2021 m. kovo 4 d. 15:36 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Neurobiologo patarimas: kaip išsaugoti ramybę bet kokioje situacijoje

2020-12-29, 10:28

www.psichika.eu

Neurobiologo patarimas: kaip išsaugoti ramybę bet kokioje situacijoje nuotrauka, foto

Maistas © www.freeimg.net

Reklama

Visi žinome, kad sveika mityba yra vienas svarbiausių veiksnių gerai sveikatai, savijautai ir išvaizdai. Tačiau ne taip akivaizdu, kad dažniausiai mūsų santykis su maistu tampa sveikos mitybos kliūtimi.

Labai daug žmonių susiduria su persivalgymo, besaikio valgymo, nepasitenkinimo savo kūnu, antsvorio ir kt. iššūkiais. Nemaža dalis jų, nepaisant to, kad laikosi teisingos dietos, gali prarasti savo gerus mitybos įpročius, padarydami keletą labai paplitusių klaidų. Ir kurias gali efektyviai ištaisyti kelios pagrindinės valgymo psichologijos pamokos.

Ar pastebėjote, kaip daugelis iš mūsų žino, KĄ VALGYTI, žino apie gerą mitybą ir aiškiai supranta, ką turėtume ir ko nevalgyti, bet mes to tiesiog nedarome?

Dauguma pamiršta ne mažiau svarbius klausimus: KAIP ir KODĖL valgyti. Ką valgome yra tik dalis teisingos mitybos. Kita dalis yra apie mus pačius, kaip valgytojus – tai, ką mes galvojame, jaučiame, mūsų stresas arba atsipalaidavimas, malonumas, mūsų įsitikinimai apie maistą, valgymo procesą, vidinės istorijos, kuriomis gyvename, turi didžiulį poveikį medžiagų apykaitai.

Naujausi tyrimai įrodė tai, ką senovės išmintis sakė seniai – kad protas ir kūnas glaudžiai susiję ir daro didžiulį poveikį vienas kitam. Taigi, gera žinia yra paprasta: galite pakeisti savo sveikatą ir mitybą nekeisdami nieko, ką valgote, o keisdami save, kaip valgytoją.

Taigi, septynios paprastos valgymo psichologijos taisyklės:

Reklama

1. Stresas padeda augti svoriui, o atsipalaidavimas padeda jo numesti. Stresas, baimė, nerimas, pyktis, kitų smerkimas ir netgi negatyvi kalba su savimi sukuria stresines reakcijas mūsų kūne.

Tai reiškia, kad organizme gaminasi daugiau kortizolio bei insulino – hormonai, kurie signalizuoja kūnui, jog būtina sustabdyti raumenų auginimą ir pradėti kaupti papildomas riebalų atsargas. Stresuodami mes beveik tiesiogiai pakeičiame riebalų deginimo pajėgumus.

Tačiau įdomu tai, kad kai mes išmokstame daugiau šypsotis, į viską reaguoti lengviau ir paprasčiau, kvėpuoti giliau, kūnas į tai irgi reaguoja ir atsipalaiduoja. Ir taip mes susikuria aptimali medžiagų apykaita.

Taigi, nors ir laikysitės pačių geriausių dietų, jei galvoje bus chaosas ir nerimas, proto galios visais būdais neleis jums svorio prarasti. Labai daug žmonių, norėdami numesti svorio, imasi per daug radikalių būdų – dietų, su itin mažu kalorijų skaičiumi, kurių sunku laikytis, siaubingai sunkių sporto programų, beskonio maisto.

Visa tai sukuria ištisą streso sistemą, kuri skatina svorį laikytis. Todėl prieš metant svorį nepamirškite atsipalaiduoti!

 

Reklama

Sveika mityba © Shutterstock nuotr.

2. Laimės jausmas – geriausias virškintojas. Pamenate, kas nutinka, kuomet pavalgote streso ar nerimo būsenoje? Daugumai žmonių pasireiškia, deginimo jausmas, rėmuo, dujų kaupimasis ar virškinimo sutrikimai.

Todėl, kad streso metu kūnas automatiškai įjungia „kovok arba bėk“ reakciją. Ši nuostabi nervų sistemos reakcija išsivystė per milijonus metų kaip apsaugos nuo rimtų pavojų mechanizmas.

Stresas reiškia pavojų, todėl streso metu įvyksta kai kas svarbaus – virškinimo sistema išsijungia. Suvirškins gi vėliau, dabar reikia energiją skirti pabėgimui nuo laukinio žvėries, gyvybės išsaugojimui, o ne švaistyti pusryčių virškinimui.

Taigi, galite valgyti patį sveikiausią maistą pasaulyje, tačiau jei nesate tinkamoje virškinimui būsenoje – kitaip tariant, nesate atsipalaidavę – jūsų organizmas nepasisavins visos pilnos maistinės vertės.

 

Reklama

Apetitas © Alfa.lt

3. Su persivalgymu yra viskas paprasčiau, nei įsivaizduojate. Daugelis žmonių galvoja, kad persivalgymas yra tiesiog valios ar jos neturėjimo problema. Jie dažnai sako „Reikia tik susiimti ir svorį numesti“. Taigi, geros žinios – valios problemų greičiausiai neturite.

Persivalgytojų problema dažniausiai ta, jog jie dažniausiai „nevalgo“ kuomet valgo. Kitaip tariant, jų dėmesys būna sukauptas ne į maistą, jo skonį, kramtymą ar tiesiog pasisotinimą. Jie kalba, žiūri į televizorių ar telefoną, skaito ir pan.

Taip smegenys, kurioms reikia skonių ir pasitenkinimo, negauna valgymo patirties, todėl signalizuoja, kad maisto negavo arba jo dar neužtenka ir šį signalą mes suprantame kaip alkio jausmą. Taigi, jei esate nuolatinis persivalgytojas, tiesiog sutelkite daugiau dėmesio į maistą ir persivalgymų ženkliai sumažės.

4. Lėtesnis valgymas – greitesnė medžiagų apykaita. Atsakykite, koks esate valgytojas: greitas, vidutinis ar lėtas? Jei atsakymas yra „greitas“, turite keisti įprotį, nes greitą valgymą organizmas laiko stresu. Paprasčiausiai žmogaus kūnas biologiškai nėra prisitaikęs greitam valgymui.

Taigi, kuomet valgome greitai, kūnas dar kartą generuoja streso reakciją, kuris reiškia pablogėjusį virškinimą, maisto medžiagų įsisavinimą, silpnesnį kalorijų deginimą ir padidėjusį apetitą. Taigi, paspartinti savo medžiagų apykaitą galite tiesiog sulėtindami valgymą. Įdomu tai, kad greitiems valgytojams sulėtinti tempą būna didžiulis iššūkis. Bet tuomet pasistenkite bent jau valgyti sąmoningiau ir sutelkę dėmesį į maistą.

Reklama

5. Įsitikinkite, kad gaunate pakankamai vitamino P – Pasitenkinimo! Daugelis žmonių mano, kad pasitenkinimas arba malonumas yra kažkas nerimto, nebrandaus. Tiesa yra ta, kad to mums reikia biologiškai. Visi organizmai planetoje, nesvarbu, liūtas tai, driežas, ameba ar žmogus, yra užprogramuoti mėgautis malonumu ir vengti skausmo.

Taigi, jei valgote nedėmesingai, smegenys vers jus patirti malonumą persivalgant. Kokybės trūkumą kompensuos kiekybe. Blogiausia, kad jei valgydamas patiriate stresą, išsiskyręs kortizolis sumažina gebėjimą jausti malonumą (nes kam pavojaus būsenoje malonumas?) – reiškia tam maisto suvalgyti reikės dar daugiau.

Esmė yra tokia: jei norite gauti daugiau malonumo iš maisto, jums nereikia valgyti daugiau ledų. Tiesiog kvėpuokite, atsipalaiduokite, pašalinkite stresą, mėgaukitės ir atkreipkite dėmesį, o kūnas natūraliai patirs malonumą, kurio siekia. Puiki žinia yra ta, kad malonumas stiprina atsipalaidavimo reakciją, o tai skatina virškinimą ir įsisavinimą

 

Šokolado aromatas © www.needpix.com

6. Emocinis valgymas nėra jūsų priešas. Iš esmės mes esame emocinės būtybės – turtingos, sudėtingos, nenuspėjamos, jausmų kupinos būtybės. Mes mylime, švenčiame, juokiamės, verkiame, nurimstame, kylame aukštyn … Taigi kaip gi mes negalėtume būti emocingi valgytojai? Mes mylime maistą.

Reklama

Mes turime savo mylimą restoraną. Mums patinka, kaip maistas padeda mus jaustis gerai. Kai kurie iš mūsų mėgsta gaminti maistą kitiems. Kai kurie iš mūsų aistringai vertina mitybą. Laikas tai įveikti – jei esate žmogus, prie stalo atsinešite emocijas.

Kai mes realiai suprantame ir priimame, kad esame genetiškai užprogramuoti jausti ir reikšti emocijas, leidžiame sau šiek tiek atsipalaiduoti. Po noru pašalinti emocinį valgymą paprastai slypi siekis pašalinti nemalonius jausmus. Taip siekiame tikslo, kurio iš esmės neįmanoma pasiekti ir jaučiamės nusivylę bei nesėkmingi.

7. Atsikratykite toksiškų įsitikinimų apie maistą. Daugelis iš mūsų turi toksiškus įsitikinimus apie maistą, kurie yra tokie pat kenksmingi, kaip ir bet kuris toksinas maiste. Pavyzdžiui, žmonės tiki, kad „maistas yra priešas“, „maistas mane storina“, „maiste esantys riebalai taps mano kūno riebalais“, „mano apetitas yra mano priešas“, „kai tik turėsiu tobulą kūną, pagaliau būsiu laimingas“.

Šie įsitikinimai gali atrodyti nekenksmingi, tačiau jie gali sukurti ryšį su maistu ir savimi, pripildytą didžiulės kančios ir skausmo. Pagalvokite apie tai – jei „maistas yra priešas“, mes visada, kai valgome ar net galvojame apie maistą, būname stresinėje „bėk arba kovok“ būsenoje.

Toks galingas stresorius gali sukelti bet kokias problemas, atsirandančias dėl streso sukelto nevirškinimo, sumažėjusio kalorijų sudeginimo ir neramaus vidinio gyvenimo. Klausimas: ar jūsų santykis su maistu jus maitina, ar kenkia jums?

Tikriausiai pastebėjote, kad tinkama mityba yra ne tik pats maistas, bet ir kai kas daugiau. Ant stalo mes dedame ir save – savo viltis, baimes, mintis, jausmus, dramas ir svajones. Kuo daugiau mes praturtinsime savo mitybą – vitaminais A – atsipalaidavimu, P – pasitenkinimu, L – lėtumu ir M – meile, tuo daugiau mes galime puoselėti save įvairiose srityse.

Reklama

Psichologė Asta Petrauskienė 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Europos vaistų agentūra (EVA) ketvirtadienį paskelbė pradėjusi rusiškos „Sputnik V“ vakcinos nuo...

EVA pradėjo rusiškos „Sputnik V“ vakcinos vertinimą nuotrauka, foto

Nors sniegas nutirpo dar visai neseniai, po juo žiemojusios erkės jau tampa...

Suaktyvėjusios erkės pavojingos ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams nuotrauka, foto

Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas (NMVRVI) antradienį patvirtino didelio patogeniškumo...

Paukščių gripas patvirtintas dar dviem gulbėms nuotrauka, foto

Nuo šiol užsieniečiams informacija apie koronaviruso ligos tyrimų rezultatus bus...

Pasikeitimai 1808 linijoje nuotrauka, foto

Už saviizoliacijos pažeidimus – baudžiamosios bylos nuotrauka, foto

Kriminalai, Tauragės apylinkės prokuratūros prokuroras Robertas Kasnauskas kreipėsi į teismą su pareiškimu dėl...

Klaipėdos Kazimierai šiemet švenčia be mugės nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos krašto Kazimierai su varduvėmis vieni kitus sveikina tik virtualiai. Tradicinės Kaziuko...

Vienas šlakis gali kainuoti 1520 eurų nuotrauka, foto

Kriminalai, Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai pagavo asmenį, žvejojusį...

Taršos Salantuose atomazga: nustebino radinys po žeme nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Ketvirtadienį pagaliau pavyko surasti, iš kur į tvenkinį Salantuose atitekėjo teršalai. Senoje...

Kriminalai, Paskelbta prieš 7 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 7 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 21 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 52 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...