Ligos išmoka: ką daryti, jei sergi ilgiau nei mėnesį?

Ligos išmoka: ką daryti, jei sergi ilgiau nei mėnesį?

(1)

Į redakciją kreipėsi sunkiai sirgęs žmogus, kuris skundėsi, jog dėl jam neaiškių priežasčių per du mėnesius nėra gavęs ligos išmokos, kurios labai tikėjosi ir kuri jam buvo labai reikalinga. Kodėl taip atsitiko, stengėmės sužinoti iš už socialinę apsaugą atsakingų valstybės institucijų.

Tiesa, tikslaus atsakymo gauti taip ir nepavyko. 

Skaitytojas teigė, kad serga nuo gruodžio 3 d. Ligoninėje jam buvo atlikta operacija, o po to kurį laiką jis praleido ilsėdamasis po traumos namuose.

Žmogus kreipėsi į „Sodrą“ išmokos, tačiau darbuotojai laišku jį informavo, kad iš jo darbdavio negavo pažymų.

„Sodros“ atstovas Saulius Jarmalis, paprašytas pakomentuoti situaciją, teigė, jog turimos informacijos nepakanka nustatyti, kodėl taip atsitiko. Jis priminė, kad kai gyventojas suserga ir gauna nedarbingumo pažymėjimą, darbdavys turi apskaičiuoti ligos išmoką iš darbdavio lėšų ir pateikti pranešimą „Sodrai“, kurio kodas yra NP-SD2.

Nėra pažymos – nebus ir išmokos

„Sodra“, negavusi šio pranešimo iš darbdavio, negali pradėti išmokos skyrimo. Tokiu atveju, gavus informacijos apie tai, kad darbdavys nepateikė NP-SD2 pranešimo, rekomenduojama kreiptis į darbdavį ir informuoti „Sodrą“, – paaiškino S. Jarmalis.

Kiekvienas, prisijungęs prie asmeninės „Sodros“ paskyros, gali matyti informaciją apie išmokos skyrimo būklę, todėl gyventojui ši įstaiga rekomenduoja perskaityti pranešimus asmeninėje paskyroje ir sekti išmokos skyrimo būklę.

„Ligos išmoka išmokama per 7 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo. Nurodyti terminai – ilgiausi galimi, todėl gali būti, kad priklausančią ligos išmoką žmogus gaus greičiau“, – tęsė atstovas.

Tiesa, ligos išmoka dažniausiai sumokama po to, kai pasibaigia žmogaus nedarbingumas. Jis gali tęstis pakankamai ilgai, o sergančiam ar po ligos atsigaunančiam asmeniui gali tiesiog neužtekti lėšų tiek vaistams, tiek pragyvenimui.

Išmokės greičiau tik gydantis stacionare

Situaciją panašiai paaiškino ir Seimo Socialinės apsaugos ir darbo komitetas. Tiesa, jo atstovai priminė, kad yra galimybė kreiptis išmokos dar nesibaigus nedarbingumui. Vis dėlto ją galima gauti tik gydantis stacionare.

„Stacionarinio gydymo atveju asmuo gali pateikti prašymą asmens sveikatos priežiūros įstaigai (ASPĮ) dėl elektroninio nedarbingumo pažymėjimo (pagrindas skirti ir mokėti ligos išmoką) išdavimo vieną ar du kartus per mėnesį. Įprastai stacionarinio gydymo atveju elektroniniai nedarbingumo pažymėjimai išduodami išvykimo iš stacionaro dieną“, – pasakojo komiteto atstovai žiniasklaidai.

Gyventojas šį prašymą pateikia „Sodros“ teritoriniam skyriui, o jo atstovai priima sprendimą ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo su visais dokumentais gavimo. 

Vadinasi, ilgiausias laikas, kiek žmogus gali laukti valstybės paramos ligos atveju, yra kiek daugiau nei pusė mėnesio, tačiau ši taisyklė netaikoma tiems, kurie iš ligoninės grįžo namo.

R. Lazutka: šis niuansas buvo pražiūrėtas


Socialinių mokslų daktaras ir ekonomistas Romas Lazutka tokią tvarką, kai išmokas galima gauti tik pasibaigus nedarbingumo laikotarpiui, pavadino dalyku, kuris buvo pražiūrėtas.

Vis dėlto jis teigė, kad šią klaidą ištaisyti nebūtų labai sunku, kaip ir pakeisti ligos išmokų tvarką.

„Įsivaizduoju, kad galima būtų mokėti išmokas netgi kas dvi savaites – nematau tam jokių trukdžių, tai yra įprasta kitose šalyse, juk ir atlyginimai ten mokami kas savaitę. Žinoma, gydytojas tokiu atveju turėtų patvirtinti žinias apie tęsiamą gydymą“, – komentavo dr. R. Lazutka.

Jis pabrėžė, kad ilgai sergančių žmonių nėra daug – dažniausiai nedarbingumas trunka iki savaitės ar dešimties dienų. Vis dėlto kai kurie žmonės serga vėžiu arba yra patyrę traumų, ir jų gydymas užtrunka.

„Manau, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija turėtų įsiklausyti į tokių žmonių poreikius ir teikti įstatymo pataisas. Tai, jog ligos išmoka būtų suteikiama kiek kitokia tvarka, niekam nesutrukdytų, juk administruoti procesą nebūtų sudėtinga“, – reziumavo pašnekovas.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder