Net nedidelis šaltis gali būti pavojingas

Net nedidelis šaltis gali būti pavojingas

Iki šiol ši žiema mūsų negąsdino, tačiau artimiausiomis dienomis jau prognozuojamas šaltukas - naktimis didesnis, dienomis - kiek švelnesnis. Atrodytų, žmonėms jokie nušalimai tikrai negresia, tačiau neapsigaukite: medikai įspėja, kad net nedidelis šaltukas gali skaudžiai įgelti.

  1  
Eltos asociatyvi nuotr.

 

Kaip „Vakaro žinioms“ teigė Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Terminės traumos skyriaus vedėjas ortopedas-traumatologas Vytautas Vaitkus, 80 proc. nušąlančių galūnes ar mirtinai sušąlančių paprastai būna asocialūs asmenys, dažniausiai vartojantys alkoholį, neturintys nuolatinės gyvenamosios vietos. Jie dažniausiai sušąla esant didesniems šalčiams, o nušalimo pasekmes pajunta praėjus maždaug savaitei, kai atsiveria žaizdos, audiniai pradeda gangrenuoti.

Tuo metu kiti žmonės dažniau nušąla galūnes esant nedideliam šalčiui, ypač jei sušlampa avalynę, pirštines, ir ne iš karto susivokia.

Net ir nedidelis šaltis ypač pavojingas padauginusiems alkoholio. Jis išplečia kraujagysles, tad šiluma iš organizmo greičiau pasišalina, tuo metu pojūčiai „atbunka“ - organizmas realaus šalčio nejunta.

„Tad guostis, kad dideli šalčiai neprognozuojami - neverta, - sako gydytojas. - Žmogus turi visada saugotis, tinkamai apsirengti, apsiauti. Ir jei sušąla - nedaryti klaidos ir nepulti grįžus namo šildyti sušalusių galūnių po karštu vandeniu ar juo labiau kur nors prie atviros ugnies, nes galūnės nejautrios, todėl galima jas dar ir nudegti. Be to, staigiai atšildant galūnes, žūsta ląstelės. Reikėtų galūnes šiltai įvynioti ir leisti atšilti natūraliai, gerti daug šiltų skysčių.“

Vis dėlto nušąla galūnes ne tik asocialūs, bet ir ligoti, senyvo amžiaus ar tinkamai savimi nepasirūpinantys asmenys. Taip dažnai atsitinka kaimo žmonėms ar dirbantiems lauke ir pripratusiems nedėvėti pirštinių. Jeigu temperatūra neigiama ir dar vėjuota - saugotis būtina, nes jutiminė temperatūra dažnai būna gerokai žemesnė, nei rodo termometrai.

Jeigu sušalus rankas ar kojas sutriko jutimai, pirštus lyg bado adatėlėmis ir tai net sušilus nepraeina, V.Vaitkaus teigimu, - reikėtų kreiptis į medikus, o jie jau mokės įvertinti, koks nušalimo lygis. Ypač į tai reikėtų atkreipti dėmesį vyresnio amžiaus žmonėms, taip pat tiems, kurie turi kraujotakos sutrikimų, sergantiems diabetu - jie nušąla daug greičiau ir patys to net nepajunta.

Jei per valandą dvi galūnės neatsigauna, reikia kreiptis į medikus - jie nuspręs, ar reikalingi specialūs kraujagysles plečiantys medikamentai. Jei nušalusioje vietoje oda pabąla, pamėlynuoja ar net atsiranda pūslės - medikų pagalba būtina nedelsiant.

Žiemą ypač reikia saugoti vaikus - besidžiaugdami žiemos pramogomis jie dažniausiai nesuvokia, kad jiems jau pavojingai šalta.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder