2020 m. spalio 29 d. 19:40 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Medikai ir sergantieji stoja prieš skandalingą SAM projektą: naujovės prasilenkia su sveiku protu ir suriša gydytojams rankas

(2)

2020-09-29, 14:29

Dominykas Griežė | Alfa.lt

Medikai ir sergantieji stoja prieš skandalingą SAM projektą: naujovės prasilenkia su sveiku protu ir suriša gydytojams rankas nuotrauka, foto

Gediminas Augustaitis, Gintarė Šakalytė, Gediminas Urbonas © Dominykas Griežė

Reklama

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nuo spalio 1 d. ruošiasi įvesti kardinaliai pakeistą vaistų nuo hipertenzinių ligų skyrimo tvarką, kuri, anot medikų, vienaip ar kitaip palies 730 tūkst. Lietuvos gyventojų. Tačiau prieš ministro Aurelijaus Verygos parašu palaimintą, bet kelis kartus atidėtą projektą stoja ir medikai, ir sergantieji šiomis ligomis.

Anot medikų ir sergančiųjų bendruomenių atstovų, naujoji tvarka, kurią žada A. Veryga, yra prasilenkianti su sveiku protu ir įtartina – darbo grupėje paruoštas projektas yra papildytas pataisomis, kurias paruošė nežinia kas, o hipertenzija sergantys pacientai sulauks ne gydymo, bet eksperimentų su pigiausiais vaistais. Maža to, medikams išreiškus nepasitenkinimą, SAM ėmėsi gudrių veiksmų – prieš kelias dienas pateiktas pasiūlymas už pigiausių vaistų išrašymą šeimos gydytojus skatinti finansinėmis premijomis.

Vietoje gerų vaistų – pigiausi

Medikų ir ligonių nepasitenkinimas naująja A. Verygos palaiminta tvarka toks didelis, kad nutarta prabilti viešai – antradienį surengtoje spaudos konferencijoje naują vaistų nuo arterinės hipertenzijos skyrimo tvarką ir jos trūkumus atskleidė keli autoritetingi medikai: Lietuvos širdies asociacijos prezidentė doc. Sigita Glaveckaitė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorė, Kauno klinikų Kardiologijos klinikos Širdies nepakankamumo ir ydų skyriaus vadovė Gintarė Šakalytė ir LSMU MA Šeimos medicinos klinikų docentas Gediminas Urbonas. Kartu su jais dalyvavo ir Lietuvos širdies asociacijos narys, hipertenziją besigydantis Gediminas Augustaitis.

Anot medikų, tvarka, kurią nuo spalio 1 d. ketina įvesti SAM, prieštarauja visai patirčiai, kurią pavyko sukaupti jiems ir jų kolegoms.

„Į visas pasaulines rekomendacijas įrašyta, kad lengviausias ir efektyviausias būdas pagerinti vaistų vartojamumą yra kelių veikliųjų medžiagų sudėjimas į vieną tabletę, vadinamieji fiksuoti vaistų deriniai, arba politabletės. Tai vaistų vartojamumą pagerina beveik dvigubai“, – teigė G. Šakalytė.

Reklama

Pasak profesorės, pacientą stengiamasi gydyti kuo mažesniu tablečių skaičiumi, tai turėtų atsispindėti dabartinėse ir ateities gydymo schemose. Tačiau naujoji A. Verygos tvarka medikams suriš rankas – vietoje kelias veikliąsias medžiagas turinčių vaistų teks skirti tiesiog pigiausius, neatsižvelgiant netgi į tai, kaip jie veikia konkretų pacientą.

„Hipertenzijos komplikacijos priklauso ne tik nuo sveikos gyvensenos, bet ir nuo medikamentinio gydymo. Visos Europoje galiojančios rekomendacijos kalba ne apie gydymą pigiausiais vaistais, bet apie individualizuotą gydymą – labiausiai tinkančius vaistus konkrečiam pacientui.

Imkime vaistus, kurie mažina kraujospūdį, bet kartu ir mažina širdies susitraukimo dažnį, vadinamuosius betablokatorius. Jų veikimo trukmė nevienoda, jie šalinami skirtingai, sąveika su kitais vaistais irgi nevienoda. Jei gydytojas norės skirti naują gydymą, į visus šituos aspektus atsižvelgti paprasčiausiai negalės – turės rašyti pigiausią vaistą, kuris tuo metu yra nurodytas VLK tinklalapyje“, – sakė G. Urbonas.

 

„Jei aprašas įsigalios su iki šiol neprisistačiusių SAM darbuotojų naktinėmis pataisomis, gydant arterinę hipertenziją nebeliks nei paciento intereso, nei gydytojo vaidmens, nebeliks individualizuoto gydymo.

Iš esmės tuo nepatenkinti nei pacientai, nei gydytojai, o kiek bus sutaupyta, atrodo, niekas nei skaičiavo, nei ketina skaičiuoti“, – pridūrė gydytojas.

Reklama

Pakeitimai, kuriuos pateikė nežinia kas

Medikams nerimą kelia ne tik naujoji vaistų nuo hipertenzijos skyrimo tvarka, bet ir tai, kaip ji buvo priimta – anot gydytojų, naujoji tvarka beveik metus laiko buvo derinta darbo grupėje, tačiau galiausiai joje atsirado balažin kieno pasiūlyti papildymai ir pakeitimai, už kuriuos niekas neprisiima atsakomybės.

„Tas aprašas buvo kuriamas darbo grupės maždaug visus 2019 m., buvo patvirtintas darbo grupės balsavimu ir pateiktas ministrui pasirašyti. Šitas aprašas turėjo įsigalioti nuo sausio 1-osios su vadinamaisiais naktiniais pakeitimais – nežinomų SAM darbuotojų padarytais pakeitimais, už kuriuos ministras atsiprašė ir sakė, kad tas aprašas bus atidėtas ir įsigalios vėliau, suderinus tiek su darbo grupe, tiek su akademine bendruomene.

Nuo gegužės 17 d. tas aprašas buvo atidėtas iki spalio 1-osios, dabar turi įsigalioti lygiai toks pats – nepakeistas, su naktiniais pakeitimais, kurie sako, kad šeimos gydytojas, skirdamas kompensuojamuosius vaistus arterinei hipertenzijai gydyti, turi rinktis ne tą vaistą, kuris labiausiai tinkamas konkrečiam žmogui, bet tą, kuris tuo metu yra pigiausias“, – pasakojo G. Urbonas.

Viešai prabilę medikai atskleidė ir vieną iš priežasčių, kuri paskatino jas prabilti, – anot G. Šakalytės, nors medicinos atstovai dalyvavo darbo grupėje, kurioje kurtas naujas vaistų skyrimo tvarkos aprašas, galiausiai į mokslinius įrodymus buvo numota ranka.

„Natūralu, kad kiekviena liga turi savo taisykles, gydymo metodikas. Logiška, kad jas rengia specialistai, taip ir buvo sudarytoje darbo grupėje. Mes ten dirbome, važiavome į ministeriją daugiau nei 10 kartų, posėdžiai trukdavo 3–4 valandas. Diskusijos būdavo pakankamai intensyvios, rodydavome mokslinius straipsnius.

Reklama

Kur mums dabar kyla tam tikras nepasitenkinimas, ar jaučiame nepasitikėjimą mumis, kaip specialistais, tai dėl to, kad pakeitimai nebuvo derinami. Jei pakeitimai turi tam tikrą logiką ar prasmę, mes suprantame, kad lėšas reikia taupyti – skiriame tik tą gydymą, kurio reikia, nerašome visų tablečių. Mes galvojome, kad priėjome kompromisą – paruošėme dokumentą, kuris atitinka europines gaires, patogus šeimos gydytojams, stengėmės, kad dokumentas taptų visiems priimtinas, o pakeitimų komentuoti negalime, nes nežinome, kaip ir kada jie atsirado“, – sakė G. Šakalytė.

Pasiūlymas medikams: užmerkit akis ir imkit pinigus

Konferencijoje dalyvavę medikai atskleidė ir SAM manevrus, kurių imtasi, kai medikų bendruomenėje kilo nepasitenkinimas dėl naujosios tvarkos.

„Kai kilo šita diskusija, atsirado naujų pakeitimų. Praėjusią savaitę vietoje imperatyvo privaloma skirti atsirado nuostata, kad rekomenduojama skirti. Bet šalia šitos iniciatyvos SAM kanclerė gydytojų draugijoms ir akademinei bendruomenei išplatino dokumentą, kurį reikėjo suderinti per tris dienas, iki vakar dienos.

Draugijos turėjo apsvarstyti klausimą apie vadinamuosius gerus darbo rezultatus – skatinami papildomi mokėjimai šeimos gydytojams už gerus rezultatus, pagal projektą numatyta, kad geras šeimos gydytojo darbo rezultatas bus ne kraujospūdžio sumažėjimas, ne pagerėjusi gyvenimo kokybė, bet pigiausio vaisto išrašymas“, – sakė G. Urbonas.

Hipertenziją besigydantis Lietuvos širdies asociacijos narys G. Augustinaitis konferencijos metu neslėpė emocijų – anot jo, naujoji vaistų skyrimo tvarka prasilenkia su žmogiškumu.

Reklama

„Man galvoje apskritai netelpa, iš kur gali gimti tokie žmonės. Atrodo, kad jie iš mėgintuvėlio, dirbtiniai kažkokie – pas juos senelių, tėvų nėra? Tai yra kažkoks nužmogėjimas“, – svarstė G. Augustaitis.

Serga kas trečias

Naujoji vaistų nuo hipertenzijos skyrimo tvarka, anot G. Šakalytės, gali būti aktuali maždaug kas trečiam Lietuvos gyventojui. Sutrikusi širdies ir kraujotakos veikla vis dar yra viena didžiausių mirtingumo priežasčių Lietuvoje.

„Lietuvoje kasmet apie 21 tūkst. gyvybių nusineša širdies ir kraujagyslių ligos, tai sudaro 55 proc. visų mirčių“, – sakė S. Glaveckaitė. Anot medikės, šioje srityje mes stipriai „pirmaujame“ Europoje.

„Deja, situacija Lietuvoje negerėja, tai atspindi ir ES statistika. Mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų skaičius Lietuvoje yra 2,5 karto didesnis nei ES vidurkis, o mirčių nuo išeminės ligos skaičius beveik 7 kartus didesnis nei ES vidurkis“, – sakė S. Glaveckaitė.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Vijole

2020-09-29   18:58

IP: 88.119.113.52

Taip ir kyla verygos reitingai. Kiek ilgai dar žmonės kentės. IDOMU AR IR SKVERNELIS GYDYSIS SU PIGIAUSIAS VAISTAIS

Ir skverneliui ir verygai

2020-09-29   15:27

IP: 185.11.26.161

Manau Sorošiniai kai makronas ,moka pinigus kad sunaikinti žmonės. Nesugebejo prigazdinti su virusi tai su vaistais dabaigs. O skverneliui manau arba otkatus moka už medžiu sunaikinima ir Girulių iškirtima ir nereikalingo įšorinio uosto statyba. Kaip pinigu plovylkai

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Vienas iš keturių suaugusiųjų kada nors patirs insultą, o sulaukus 60 metų...

Sumažinti insulto riziką padės keletas paprastų taisyklių nuotrauka, foto

Itin sparčiai populiarėjantys elektriniai paspirtukai kelia nerimą įvairių sričių specialistams - daugėja...

Paspirtukas - ne pramoga: skaudžios didelio greičio pasekmės nuotrauka, foto

Daugeliui iš mūsų šiuo metu sunkiau nei įprastai, todėl ypač svarbu žinoti,...

Kad ir kokia tamsi atrodytų naktis, – rytas visada ateina nuotrauka, foto

Viena lemtinga išgirsta frazė, iš kartos į kartą perduodama tradicija, nuo mažų...

Medikų pašaukimo istorijos – garsios fotomenininkės portretuose nuotrauka, foto

Nudistai nori daugiau erdvių pajūryje nuotrauka, foto

Klaipėda, Specifinį laisvalaikio leidimo būdą propaguojantys nudistai jau nebeišsitenka Kuršių nerijoje: vietinės valdžios...

Naujas baubas - žaliosios laivybos iššūkiai nuotrauka, foto

Jūra, Lietuvos laivų savininkai sunerimę dėl ketinimų sumažinti anglies dvideginio išmetimų iš laivų....

Futbolo mokykla taps viešąja įstaiga nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos futbolo mokykla nuo kitų metų balandžio 1 dienos keis statusą -...

Baltarusija uždarė sieną su Lietuva nuotrauka, foto

Lietuva, Baltarusija ketvirtadienio popietę uždarė sieną su Lietuva, motyvuodama saugumo reikalavimais dėl...

Klaipėda, Paskelbta prieš 39 min.

Jūra, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...