Nuo šiol užsieniečiams informacija apie koronaviruso ligos tyrimų rezultatus bus...
Sveikata
Nesurinktos augintinių išmatos - pavojus sveikatai
LIGA. Anot gydytojos Aušros Bartulienės, norint išvengti toksokarozės, būtina rūpintis ne tik asmens higiena, bet ir reguliariai dehelmentizuoti (nukirminti) savo augintinius.
© Asociatyvi "Pixabay" nuotr.
Reklama
Niekam nebekelia nuostabos, kad didžioji dalis gyventojų savo šeimos nariais laiko ir keturkojus. Mylimas šuo savo žmones lydi į ilgus pasivaikščiojimus, guli prie kojų kavinėse, dalyvauja įvairiose šventėse. Tačiau vis dar neišsprendžiama problema yra nesurenkamos keturkojų išmatos. Toks šeimininkų elgesys ne tik rodo nepagarbą aplinkiniams, bet ir kelia pavojų sveikatai.
Toksokarozė yra infekcija, kurią natūraliu būdu tiesiogiai arba netiesiogiai gyvūnai gali perduoti žmonėms. Toksokarų kiaušinėliai išsiskiria kartu su užsikrėtusių šunų ir kačių išmatomis.
Nesurenkamose išmatose esantys toksokarų lervų kiaušinėliai toliau bręsta dirvožemyje. Žmogus toksokaroze užsikrečia toksokarų kiaušinėliams per burną patekus į virškinimo traktą: nuo nešvarių, žemėtų rankų, valgant neplautas uogas, vaisius ir daržoves, vartojant atvirų telkinių vandenį. Vaikai užsikrečia žaisdami smėlio dėžėse, žaliosiose vejose, kuriose yra šunų ir kačių išmatų.
Anot Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Epidemiologinės priežiūros skyriaus gydytojos epidemiologės Aušros Bartulienės, dažniausiai toksokaroze užsikrečia ir serga iki 14 metų amžiaus vaikai, nes jie neturi higienos įgūdžių, deda į burną įvairius daiktus.
"Užsikrėtimą ir sergamumą taip pat lemia vaikų nesusiformavusi imuninė sistema, užteršta aplinka, dažnas ir netinkamas bendravimas su savo augintiniais", - teigia A. Bartulienė.
Pasak A. Bartulienės, toksokarozės eiga priklauso nuo užkrato dozės, užsikrėtimo dažnumo, lervų lokalizacijos vietos, šeimininko imuninio atsako, ligonio amžiaus.
Reklama
"Daugeliu atvejų, ypač patekus į organizmą mažam kiaušinėlių kiekiui, liga gali praeiti be simptomų. Tačiau ligonis gali karščiuoti, nors temperatūra dažniausiai būna neaukšta, atsiranda sausas kosulys, dusulys, dažni naktiniai kosulio priepuoliai", - vardija gydytoja.
Gydytoja epidemiologė teigia, kad pasitaiko ir tokių atvejų, kai jaučiami pilvo skausmai, ligonius pykina, jie vemia, viduriuoja, taip pat gali atsirasti niežtinčių išbėrimų. Migruojančių lervų gali pakliūti į akis.
Liga yra išgydoma, tačiau jos galima ir išvengti. Anot A. Bartulienės, itin svarbu prižiūrėti naminius gyvūnus: "Būtina savo keturkojus reguliariai, kas tris mėnesius, gydyti nuo kirminų. Neleisti laižyti veido, indų, kuriuos naudoja žmonės."
Gydytoja akcentuoja, jog viena iš pagrindinių prevencinių priemonių yra augintinių išmatų surinkimas, kad jomis nebūtų teršiama aplinka.
Taip pat labai svarbus aspektas yra lauko smėlio dėžių vaikams įrengimas. Jos, anot gydytojos, turėtų stovėti saulėtose vietose.
Smėlį, pasak specialistės, būtina pakeisti kiekvienais metais ir nuolat jį perkasti. Nenaudojamas smėlio dėžes reikia laikyti uždengtas.
Reklama
Lauke nukritusio ant žemės maisto, jeigu nėra galimybės jį nuplauti, nevalgyti. "Maistą apskritai reikėtų laikyti sandariuose induose, apsaugojančiuose nuo dulkių, musių ir kitų vabzdžių, kurie gali pernešti parazitų kiaušinėlius", - kalbėjo A. Bartulienė.
Epidemiologė pabrėžia, kad svarbiausia yra kuo dažniau plauti rankas su muilu, ypač grįžus iš lauko, po darbo sode, darže, prieš valgant, pažaidus su šuniuku ar kačiuku.
Sergamumo toksokaroze rodiklis per paskutinius dešimt metų turi tendenciją mažėti.
Per šį laikotarpį didžiausias sergamumo rodiklis buvo užregistruotas 2010 metais - 3,6 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Mažiausias - 2011 ir 2019 metais - po 1,4 atvejo 100 tūkst. gyventojų. 2018-2019 metais buvo užregistruoti 59 ir 39 šios ligos atvejai.
Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.
Tavo komentaras
Šiandien VE.lt skaitykite
Sveikata
Penktadienį pradedama dėl COVID-19 testuoti kultūros ir meno darbuotojus.
JAV farmacijos kompanija „Moderna“ paskelbė planuojanti didinti vakcinos nuo COVID-19 gamybos pajėgumus.
Buvęs Užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius Saulius Čaplinskas sako, kad naujausias ekspertų...
Kriminalai, Paskelbta prieš 20 min.
COVID-19, Paskelbta prieš 51 min.
Žmonės, Paskelbta prieš 1 val.
Gyvenimas pro langą, Paskelbta prieš 1 val.
Naujienos

Brangsta rūkalai, daliai žmonių mažėja priemokos už...

Vilniaus oro uoste keleiviai pradedami testuoti dėl...

Paveiktų šalių sąraše neliko Ispanijos ir Portugalijos,...

Pirmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų
Spektras
Savaitės lankomiausi
Daugiausiai komentuoti
- Absoliutus valdžios ordinų kavalieriaus A.Tapino fiasko (5)
- Kretingos kapeliono kalba pasklido internete: iškrypėliai bando... (15)
- Sukčiai naudoja naują schemą: jau ne vienas...
- Klaipėdos meras: jei Jūros šventė tokia kaip... (7)
- S. Maslobojevas paaiškino, kodėl dėvėjo aprangą su... (3)
- Rusai imigrantai Lietuvoje atranda „pažadėtąją žemę“ (2)
- „Baudė“ A. Lukašenką, o nubaudė Klaipėdą ir... (18)
- Klaipėdoje svarstoma riboti patekimą į pajūrį net... (15)
- Kretingos kapeliono kalba pasklido internete: iškrypėliai bando... (15)
- Klaipėdos pagalba sugniuždytam verslui: gyvybės pliūpsnis ar... (10)
- Žemaitijoje siautėja iškrypėliai: vienas lytiniu organu švaistėsi... (8)
- Jurga Lago: Visada, kai matysit puolamą žmogų... (7)