2021 m. sausio 20 d. 16:14 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Nevaisingumas tapo pasipelnymo šaltiniu

(3)

2015-11-26, 09:28

Respublika.lt

Nevaisingumas tapo pasipelnymo šaltiniu nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo nuotr.

Reklama

Vakar Seimo Sveikatos reikalų komitetas baigė svarstyti ir teiks Seimui Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektą, kuris su pertraukomis svarstomas jau kone 10 metų. Tačiau gana konservatyvus įstatymo projektas priimtinas toli gražu ne visiems.

Skaičiuojama, kad kas šešta pora Lietuvoje negali susilaukti vaikų, t.y. nevaisingų porų šalyje gali būti apie 50 000.

Pagalbinio apvaisinimo procedūrų kompensavimui iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo numatyta skirti 868 860 eurų - tokios sumos turėtų užtekti 350-370 porų kompensuoti medikamentus ir pačią procedūrą. Tačiau lėšos negali būti skiriamos, kol nepriimtas Pagalbinio apvaisinimo įstatymas. O įvairūs Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektai svarstomi nuo 2003 m., ir visi nesėkmingai, mat visad atsiranda prieštaraujančiųjų vienoms ar kitoms nuostatoms.

Vėl susizgribta, kad toks įstatymas reikalingas, kai pernai Europos Komisija Lietuvai pateikė oficialų pranešimą dėl pradėtos Europos Sąjungos teisės pažeidimo procedūros, nes Lietuva vis dar nėra perkėlusi į nacionalinę teisę su lytinėmis ląstelėmis susijusių Europos Sąjungos direktyvų nuostatų. Pagalbinio apvaisinimo įstatymo svarstymas Seime buvo atnaujintas ir paprašyta Vyriausybės išvados. Vyriausybė iš esmės jam pritarė, tačiau Sveikatos apsaugos ministerijos išvadoje buvo siūloma tobulinti įstatymo projektą atsisakant draudimo taikyti dirbtinio apvaisinimo procedūras nesusituokusioms moterims, neriboti sukuriamų embrionų skaičiaus ir leisti juos šaldyti.

Grupė šalies intelektualų lapkričio pradžioje kreipėsi į aukščiausius šalies vadovus bei Seimo narius ragindami svarstant Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektą saugoti ir ginti pamatines žmogaus vertybes ribojant sukuriamų embrionų skaičių ir draudžiant lytinių ląstelių „donorystę“.

Praėjusią savaitę Sveikatos reikalų komiteto posėdžiuose dėl Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projekto buvo padaryta pertrauka, nes grupė Seimo narių įregistravo Civilinio kodekso pataisą. Seimui buvo siūloma Civiliniame kodekse įtvirtinti nuostatą, kad pagalbinis apvaisinimas, kaip ir bet kurios kitos ligos gydymas, būtų reglamentuojamas ne įstatymu, o Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka. Argumentas: nevaisingumas yra liga, o pagalbinis apvaisinimas - jos gydymo būdas.

Reklama

Vis dėlto toks siūlymas Seime nebuvo svarstomas. Nuspręsta, kad jis prieštarauja Konstitucijai, nes ten yra pasakyta, kad gyvybę saugo įstatymas, o Pagalbinio apvaisinimo įstatymo tikslas - naujos gyvybės sukūrimas, tad tai turi būti reglamentuojama atskiru įstatymu.

Andrius NARBEKOVAS, kunigas, gydytojas:

Kai tik Seimą pasiekė Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektas, šiek tiek panašesnis į padorų, tai būtinai atsiranda, kas jo priėmimą stabdo. Šį kartą bandymas sustabdyti buvo itin drastiškas, teikiant pataisą Civiliniam kodeksui, kad dirbtinį apvaisinimą reglamentuotų tik sveikatos ministras savo įsakymu. Natūralu - kai nepavyksta „išplėšti“ to, ko kai kas nori, geriau būti be įstatymo.

Bažnyčia niekada nepritars gyvybės pradėjimui mėgintuvėlyje, tačiau turime tokią situaciją, kai neįmanoma tikėtis moraline prasme nepriekaištingo įstatymo. Todėl svarbu bent didžiausias blogybes eliminuoti, pavyzdžiui, perteklinių embrionų kūrimą ir šaldymą. Tačiau nuostatos priešininkai nori turėti užšaldytų embrionų, nes po to daug ką gali su jais nuveikti. Pasaulinė praktika rodo, kad vien iš jų laikymo gaunamas pelnas, be to, jie net parduodami, ypač ten, kur įteisinta embrionų „donorystė“. Jei vyksta prekyba žmonėmis, kas gali paneigti faktą, kad nebus prekybos embrionais, nes embrionus išvežti daug lengviau.

Šiuo metu vaikų negalinčios susilaukti šeimos yra įspraustos į kampą - privačios klinikos diktuoja sąlygas ir ne viską pacientams iki galo pasako. Pavyzdžiui, apie tai, kad šaldyti kiaušialąstes pacientams naudingiau nei embrionus, nes susidarius įvairioms aplinkybėms žmonėms kyla sunkumų, nes nebežino, ką daryti su užšaldytais embrionais. Juk embrionas - unikalus gyvas žmogus pradinėje vystymosi stadijoje, negimęs konkrečių tėvų vaikas, tad kaip jį sunaikinti? O kai yra užšaldytos kiaušialąstės, tokių klausimų nekyla.

Kainos privačiose klinikose diktuojamos „iš lubų“, o žmonės, atsidūrę bėdoje, moka. Verslo logika tokia, kad klinikos ne tik nori susigrąžinti investuotas lėšas, bet dar ir užsidirbti.

Reklama

Daugelyje šalių nevaisingos poros pirmiausia išsamiai ištiriamos, randamos priežastys, kodėl pora nevaisinga, ir tas priežastis pakoregavus žmonės patys susilaukia vaikų. Neseniai tokį vaiką krikštijau. Lietuvoje, deja, tokia pagalba neplėtojama, susidaro įspūdis, kad nesismulkinama - labai greit „sodinama“ ant hormonų ir mėgintuvėlių. Tai liudija faktai, kad žmonės, nesulaukę vaikų pas dirbtinio apvaisinimo specialistus, vėliau sėkmingai patys gimdo vaikus.

Kai bus priimtas Pagalbinio apvaisinimo įstatymas ir skiriamas finansavimas, nevaisingumo gydymu užsiims ne tik privačios, bet ir universitetinės klinikos - privatininkams atsiras konkurencija, pagaliau lengviau bus panaudojami pažangesni metodai, labiau saugantys kuriamą gyvybę. Deja, šiandien tenka apgailestauti, kad taikant dirbtinį apvaisinimą daug daugiau embrionų žūsta nei išvysta pasaulį.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Saule

2015-11-26   16:14

IP: 85.89.243.230

Supraskite, prieštaraujantys įstatymui, kad viskas vyksta su įstatymu ar be jo, jau dešimt metų tai vyksta, embrionai šaldomi, paskui nežinia kur dedami ir pan., viskas vyksta 10 metų, tiesiog žmonėms ta liga kainuoja begalinius pinigus, begalinius, iš šio nenoro lobsta vieninteliai - privačios klinikos, tad gal nustokite kalbėti netiesą, kad už gyvybę ir pan., va kas išties už gyvybę - tai mes, žmonės negalintys susilaukti vaikų, pasiruošę viskam (visus pinigus paaukot, ir net sveikatą savo žalot...).
Pritarsiu anksčiau pasisakiusiai, gal geriau priimkite įstatymą, kad vaikų nežudyti, o ne kiaušialąstes priimti kaip vaikus.
Išgirskite pagaliau!

2015-11-26   15:14

IP: 85.206.25.117

Ponas, kunige, kodėl man kaip netikinčiai ir nepraktikuojančiai religijos turi rūpėti jūsų nuostatos ir nuomonė. Lietuva neturi valstybinės religijos, tai apie ką mes kalbame. Nustokite kištis į tokius dalykus, kuriuose jūs nieko nenorite girdėti ir matyti apart savo tiesų. Leiskite žmonėms gyventi, susilaukti vaikučių ir jais džiaugtis. Dėkite visas pastangas į paauglių lytinį švietimą, aborto problemą, nustokite vaidinti Dievus, pasitarnaukite visuomenei.

Meska

2015-11-26   14:06

IP: 90.131.44.117

Kodėl mieli kunigai taip aršiai nekovojate dėl abortų uždraudimo! Ten gyvybė turi plakancią širdutę!!!
Kad ir kaip būtų gaila.... Labai labai labai gaila... Ne visi embrionai išauga į vaikus... Daug embrionų nustoja vystytis... Ir jie negali būti perkelti į gimdą.. O tie kurie perkeliami jie net neturi plakančios širdutes... ir nežinia ar prigis embrionas gimdoje... Ar gims taip lauktas kūdikis.. Kodėl Lietuva esanti tokia išsilavinusi valstybė įstatymus priima negalvojant apie pasekmes... tikiu kad nebus priimtas toks istatymas ir nebus isradinejamas naujas dviratis. Nes jis jau sukurtas. Beliko tik tobulinti! mieli seimo, nariai, padėkit šeimoms, įsiklausant ir išgirstant kaimyninių šalių praktika..

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytojo otorinolaringologo Vytauto Junčio teigimu, dažnai nesusimąstoma apie...

Gydytojas otorinolaringologas apie kokybiško kvėpavimo svarbą ir jį lemiančius veiksnius nuotrauka, foto

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys šiemet žada iš esmės keisti vaistų...

Ministras A. Dulkys žada iš esmės keisti vaistų kainyno peržiūros principus nuotrauka, foto

Praėjusį savaitgalį stipriai paspaudus šaltukui ir žemę užklojus storam sniego sluoksniui,...

Pirmųjų šalčio aukų Klaipėdoje išvengta nuotrauka, foto

Netrukus šalies vaistinėse bus galima ne tik įsigyti vaistų, bet ir pasiskiepyti....

Netrukus pasiskiepyti galima bus ir vaistinėse: prasideda vaistininkų ruošimas nuotrauka, foto

Klaipėdos bėgikas savo balsu pribloškė scenos vilkus nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos lengvosios atletikos mokyklos auklėtinis, daugkartinis šalies trumpų nuotolių bėgimo per barjerus...

Gabeno naminę - neteko automobilio nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos rajono rūmuose priimtas baudžiamasis įsakymas byloje, kurioje E....

Pavogta savivalda, arba Kaip važiuoti per Klaipėdos sankryžas, sprendžia aukščiausiosios Lietuvos valdžios biurokratai nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Klaipėdos miesto tarybos narys Arvydas Vaitkus priežasčių, kodėl taip nutiko, siūlo pradėti...

„Slapta Putino karalystė“: Navalno tyrimas atskleidžia apie milijardo vertės saugomus rūmus nuotrauka, foto

Pasaulis, Pagrindinis Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas yra suimtas, tačiau tai netrukdo jo komandai...

Kriminalai, Paskelbta prieš 26 min.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 30 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...