2019 m. birželio 25 d. 00:18 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Klaipėdoje pradedamas kurti pojūčių sodas autistams

(6)

2018-04-26, 17:23

Parengė Juozas IVANAUSKAS

Klaipėdoje pradedamas kurti pojūčių sodas autistams nuotrauka, foto

Ranka rankon dirbančios – Klaipėdos universiteto, Holistinės medicinos katedros vedėja – doc. dr. Giedrė KAVALIAUSKIENĖ ir dekoratyvinės sodininkystės specialistė Roma URBONIENĖ džiaugiasi galėdamos padėti įgyvendinti unikalų Lietuvoje projektą – sensorinį (pojūčių) sodą žmonėms su negalia, autistams.

Klaipėdoje prie Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyno kunigo, pranciškonų vienuolio Sigito Benedikto Jurčio iniciatyva, bendradarbiaujant su Klaipėdos universiteto, Sveikatos mokslų fakulteto, Holistinės medicinos katedra ir Klaipėdos universiteto Botanikos sodu šiemet pradedamas kurti sensorinis sodas, kuriame bus užtikrinama visų septynių žmogaus pojūčių stimuliacija. Tokie sodai terapine prasme labai populiarūs užsienyje, kadangi yra taikomi ne vien tik autistams, bet ir žmonėms su demencijos sutrikimais, vaikams su protiniu atsilikimu, onkologiniams ligoniams. Atliekami moksliniai tyrimai įrodo pojūčių sodo poveikio efektyvumą dėmesio sukaupimui, atsakomybės ugdymui, fiziniam aktyvumui skatinti.

Kadangi vaikai autistai labai jautriai reaguoja į įvairius dirgiklius, tai pojūčių sodui parenkami tokie augalai, kurie skleidžia ne agresyvaus pobūdžio dirgiklius. Nervų sistema laipsniškai pratinama prie didesnio dirgiklių kiekio, kad pojūčių sutrikimų turintis vaikas nebūtų toks jautrus. Šiam tikslui yra parenkami įvairių faktūrų augalai, įvairių kvapų, auginami įvairių skonių vaisiai, uogos, įvairių spalvų žiedai. Bus sudarytos tam tikros metodikos, skirtos individualiai kiekvienam vaikui lavinti. Tokiu būdu ugdomos pažinimo funkcijos, palyginant sodo augalų spalvas, faktūrą, kvapus ir pan.

Kuriamas pojūčiu sodas bus skirtas ne vien tik vaikams, turintiems autizmo spektro sutrikimų. Galvojame ir apie tai, kaip būtų galima integruoti senjorus į šį unikalų projektą Lietuvoje. Pavyzdžiui, Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto Trečiojo amžiaus universitete yra nemažai senjorų, kurie neturi negalių, tačiau gali pabūti kartu su jaunimu, padėti vaikams drauge kažką naudingo padaryti. Tokiu būdu atsiranda motyvacija, didesnė individo savivertė.

Ką reiškia terminas „sensorinis sodas“?

Tai specialiai įrengta vieta gamtoje, kur natūraliomis priemonėmis yra užtikrinama visų rūšių stimuliacija. Sensoriniai pojūčiai gali būti – regos, klausos, lietimo, skonio, uoslės, propriocepcijos (kūno suvokimo), vestibiuliniai. Sensoriniai sodai tampa vis labiau populiaresni, kadangi moksliniais tyrimais įrodyta, jog ergoterapija sensoriniame sode gali padėti vaikams, turintiems dėmesio ir aktyvumo sutrikimų, elgesio problemų, esant nerimui, depresijai, vaikams, turintiems sensorinės integracijos sutrikimų bei ypač autistiškiems vaikams.

Kodėl sodas autistams?

Sodas autistams - ParamaAutistiškiems vaikams terapija sode padeda gerinti fizinę jėgą, ištvermę, padeda atskleisti ir išreikšti emocijas, skatina bendrauti. Darbas ar terapija sode gali būti net įdomesnė už kompiuterinius žaidimus, gali išvilioti vaikus į lauką, įtraukti į prasmingą įdomią, o kartu ir žymiai sveikesnę veiklą. Darbas, kuriam reikalinga raumenų įtampa, padeda įveikti nerimą, mažina agresyvumą, fizinė veikla bei matomi savo veiklos rezultatai (pvz., žydintys augalai, subrandintos daržovės ir pan.) gerina nuotaiką bei vaiko savivertę. Sode galima atlikti įvairias veiklas kartu su tėvais arba kartu su bendraamžiais, sudarant natūralias situacijas komunikacijos įgūdžių ugdymui.

Natūralūs gamtos reiškiniai, augalai įvairiu metų laiku ugdo suvokimą apie gamtą bei pasaulį. Autistiški vaikai labai dažnai turi sensorinės integracijos sutrikimų, o sensoriniame sode natūralūs gamtiniai stimulai padeda sumažinti sensorinį jautrumą. Sensoriniame sode turėtų dirbti ergoterapeutas kartu su specialistu, gerai išmanančiu augalų botanines savybes. Ergoterapeutas įvertina vaiko sensorinius poreikius, aptaria, kokie augalai ir kokia veikla gali padėti vaikui pasiekti ergoterapijos tikslus.

Šiuo metu Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyne, bendradarbiaujant su Klaipėdos universiteto specialistais yra rengiamas pirmojo Lietuvoje sensorinio (pojūčių) sodo autistams projektas. Na, o pirmuosius augalus autistų ir apskritai žmonių su negalia bendruomenės sode sodinsime jau šį pavasarį. Tad belieka palinkėti sėkmės entuziastams, kurie vienaip ar kitaip prisidės prie šio projekto įgyvendinimo Klaipėdoje.

Žymos: autizmas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

ada

2018-04-27   19:44

IP: 88.118.161.201

Puiki iniciatyva. SVEINTINA. Manau esminis šio projekto "achilo kulnas" LABAI GERAI paruoštas ir tinkamas specialistas šį sindromą gerai išmanantis ir turintis tikrai didelę patirtį, bet tokių labai trūksta... Sėkmės

Pojuciu sodas?

2018-04-27   11:07

IP: 85.232.129.80

Durniau nebesugalvosi....imasi geros iniciatyvos, bet iki galo neapgalvojama.

Toma

2018-04-27   11:05

IP: 88.119.195.190

Labai puiki mintis ir iniciatyva! Tik pastebėjimas- nevadinkim šių žmonių "autistais", tai neetiška. Juo labiau viešoje erdvėje. Kaip nevadinam "daunais", "cerebrikais", "invalidais"... Negalia ar sutrikimas negali apibūdinti žmogaus esmės. Jis gali turėti autizmo spektro sutrikimą, Dauno sindromą ar pan., bet ne būti charakterizuojamas pagal turimą sutrikimą.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ valdybos pirmininkė Kristina Košel-Patil sako, kad turinčiųjų...

Autizmas: „Sutrikimo pripažinimas – galimybė padėti“ nuotrauka, foto

Seimo nariui „valstiečiui“ Algimantui Kirkučiui ketvirtadienį nepavyko patekti į kitą Klaipėdos jūrininkų...

Algimantas Kirkutis Jūrininkų ligoninei nevadovaus nuotrauka, foto

Artėjant trijų poilsio dienų savaitgaliui draudikai ir sveikatos specialistai perspėja, kad nelaimingų...

Ilgasis savaitgalis: traumos, erkės, apsinuodijimai nuotrauka, foto

Klaipėdietė Joana tikino 7 metus laukusi dantų protezavimo. Galiausiai gavusi kvietimą protezuotis...

Dantų protezavimas - vis dar skaudi tema nuotrauka, foto

Klaipėdos "Gintaro" plaukikų pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Kauno "Girstučio" baseine vykusiose kasmetinėse tarptautinėse varžybose "Kaunas Grand Prix", kuriose dalyvavo...

Žmonės mano, kad gelbėtojai tik vaiko poilsiautojus nuotrauka, foto

Lietuva, Kaip kažkas taikliai pastebėjo, žmonės linkę aklai pasitikėti santechnikais, tačiau nuolat...

Į Neringą - vandens keliais nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Dreverna, Klaipėda, Šilutė, Ventės rago pusiasalis, Minija ir Uostadvaris -...

Nuo ko reikės saugoti prezidentę? nuotrauka, foto

Lietuva, Kadangi jau liepos 12 d. nutrūksta prezidentės Dalios Grybauskaitės įgaliojimai, o Konstitucinis...

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 4 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...