Kai kėdę atstoja kamuolys

Kai kėdę atstoja kamuolys

Šilutės Rotary klubo nariai sulaukė svečių Gintauto Igario ir Valerijaus Stonkaus iš broliško Plungės klubo. Susitikimo tikslas – išsamiau sužinoti apie plungiškių rotariečių iniciatyvą vaikų darželius aprūpinti sėdimaisiais kamuoliais. Į susitikimą buvo pakviesta ir Šilutės ikimokyklinių įstaigų atstovų, dalyvavo Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Dainora Butvydienė.

Projekto koordinatorius Valerijus Stonkus papasakojo, kad plungiškiai prieš trejus metus ėmėsi iniciatyvos Plungės vaikų darželiuose baigiamųjų grupių vaikus skatinti sėdėti ant kamuolių, kad nuo mažens formuotųsi taisyklinga laikysena, neiškryptų stuburas.

Prieš aprūpinant vaikų darželius sėdimaisiais kamuoliais, rūpintasi patikrinti mažųjų plungiškių sveikatą. Tai nebuvo taip lengva padaryti, mat provincijos mieste nėra tiek daug tai galinčių kvalifikuotai atlikti medikų, teko paieškoti specialistų kitur.

Reikėjo paplušėti ir įtikinant vaikų tėvus bei darželių darbuotojus, kad sėdėdami ant kamuolių (o ne ant kėdžių) vaikai nuo jų nenukris ir nesusižalos. Reikėjo, kad ir mažųjų auklėtojos kėdes iškeistų į sėdimuosius kamuolius.

Anot svečių, per trejus metus pavyko pasiekti, kad vyresnieji darželinukai, ikimokyklinukai visose vaikų ugdymo įstaigose naudoja tokius kėdžių pakaitalus, o pastaraisiais metais jais aprūpinti ir mokyklų pirmųjų klasių vaikai.
Svečiai parodė vaizdo įrašų iš darželinukų grupių ir pradinukų klasių bei sporto salių, kur naudojami šie kamuoliai.

Pademonstruota ir pokalbio su Lietuvos sporto universiteto docente Simona Pajaujiene apie sėdėjimo ant šių kamuolių naudą. Anot docentės, toks sėdėjimas aktyvina daugelį nugaros raumenų, o tai daro įtaką ne tik taisyklingai laikysenai, bet ir aktyvina žmogaus mąstymą, skatina dėmesio koncentraciją.

Specialistės nuomone, šių kamuolių gali būti visur – klasėse, koridoriuose, sporto salėse, poilsio vietose.

Plungiškiai rotariečiai Gintautas Igaris ir Valerijus Stonkus Šilutės Rotary klubo prezidentui Viktorui Šileikiui (centre) įteikė sėdimojo kamuolio pavyzdį.

Ar tokia naujovė domintų į susitikimą atėjusias Šilutės vaikų darželių atstoves?
Pasak jų, tai yra įdomu, o kai kuriose ikimokyklinio ugdymo įstaigose jau turima tokių kamuolių, tiesa, po nedaug. Rotariečių iniciatyvai parūpinti šių kamuolių, pasak viešnių, jos pritartų.

Visų darželių atstovėms padovanota po vieną kamuolį, kuris gali išlaikyti iki 400 kg svorį, jo aukštis – iki 50 cm.

Padėkota broliams rotariečiams iš Plungės už pasidalijimą naudinga patirtimi.

Mažieji plungiškiai jau įprato sėdėti ant kamuolių, juos naudoja ir fizinio lavinimo pamokose.

Bendradarbiaudami su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu (LSMU), KTU mokslininkai atsinaujinusioje KTU Mechatronikos instituto Biomechatronikos laboratorijoje atliko 6 savaites trukusį tyrimą.

Pagrindinis tyrimo tikslas buvo išsiaiškinti, kaip pasikeičia laikysena ir liemens raumenų aktyvumas sėdint ant balansinių kėdžių (jos panašios į sėdimuosius kamuolius). Prieš tyrimą jo dalyviai mažai žinojo apie taisyklingą sėdėseną, todėl gauti rezultatai buvo tikslesni.

Po šešių savaičių asmenų, sėdėjusių ant balansinių kėdžių, nugaros padėtis tapo taisyklingesnė (asmuo buvo mažiau sukniubęs) negu sėdėjusių ant įprastinės kėdės.

Balansinio sėdėjimo metu aktyvuojami gilieji raumenys, kurie yra pagrindiniai nugaros stabilizatoriai.

Jie užtikrina taisyklingą laikyseną, yra atsakingi už pusiausvyrą bei lankstumą.

Plungiškiai rotariečiai Gintautas Igaris ir Valerijus Stonkus Šilutės Rotary klubo prezidentui Viktorui Šileikiui (centre) įteikė sėdimojo kamuolio pavyzdį.

 

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder