Prevenciškai išsitirti vengiantys žmonės bijo sužinoti blogą diagnozę

Prevenciškai išsitirti vengiantys žmonės bijo sužinoti blogą diagnozę

Nors šalyje vykdomose prevencinėse programose dėl krūties, gimdos kaklelio, storosios žarnos ir prostatos vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų žmonės dalyvauja vis aktyviau ir joms įgyvendinti skiriama daugiau lėšų, nemažai žmonių vengia prevenciškai ir nemokamai išsitirti. To daryti neskubantys žmonės teigia, kad jiems tai neįdomu, bijo sužinoti blogą diagnozę, neturi laiko arba nenori laukti eilėse.

Tai parodė rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai" gyventojų apklausa, atlikta Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) užsakymu.

VLK Sveikatos priežiūros paslaugų departamento direktoriaus Viačeslavo Zakso teigimu, šios prevencinės programos yra finansuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, o jose dalyvauti gali nustatyto amžiaus žmonės, kuriems susirgti yra didžiausia rizika.

„Taip yra ir užsienio šalyse, kur irgi veikia analogiškos programos šioms klastingos ligoms diagnozuoti, kurios kasmet nusineša daugybę gyvybių. Svarbu žinoti, kad kuo anksčiau nustatoma bet kokia grėsminga liga, pavyzdžiui, vėžys, tuo daugiau galimybių yra pasveikti, taikant modernius gydymo metodus. Todėl tikrai verta išsitirti pagal prevencines programas", - tvirtina V. Zaksas.

Bendrovės „Baltijos tyrimai" direktoriaus pavaduotojas Romas Mačiūnas sako, kad su tuo sutinka ir tyrimo dalyviai, tačiau, deja, ne visi reguliariai atvyksta pasitikrinti dėl nurodytų priežasčių.

„43 proc. tyrimo dalyvių, kurių didžioji dauguma - jaunimas - teigia, kad jų tai nedomina ir nėra aktualu, o 22 proc., tarp kurių daugiausiai - vyresni nei 50 metų, labiausiai bijo sužinoti blogų naujienų apie savo sveikatos būklę. 12 proc. apklaustųjų sako tam neturį laiko, iš kurių didžioji dauguma - 30-49 metų amžiaus žmonės", - teigia R. Mačiūnas.

R. Mačiūno teigimu, kaip ir iki šiol, labiausiai savo sveikata rūpinasi moterys, kurios aktyviausiai dalyvauja ir šiuo metu vykdomose prevencinėse programose.

„Svarbu tai, kad kasmet vis daugiau gyventojų sužino apie šias nemokamas prevencines programas - per metus apie jas žinančių padaugėjo 10 proc. punktų. Daugiausiai - 12 proc. punktų - padidėjo storosios žarnos ir 10 proc. punktų prostatos vėžio prevencinių programų žinomumas. Jomis daugiau nei anksčiau ėmė domėtis jaunimas ir vyresni nei 50 metų žmonės. Įdomu ir tai, kad vyresni nei 50 metų žmonės labiausiai domisi širdies ir kraujagyslių prevencine programa, apie kurią norėtų gauti ir daugiau informacijos. Be to, dauguma tyrimo dalyvių mano, kad apie tai turėtų informuoti šeimos gydytojas", - tvirtina R. Mačiūnas.

Lietuvoje vykdomos gimdos, krūties vėžio, priešinės liaukos (prostatos) vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų, storosios žarnos vėžio prevencinės programos. Taip pat vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder