2021 m. sausio 16 d. 04:41 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Mitas ar tiesa, kad plaučių vėžys - mirties nuosprendis?

Mitas ar tiesa, kad plaučių vėžys - mirties nuosprendis? nuotrauka, foto

VĖŽYS. 90 proc. žmonių plaučių vėžiu suserga dėl rūkymo.

© Asociatyvi "Pixabay" nuotr.

Reklama

Kasmet plaučių vėžys nustatomas maždaug 1 500 Lietuvos žmonių. Plaučių vėžys - ne tik agresyvi, bet ir klastinga liga, o pirmieji simptomai atsiranda tik tada, kai ji jau būna išplitusi ir ligoniams sunku padėti.

Nors susirgus plaučių vėžiu penkerius metus išgyvena tik 7 proc. vyrų ir apie 17 proc. moterų, tačiau specialistai teigia, jog situacija gerėja. Dėl naujų gydymo technologijų - taikinių terapijos ir imunoterapijos - ligoniai išgyvena net keletą metų. Anksčiau gydytojai laikydavo laimėjimu, jei pavykdavo ligonių gyvenimą pratęsti iki metų.

Plaučių vėžys sudaro 13 proc. visų naujai nustatomų vėžio atvejų vyrams ir yra antra pagal dažnumą vyrų onkologinė liga po priešinės liaukos vėžio. Lietuvoje tai - dažniausia mirties nuo onkologinių ligų priežastis.

2015 m. Lietuvoje nuo plaučių vėžio mirė 1 346 asmenys, iš jų net 1 100 buvo vyrai.

90 proc. žmonių plaučių vėžiu suserga dėl rūkymo, o elektroninės cigaretės, pasak Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovo prof. Edvardo Danilos, nėra saugi priemonė.

"Vienas iš dešimties rūkančių draugų tikrai susirgs plaučių vėžiu ir mirs anksčiau nei turėtų, turbūt 10 ar 15 metų anksčiau. Turime suprasti, jog plaučių vėžiu serga ne tik vyresnio amžiaus žmonės, bet ir jauni", - sakė prof. E. Danila.

Reklama

Be galo svarbu šią ligą nustatyti kaip įmanoma anksčiau, nes tada yra didesnė tikimybė pacientams išgyventi arba net visiškai pasveikti, tačiau tai padaryti be galo sudėtinga.

"Plaučių vėžys yra toks, kurio negalima pagal savo pojūčius aptikti labai ankstyvos stadijos. Jis gali pradėti augti periferinėse plaučių dalyse, ten, kur nėra jokių receptorių, signalizuojančių apie tai, kad yra kažkas blogai. Jį galima aptikti tik kompiuterinės tomografijos metodais", - pasakojo prof. E. Danila.

Plaučių vėžį, pasak Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos chemoterapijos klinikos vadovo Alvydo Česo, galima priskirti pandemijai, nuo kurios vakcinos, deja, nėra.

"Deja, net pusei ligonių plaučių vėžys nustatomas per vėlai - III ar IV stadijos. Taip yra todėl, kad visi būdingi simptomai dažniausiai atsiranda tada, kai vėžys jau yra išplitęs", - tikino A. Česas.

A. Česas įsitikinęs, kad dėl diagnostikos ir gydymo sudėtingumo plaučių vėžiu sergantys žmonės turi būti gydomi daugiadisciplininiuose centruose, kur jiems gali būti suteikiama visokeriopa pagalba. Be to, be genetikų, laboratorijos specialistų gydytojai ligoniams negali skirti gydymo, nes, nustatydami naviko savybes, jie pasako gydytojams, kokia gydymo taktika konkrečiam ligoniui yra efektyviausia.

"Nustačius plaučių vėžį pacientams būna skiriamas sisteminis gydymas, kuris priklauso nuo naviko molekulinio profilio. Jei nustatomos tam tikros genų mutacijos, skiriama taikinių terapija, jei mutacijų nėra - imunoterapija. Jei toks gydymas nėra pakankamai veiksmingas, skiriama imunoterapija su chemoterapija", - sakė A. Česas.

Reklama

Turint šiuolaikines technologijas, jau yra galimybė kiekvienam pacientui taikyti individualų gydymą ir apgalvoti geriausią variantą. Tačiau A. Česas primena, kad nereikia bandyti apgaudinėti savęs rūkant garinamą, kaitinamą ar vadinamąjį alternatyvųjį tabaką, elektronines cigaretes, nes visi jie mūsų organizmui yra vienodai pavojingi.

"Mes turėtume gydyti tik pavienius asmenis, o ne tą didžiulę masę rūkančiųjų. Žmonės bando apgauti save, kad tai nėra taip pavojinga ir neturės įtakos sveikatai. Tačiau sėkmės istorijų, kai žmonės išgyvena ar pasveiksta, yra be galo mažai", - pasakojo A. Česas.

Taip pat gydytojas pridūrė, jog situaciją sujaukė ir COVID-19 pandemija, pacientai, bijodami užsikrėsti, mažiau kreipėsi į gydytojus, dėl to vėžys dažnai jau būdavo progresavęs. Specialistas įsitikinęs, kad karantinas dėl COVID-19 infekcijos neturi būti kliūtis pacientams, kuriems įtariamas plaučių vėžys, patekti pas gydytojus.

"Po pirmos pandemijos bangos jau matėme, kad žmonės, bijodami kreiptis į gydytojus, kad neužsikrėstų koronavirusu, uždelsia ir užleidžia ligą, o vėžys jau būna progresavęs. COVID-19 pandemija nusinešė 1,5 mln. gyvybių, o plaučių vėžys - 1,7 mln. Turime išmokti su koronavirusu gyventi, bet, įtariant plaučių vėžį, delsti negalima", - sakė A. Česas.

Vienas iš dešimties rūkančių draugų tikrai susirgs plaučių vėžiu ir mirs anksčiau nei turėtų, turbūt 10 ar 15 metų anksčiau.

Prof. Edvardas Danila, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovas.

Reklama

Deja, net pusei ligonių plaučių vėžys nustatomas per vėlai - III ar IV stadijos. Taip yra todėl, kad visi būdingi simptomai dažniausiai atsiranda tada, kai vėžys jau yra išplitęs.

Alvydas Česas, Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos chemoterapijos klinikos vadovas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Stipriai atšalus orams Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai rekomenduoja į lauką...

Atšalus orams tinkamai apsirenkime nuotrauka, foto

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai (NVSC), jiems talkinantys savanoriai, atliekantys...

Jaučiančius COVID-19 simptomus epidemiologai ragina nedelsti registruotis tyrimui nuotrauka, foto

Sausio 13-ąją, Laisvės gynėjų dieną, Respublikinėje Šiaulių ligoninėje buvo registruotas organų donoras,...

Laisvės gynėjų dieną vienas organų donoras išgelbėjo dvi gyvybes nuotrauka, foto

Vyriausybės suburti sveikatos ekspertai siūlo pradėti vakcinuoti nuo koronaviruso 70-ies ir...

Ekspertai siūlo pradėti skiepyti nuo koronaviruso vyresnius nei 70-ies gyventojus nuotrauka, foto

Paskelbti „Klaipėdos miesto sporto apdovanojimai 2020“ nugalėtojai nuotrauka, foto

Sportas, Penktadienio vakarą Klaipėdos sporto bendruomenė sužinojo, kas tapo „Klaipėdos miesto sporto apdovanojimai...

Virš Baltijos jūros formuojasi ypatingas reiškinys nuotrauka, foto

Lietuva, Jei šiuo metu įsijungtumėte palydovinius vaizdus, pamatytumėte, kad virš mūsų Baltijos...

Ne vien druska kalta, kad žvėrys bėga į kelią nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuvoje padažnėjus atvejų, kai tamsiuoju paros metu laukiniai gyvūnai iššoka...

Sausio 15-ąją – Kretingoje iškilmingai pradedami Jurgio Pabrėžos metai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, 2021 m. sausio 15 d. Kretingoje įvyks mokslininko, botaniko, pedagogo, lietuvių...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...