Nemaloni darbingų žmonių problema - lengvai pašalinama

Nemaloni darbingų žmonių problema - lengvai pašalinama

Vienas iš negalavimų, apie kuriuos žmonės gėdijasi kalbėti ir kenčia diskomfortą - išangės fistulė, dėl kurios gali atsirasti išmatų nelaikymo problema. Pasak gydytojo Narimanto Evaldo Samalavičiaus, tai liga, kurią jau galima efektyviai įveikti ir be jokios žalos pacientui.

"Fistula" lotynų kalboje reiškia vamzdelį, švilpynę ar kiauražaizdę. Chirurgijoje fistulė suprantama kaip lėtinis granuliuojantis kanalas, jungiantis du paviršius. Šie paviršiai gali būti oda ar gleivinė. Paprasčiausias išangės fistulės modelis - kai išorinė atsivėrimo anga yra odoje apie išangę, o vidinė - išangės kanale.

Išangės fistulė neretai atsiranda po pūlingo išangės audinių uždegimo, vadinamo paraproktitu. Vyrai serga dažniau nei moterys, ir dažniausiai liga pasireiškia darbingo amžiaus žmonėms - nuo 30 iki 60 metų amžiaus.

Pagrindinis sergančiųjų išangės fistule skundas yra pūlingų išskyrų pasirodymas iš išorinės atsivėrimo angos ar angų odoje apie išangę. Dažniausiai ligonis susirgimo pradžią sieja su buvusiu ūmaus uždegimo epizodu, bet kartais pradžia gali būti ir ne tokia ryški. Skausmas nėra būdingas skundas, tačiau gali būti pablogėjus pūlių evakuacijai, kuriai pagerėjus skausmas vėl išnyksta. Išangės fistulės simptomas yra taip pat išangės niežulys ir didesnis odos apie išangę dirglumas dėl nuolatinio šlapiavimo.

Ši liga yra žinoma žmonijai ir chirurgiškai gydoma nuo seniausių laikų. Įdomu tai, kad per šimtmečius šios ligos vienintelio įmanomo gydymo metodo, tai yra chirurginio, efektyvumas ne kaži kiek pasikeitė. Pačių chirurginių operacijų gausu, jų parinkimas priklauso ne tik nuo šios ligos pobūdžio, bet neretai nuo subjektyvaus chirurgo požiūrio ir gebėjimų.

Esant paprastai fistulei, jos atvėrimo operacija duoda gerą tiek chirurginį, tiek funkcinį rezultatą. Bet ši liga neretai sudėtingesnė, ir reikia rinktis sudėtingesnes operacijas: ligatūrinį metodą, tiesiosios žarnos lopo patraukimo operaciją, fistulės išpjovimą su išangės raukų susiuvimu ar kitas. Kuo sudėtingesnė liga, tuo tikimybė, kad pacientui gali sutrikti išmatų laikymo funkcija, yra didesnė.

Nors šiandieninėje medicinoje naujovės dažniausiai atsiranda dėl technologinio progreso, šuolis šios ligos gydyme, pasaulyje įvykęs vos prieš dešimtmetį, paremtas tiesiog nauju požiūriu į, atrodytų, gerai žinomą žmogaus anatomiją. Operacija vadinama LIFT vardu. Jos principas - nepadarant jokios žalos išangės raukų mechanizmui ir visiškai išvengiant išmatų nelaikymo po operacijos, nutraukiamas fistulės vientisumas susiuvant jos vidinę angą. Metodą 2007 metais pasiūlė vienas žymiausių Pietryčių Azijos chirurgų, Bankoko Chulalangkorn universiteto profesorius Arun Rojanasakul.

Operacija plačiai paplito pasaulyje, bet buvo nekantriai laukiama duomenų, ar jos rezultatai yra universaliai atgaminami, ar pasiteisina tik paties jos autoriaus rankose. Šiuo metu medicininėje literatūroje gausu įrodymų, kad ši operacija ne tik naujoviška savo koncepcija, bet neabejotinai pranašesnė gydymo efektyvumu. Prof. Narimantas Evaldas Samalavičius, Lietuvos koloproktologų draugijos prezidentas, Tarptautinės universiteto kolorektalinių chirurgų draugijos generalinis direktorius, šiuo metu vadovaujantis KUL Chirurgijos departamentui, neseniai grįžęs iš stažuotės pas prof. Arun Rojanasakul, pasidalino savo įžvalgomis.

"Man pirmajam iš Lietuvos medikų teko ypatinga galimybė dirbti kartu su prof. Arun Rojanasakul Bumrungrad, Bangkok Christian ir universitetinėje King Chulalangkorn Memorial ligoninėse Bankoke. Stebino ne tik pati šio chirurgo technika, bet koncepcija, kuria vadovaujantis operuojama. Aš pavadinčiau tai proveržiu šiandieninėje koloproktologijoje plačiąja prasme. Šio naujo mokymo pagrindu rengiama ir nauja išangės fistulių klasifikacija. Šią chirurginę techniką įsisavinti nesunku, bet yra nemažai operacijos detalių, kurias visas atspindėti literatūroje nėra paprasta. Aišku viena - ši operacija tinka apie 80 procentų išangės fistule sergančių ligonių, leidžia išvengti išmatų nelaikymo po operacijos, ir palyginti su kitais iki tol žinomais metodais, leidžia pasiekti pranašesnių chirurginių rezultatų. Tad tai kartu yra ir gera žinia Lietuvos pacientams", - pasakojo N. E. Samalavičius.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje išangės fistulėms gydyti LIFT metodas naudojamas nuo 2018 m. pradžios. Pirmą LIFT operaciją Klaipėdos universitetinėje ligoninėje sėkmingai padarė Pilvo ir endokrininės chirurgijos klinikos vadovas doc. Paulius Žeromskas.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder