Pavasariniai skrandžio išbandymai

Pavasariniai skrandžio išbandymai

Pastebėjau – kaip tik pavasaris, man ima dažniau skaudėti skrandį, jaučiu sunkumą, kartais net pykina. Ar metų laikas gali būti susijęs su tokių problemų paūmėjimu?

Tadas, 28 m.

Moksliniuose tyrimuose pastebėtas kai kurių virškinimo sistemos sutrikimų ar ligų padažnėjimas tam tikru metų laiku. Tai gali būti susiję pirmiausia su žmogaus mitybos skirtumais.

Pavasaris – sunkus metas organizmui. Tad nieko keista, kad padaugėja nusiskundimų virškinamojo trakto veikla. Orams šylant, dienoms ilgėjant ir šviesėjant kinta elgsena. Ką jau kalbėti apie mitybą. Ypač kai imamasi pavasarinių dietų. Be to, reikia nepamiršti ir nuotaikos kitimų, kurie pavasarį itin dažni ir taip pat turi įtakos virškinimui.

Lemia gyvenimo kokybę

Bendra sveikata priklauso ir nuo sveikos virškinimo sistemos, kuri svarbi ne tik organizmą aprūpinant maistinėmis medžiagomis, bet ir apsaugant jį nuo ligos. Įvairūs virškinamojo trakto sutrikimai gali turėti itin prastą poveikį gyvenimo kokybei. Pavyzdžiui, pilvo pūtimas gali priversti viešumoje ir iš gėdos raudonuoti. Ką jau kalbėti apie pilvo skausmus ir kitus nemalonius pojūčius.

Skirtingi simptomai gali nurodyti skirtingų organų – skrandžio, žarnyno, kasos, tulžies sistemos sutrikimus. Kita vertus, priežastys gali būti labai įvairios – nuo funkcinių sutrikimų iki labai sunkių ligų. Kai kuriais atvejais virškinamojo trakto ligos išryškėti gali nelauktai. Net tokie bendri virškinimo sutrikimai, kaip dirgliosios žarnos sindromas, lėtinis vidurių užkietėjimas ar refliuksas gali prasidėti netikėtai.

Svarbi mityba

Įtakos virškinamojo trakto veiklai, žinoma, turi ir mityba. Pastaraisiais dešimtmečiais virškinimo sutrikimais besiskundžiančių pacientų ypač padaugėjo, nes suprastėjo maisto produktų racionas. Situacija dviprasmiška – produktų gausa didelė, tačiau prastėjanti sveikata rodo, kad jų pasirinkimas – prastas. Vis dažniau diagnozuojami refliuksai, stemplės ir storosios žarnos (kolorektalinis) vėžys.

Todėl specialistai perspėja, kad būtina išlaikyti normalų kūno svorį. Rekomenduojama valgyti sveiką Viduržemio jūros tipo dietos maistą, kur daug daržovių, naudingųjų mononesočiųjų riebalų. Įvairų maistą valgyti reikėtų dažnai ir nedidelėmis porcijomis, kad neapsunkintumėte virškinimo. Reiktų vengti paprastųjų angliavandenių, pusfabrikačių, alkoholio. Gerti pakankamai vandens ir kiek įmanoma daugiau judėti.

Komentaras

Privačios ligoninės ir poliklinikos „Kardiolita“ gydytoja gastroenterologė Aušra Aleknaitė:

- Moksliniuose tyrimuose pastebėtas kai kurių virškinimo sistemos sutrikimų ar ligų padažnėjimas tam tikru metų laiku. Tai gali būti susiję pirmiausia su žmogaus mitybos skirtumais. Pavyzdžiui, rudenį ir žiemą mažiau valgoma vaisių ar daržovių. Tuomet didesnė rizika vidurių užkietėjimui. Racione padaugėja riebesnio maisto – padažnėja rėmuo, dispepsiniai pojūčiai. Vasaros metu, kai daugiau progų šventėms ir ypač užsitęsusioms, daugiau ir alkoholio sukeltų ligų – ūminių hepatitų, pankreatitų. Taip pat šiltuoju metų laiku dėl netinkamo produktų laikymo padaugėja apsinuodijimų maistu.

Įvairių simptomų priežastys gali būti labai įvairios – nuo funkcinių sutrikimų iki labai sunkių ligų. Jei atsirado naujų simptomų, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder