2019 m. birželio 27 d. 15:23 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Klaipėdoje - aukščiausio lygio traumų gydymo centras

2018-10-17, 04:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Klaipėdoje - aukščiausio lygio traumų gydymo centras nuotrauka, foto

TRAUMŲ CENTRAS. KUL gydomos įvairios traumos ir politraumos, nuolat budi traumų komanda: traumatologas, chirurgas, neurochirurgas, reanimatologas.

© Redakcijos archyvo nuotr.

Šių metų pavasarį Sveikatos apsaugos ministerija patvirtino Lietuvos traumų centrų veiklos aprašą, tuo galutinai baigdama Europos lygio pagalbos traumuotiems pacientams sistemos kūrimą. Klaipėdos universitetinė ligoninė (KUL) - viena iš trijų Lietuvoje esančių trečio, aukščiausio lygio traumų centrų.

KUL Traumatologijos departamento vadovas, gydytojas ortopedas traumatologas Vidmantas Žegunis sakė, kad nauja politraumų gydymo tvarka ligoninėje buvo patvirtinta prieš 8 metus. Joje nustatoma, kaip turi būti teikiama pagalba sunkias traumas, politraumas patyrusiems pacientams. Tai tarsi savotiškas vadovas, kurio tikslas - išgelbėti kuo daugiau sunkiai traumuotų pacientų. Nemažai KUL tvarkos nuostatų atsispindi ir ministerijos parengtame Lietuvos traumų centrų veiklos apraše. Patekę į aukščiausio lygio traumų centrą pacientai gali būti tikri, kad jiems bus suteikta tokia pati pagalba, kokia teikiama visos Europos geriausiuose traumų centruose.

V. Žegunis akcentavo, kad traumą patyrusius pacientus pasitinka visa traumų komanda - tuo metu budintys kelių specialybių gydytojai: traumatologas, chirurgas, neurochirurgas, reanimatologas.

"Komanda apžiūri pacientą ir per 5-10 minučių nusprendžia, nuo ko reikia pradėti gydyti. Pavyzdžiui, politraumą patyrusiam pacientui gali būti lūžusi koja ir sumušta galva. Lyg ir būtų galima pradėti operuoti koją, tačiau svarbu įsitikinti, ar galvos trauma, kuri vizualiai gali atrodyti menkesnė nei lūžusi koja, gali būti kur kas pavojingesnė gyvybei, priešingai nei lūžis. Sunkią traumą patyrusiam pacientui pagalba teikiama nedelsiant, tačiau privaloma nustatyti prioritetus, kuris sužalojimas turi būti gydomas pirmiausia. Tai padeda išvengti klaidų, kai pradedama gydyti ne pati pavojingiausia gyvybei ar sveikatai būklė", - darbo principus paaiškino V. Žegunis.

Medikai pažymi, kad sunkiai traumuotas pacientas gali nebūtinai būti be sąmonės ar nukraujavęs. Kartais pirminis šokas maskuoja daug pavojingų gyvybei simptomų, todėl traumų brigada apžiūri visus pacientus, atvežtus iš eismo įvykių, patyrusius kritimą iš aukštai arba didelės kinetinės jėgos traumą.

"Šią tvarką organizuoti sudėtinga net tokioje daugiaprofilinėje ligoninėje kaip mūsų, bet ji per tą laiką davė gerų rezultatų - išgelbėta daug gyvybių", - pabrėžė Traumatologijos departamento vadovas.

Medikams labai svarbus laikas - yra vadinamoji auksinė valanda, per kurią svarbu suteikti pagalbą.

Dažniausiai sunkiai traumuotus pacientus pradeda operuoti pilvo ir krūtinės chirurgai - stabdo vidinį kraujavimą ar plaučių pažeidimus, neurochirurgai sanuoja kraujavimą po galvos smegenų dangalais ar fiksuoja lūžusį stuburą ir tik vėliau įsijungia traumatologai, gydydami kaulų lūžius. Visas šis gydymo procesas turi būti atliktas laiku, dažniausiai procesą prižiūri gydytojai reanimatologai.

Naudoja endoprotezus

KUL gydomos įvairios traumos ir politraumos. Medikai pastebi, kad gydoma vis daugiau nukentėjusių motociklininkų. Šiek tiek sumažėjo traumų, patirtų eismo įvykiuose, tačiau tokios traumos yra sudėtingesnės.

Dauguma traumatologų pacientų - pagyvenę žmonės, kurie patiria lūžius išretėjus kaulams ar per buitines traumas.

"Tai iššūkis ne tik traumatologams, bet ir terapeutams, kardiologams, endokrinologams, nes ir be traumos toks pacientas turi labai daug kitų problemų. Dažnai iškart operuoti tokio paciento negalima, prieš tai kelias dienas reikia jį gydyti vaistais. Sutvarkyti lūžusius kaulus tenka naudojant sudėtingas konstrukcijas ar net sąnarių endoprotezus, kad pacientas jau kitą dieną po operacijos galėtų pradėti palengva judėti su atrama, kad neišsivystytų plaučių uždegimas ar po organizmą nepasklistų kraujo trombai", - pasakojo V. Žegunis.

Traumuoti pacientai ligoninėje ilgai neužsibūna - vidutinis stacionarinio gydymo laikas neviršija 4 dienų.

Šių metų kovo mėnesį Klaipėdos universitetinėje ligoninėje buvo atlikta 8 000-oji klubo sąnario endoprotezavimo operacija ir 5 000-oji kelio sąnario endoprotezavimo operacija.

"Iš viso esame atlikę 13 tūkstančių sąnario endoprotezavimo operacijų. Tai daug ar ne? Atrodo, kad ne tiek ir daug per 27 metus, bet sykiu, kaip sakė vienas mūsų kolega, įsivaizduokite Žalgirio areną, pilną žiūrovų. Kiekvienas pacientas kitoks, kiekvienas su savo problema, su savo istorija, - sakė V. Žegunis. - Kas pasikeitė per tuos metus? Mes, medikai, įgijome daug patirties. Sąnario eilėje nebereikia laukti 3-4 metus, eilių neliko. Tiesa, kelio sąnario dar tenka kelis mėnesius palaukti mūsų ligoninėje ir Vilniaus respublikinėje universitetinėje ligoninėje. Jau trečią ar ketvirtą dieną po operacijos pacientai vyksta į reabilitaciją ir, svarbiausia, jie jaučiasi gerai. Tai ištobulintos operacinės technikos ir skausmo šalinimo operacijos metu rezultatas."

Gydytojas džiaugėsi, kad daugėja peties sąnario endoprotezavimų. Jauni KUL ortopedai traumatologai tobulai įvaldė šią metodiką ir pasiekia gerų rezultatų. Pasikeitė ir požiūris į nusidėvėjusių endoprotezų keitimo operacijas. Po jų pacientai jaučiasi panašiai, kaip ir po pirminių protezavimų.

Praėjusiais metais Klaipėdos universitetinės ligoninės Sąnarių implantacijos ir traumatologijos skyriuje buvo atlikta beveik 1 000 (trūko 12-os) įvairių sąnarių endoprotezavimo operacijų. Be klubo, kelio ir peties sąnarių, KUL endoprotezuojamas čiurnos sąnarys, ruošiamasi implantuoti riešo ir pėdos didžiojo piršto sąnarius, taip pat toliau tobulinti jau atliekamų operacijų metodikas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Kiekvienas virtuvės šeimininkas dabar dažnai renkasi sveikesnius produktus gamindamas įvairius patiekalus. Svarbiausia...

Tinkamas mitybos planas svarbus kiekvienam žmogui nuotrauka, foto

Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ valdybos pirmininkė Kristina Košel-Patil sako, kad turinčiųjų...

Autizmas: „Sutrikimo pripažinimas – galimybė padėti“ nuotrauka, foto

Seimo nariui „valstiečiui“ Algimantui Kirkučiui ketvirtadienį nepavyko patekti į kitą Klaipėdos jūrininkų...

Algimantas Kirkutis Jūrininkų ligoninei nevadovaus nuotrauka, foto

Artėjant trijų poilsio dienų savaitgaliui draudikai ir sveikatos specialistai perspėja, kad nelaimingų...

Ilgasis savaitgalis: traumos, erkės, apsinuodijimai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Klaipėdą ir Mukraną gali jungti laivybos linija? nuotrauka, foto

Jūra, Praėjusią savaitę Klaipėdoje susitiko Pietų Baltijos jūros transporto projekto partneriai. Jie sprendžia...

Motociklininkas į mirtį skriejo milžinišku greičiu nuotrauka, foto

Kriminalai, Teisėsaugininkai sudėliojo visus taškus dėl prieš metus Klaipėdoje įvykusios tragiškos avarijos. Jos...

Skaitytojus vilios knygomatu nuotrauka, foto

Klaipėda, Vakar Klaipėdos "Akropolyje" oficialiai atidarytas pirmasis Lietuvoje bibliotekos knygomatas. Idėjos autorė Klaipėdos...

Klaipėda, Paskelbta prieš 15 min.

Jūra, Paskelbta prieš 22 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...