Neteisingas sąkandis. Negražu ar pavojinga?

Neteisingas sąkandis. Negražu ar pavojinga?

Tyrimų duomenys liudija, kad tik apie 10 proc. Lietuvos gyventojų nuolatinių dantų sąkandis yra visiškai taisyklingas, o beveik dviems trečdaliams vaikų reikia sąkandžio korekcijos. Yra manančių, kad neteisingas sąkandis tai kosmetinė problema ir turi poveikį tik išvaizdai. Iš tikrųjų estetika čia dar ne viskas.
Žmogui, turinčiam neteisingą sąkandį, sunku atsikąsti, kramtyti ir ryti maistą, o tai neigiamai atsiliepia viso virškinimo trakto ir medžiagų apykaitos veikloje. Gali kilti sunkumų kvėpuojant, kalbos ir tarimo problemų. O ir gydytojo odontologo kabinete tenka dažniau lankytis nei kitiems žmonėms. Kai dantims tenka neteisingai paskirstytas apkrovimas, laukia nepageidaujamos pasekmės.
 
Kas kaltas, kad vaikui formuojasi neteisingas sąkandis?
Dažniausiai tvirtai galima atsakyti – tai tėvai. Kaip teigia gydytojai odontologai beveik dviems trečdaliams vaikų reikia sąkandžio korekcijos, bet toli gražu ne visi tėvai skrupulingai vykdo medikų rekomendacijas.
Vaiko kaulinis audinys labai minkštas ir todėl lengvai gali deformuotis. Mažylį reikia stebėti nuo pat gimimo, ir rūpintis ne tik jo dantenomis ir žandikauliu. Pavyzdžiui, net nepatogi poza, kuria guli vaikas, gali turėti įtakos jo sąkandžio vystymuisi. Todėl kūdikio padėtį periodiškai keiskite, apverskite nuo nugarytės ant šono, nuo kairio šonelio ant dešinio.
Nieko šiame gyvenime negauname be pastangų. Net krūtimi maitinamas mažylis turi stengtis, kad gautų savo „duoną kasdieninę“. Mamos džiaugiasi, jei pieno turi daugiau nei reikia. Bet mažyliui tai nėra visai gerai.
Kai pieno daug, kūdikis čiulpia krūtį be jokių pastangų. Todėl nedirba apatinio žandikaulio raumenys ir ateityje deformuojasi sąkandis. Problemą galima išspręsti prieš maitinimą pieno perteklių nusitraukiant. Vaikučiams, valgantiems iš buteliuko, parinkite čiulptuką su mažyte skylute. Tegu vaikelis padirbėja.
 
Mieli vaikiški įpročiai, į kuriuos dažnai mamos ir tėčiai nekreipia dėmesio, taip pat turi įtakos palikuonio sveikata. Pavyzdžiui, pirštas ar mėgstamas čiulptukas burnoje, be kurio mažylis būna nervingas ir kaprizingas. Pomėgis visą laiką ką nors čiulpti taip pat pavojingas, kaip ir to veiksmo trūkumas. Kad čiulpimo refleksas būtų patenkintas visai pakanka dešimt minučių.
Kai kurie vaikučiai įpranta prikąsti lūpą. Tai taip pat perspėjimas. Juk laikydamas lūpą dantimis, vaikas „treniruoja“ žandikaulius ir verčia juos įsitvirtinti neteisingoje padėtyje.
Šiuolaikinių darželinukų rykštė – nuolatiniai peršalimai. Tokio vaiko noselė būna užgulta, jam tenka kvėpuoti per burną. O nosies ertmės dugnas susijęs su viršutiniu žandikauliu, per nosį patenkančio oro slėgis būtinas teisingam kaulų formavimuisi.
Dar vienas įprotis – minkšti maisto produktai. Dešros, dešrelės, jogurtai ir varškytės būna naudingos ir maistingos. Bet jų nereikia kruopščiai sukramtyti, žandikauliai dirba ir treniruojasi mažiau, ir formuojasi neteisingas sąkandis.
 
Kaip sąkandį pataisyti?
Vaikučių sąkandis formuojasi per keletą etapų. Iš pradžių, iki trečių gyvenimo metų susiformuoja „pieninis“ sąkandis. Atsiradus pirmiesiems nuolatiniams dantims prasideda sudėtinio sąkandžio periodas. Tai pavojingas laikas. Iš vienos pusės, per anksti pašalinus pieninį dantuką, pavyzdžiui, pažeistą ėduonies, gali susijudinti visa dantų eilė. Antra vertus – kai nuolatiniams dantims trūksta vietos jie gali išsikraipyti ar dygti ne vietoje.
 
Dantų padėčiai koreguoti jau daugiau kaip 150 metų taikoma koreguojanti plokštelė. Fiziologiškai ji tinka jau nuo trijų metų. Tačiau plokštelę reikia prižiūrėti, jos nėra patogios, ir vaikai dažnai jas nešioja ne tiek, kiek reikia (reikia 16–18 val. per parą), o ir vaikiškame kolektyve reakcija į ją ne visada būna vaikui palanki. Todėl taip koreguoti sąkandį geriau tada, kai vaiką jau galima įtikinti, kad tai jam būtinai reikalinga. Be to plokštelėmis pastatyti dantis į reikiamą padėtį visiškai taisyklingai neįmanoma.
Breketais galima tiksliai koreguoti dantų padėtį visomis kryptimis. Jie nenuimami, nešiojami nuolat. Nors breketų sistema šiuo metu yra pati efektyviausia ortodontinių anomalijų gydymo priemonė, tačiau ir ji nėra absoliučiai ideali. Kartais gali prasidėti danties šaknies trumpėjimas, padidėti dantų ėduonies ir dantenų uždegimo rizika.
 
Svarbu: Bendrosios praktikos (šeimos) odontologas taip pat turi stebėti vaiko dantų vystymąsi, sąkandžio formavimąsi ir, reikalui esant, siųsti vaiką konsultuotis pas gydytoją ortodontą.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder