2019 m. liepos 21 d. 14:14 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Rūpintis širdimi - užduotis kiekvienai dienai

(1)

Rūpintis širdimi - užduotis kiekvienai dienai nuotrauka, foto

PAVYZDYS. Kasmet Jūrininkų ligoninės bendruomenė savo pavyzdžiu rodo, kokia svarbi sveika gyvensena ir judėjimas - jau 11 kartų surengtas dviračių žygis per Klaipėdą, o šį sekmadienį vyks jau dvyliktoji tokia akcija.

© Egidijaus Jankausko nuotr.

Reklama

Metai iš metų gydytojai ir sveikatos specialistai ragina žmones labiau rūpintis savo sveikata, ypač - širdimi. Ne veltui - teigiama, kad širdies ir kraujagyslių ligos yra dažniausia mirtingumo priežastis pasaulyje - dėl to kasmet miršta net 17,5 mln. žmonių.

Europos kardiologų draugijos epidemiologinėje apžvalgoje Lietuvos situacija taip pat atrodo sudėtinga - nuo širdies ir kraujagyslių sistemos ligų miršta beveik dvigubai (56 proc.) daugiau gyventojų negu vidutiniškai Europos Sąjungos (ES) šalyse senbuvėse - Lietuvos vyrų ir moterų standartizuoti mirtingumo nuo kraujotakos sistemos ligų rodikliai yra vieni didžiausių ES.

Klaipėdos jūrininkų ligoninės gydytoja kardiologė Dalia Jarašūnienė sako, kad medikai iš savo pusės daro viską, ką gali, tačiau labiau rūpintis savimi turi patys lietuviai.

Tyrimai tobulėja

"Ligoninėje galime pacientą ištirti visapusiškai. Galime diagnozuoti širdies ligas krūvio mėginiais, echoskopija, Holterio monitoringu, koronarografija, taip pat ir nauju metodu, kurio anksčiau neturėjome galimybės atlikti - magnetiniu rezonansu. Jo dėka galime gydyti efektyviai ir prognozuoti tolesnę paciento sveikatą", - pasakojo D. Jarašūnienė.

Pasak jos, plečiasi elektrofiziologinių procedūrų diapazonas, tiksliau nustatomi širdies ritmo sutrikimai, atliekama daugiau radiodažnuminių abliacijų, yra visos galimybės diagnozuoti ir gydyti širdies ligas.

Gydytojos radiologės Giedrės Kviecinskienės teigimu, širdies tyrimai pastaraisiais metais stipriai žengia į priekį - prieš keletą metų pradėta atlikti širdies tyrimą magnetiniu rezonansu.

Reklama

"Per metus atliekame apie 400 tokių tyrimų, kuriuos daro gydytojas radiologas ir trys gydytojai kardiologai. Tai vienas sudėtingiausių ir vienas mažiausiai invazyvių tyrimų, kurio metu nėra spinduliuotės. Tai labai reikalingas ir kardiochirurgams bei kardiologams naudingas tyrimas, nes leidžia objektyviai įvertinti patį širdies raumenį - kiek jo yra gyvo, kiek jis pažeistas, ar yra randas, ar yra kokių nors uždegiminių pakitimų, o gal tai sisteminės ligos. Tyrimas trunka gerą valandą, jo metu reikia pasistengti ne tik tyrėjams, bet ir pačiam tiriamajam, nes jis turi valdyti kvėpavimą, klausyti komandų. Be to, magnetinio rezonanso kapsulė tikrai nėra pati maloniausia vieta, kurioje reikia būti", - apie 2015-aisiais Jūrininkų ligoninėje pradėtą atlikti modernų tyrimą pasakojo G. Kviecinskienė.

Prieš porą savaičių Jūrininkų ligoninėje vyko išskirtinai širdies magnetinio rezonanso tyrimams skirta tarptautinė konferencija, kurios metu kalbėta apie šio tyrimo technines naujoves, pasiekimus, tyrimo vaidmenį ūminio miokardito diagnostikoje, tyrimo galimybes nėštumo metu, aptarti klinikiniai atvejai.

Pasak gydytojos radiologės G. Kviecinskienės, šio tyrimo rezultatai naudojami planuojant chirurginį gydymą, ligų diferenciacijai. Įvertinus rezultatą galima spręsti, kuris gydymas labiau tinka konkrečiam pacientui, kuris bus efektyvesnis. Taigi nuo tyrimo rezultatų ir parinkto gydymo priklauso tolesnė paciento gyvenimo kokybė.

"Kardiologai nusprendžia, kam šis tyrimas turėtų būti atliekamas. Jis nėra atrankinis, t. y. atliekamas visiems. Kai yra tam tikros indikacijos, tuomet ir paskiriamas magnetinis rezonansas. Lietuvoje toks tyrimas atliekamas tik trijose vietose - Vilniuje, Kaune ir pas mus. Širdies raumens gyvybingumas yra labai svarbu - reikia žinoti, ar tai randas, kurio audinio jau nebegalima atgaivinti, ar tai raumuo, kuriame atkūrus kraujotaką jis vėl pradės tinkamai funkcionuoti. Tyrimo metu reikia apdoroti didžiulius kiekius informacijos, tačiau klinicistams darbas labai palengvėja, o kartais net kardinaliai keičiasi diagnozė - gal tai ne infarktas, o širdies raumens uždegimas? Gerai matomi ir širdies augliai, tad chirurgui lengviau operuoti, kai jis žino, ką ras", - apie tyrimus kalbėjo G. Kviecinskienė.

Prevencija - gyvybiškai svarbu

Kardiochirurgas Gediminas Kundrotas pasakojo, kad jau kurį laiką atliekama stabilus skaičius širdies operacijų. Pagrindinė priežastis - aterosklerozė ir jos padariniai širdies vožtuvams, stambiosioms kraujagyslėms.

"Ligų paplitimas proporcingas amžiui - serga vyresnio amžiaus žmonės. Tačiau operacijų struktūra keičiasi, labai retai operuojame vožtuvus dėl reumato, nes ta problema jau sprendžiama kitaip, bet daugėja sklerotinių vožtuvų ydų", - dėmesį atkreipė G. Kundrotas.

Reklama

400. Pasak gydytojos radiologės Giedrės Kviecinskienės, per metus Klaipėdos jūrininkų ligoninėje atliekama apie 400 širdies magnetinio rezonanso tyrimų. Egidijaus Jankausko nuotr.

Širdies operacijos Klaipėdoje atliekamos nuo 1994 metų. Pasak kardiochirurgo G. Kundroto, pirmus 10-15 metų darbo apimtis buvo stengiamasi didinti, bet šiuo metu širdies chirurgijos pajėgumų užtenka ir plėstis nebereikia.

"Jau kurį laiką mūsų pajėgumų užtenka. Esame stabilumo periode, didelių pasikeitimų ar tendencijų dėl operacijų skaičiaus nematome. Širdies operacijos nebėra kokia nors išskirtinė sritis, jas atliekame kasdien. Taip, jos liko ilgos, sudėtingos, sunkios, bet tai nėra kažkas išskirtinio, - kalbėjo G. Kundrotas. - Dabar siekiama žmogaus sveikatos būklę pagerinti be itin didelių intervencijų, kraujagyslės dažniau plečiamos, stentuojamos nei operuojamos. Neinvaziniai metodai yra geri, bet kartais neišsprendžia visų problemų, vis tiek lieka pacientų dalis, kuriems be operacijos nepavyksta pasveikti."

Pasak G. Kundroto, artėjant Pasaulinei širdies dienai žmonėms reikia dar kartą priminti apie prevenciją. Gydytoja kardiologė D. Jarašūnienė sako, kad tai, jog žmonės žino apie sveikos gyvensenos svarbą, nereiškia, kad jie taip ir gyvena.

"Širdies ligos išlieka viena didžiausių problemų. Atrodo, kad darome viską, kad mažėtų insultų, infarktų, bet vis tiek tos problemos negalime išspręsti. Kasmet rugsėjo 29-ąją minima Pasaulinė širdies diena padeda atkreipti į tai dėmesį - kad labai svarbu yra prevencija, sveika gyvensena. Spalio 1-ąją savo pavyzdžiu, važiuodami dviračiais, bandysime parodyti, kad reikia pradėti nuo paprastos sveikos gyvensenos, kuri gali pailginti žmogaus amžių. Galime tai padaryti pradėdami nuo savęs - sveikai maitintis, judėti, nerūkyti, kontroliuoti svorį ir išgyventi kuo daugiau gerų emocijų", - imtis pokyčių savo gyvenime ragina gydytoja kardiologė.

Reklama

Pasak jos, galvoti reikia ne tik apie šiandieną, bet ir apie tai, kokia bus gyvenimo kokybė po keliolikos ar keliasdešimties metų.

"Žmogui nėra svarbiausia vien išlikti gyvam, bet svarbu ir gyvenimo kokybė - galima dešimt metų gulėti lovoje, tačiau galima tuos dešimt metų gyventi aktyvų ir normalų gyvenimą. Reikia atsisukti į šeimą, ligų prevenciją pradėti nuo tėvo ir mamos - jau vaikui reikia įdiegti, kas yra sveikas maistas, kaip maitintis, kaip judėti. Kad įgūdžių nereikėtų pradėti mokytis sulaukus 50, 60 metų ar patyrus pirmąjį miokardo infarktą", - priminė D. Jarašūnienė.

INFORMACIJA

Kasmet nuo 1999 m. visame pasaulyje rugsėjo 29 d. minima Pasaulinė širdies diena. Pasaulinė širdies federacija ragina keisti savo įpročius, kad kuo ilgiau išliktume sveiki. Yra širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių, kuriuos galime kontroliuoti savo gyvensena: fiziniu aktyvumu, subalansuota mityba, atsisakydami tabako.

Fizinis aktyvumas. 30 minučių aktyvaus judėjimo per dieną gali padėti išvengti širdies infarkto ir insulto. Naudokitės laiptais, o ne liftu, išlipkite iš autobuso keletą stotelių anksčiau ir eikite likusį kelią pėsti, žaiskite su vaikais judrius žaidimus, važiuokite dviračiu į darbą, atlikite namų ruošos darbus.

Subalansuota mityba. Valgykite daug šviežių vaisių ir daržovių, įvairių grūdų produktų, liesos mėsos, žuvies, žirnių, pupelių, lęšių ir mažai sočiųjų riebalų turinčių maisto produktų. Saikingai vartokite perdirbtus maisto produktus, kuriuose dažnai yra daug druskos. Venkite alkoholio ar bent jau sumažinkite jo kiekį. Gerkite pakankamai vandens!

Gyvenimas be tabako. Atsisakius rūkymo, širdies ir kraujagyslių ligų rizika per metus sumažėja perpus. Taip pat venkite tabako dūmais užterštos aplinkos - nuolatinis buvimas prirūkytoje patalpoje ženkliai padidina širdies infarkto riziką.

Reklama

Žymos: širdies ligos

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

Raimundas

2017-09-26   22:28

IP: 86.100.73.104

Visa tai gražus žodžiai.Teko buti šioje ligoninėje,realybe ne tokia.Spresti Jums.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Erkių sukeliamos ligos myriop siunčia iki tol sveikus, gyvenimo džiaugsmo kupinus, žmones....

Mirtį nešančioms erkėms galo nėra nuotrauka, foto

Pacientai galės greičiau ir paprasčiau gauti kompensaciją, jei teikiant paslaugas gydymo įstaigoje...

Seimas įteisino žalos be kaltės modelį nuotrauka, foto

„Iš tiesų man trūko kantrybė – nebenoriu tylėti. Ši situacija apgailetina ir...

Dėl išberto vaiko klaipėdietė susidūrė su netikėta problema nuotrauka, foto

Ar gali būti, kad Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos naujai patvirtinta konkursų...

Po kalbų apie korupciją - ministerijos atkirtis nuotrauka, foto

Taršos mokestis - traktoriams ar automobiliams? nuotrauka, foto

Automobiliai, Šią savaitę užsiminęs apie ketinimus apmokestinti taršius automobilius, premjeras Saulius Skvernelis sako,...

Poilsis Nidoje atsirūgo: policija buvo negailestinga dėl tamsintų langų nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Automobilis užtamsintais langais jau retas vaizdas mūsų keliuose. Visgi šių dar pasitaiko,...

Po sekmadienio laukia lietūs, bet vėl sušils nuotrauka, foto

Vasara, Nors sekmadienį termometro stulpeliai kops iki 30 laipsnių padalos, pirmadienį šią šilumą...

Pamokos nuotrauka, foto

Nuomonės, Po prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos skiltis gavo tokio turinio ponios Aldonos laiškelį:...

Automobiliai, Paskelbta prieš 24 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Vasara, Paskelbta prieš 1 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...