Kas trečia erkė - ligos nešiotoja

Kas trečia erkė - ligos nešiotoja

Šiuo metu stebimas rudeninis erkių pikas, teigia visuomenės sveikatos specialistai. Viename kilometre aptinkama iki 30 erkių. Grybautojai ir gamtoje mėgstantys būti žmonės turėtų būti atsargesni, nes atlikti tyrimai rodo, jog pajūrio miškuose net kas trečia erkė turi Laimo ligos sukėlėjų.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro (VSC) duomenimis, iki rugsėjo 1 d. Klaipėdos apskrityje buvo užregistruoti 68 susirgimai Laimo liga - 1,2 karto daugiau negu pernai tuo pačiu metu. Erkiniu encefalitu susirgo 10 žmonių - 1,2 karto mažiau negu 2012 metais.

"Sergamumas erkių platinamomis ligomis nemažėja. Kas savaitę sulaukiame naujų pranešimų apie susirgusius žmones. Tiesa, dar nė vienas klaipėdietis nesusirgo erkiniu encefalitu, tačiau 37 proc. visų susirgusiųjų Laimo liga Klaipėdos apskrityje - tai uostamiesčio gyventojai.

Norint apsisaugoti nuo erkinio encefalito geriausia profilaktikos priemonė yra skiepai. Patartina skiepytis miškininkams, mėgstantiems grybauti žmonėms.

O nuo Laimo ligos skiepų nėra, būtina saugotis patiems, einant į miškus naudoti repelentus, šviesiai rengtis, kad būtų matyti ant rūbų užkritusios erkės, o grįžus namo gerai apsižiūrėti, ar jos nėra kur įsisiurbusios", - pataria Klaipėdos VSC Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyresnioji specialistė Vilija Pečkauskienė.

Pasak specialistės, Laimo liga yra bakterijų Borrelia burgdorferi sukelta liga, pasireiškianti žmogaus odos, vidaus organų bei nervų sistemos pažeidimu.

Erkės - ir prie namų

Užsikrėtusieji erkių platinamomis ligomis, pasak V. Pečkauskienės, dažniausiai nurodo, kad erkės įsisiurbė miške ar parke - 51 proc.

Tačiau net 32 proc. susirgusiųjų teigia, jog erkės įsisiurbė gyvenamojoje vietovėje. Net 11,5 proc. nežino, kur "pasigavo" erkę, nes ilgai jos nepastebėjo, o 3 proc. susirgusiųjų teigia "parsivežę" erkių iš užsienio. Tarp šiemet susirgusiųjų erkių platinamomis ligomis yra ir vienas miškininkas.

Erkės dažniausiai įsisiurbia į kaklą, paausius, kirkšnis, pažastis, įvairias kojų, rankų sritis - į vietas, kur oda yra ploniausia.

Įkandimo žmogus nejaučia, kadangi erkės išskiria nuskausminimo ir kraujo krešėjimą stabdančias medžiagas. Aptikus įsisiurbusią erkę, reikia ją kuo greičiau ištraukti.

Pajūrio miškuose - ligos užkratas

Šiemet gegužę-birželį Klaipėdos VSC specialistai, kaip ir kasmet, atliko erkių stebėjimus Pajūrio regioniniame parke, Karklėje bei Šilutės rajono Gaidelių miške. Stebėjimų metu buvo nustatomas erkių gausumas, rūšys, renkamos erkės jų platinamoms ligoms nustatyti.

Surinktos erkės buvo tiriamos Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje dėl Laimo ligos sukėlėjų nustatymo.

"Atlikus tyrimus buvo nustatyta, kad kas trečia tirta erkė buvo užsikrėtusi Laimo ligos sukėlėju. Pajūrio regioniniame parke Karklėje erkių užkrėstumas buvo 32 proc. Tad tikimybė užsikrėsti pajūrio miškuose yra didelė. Ir tai nereiškia, kad kituose miškuose nėra erkių, nešiojančių Laimo ligos sukėlėją.

Erkių populiacija auga, teritorija plečiasi, tad būnant bet kur gamtoje reikia neprarasti budrumo", - akcentavo V. Pečkauskienė.

Erkių aktyvumo sezonas trunka nuo kovo iki lapkričio mėnesio, o kartais jos būna aktyvios net gruodį. Šiemet pirmosios erkės buvo pastebėtos balandžio 18 dieną, nes pavasaris buvo vėlyvas.

"Tikėtina, kad erkės šiemet aktyvios bus ilgai. Stebėjimai rodo, kad erkių aktyvumą sustabdo ne pirmasis šaltukas, o sniegas", - sakė specialistė.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder