Menkas susižeidimas gali baigtis pavojinga liga

Menkas susižeidimas gali baigtis pavojinga liga

Per metus Lietuvoje registruojami 1-4 stabligės atvejai, kas trečias ligonis nuo šios ligos miršta. Ja galima užsikrėsti visur, kur susižalojama įsidūrus, įsipjovus nešvariais įrankiais, po traumų, atvirų kaulų lūžių, kai žmogų sužaloja gyvūnai.

Negydomos ligos pasekmės – tragiškos

Rita Švambarienė, Šiaulių visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjos pavaduotoja pasakojo, kad visi stablige susirgę asmenys– nuo 55 iki 85 metų.

„Kartais nepagalvojame, kad net menkas susižeidimas nešvariu, aštriu daiktu dirbant namų, ūkio ar daržo darbus gali tapti skausmingos ir sunkios ligos priežastimi. Negydoma stabligė gali baigtis žmogaus mirtimi“, – sakė R. Švambarienė.

Pakruojo rajono gyventoja susižalojo galvą krisdama ant grindinio. Maniusi, kad žaizda nedidelė ir užgis pati, ji į gydytojus kreiptis neskubėjo.

Po kurio laiko žaizda galvoje supūliavo. Stabligės sukėlėjo pagaminti toksinai pažeidė gyvybiškai svarbias organizmo funkcijas. Pasijutusi blogai, kreipėsi į medikus. Moteris po sunkios kovos su liga mirė ligoninėje.

Pakerta gyvybingas nuodas

„Stabligės sukėlėjas ar jo sporos, patekusios į žaizdą, pradeda gaminti stiprų nuodą – toksiną, kuris ir sukelia raumenų spazmus. Sergantieji stablige aplinkiniams nepavojingi. Tai viena iš nedaugelio ligų, kai nuo ligonio žmonės neužsikrečia“, – sakė R. Švambarienė.

Pasak medikės, bakterijai, kuri sukelia ligą, nereikia deguonies, jos gaminamos sporos atsparios aplinkos veiksniams, todėl išlieka gyvybingos nuo kelių mėnesių iki kelerių metų.

Stabligės sukėlėjai yra labai plačiai paplitę gamtoje. Randami įvairių gyvūnų, taip pat ir žmogaus žarnyne, su išmatomis patenka į dirvožemį ir jame sporų pavidalu gali išbūti gyvybingi ilgą laiką.

Specifiniai simptomai

Pirmieji stabligės požymiai, pasak R. Švambarienės, dažniausiai pasireiškia praėjus savaitei po užsikrėtimo, bet gali būti ir po kelių dienų ar mėnesių.

Stabligė diagnozuojama apžiūrint pacientą ir stebint šiai ligai būdingus simptomus: specifinė paciento veido išraiška, kai pacientui suraukta kakta, pakelti antakiai, primerktos akys, stipriai sučiauptos lūpos. Tokia išraiška atsiranda dėl žandikaulio raumenų spazmo.

„Raumenų susitraukimai labai skausmingi ir trunka nuo kelių sekundžių iki kelių minučių. Nuo intensyviausių spazmų gali lūžti kaulai, sustoti kvėpavimas, kyla aukšta temperatūra“, – vardija stabligės pasireiškimo būdus medikė.

R. Švambarienė pasakoja, kad negydant žmogus dažniausiai miršta dėl sutrikusio kvėpavimo, uždūsta, ištinka širdies paralyžius. Stabligės gydymas pradedamas nedelsiant, skiriami antibiotikai, taip pat specialus serumas nuo stabligės.

Skiepu prieš ligą

„Jeigu susižeidėte nešvariu daiktu ar sužalojo gyvūnas, nedelsiant važiuokite pas gydytoją, kuris ne tik tinkamai dezinfekuos ir sutvarstys žaizdą, bet ir suleis vakcinos nuo stabligės injekciją“, – perspėjo R. Švambarienė.

Specialistė rekomenduoja atkreipti dėmesį į tai, jog paauglystėje gavę paskutinį skiepą nuo stabligės, suaugusieji turėtų skiepytis kas 10 metų. Iki 17 metų, pagal privalomąjį skiepų kalendorių, vaikai gauna 6 vakcinos dozes.

Šiaulių visuomenės sveikatos centras primena, kad nuo 2009 metų Lietuvoje pradėta nemokama difterijos-stabligės vakcinacija, kai valstybės lėšomis gali skiepytis vyresni nei 26-erių metų asmenys. Šiaulių apskrities gyventojams skirta 19 247 vakcinos dozės, išskiepyta apie 7000 dozių.

„Kad išlaikytume susiformavusį imunitetą nuo šių infekcijų, suaugusieji revakcinuotis turėtų kas 10 metų. Skiepą paskirs šeimos gydytojas prieš tai įvertinęs sveikatos būklę“, – aiškino R. Švambarienė.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder