenusių nusistatymų gėdytis negalios ir ją slėpti.

© Organizatorių nuotr.

Rytoj, kovo 21-ąją, pasaulyje bus minima Dauno sindromo diena. Daugelio Lietuvos miestų gyventojai, auginantys švelniai "saulytėmis" vadinamus vaikus, gimusius su šiuo sindromu, prisijungė prie pasaulinės iniciatyvos išreikšti palaikymą tatuiruotėmis. Prie masinės tatuiruočių akcijos prisidėjo ir klaipėdiečiai.

Artėjant kovo 21 d. Lietuvos žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacija pakvietė lietuvius, auginančius "saulytes", išsitatuiruoti tris stilizuotus strėlių smaigalius - tarptautiniu tapusį simbolį.

Plintanti iniciatyva

"Niekada negalvojau, kad turėsiu tatuiruotę. Mano požiūris į jas visuomet buvo konservatyvus. Aš pati save nustebinau, kai suburtą vietinių tėvų grupę pakviečiau į tatuiruočių saloną, kur praėjusią savaitę pasidariau savo pirmąją tatuiruotę. Dabar aš didžiuojuosi turėdama tatuiruotę su trimis strėlių smaigaliais, kuri parodo, jog aš pažįstu ir myliu žmogų, turintį Dauno sindromą. Tas žmogus yra mano ketvirtasis vaikas - 14 mėnesių dukra Iva", - pasakojo asociacijos Klaipėdos apskrities skyriaus koordinatorė Sanna Karosas.

Pasak pašnekovės, šios tatuiruotės fenomenas atsirado Jungtinėse Amerikos Valstijose 2017 metų pabaigoje ir sparčiai plinta visame pasaulyje.

Socialiniuose tinkluose, ypač "Instagram", žmonių, turinčių Dauno sindromą, šeimos nariai demonstruoja savo tris strėles, išdėstytas vienoje eilėje, pridėdami grotažymę #theluckyfewtattoo (liet. vieno iš laimingųjų tatuiruotė). Kiekvieną dieną įkeliama vis daugiau šių nuotraukų.

PRANEŠIMAS. "Tatuiruotė yra mūsų vizualus, viešas pranešimas, kad mes didžiuojamės savo vaikais, turinčiais Dauno sindromą", - sako "saulytę" Ivą auginantys Sanna ir Saulius Karosai.

"Strėlės simbolizuoja, kaip mes - šių ypatingų vaikų tėvai - pakylam ir judam į priekį. Visai kaip strėlės mes pakylam aukščiausiai po to, kai būname traukiami ir tempiami atgal - kartais net daugiau nei galvojom, jog galim iškęsti. Trys strėlės simbolizuoja tris dvidešimt pirmąsias chromosomas, kurios yra Dauno sindromo atsiradimo priežastis", - paaiškino S. Karosas.

Apie tatuiruotes anksčiau negalvojo ir klaipėdietis dailininkas Aurimas Eidukaitis, tačiau, paskatinus žmonai, kartu su ja nusprendė taip pagerbti savo dukrą.

"Ta tatuiruotė ne šiaip dėl grožio, bet kaip priminimas. Taip, šiek tiek daugiau reikia užsiimti su jais nei su eiliniais vaikais, bet tai nėra taip sunku", - sakė A. Eidukaitis.

Jis sakė pastebėjęs, kad dukrelė turi net geresnę atmintį nei sūnus - atsimena tai, ką išmoko, sužinojo, domisi, gerai įsidėmi konkrečius dalykus, detales.

"Kažkaip nesu pastebėjęs kažkokios išskirtinės žmonių reakcijos, aplinkiniai tikrai pirštais nebado, viskas yra normalu. Visa šeima visur kartu einame, važiuojame, lankomės renginiuose. Niekada nebuvo nė minties, kad dukra gali, pavyzdžiui, nesuprasti kokio nors spektaklio ar panašiai. Ji yra toks pat vaikas, kaip ir kiti. Žiūrėkime į visus, turinčius šį sindromą, kaip ir į visus kitus žmones, neskirstykime į geresnius ar blogesnius", - ragino menininkas.

S. Karosas pridūrė besitikinti, kad pasklisianti žinia apie išskirtines tatuiruotes padidins žmonių supratingumą ir skleis žinutę, jog nebesilaikoma pasenusių nusistatymų gėdytis negalios ir ją slėpti.

"Tatuiruotė yra mūsų vizualus, viešas pranešimas, kad mes didžiuojamės savo vaikais, turinčiais Dauno sindromą. Tiesa, dauguma mūsų iš pradžių liūdi dėl papildomos chromosomos, tačiau dabar mes besąlygiškai mylime ją turinčius vaikus. Mes nesigėdijame savo vaikų, o priešingai - aktyviai ir atvirai pasisakome už visų žmonių įtraukimą ir priėmimą į visuomenę. Tikimės, kad visuomenė greitai supras, jog su tinkamu švietimu ir integracija žmonės, turintys Dauno sindromą, gali būti vertinga visuomenės dalis", - įsitikinusi S. Karosas.

 

Tatuiravo nemokamai

Lietuvoje daug tėvų, turinčių vaikus su Dauno sindromu, nusprendė pasidaryti tatuiruotes - strėles. Akcijoje dalyvavo Lietuvoje ir užsienyje gyvenantys "saulyčių" tėvai, broliai, seserys ir kiti šeimos nariai.

Prie gražios iniciatyvos Klaipėdoje prisidėjo "Captain Savage" tatuiruočių salonas, kurio meistrai "saulyčių" šeimos nariams strėlyčių tatuiruotes darė nemokamai.

Studijos vadovas Henrikas Daugintis sakė, kad Sanna, atėjusi pas tatuiruočių meistrus, paklausė, gal būtų galima pigiau padaryti tatuiruotes.

"Mes, išgirdę, kokia tai akcija, pasiūlėme tai padaryti nemokamai. Mes puikiai suprantame, kokie sunkumai yra gyvenant su trisomija, taip parodėme solidarumą. Prisijungė visa komanda, norėjome visi prisidėti. Žinojome, kad užsienyje, ypač Amerikoje, tokios tatuiruotės plačiau paplitusios, bet Lietuvoje to dar nebuvo tekę matyti, tad norėjosi būti pirmiesiems tai darantiems, galbūt kitoms studijoms būti pavyzdžiu", - pasakojo H. Daugintis.

 

Jis patikino, kad dalyvavimas akcijoje paliko labai gerus įspūdžius, nes visa komanda nori tobulėti ne tik profesine prasme, bet ir augti dvasiškai.

Apytiksliai 1 iš 800 vaikų gimsta su Dauno sindromu, nepriklausomai nuo socialinės šeimos padėties. Tai labiausiai paplitęs genetinis sutrikimas, atsirandantis dėl visų ar dalies trečiųjų dvidešimt pirmųjų chromosomų buvimo. Šį sindromą turi apie 1 000 lietuvių.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Lina

2018-03-25   08:42

IP: 86.100.68.153

Pradėkit galvoti ir kovoti, ką Sauliukai darys Lietuvoje, kai neliks Jūsų? Šypsosis už 100 eurų neįgalumo pašalpos? Socializuosis kur? Gerai jei liks globoti brolis ar sesuo, o jeigu neturės sveikų? Jūsų teveliai amžius turi ribas,žaidimas baigsis, tatuiruotės išbluks, liks plika realybė.

nu jo

2018-03-21   07:55

IP: 88.198.225.242

toks jausmas kad ne pas vaikus Dauno sindromas

Visas idiotizmas

2018-03-21   07:20

IP: 185.117.214.16

Ateina is A m e r i k o s

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Atėjus vasariškiems karščiams lietuviai pradeda deginimosi sezoną. Gydytojai primena, kad tai gali...

Medikai įspėja apie pirmosios saulės pavojų nuotrauka, foto

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) paskelbti Respublikinės Klaipėdos ligoninės ir Klaipėdos jūrininkų ligoninės...

Iš naujo: ligoninių direktorių ieškos pagal naują tvarką nuotrauka, foto

Praėjusią savaitę Klaipėdos gydymo įstaigų slaugytojai įvairiai minėjo savo profesinę šventę. Klaipėdos...

Apie slaugytojų darbą kalbėta mokslinėje konferencijoje nuotrauka, foto

Siekdama gerinti vaikų sveikatos priežiūros kokybę ir bendradarbiaudama su šeimos gydytojų bei...

Atsisakoma perteklinių pažymų apie vaikų sveikatą nuotrauka, foto

Sekmadienį klaipėdiečiai "Riedės į vasarą" nuotrauka, foto

Sportas, Gegužės 26 dieną (sekmadienį) Klaipėdoje organizuojamas didžiulis dviračių, riedučių, paspirtukų, riedlenčių ir...

Klaipėdietis Žygimantas Stanulis – absoliutus Lietuvos čempionas nuotrauka, foto

Sportas, Šeštadienio vakarą Klaipėdoje baigėsi dvi dienas vykę Lietuvos sunkiosios atletikos vyrų ir...

Jurgis Plonaitis niekada nebuvo tapęs "išverstaskūriu" nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Per ilgus dešimtmečius, nugyventus Klaipėdos krašte, Mažosios Lietuvos tyrinėtojui Bernardui Aleknavičiui Klaipėdos...

Drevernos lobiai nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, 1253 metais balandžio 4 dieną pirmą kartą sutartyje su Kuršo vyskupu...

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 8 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...